Jak należy postępować w tej sytuacji?
Należy nieco odczekać; ponadto często przewijaj dziecko i zadbaj o to, aby skóra w okolicach pieluszkowych miała dostęp do powietrza. W razie potrzeby smaruj pupę maluszka kremem, aby zabezpieczyć delikatną skórę dziecka przed podrażnieniami.
Ważna wskazówka: Jeśli Twojemu maluszkowi doskwierają dolegliwości trawiennie, koniecznie zasięgnij porady pediatry. W okresie niemowlęcym oraz wczesnodziecięcym nawet lekka biegunka może prowadzić do poważniejszych zachorowań.
Dlatego w przypadku biegunki u dziecka zawsze skonsultuj się z lekarzem.
Jeśli kupka maluszka jest wodnista, brzydko pachnie, a dziecko wypróżnia się kilka razy dziennie (częściej niż zazwyczaj), oznacza to, że niemowlę ma biegunkę – w takim przypadku koniecznie zgłoś się do lekarza, gdyż tylko specjalista może określić przyczynę takiego stanu.
Jeśli dziecko oprócz tego wymiotuje, ma gorączkę i sprawia wrażenie chorego, prawdopodobnie cierpi z powodu infekcji żołądkowo-jelitowej, co w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym zdarza się stosunkowo często i również wymaga konsultacji z pediatrą.
Biegunka i wymioty powodują szybką utratę dużej ilości płynów i składników mineralnych (elektrolitów) – jeśli nie nastąpi ich uzupełnienie, organizm się odwadnia.
Najważniejsze w takiej sytuacji jest wyrównanie poziomu płynów i składników mineralnych w organizmie - do tego celu służą specjalne, doustne płyny nawadniające (ORS – oral rehydratation solution), które są zalecane przez lekarzy i są dostępne w aptekach.
Możesz sięgnąć np. po gotowy do spożycia płyn HiPP ORS 200 (dostępny w dwóch wariantach: jako kleik marchwiowo-ryżowy lub o smaku jabłkowym). Cechuje się on specjalną kompozycją składników, która umożliwia szybkie uzupełnienie płynów i składników mineralnych.