Nocne karmienie - czy powinnam karmić dziecko w nocy?

Karmienie niemowlaka w nocy to temat, który rodzi wiele pytań. Choć nie ma wątpliwości odnośnie karmienia w nocy noworodków, to wraz ze wzrostem maluszka pojawia się pytanie „do kiedy karmić dziecko w nocy”. Ze względu na zmęczenie i nieprzespane noce większość mam marzy o tym, by nocne karmienie skończyło się jak najszybciej. Jeżeli kilkumiesięczny maluszek wciąż budzi się, pomimo iż wypił mleko przed snem, rodzi to wątpliwości czy dziecko odpowiednio najada się w ciągu dnia.  Podpowiadamy, do kiedy karmienie niemowlaka w nocy jest czymś zupełnie normalnym i potrzebnym, a kiedy należy z niego stopniowo rezygnować.

Karmienie noworodka w nocy

W pierwszych tygodniach życia dziecko nie ma ustalonego rytmu dnia i nocy – zarówno gdy chodzi o pory karmienia, jak i sen. Noworodek nie potrafi jeszcze odróżniać dnia od nocy. Dziecko, które przebywa w łonie matki, zaspokaja swój głód na bieżąco i po przyjściu na świat musi przyzwyczaić się do przerw w otrzymywaniu pokarmu. Dlatego podczas pierwszych tygodni Twój maluszek nie raz obudzi Cię w nocy, domagając się karmienia.

Czy budzić noworodka do karmienia?

W pierwszych tygodniach życia pojemność żołądka noworodka jest stosunkowo niewielka, a co za tym idzie częściej bywa on głodny i domaga się jedzenia. Choć większość rodziców ucieszyłoby kilka godzin nieprzerwanego snu nocnego, należy pamiętać, że karmienie noworodka w nocy jest konieczne. Ma to związek między innymi z faktem, iż w pierwszych dniach życia dziecko narażone jest na szybkie odwodnienie, hipoglikemię czy spadek wagi, związane z odczuwanym głodem. Czy budzić dziecko na karmienie? Odpowiedź brzmi – tak, jeżeli przerwa jest dłuższa niż 3 lub 4 godziny, zwłaszcza w sytuacji, jeśli dziecko cierpi na żółtaczkę poporodową.

Rola nocnego karmienia piersią

Karmienie noworodka w nocy ma za cel przede wszystkim zaspokojenie jego głodu maluszka, jednak warto pamiętać, że nocne karmienie piersią niesie też wiele innych korzyści. Przede wszystkim produkowane w nocy mleko mamy jest bardziej kaloryczne, zawiera więcej tłuszczów oraz substancji aktywnych, takich jak np. czynniki wzrostu. Co więcej, karmienie piersią w nocy to także doskonały sposób na uspokojenie maluszka i zapewnienie mu niezbędnego do spokojnego snu poczucia bliskości  i bezpieczeństwa. Nocne karmienie ma jeszcze jedną zaletę - jest szczególne ważne dla mam, które mają problem z produkcją pokarmu – karmienie noworodka w nocy pozwala bowiem podtrzymywać laktację. 

Karmienie noworodka butelką – jak wspomóc mamę w nocnym karmieniu?

Jeżeli podajesz dziecku mleko początkowe, możesz poprosić partnera o pomoc w karmieniu. Jest to również możliwe wtedy, kiedy odciągasz pokarm z piersi i przechowujesz go w lodówce. Ściągnięty pokarm należy wlać do schłodzonej butelki i dobrze zamknięty przechowywać w lodówce w temperaturze 4°C - 6°C (maksymalnie 2 dni).

Karmienie niemowlaka w nocy – do kiedy?

Stopniowo przerwy między posiłkami stają się coraz dłuższe - gdy dziecko ma  3 miesiące, dłużej wytrzymuje w nocy bez jedzenia i dłuższe są też okresy jego nieprzerwanego snu. Kiedy dziecko ma 6 miesięcy, nie potrzebuje już karmienia nocnego – w tym wieku u zdrowych dzieci następuje regulacja potrzeb w zakresie łaknienia.

Karmienie mlekiem modyfikowanym a nocne karmienie piersią

Choć w pewnym momencie wiele mam decyduje się na karmienie mlekiem modyfikowanym  w ciągu dnia zamiast piersią, chociażby ze względu na powrót do pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, by nadal kontynuować podawanie dziecku piersi w nocy. Nocne karmienie piersią jest bowiem nie tylko sposobem na zaspokojenie głodu, ale również prostym sposobem na uspokojenie maluszka, który często budzi się nie dlatego, że jest głodne, a z potrzeby poprzytulania się. Warto wspomnieć o tym, że podanie piersi w nocy jest również o wiele szybszym i wygodniejszym sposobem, aniżeli przygotowywanie butelki z mlekiem modyfikowanym.

