Zaparcia u niemowląt. Co pomaga na zatwardzenie u dziecka?

Niemowlę zazwyczaj wypróżnia się 2-3 razy dziennie, jednak w przypadku każdego dziecka jest to kwestia indywidualna. Niektóre maluszki robią kupkę kilka razy dziennie, inne raz na 5 dni. O zaparciu mówimy wtedy, gdy dziecko robi kupkę rzadziej niż raz na tydzień, stolec jest twardy, a wypróżnianie sprawia maluszkowi trudności.

Ważne: Jeśli u Twojego dziecka występują przewlekłe dolegliwości trawiennie, powinnaś skonsultować się z pediatrą.

Zaparcia u dzieci karmionych wyłącznie mlekiem modyfikowanym
Co powoduje zaparcia u niemowląt?
Jakie mleko modyfikowane na zaparcia?
Co pomaga na zatwardzenia u niemowlaka?
Zaparcia w okresie rozszerzania diety
Sposoby na zaparcia u niemowląt

Zaparcia u dzieci karmionych wyłącznie mlekiem modyfikowanym

Jeśli podajesz dziecku wyłącznie mleko modyfikowane, upewnij się czy prawidłowo odmierzasz proszek mleczny i wodę; pamiętaj też, aby zawsze używać załączonej miarki. Tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiednie proporcje, uzyskasz pokarm odpowiadający potrzebom Twojego maluszka.

Co powoduje zaparcia u niemowląt?

W większości przypadków zaparcia u niemowląt nie są objawem choroby, lecz wynikiem zaburzeń czynnościowych. Zastanawiając się co powoduje zaparcia u niemowląt warto wziąć pod uwagę nie tylko niedojrzałość układu pokarmowego dziecka, ale również błędy dietetyczne czy podawane dziecku leki. Kryteria rozpoznania zaparć u niemowlęcia to:

  • 2 lub mniej wypróżnień na tydzień,
  • zalegające w jelitach masy kałowe,
  • retencja stolca,
  • duże twarde stolce, którym towarzyszy wysiłek przy wypróżnianiu.

Gdy niemowlak ma zatwardzenie, jest to sytuacja trudna nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica. Objawy zaparć u niemowlaków to często także wzdęcia, niepokój, bóle brzuszka i brak apetytu. Ze względu na duży wysiłek, a niejednokrotnie i ból przy parciu, dziecko może być płaczliwe i marudne, a w stolcu można zauważyć niewielkie ilości świeżej krwi.

Jakie mleko modyfikowane na zaparcia?

Jeśli Twoje dziecko ma skłonności do zaparć, pomocne może okazać się przejście na mleko specjalistyczne z serii HiPP Comfort - zawiera ono cenny błonnik pokarmowy (GOS – galaktooligosacharydy z laktozy). Także mleko matki zawiera naturalny błonnik, który sprawia, że stolec dzieci karmionych piersią jest bardziej miękki niż u dzieci karmionych butelką.

Co pomaga na zatwardzenia u niemowlaka?

Zadbaj o to, aby Twoja pociecha mogła swobodnie się ruszać – machanie nóżkami i obracanie pobudza bowiem trawienie. Także specjalna gimnastyka dla niemowląt może pomóc i na pewno sprawi maluszkowi wiele radości!
Warto także głaskać lub masować brzuszek maleństwa zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Zaparcia w okresie rozszerzania diety

W okresie wprowadzania do jadłospisu produktów uzupełniających stolec często staje się twardszy, a maluszki wypróżniają się rzadziej. To normalne, że dzieci na tym etapie robią kupkę z większym wysiłkiem. Dopóki maluszek nie płacze i nie odczuwa bólu, nie powinnaś się niepokoić.

Z biegiem czasu wypróżnianie wraca do normy, a proces trawienia dostosowuje się do nowej formy pokarmu.

Sposoby na zaparcia u niemowląt

Jeśli stolec dziecka jest zbyt twardy, skorzystaj z poniższych porad:

  • Przede wszystkim zapewnij maluszkowi odpowiednią ilość płynów. Między posiłkami możesz podać herbatkę dla niemowląt lub sok o właściwościach rozluźniających stolec – zazwyczaj łagodzi to nieprzyjemne objawy.
  • W przypadku produktów uzupełniających wybieraj te, które działają rozluźniająco na stolec. Na etykietach wybranych produktów HiPP znajdziesz informację o możliwym działaniu na stolec.
  • Także ruch oraz delikatny masaż wspomaga procesy trawienia. Stwarzaj dziecku możliwość swobodnego ruchu – rozluźnia to mięśnie i pobudza trawienie.

Ważne: Jeśli zaparcia u Twojego dziecka utrzymują się przez dłuższy czas, koniecznie zgłoś się do pediatry.