Trawienie u niemowląt: jak należy postępować, gdy kupka dziecka jest zbyt miękka lub płynna?

Konsystencja, kolor i zapach stolca u niemowlęcia może się różnić w zależności od rodzaju spożywanego pokarmu (mleko mamy, zwykłe mleko modyfikowane, mleko HA, pokarmy uzupełniające) - podobnie jak u dorosłych.

U dziecka karmionego piersią stolec jest miękki, mazisty, a nawet płynny. Jeśli maluszek jest karmiony wyłącznie butelką, jego kupka może być twardsza lub bardziej miękka (jak u dzieci karmionych piersią) – zależy to od składu mleka modyfikowanego.

Konsystencja stolca może zmienić się na bardziej płynną, gdy:

  • następuje zmiana mleka modyfikowanego (faza przestawienia);
  • maluszek ząbkuje;
  • dziecko spożywa mniejsze ilości pokarmów uzupełniających;
  • wzrasta spożycie płynów, np. podczas upałów;
  • znaczną część jadłospisu dziecka stanowią owoce i soki.

Jak należy postępować w tej sytuacji?

Należy nieco odczekać; ponadto często przewijaj dziecko i zadbaj o to, aby skóra w okolicach pieluszkowych miała dostęp do powietrza. W razie potrzeby smaruj pupę maluszka kremem, aby zabezpieczyć delikatną skórę dziecka przed podrażnieniami.

Jeśli stolec Twojego dziecka jest zbyt miękki, pomóc mogą poniższe porady (dotyczą niemowląt w okresie rozszerzania diety):

  • Pamiętaj, że poprzez wybór odpowiednich produktów możesz wpłynąć na konsystencję stolca niemowlęcia.

  • Do produktów o działaniu zestalającym należą m.in. marchewka i banan.

  • Na etykietach niektórych słoiczków HiPP znajdziesz informację o możliwym działaniu produktu na stolec.

  • Zwróć uwagę, ile owoców i soków spożywa maluszek – w razie potrzeby ogranicz ilość tych produktów w jadłospisie dziecka.

Ważna wskazówka: Jeśli Twojemu maluszkowi doskwierają dolegliwości trawiennie, koniecznie zasięgnij porady pediatry. W okresie niemowlęcym oraz wczesnodziecięcym nawet lekka biegunka może prowadzić do poważniejszych zachorowań.

Dlatego w przypadku biegunki u dziecka zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli kupka maluszka jest wodnista, brzydko pachnie, a dziecko wypróżnia się kilka razy dziennie (częściej niż zazwyczaj), oznacza to, że niemowlę ma biegunkę – w takim przypadku koniecznie zgłoś się do lekarza, gdyż tylko specjalista może określić przyczynę takiego stanu.

Jeśli dziecko oprócz tego wymiotuje, ma gorączkę i sprawia wrażenie chorego, prawdopodobnie cierpi z powodu infekcji żołądkowo-jelitowej, co w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym zdarza się stosunkowo często i również wymaga konsultacji z pediatrą.

Biegunka i wymioty powodują szybką utratę dużej ilości płynów i składników mineralnych (elektrolitów) – jeśli nie nastąpi ich uzupełnienie, organizm się odwadnia.

Najważniejsze w takiej sytuacji jest wyrównanie poziomu płynów i składników mineralnych w organizmie - do tego celu służą specjalne, doustne płyny nawadniające (ORS – oral rehydratation solution), które są zalecane przez lekarzy i są dostępne w aptekach.

Możesz sięgnąć np. po gotowy do spożycia płyn HiPP ORS 200 (dostępny w dwóch wariantach: jako kleik marchwiowo-ryżowy lub o smaku jabłkowym). Cechuje się on specjalną kompozycją składników, która umożliwia szybkie uzupełnienie płynów i składników mineralnych.