Jak oduczyć dziecko karmienia piersią w nocy?

Jeżeli karmienie dziecka w nocy jest problematyczne i uniemożliwia mamie prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia to znak, że pora zakończyć nocne karmienie. Jak odstawić dziecko od karmienia piersią w nocy? Z pewnością nie jest to łatwe zadanie i wymaga sporo wytrwałości i samozaparcia. Warto skorzystać z kilku sprawdzonych wskazówek. Przede wszystkim należy zadbać o to, by ostatni posiłek przed snem był na tyle sycący, by zaspokoił głód maluszka na całą noc. Może to być zarówno posiłek stały jak również mleko przed snem - czy to modyfikowane czy pokarm kobiecy. Ważne jest również, by znaleźć nowy sposób na uspokojenie maluszka. Jeżeli to możliwe, dobrze by na początku to tata uspokajał dziecko i usypiał je ponownie. Jeśli nie jest to możliwe, zamiast piersi można podać dziecku smoczek, a następnie przytulić i utulać do snu tak jak zawsze przy nocnym karmieniu piersią. Jeżeli widać, że maluszek jest spragniony, warto zaproponować mu wodę.

Kaszka mleczna przed snem – kaszka dla niemowlaka sposobem na przesypianie nocy

Kaszka mleczna jest bardziej sycąca niż samo mleko, dlatego doskonale sprawdza się jako posiłek wieczorny. Kaszki HiPP BIO to zarówno produkty o sypkiej konsystencji (które wystarczy wymieszać z wodą) jak również gotowe do spożycia kaszki w słoiczkach z serii Przysmak na Dobranoc. Żadna z kaszek HIPP BIO nie zawiera dodatku cukru.

Pełen wybór kaszek znajdziesz tu

Prawidłowe żywienie niemowlaka - zapewniaj dziecku odpowiednie posiłki w ciągu dnia

Aby dziecko nie było głodne w nocy i mogło spokojnie spać, ważna jest nie tylko sycąca kolacja. W ciągu dnia maluch powinien otrzymywać taką ilość pożywienia, która pokryje jego dobowe zapotrzebowanie na energię. Dlatego też układaj jadłospis dziecka tak, aby uwzględniał on odpowiednią wartość energetyczną. W południe podawaj posiłek warzywno-mięsny – zastąpienie posiłku mlecznego samymi warzywami nie zaspokoi w pełni potrzeb małego organizmu. Na początku rozszerzania diety, kiedy Twoja pociecha nie będzie jeszcze w stanie zjeść całej zawartości słoiczka, możesz dokarmiać dziecko mlekiem. Wraz z upływem czasu ilość mleka będzie się stopniowo zmniejszać na rzecz innych posiłków.

Odzwyczajanie od nocnego karmienia – co jeszcze może pomóc?

Maluchy, które przywykły do nocnego karmienia, z trudem się od niego odzwyczajają. Jeśli twoje dziecko nadal domaga się posiłków w nocy, podaj mu zamiast mleka przegotowaną wodę lub niesłodzoną herbatkę. Karmienie w nocy może powodować trudności z zaśnięciem, może także mieć szkodliwe skutki dla pojawiających się pierwszych ząbków (zazwyczaj po podaniu posiłku w nocy rodzice zapominają, że ząbki dziecka należy umyć). Oczywiście odzwyczajanie dziecka  od nocnych posiłków wymaga czasu i cierpliwości, jednak - postępując konsekwentnie - osiągniesz swój cel.

Czytaj także:
Kiedy maluch zacznie przesypiać całą noc?
Pyszna i zdrowa kolacja dla dziecka
Wskazówki na dobry sen

Poradnik

Czy dzieci rzeczywiście potrzebują mięsa? Mięso w diecie niemowląt i małych dzieci 7 pytań - niedobory żelaza a mięso w diecie dziecka Jakie witaminy są niezbędne w diecie niemowląt i małych dzieci? Ryby w diecie dziecka - dlaczego warto? Kaszki dla niemowląt – kiedy i jak wprowadzać? Cukier w diecie niemowląt Pierwsze przekąski dla dzieci - chrupki i wafelki ryżowe Słoiczki dla dzieci - jak je wybierać, przechowywać i przygotowywać? Co na obiadek dla dziecka? Dania dla niemowlat i małych dzieci Pyszna i zdrowa kolacja dla dziecka Dania bezmięsne 100 % owoców BIO Alergia pokarmowa u dzieci - przyczyny i objawy Dlaczego kwasy tłuszczowe Omega-3 z oleju rzepakowego są ważne? Neofobia żywieniowa u dzieci Co i w jakich ilościach powinny pić niemowlęta w okresie rozszerzania diety? Zdrowie i rozwój maluszka Urlop z maleństwem Przewodnik po zakupach w UE