Biegunka u niemowląt - jak postępować, gdy kupka dziecka jest zbyt miękka lub płynna?

Konsystencja, kolor i zapach stolca u niemowlęcia może się różnić w zależności od rodzaju spożywanego pokarmu (mleko mamy, zwykłe mleko modyfikowane, mleko HA, pokarmy uzupełniające) - podobnie jak u dorosłych.

Kupa dziecka karmionego piersią a mlekiem modyfikowanym
Jak często wypróżnia się niemowlę karmione piersią a jak często karmione mlekiem modyfikowanym?
Kiedy to już biegunka u niemowlaka? Jak należy postępować w tej sytuacji?
Biegunka u niemowlaka - kiedy do lekarza?
Co jeszcze na biegunkę u niemowlaka?

Kupa dziecka karmionego piersią a mlekiem modyfikowanym

U dziecka karmionego piersią stolec jest miękki, mazisty, a nawet płynny. Jeśli maluszek jest karmiony wyłącznie butelką, jego kupka może być twardsza lub bardziej miękka (jak u dzieci karmionych piersią) – zależy to od składu mleka modyfikowanego.


Konsystencja stolca może zmienić się na bardziej płynną, gdy:

  • następuje zmiana mleka modyfikowanego (faza przestawienia);
  • maluszek ząbkuje;
  • dziecko spożywa mniejsze ilości pokarmów uzupełniających;
  • wzrasta spożycie płynów, np. podczas upałów;
  • znaczną część jadłospisu dziecka stanowią owoce i soki.

Jak często wypróżnia się niemowlę karmione piersią a jak często karmione mlekiem modyfikowanym?

Częstotliwość oddawania stolców różni się w zależności od wieku dziecka, ale również sposobu karmienia. U noworodków kupka może pojawiać się nawet do 10 razy na dobę, często w trakcie lub bezpośrednio po karmieniu. Im starsze dziecko, tym stolec pojawia się rzadziej, jednak wciąż wodnista kupka u niemowlaka karmionego piersią może występować kilka razy na dobę i nie powinno to stanowić powodu do niepokoju. Dzieje się tak, ponieważ kobiecy pokarm, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, zawiera naturalne substancje o działaniu lekko przeczyszczającym. Z kolei prawidłowa kupka niemowlaka karmionego sztucznie ma bardziej papkowatą konsystencję i może pojawiać się nieco rzadziej, od jednego do 4 razy na dobę. Kupka niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym jest gęstsza, ponieważ jest ono trudniejsze do strawienia przez niedojrzały układ pokarmowy dziecka.

Kiedy to już biegunka u niemowlaka? Jak należy postępować w tej sytuacji?

Biegunka u dziecka może pojawić się z różnych powodów. Jeżeli stwierdzimy, że nasze dziecko wykazuje objawy biegunki, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie dziecka. Ponadto często przewijaj dziecko i zadbaj o to, aby skóra w okolicach pieluszkowych miała dostęp do powietrza. W razie potrzeby smaruj pupę maluszka kremem, aby zabezpieczyć delikatną skórę dziecka przed podrażnieniami.

Jeśli stolec Twojego dziecka jest zbyt miękki, pomóc mogą poniższe porady (dotyczą niemowląt w okresie rozszerzania diety):

Pamiętaj, że poprzez wybór odpowiednich produktów możesz wpłynąć na konsystencję stolca niemowlęcia.

  • Do produktów o działaniu zestalającym należą m.in. marchewka i banan.
  • Na etykietach niektórych słoiczków HiPP znajdziesz informację o możliwym działaniu produktu na stolec.
  • Zwróć uwagę, ile owoców i soków spożywa maluszek – w razie potrzeby ogranicz ilość tych produktów w jadłospisie dziecka.

Biegunka u niemowlaka - kiedy do lekarza?

Ważna wskazówka: Jeśli Twojemu maluszkowi doskwierają dolegliwości trawiennie, koniecznie zasięgnij porady pediatry. W okresie niemowlęcym oraz wczesnodziecięcym nawet lekka biegunka może prowadzić do poważniejszych zachorowań.

Dlatego w przypadku biegunki u dziecka zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli kupka maluszka jest wodnista, brzydko pachnie, a dziecko wypróżnia się kilka razy dziennie (częściej niż zazwyczaj), oznacza to, że niemowlę ma biegunkę – w takim przypadku koniecznie zgłoś się do lekarza, gdyż tylko specjalista może określić przyczynę takiego stanu.

Jeśli dziecko oprócz tego wymiotuje, ma gorączkę i sprawia wrażenie chorego, prawdopodobnie cierpi z powodu infekcji żołądkowo-jelitowej, co w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym zdarza się stosunkowo często i również wymaga konsultacji z pediatrą.

Biegunka i wymioty powodują szybką utratę dużej ilości płynów i składników mineralnych (elektrolitów) – jeśli nie nastąpi ich uzupełnienie, organizm się odwadnia.

Co jeszcze na biegunkę u niemowlaka?

Najważniejsze w takiej sytuacji jest wyrównanie poziomu płynów i składników mineralnych w organizmie - do tego celu służą specjalne, doustne płyny nawadniające (ORS – oral rehydratation solution), które są zalecane przez lekarzy i są dostępne w aptekach.

Możesz sięgnąć np. po gotowy do spożycia płyn HiPP ORS 200 (dostępny w dwóch wariantach: jako kleik marchwiowo-ryżowy lub o smaku jabłkowym). Cechuje się on specjalną kompozycją składników, która umożliwia szybkie uzupełnienie płynów i składników mineralnych.

Przeczytaj także:
Jak wprowadzić mleko modyfikowane do diety dziecka?
Nietolerancja laktozy u niemowląt

Poradnik

Czy dzieci rzeczywiście potrzebują mięsa? Mięso w diecie niemowląt i małych dzieci 7 pytań - niedobory żelaza a mięso w diecie dziecka Jakie witaminy są niezbędne w diecie niemowląt i małych dzieci? Ryby – zdrowe również dla niemowląt! Ryby w diecie dziecka - dlaczego warto? Kaszki dla niemowląt – kiedy i jak wprowadzać? Cukier w diecie niemowląt Pierwsze przekąski dla dzieci - chrupki i wafelki ryżowe Słoiczki dla dzieci - jak je wybierać, przechowywać i przygotowywać? Co na obiadek dla dziecka? Dania dla niemowlat i małych dzieci Pyszna i zdrowa kolacja dla dziecka Dania bezmięsne 100 % owoców BIO Alergia pokarmowa u dzieci - przyczyny i objawy Co warto wiedzieć o aceroli Dlaczego kwasy tłuszczowe Omega-3 z oleju rzepakowego są ważne? Neofobia żywieniowa u dzieci Co i w jakich ilościach powinny pić niemowlęta w okresie rozszerzania diety? Zdrowie i rozwój maluszka Urlop z maleństwem Przewodnik po zakupach w UE