Słoiczki dla dzieci i niemowląt HiPP – przewodnik po etykietach

Dowiedz się, co dokładnie oznaczają  informacje podawane na etykietach HiPP?

Informacja na etykiecie - „Bez dodatku cukru”

Jeżeli na produkcie znajduje się komunikat „bez dodatku cukru”, daje to pewność, że nie zostały dodane żadne substancje słodzące takie jak cukier (cukier biały, fruktoza) czy syrop.

Informacja na etykiecie - „Bez dodatku cukru - zawiera naturalnie występujące cukry”

W surowcach, np. owocach, cukry występują naturalnie. Dlatego ich zawartość podana jest w tabeli wartości odżywczej, a na etykiecie znajduje się informacja „Bez dodatku cukru - zawiera naturalnie występujące cukry”.

Lista składników a tabela wartości odżywczej

Lista składników zawsze zawiera użyte w produkcie składniki, jak w przepisie z książki kucharskiej.
Natomiast tabela wartości odżywczej informuje o wartościach odżywczych dostarczanych w produkcie.

Kolejność składników i wartości procentowe na etykietach

Lista składników zawiera wszystkie składniki podane w kolejności malejącej. Wszystkie składniki są wymienione w kolejności malejącej według ich procentowego udziału w masie produktu. Składnik, którego jest najwięcej, jest zatem wymieniony na pierwszym miejscu. Im dalej dany składnik znajduje się na liście, tym mniej jest go w produkcie.

Ponadto musi być podana wartość procentowa składników, które znajdują się w nazwie produktu lub które są przedstawione na etykiecie w formie graficznej. Ilości tylko tych składników są ujawniane. Ilości pozostałych składników stanowią tajemnicę naszych receptur.

Sól w owocowym produkcie?

Do owocowych produktów HiPP nie dodajemy soli jako składnika, w przeciwnym razie sól musiałaby znaleźć się na liście składników. Sól w tabeli wartości odżywczej pochodzi wyłącznie z użytych w produkcie surowców (owoce, marchew, ryż).

Zawartość soli muszą podawać wszyscy producenci na żywności opakowanej, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011.

„Zgodnie z przepisami prawa żywność dla niemowląt i małych dzieci nie zawiera substancji konserwujących i barwników”

W gotowej żywności dla niemowląt, która podlega szczególnym regulacjom prawnym, dodatek substancji dodatkowych, takich jak substancje konserwujące i barwniki jest zabroniony przez prawo.

W celu wyjaśnienia, że prawo zabrania dodatku tych substancji, oprócz informacji, czego produkt nie zawiera, jest też jest dopisane „zgodnie z przepisami prawa”.

Produkty ogólnego spożycia mogą zawierać substancje konserwujące i barwniki, dlatego jesteśmy przekonani, że te dodatkowe informacje są ważne dla rodziców w momencie decyzji o zakupie produktów dla ich dzieci.

Informacja na etykiecie słoiczka - „Po 5. miesiącu“

Określenie „PO” oznacza, że podany na etykiecie miesiąc powinien być ukończony. Zatem napis „po 5.miesiącu” oznacza, że produkt może zostać podany dziecku, które ukończyło pełne pięć miesięcy życia.

Symbol HiPP BIO

Wszystkie opakowane środki spożywcze BIO (w Unii Europejskiej) muszą być oznakowane unijnym logo rolnictwa ekologicznego. Na ekologicznych produktach HiPP dodatkowo znajdziesz znaczek HiPP BIO.

Wymogi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 stanowią dobrą bazę dla produkcji ekologicznej, jednak my robimy więcej…

Znaczek HiPP BIO symbolizuje naszą szczególną odpowiedzialność za zdrowe i bezpieczne żywienie niemowląt i małych dzieci. Oznaczenie HiPP BIO gwarantuje analityczne kontrole, zakrojone na szeroką skalę i najwyższą jakość. Jeszcze bardziej rygorystycznie, jeszcze dokładniej i jeszcze pewniej.

Informacje na etykiecie słoiczka - Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze występują praktycznie we wszystkich roślinach, stanowiąc ich własny system ochronny. Do najbardziej znanych przeciwutleniaczy należy kwas askorbinowy, który jest formą witaminy C.

Przeciwutleniacze chronią środki spożywcze przed działaniem tlenu zawartym w powietrzu i przed niepożądanymi reakcjami z udziałem tego pierwiastka (utlenianiem). W ten sposób przeciwutleniacze przyczyniają się do zachowania smaku i barwy naszych produktów spożywczych.