Rozszerzanie diety to nowy i ważny etap w rozwoju Twojego dziecka, dlatego mogą się pojawić różne pytania i wątpliwości.  Chcąc Cię wspierać w tym szczególnym okresie, przygotowaliśmy dla Ciebie 10 najważniejszych porad dotyczących wprowadzania nowych posiłków.  Dowiesz się jak postępować, aby rozszerzanie diety oznaczało udany początek  zmian w żywieniu Twojego dziecka.  A jeśli nie znajdziesz tu odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, skonsultuj się z  naszymi doradcami, którzy chętnie Ci pomogą.

Rozszerzanie diety - kiedy zacząć?

Przy udzielaniu odpowiedzi na to pytanie należy podchodzić bardzo indywidualnie, ponieważ każde dziecko jest inne i różne są jego potrzeby. Dlatego obserwuj swojego maluszka i  wybierz dla niego  najbardziej odpowiedni moment na wprowadzanie nowych posiłków. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze swoim pediatrą.
Rozszerzanie diety rozpocznij jednak nie wcześniej niż przed ukończeniem 17. tygodnia życia  i nie później niż w 26. tygodniu życia. Pomyśl o nowych posiłkach, kiedy zaobserwujesz, że Twoje dziecko:

  • trzyma sztywno główkę i potrafi siedzieć z podparciem;
  • interesuje się tym, co jedzą rodzice;
  • samodzielnie wkłada przedmioty do buzi;
  • otwiera usta, gdy proponujesz mu jedzenie;
  • nie wypycha językiem pokarmu z buzi;
  • jest zainteresowane karmieniem łyżeczką;
  • samo mleko przestało mu wystarczać.

Do nauki dziecka jedzenia łyżeczką  wybierz odpowiedni moment. Dziecko musi być wyspane, zdrowe, zadowolone. Nie może być też zbyt głodne ani najedzone.  Dlatego pierwsze próby nowego sposobu karmienia najlepiej rozpocznij między posiłkami, w południe, abyś jeszcze w ciągu dnia mogła poobserwować , jak dziecko zareagowało na  nowy składnik w swojej diecie.


Nie zapominaj, że najważniejsza jest cierpliwość, dlatego naukę karmienia dziecka łyżeczką zacznij, gdy sama będziesz zrelaksowana.


Ważna informacja: Karmienie piersią jest najlepsze dla Twojego dziecka. Jeżeli możesz, kontynuuj wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy.

Rozszerzanie diety - jaka kolejność i co na początek ?

W zasadzie nie ma ścisłych wytycznych dotyczących kolejności wprowadzania nowych produktów do diety niemowląt. Można ją ustalić dowolnie, kierując  się indywidualnymi potrzebami dziecka, choć większość ekspertów  i lekarzy zaleca, aby zaczynać od warzyw.  W kolejnym punkcie znajdziesz naszą propozycję dotyczącą kolejności rozszerzania diety dziecka.

Rozszerzanie diety – krok po kroku

Nowe posiłki wprowadzaj pojedynczo i stopniowo, codziennie zwiększając ilość łyżeczek nowego produktu. Nie podawaj  kilku „nowości” w ciągu jednego dnia.

  • Zacznij    od    podania    3    łyżeczek    produktu    o    prostym    składzie,    najlepiej    jednoskładnikowego  (np.  Pierwsza  marchewka  HiPP  BIO  lub  Pierwsza  dynia  HiPP  BIO),  uważnie  obserwując  dziecko.  Jeżeli  w  ciągu  doby  nie  wystąpią  żadne  niepokojące  objawy  (  np.  wysypka,  biegunka,  ból  brzuszka),  możesz  w  kolejnych  dniach stopniowo zwiększać porcję
  • Po kilku dniach wprowadź kolejny nowy składnik (np. produkt dwuskładnikowyMłoda marchew z ziemniakami HiPP BIO lub Marchewka z czerwoną soczewicą HiPP BIO), ponownie  zaczynając  od  3  łyżeczek  i  stopniowo  zwiększając  porcje,  aż  do  wielkości całego słoiczka. 
  • Kiedy  przetestujesz  warzywa,  kolejnym  etapem  może  być  produkt  z  mięsem  lub  rybą,  np. Marchewka z ziemniaczkami i łososiem HiPP lub Młoda marchewka z ryżem i cielęciną HiPP BIO.
  • Dopóki   podajesz   same   warzywa   lub   niecały   słoiczek   obiadku,   taki   posiłek   uzupełnij mlekiem – zgodnie z apetytem dziecka.
  • Kiedy Twoje dziecko zacznie zjadać danie z mięsem lub rybą w ilości 150 g – 190 g, stanowi ono już samodzielny posiłek – nie ma potrzeby uzupełniania go mlekiem.

