Jak dbać o ząbki malucha - porady

Zdrowe ząbki od samego początku

Aby maluch miał zdrowe ząbki, istotne jest nie tylko odpowiednie żywienie (ograniczanie produktów słodkich i kwaśnych), ale także dbałość o higienę jamy ustnej. To ważne, aby pierwsze ząbki dziecka były w dobrym stanie tak długo jak to możliwe, gdyż ma to wpływ na zdrowie pojawiających się później zębów stałych. Dlatego należy odpowiednio wcześnie zadbać o właściwą ochronę i pielęgnację ząbków mlecznych. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka istotnych porad dotyczących tego tematu – pamiętaj również o tym, aby skonsultować się z dentystą.

Porada nr 1: mycie ząbków

Już od momentu pojawienia się pierwszych ząbków należy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Na początek wystarczy przemywanie wilgotnym wacikiem. Kiedy maluszek będzie miał już więcej ząbków, należy je delikatnie myć raz lub dwa razy dziennie, używając do tego szczoteczki przeznaczonej dla niemowląt.

Stosowanie pasty do zębów na tym etapie nie jest konieczne – bezpieczniej będzie, jeśli nie będziesz jej używać, gdyż Twój maluszek nie potrafi jej jeszcze wypluć. Warto także zasięgnąć porady lekarza , który podpowie Ci, kiedy powinnaś rozpocząć stosowanie pasty i pomoże Ci w dokonaniu wyboru odpowiedniego produktu.

Jeśli chodzi o podawanie fluoru, potrzebnego dla zdrowych ząbków, powinnaś także skonsultować się z lekarzem, który zna Twoje dziecko i jego potrzeby.

Porada nr 2: ochrona ząbków

Czy wiesz, że próchnica może przenieść się z rodzica na dziecko? Jeśli obliżesz łyżeczkę lub smoczek i podasz dziecku, szkodliwe bakterie mogą przedostać się do buzi Twojego maluszka. Dlatego zawsze używaj czystej łyżeczki lub smoczka.

Porada nr 3: nie pozwalaj, aby dziecko zbyt długo ssało smoczek

Długotrwałe ssanie smoczka podczas picia z butelki może przyczynić się do rozwoju próchnicy. Dotyczy to każdego rodzaju napoju – także wody.

Dlatego:

  • pilnuj, aby maluch pił sprawnie – aż do momentu, kiedy zaspokoi pragnienie;

  • nie pozwalaj, aby dziecko zbyt długo ssało smoczek; butelki z piciem nie należy podawać w celu usypiania czy uspokajania dziecka;

  • kiedy maluch pije, trzymaj butelkę;

  • Od 8. miesiąca życia powinnaś przyzwyczajać swoją pociechę do picia z kubeczka.

Porada nr 4: ograniczaj u dziecka podjadanie pomiędzy posiłkami

Nie proponuj maluchowi nieustannie przekąsek i napojów. Ząbki dziecka potrzebują czasu na regenerację, szczególnie w nocy. Między posiłkami w jamie ustnej zachodzi naturalny proces reperujący szkliwo, zwany remineralizacją – składniki mineralne za pośrednictwem śliny wnikają w strukturę zęba. Wraz z posiłkiem ślina jest wypłukiwana, przez co jej działanie ochronne zostaje ograniczone. Dlatego przekąski i napoje podawaj o stałych porach, najlepiej po posiłkach głównych i ograniczaj podawanie przekąsek w międzyczasie. Jak najszybciej staraj się wyeliminować nocne karmienia.