Wskazówki na dobry sen niemowlaka

Na finalnym etapie ciąży częstym problemem są trudności ze snem. Jednak pierwszy rok z maluszkiem to okres, kiedy nieprzespane noce doskwierają młodej mamie najmocniej. To całkowicie normalne! W pierwszych miesiącach życia niemowlę wymaga karmienia także w nocy i sygnalizuje swoje potrzeby, głośno płacząc.

Pamiętaj również o własnych potrzebach! Potrzebujesz siły, aby stawić czoła codziennym obowiązkom – aktywny dzień z maluszkiem to nie lada wyzwanie!

Aktywność w dzień, sen w nocy – plan dnia niemowlaka

Plan dnia noworodka i plan dnia niemowlaka różnią się od siebie w znaczący sposób. W pierwszych tygodniach życia maluszek głównie śpi i je. Z czasem jednak coraz częściej w harmonogramie dnia pojawiają się inne aktywności, w tym różnego rodzaju zabawy dla niemowlaka. Kilkumiesięczne dzieci chcą nie tylko spać i jeść, ale także oglądać różne rzeczy, chwytać przedmioty, słuchać, spacerować, bawić się; chcą także, aby nosić je na rękach. Gdy maluch nie ma ochoty na aktywności czy zabawy sensoryczne dla niemowląt, które mu proponujesz i zaczyna ziewać, to znak że zbliża się drzemka niemowlaka. Nie musi to być zawsze długi sen, czasem wystarczy nawet krótka chwila przerwy, podczas której dziecko chce być po prostu przytulane.

Starsze dzieci, powyżej szóstego miesiąca życia, śpią dwa razy w ciągu dnia, po około 90 minut przed południem i po południu. Dzieci powyżej 1. roku zadowalają się często jedną, godzinną drzemką w południe.

Nie zamieniaj nocy w dzień – jak postępować, gdy niemowlę budzi się w nocy?

Gdy dziecko budzi się w nocy, zachowuj się spokojnie. Włącz delikatne przytłumione światło i unikaj głośniejszych odgłosów. Nocne pobudki niemowlaka są czymś naturalnym, jednak nie zawsze są związane z głodem czy koniecznością zmiany pieluszki. Często niemowlę budzi się w nocy z potrzeby poczucia bliskości. Pamiętaj, że nie musisz też od razu brać malucha na ręce – wystarczy, jak cicho coś powiesz lub zaśpiewasz mu kołysankę. Dzięki temu maluch łatwo będzie mógł zasnąć ponownie.

Po około 6 miesiącach życia sporo dzieci przesypia całą noc, bez regularnego nocnego karmienia. Zaobserwuj, czy twoje dziecko po przebudzeniu w nocy rzeczywiście jest głodne. Może potrzebuje piersi lub butelki jako środka pomagającego zasnąć. Przede wszystkim spróbuj ustalić, czy dziecko wieczorem otrzymało odpowiednio sycący posiłek. Możesz ewentualnie na pewien czas przesunąć na później porę kolacji.

Zobacz także:
Sen niemowląt: ile snu potrzebuje moje dziecko?

Rytm dnia niemowlaka - rutyna i rytuały

Aby znaleźć odpowiedni rytm snu, należy przede wszystkim wprowadzić zdrowy rytm dnia dziecka. Na początku ustal pory posiłków, dostosowane do wieku dziecka.  Już w pierwszych miesiącach życia malucha możesz wyznaczyć stałą godzinę posiłku wieczornego. W ten sposób zakomunikujesz dziecku, że dzień dobiega końca i pora spać.

Rytuały przy zasypianiu ułatwiają dziecku przygotowanie się do snu. Stała pora układania w łóżeczku i zawsze taki sam program wieczorny są najlepszą pomocą w usypianiu. Jakiekolwiek zmiany jeśli chodzi o rytm dnia niemowlaka lub nieplanowane wydarzenia, zdecydowanie mogą odbić się na śnie dziecka i utrudniać zasypianie. Także głośne dokazywanie i aktywność lepiej zostawić na wczesne popołudnie. Wieczór spędźcie na kanapie, oglądając książeczki z obrazkami; przytulaj dziecko, a gdy zobaczysz, że zaczyna być zmęczone, pozostanie tylko kąpiel, mycie ząbków i… usypianie. Spędź trochę czasu przy łóżeczku malucha, zaśpiewaj mu kołysankę lub opowiedz bajeczkę i nie zapomnij o buziaku na dobranoc.

Nie tylko rytm dnia dziecka jest ważny. Ustal stałe miejsce, w którym śpi dziecko. Lekarze pediatrzy zalecają, aby maluch od urodzenia miał swoje własne łóżeczko ustawione w pobliżu łóżka rodziców. Dzięki temu, gdy obudzi się w nocy, szybko zorientuje się, gdzie jest i bez pomocy rodziców ponownie zaśnie.

Przeczytaj także:
Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi? Kamienie milowe w rozwoju dziecka
Skoki rozwojowe u niemowląt i małych dzieci

Poradnik

Czy dzieci rzeczywiście potrzebują mięsa? Mięso w diecie niemowląt i małych dzieci 7 pytań - niedobory żelaza a mięso w diecie dziecka Jakie witaminy są niezbędne w diecie niemowląt i małych dzieci? Ryby – zdrowe również dla niemowląt! Ryby w diecie dziecka - dlaczego warto? Kaszki dla niemowląt – kiedy i jak wprowadzać? Cukier w diecie niemowląt Pierwsze przekąski dla dzieci - chrupki i wafelki ryżowe Słoiczki dla dzieci - jak je wybierać, przechowywać i przygotowywać? Co na obiadek dla dziecka? Dania dla niemowlat i małych dzieci Pyszna i zdrowa kolacja dla dziecka Dania bezmięsne 100 % owoców BIO Alergia pokarmowa u dzieci - przyczyny i objawy Co warto wiedzieć o aceroli Dlaczego kwasy tłuszczowe Omega-3 z oleju rzepakowego są ważne? Neofobia żywieniowa u dzieci Co i w jakich ilościach powinny pić niemowlęta w okresie rozszerzania diety? Zdrowie i rozwój maluszka Urlop z maleństwem Przewodnik po zakupach w UE