  • Po każdym obiadku możesz zacząć wprowadzać kilka łyżeczek soku owocowego lub Owoców HiPP BIO (np. Pierwsze jabłko HiPP BIO czyPierwsza gruszka HiPP BIO) będzie to doskonałe uzupełnienie posiłku i wartościowy dodatek do obiadków HiPP. Zawarta w owocach witamina C zwiększa przyswajanie żelaza.
  • Jeżeli kolejny etap masz już za sobą i w jadłospisie Twojej pociechy pojawił się już  pełnowartościowy i samodzielny posiłek z mięsem ( ewentualnie rybą) - to teraz czas na  główny punkt niemowlęcej diety  - kaszkę.  Możesz nią stopniowo zastępować wieczorne karmienie piersią czy mlekiem z butelki.  Z asortymentu HiPP  masz do wyboru kaszkę bezmleczną  np.: jaglana z ryżem i kukurydzą, którą przyrządzisz zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu lub gotową do spożycia kaszkę mleczną w słoiczku z serii Przysmak na Dobranoc. Obie kaszki nie zawierają dodatku cukru. Kaszki, wprowadzaj stopniowo zwiększając jej ilość każdego dnia aż do pełnej porcji.
  • Trzeci posiłek uzupełniający z owocami wprowadź podczas popołudniowego karmienia – zastąp mleko np. produktem z serii Owoce & Zboża HiPP, Owoce & Jogurt , Owocowe Duety

 

Jeżeli dotychczas karmiłaś niemowlę mlekiem początkowym, po 6. miesiącu możesz przejść na mleko następne, np. HiPP 2 BIO COMBIOTIK®. Nowe mleko najlepiej wprowadź wtedy, kiedy Twoje dziecko będzie już spożywało dwa posiłki uzupełniające dziennie (np. danie ze słoiczka w południe i kaszkę wieczorem). Dzieci karmione piersią w dalszym ciągu powinny pic mleko mamy.

Rozszerzanie diety – kiedy nowy posiłek zastępuje mleko?

Dopóki podajesz same warzywa lub małe porcje np. dania warzywno-mięsnego  (do 125g)  uzupełnij posiłek mlekiem - zgodnie z apetytem dziecka.

  • Kiedy  Twój szkrab  zacznie zjadać  obiadek z mięsem  w ilości 150 g – 190 g lub pełną porcję kaszki nie podawaj już mleka. Obiadek stanowi samodzielny posiłek, który całkowicie zastępuje jedno pełne karmienie piersią lub mlekiem z butelki.

Rozszerzanie diety - wybór łyżeczki

Do karmienia wybierz najlepiej plastikową łyżeczkę – jest  miękka  i przyjemna w dotyku. Łyżeczka powinna być wąska, płaska z zaokrąglonymi brzegami, tak by dobrze pasowała do małej buzi dziecka. Nie używaj tradycyjnej łyżeczki metalowej, która jest zimna  i twarda, a dodatkowo można nią łatwo uszkodzić słoiczek.
Jeśli chcesz sama spróbować przecieru, weź do tego celu osobną łyżeczkę.

Rozszerzanie diety - niejadek

Co robić, gdy pierwsze próby wprowadzania nowości do diety się nie powiodą?  Na pewno nie należy okazywać dziecku zdenerwowania.  Karmienie łyżeczką jest dla maluszka nową umiejętnością i może na początku sprawiać mu dużą trudność. Dlatego też bądź wyrozumiała i cierpliwa i konsekwentna w podejmowaniu kolejnych prób. Wytrwale zachęcaj, ale nigdy nie zmuszaj do jedzenia. Jeżeli Twoja pociecha uparcie odmawia jedzenia łyżeczką, ponów próbę innego dnia i daj maluszkowi jeszcze trochę czasu! Pamiętaj, że czasem dziecko musi poznać nowy smak nawet kilkanaście razy, aby go zaakceptować.

