Trawienie u niemowląt: jak postępować, gdy maluszek cierpi na zaparcia?

Niemowlę zazwyczaj wypróżnia się 2-3 razy dziennie, jednak w przypadku każdego dziecka jest to kwestia indywidualna. Niektóre maluszki robią kupkę kilka razy dziennie, inne raz na 5 dni. O zaparciu mówimy wtedy, gdy dziecko robi kupkę rzadziej niż raz na tydzień, stolec jest twardy, a wypróżnianie sprawia maluszkowi trudności.

Ważne: Jeśli u Twojego dziecka występują przewlekłe dolegliwości trawiennie, powinnaś skonsultować się z pediatrą.

Zaparcia u dzieci karmionych wyłącznie mlekiem modyfikowanym

Jeśli podajesz dziecku wyłącznie mleko modyfikowane, upewnij się czy prawidłowo odmierzasz proszek mleczny i wodę; pamiętaj też, aby zawsze używać załączonej miarki. Tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiednie proporcje, uzyskasz pokarm odpowiadający potrzebom Twojego maluszka.

Jeśli Twoje dziecko ma skłonności do zaparć, pomocne może okazać się przejście na mleko z serii HiPP Combiotik® - zawiera ono cenny błonnik pokarmowy (GOS – galaktooligosacharydy z laktozy). Także mleko matki zawiera naturalny błonnik, który sprawia, że stolec dzieci karmionych piersią jest bardziej miękki niż u dzieci karmionych butelką.

Zadbaj o to, aby Twoja pociecha mogła swobodnie się ruszać – machanie nóżkami i obracanie pobudza bowiem trawienie. Także specjalna gimnastyka dla niemowląt może pomóc i na pewno sprawi maluszkowi wiele radości!

Warto także głaskać lub masować brzuszek maleństwa zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Zaparcia w okresie rozszerzania diety

W okresie wprowadzania do jadłospisu produktów uzupełniających stolec często staje się twardszy, a maluszki wypróżniają się rzadziej. To normalne, że dzieci na tym etapie robią kupkę z większym wysiłkiem. Dopóki maluszek nie płacze i nie odczuwa bólu, nie powinnaś się niepokoić.

Z biegiem czasu wypróżnianie wraca do normy, a proces trawienia dostosowuje się do nowej formy pokarmu.

Jeśli stolec dziecka jest zbyt twardy, skorzystaj z poniższych porad:

  • Przede wszystkim zapewnij maluszkowi odpowiednią ilość płynów. Między posiłkami możesz podać herbatkę dla niemowląt lub sok o właściwościach rozluźniających stolec – zazwyczaj łagodzi to nieprzyjemne objawy.
  • W przypadku produktów uzupełniających wybieraj te, które działają rozluźniająco na stolec. Na etykietach wybranych produktów HiPP znajdziesz informację o możliwym działaniu na stolec.
  • Także ruch oraz delikatny masaż wspomaga procesy trawienia. Stwarzaj dziecku możliwość swobodnego ruchu – rozluźnia to mięśnie i pobudza trawienie.

Ważne: Jeśli zaparcia u Twojego dziecka utrzymują się przez dłuższy czas, koniecznie zgłoś się do pediatry.