Picie

Gdy  w diecie dziecka zaczną pojawiać się  posiłki o gęstej konsystencji, ważne jest, aby oprócz mleka mamy otrzymywało ono także napoje w odpowiedniej ilości. Pragnienie malca najlepiej zaspokoi woda, ale możesz też sięgnąć po niesłodzone Herbatki HiPP lub po obiadku - soki HiPP.

Gluten

W ostatnich latach zasady dotyczące wprowadzania glutenu do diety niemowląt zmieniały się nawet kilka razy. Dlatego zdezorientowani rodzice często zadają pytanie: „Jak wprowadzać gluten?” Według najnowszych zaleceń pediatrów i ekspertów ds. żywienia dzieci - obecnie gluten wprowadza się w dowolnym momencie do 1. urodzin dziecka, jednak nie wcześniej niż  po skończonych pełnych 4. miesiącach życia. Zaleca się, aby zacząć od mniejszych ilości i stopniowo zwiększać udział produktów glutenowych w diecie. Produktem z glutenem, od którego można zacząć wprowadzać ten składnik do diety dziecka jest na przykład słoiczek HiPP Gruszki i jabłka z kleikiem orkiszowym BIO.

Rozszerzanie diety małego alergika

Nie ma potrzeby opóźniania momentu wprowadzenia nowych posiłków  u dzieci z podwyższonym ryzykiem wystąpienia alergii.

  • Należy kierować się tymi samymi zasadami rozszerzania diety, które obowiązują w przypadku zdrowych niemowląt.
  • Badania potwierdzają, że unikanie lub późniejsze wprowadzanie potencjalnie alergennych składników nie zmniejsza częstości przypadków alergii.
  • Bardzo wskazane jest ostrożne rozszerzanie diety i uważne obserwowanie dziecka.

Koncepcja HiPP „Rozszerzanie diety krok po kroku”  sprawdzi się tu doskonale. Pozwala dowiedzieć się, które składniki są przez dziecko dobrze tolerowane. Z diety wyklucz tylko te składniki, na które alergia u dziecka została potwierdzona np. białko mleka krowiego.

Dlaczego warto wybierać BIO

Naturalnie, że BIO! Produkty pochodzące z pewnego źródła, a takim niewątpliwie są certyfikowane gospodarstwa ekologiczne będę najbardziej bezpieczne i  najlepsze dla Twojego dziecka…

  • …bo są najbliższe naturze. W rolnictwie ekologicznym stosuje się wyłącznie naturalne metody upraw!
     
  • …bo wytwarzanie żywności BIO zaczyna się już od doboru lokalizacji pól uprawnych, obejmuje także rygorystyczne kontrole gleby, a także stosowanie ziaren, które nie są wcześniej zaprawiane chemicznie.
     
  • …bo przy uprawie istnieje całkowity zakaz stosowania syntetycznych środków chemii rolnej do oprysku i nawożenia roślin.
     
  • …bo produkty ekologiczne  są wolne od składników modyfikowanych genetycznie (GMO).
     
  • …bo chów odbywa się zgodnie z poszanowaniem dobrostanu zwierząt, zgodnie z wymaganiami gatunku, a do żywienia zwierząt stosuje się roślinne pasze ekologiczne.
     
  • …bo warto wybierać produkty BIO,  które zostały stworzone w oparciu o wiedzę i ugruntowane doświadczenie. Wytwarzanie żywności BIO wymaga ogromnego zaangażowania i długofalowej pracy  -  to,  co wartościowe, opiera się na solidnych podstawach, które budowane są latami.
     
  • …bo organizm niemowlęcia jest niezwykle wrażliwy i dlatego jakość ma tu wyjątkowe znaczenie. To, czym karmisz swojego maluszka, ma ogromny wpływ na jego zdrowie i rozwój w przyszłości. Jeżeli zależy Ci na najlepszym, czystym produkcie dla Twojego dziecka, to innymi metodami niż metody ekologiczne go nie uzyskasz – mówi Stefan Hipp, który sam prowadzi gospodarstwo ekologiczne i jednocześnie z pełnym przekonaniem wytwarza żywność dla niemowląt BIO.

Masz więcej pytań?

Eksperci z Serwisu dla Rodziców HiPP chętnie na nie odpowiedzą:
tel.: 22 853-44-44 (od poniedziałku do piątku, godz. 9.30-16.30);
formularz kontaktowy

 

Eksperci udzielają odpowiedzi także na forum w Klubie mojego Maluszka:
zarejestruj się!