Kiedy maluch zacznie przesypiać całą noc?

W przypadku każdego dziecka prędzej czy później nadchodzi moment, kiedy zaczyna ono spokojnie przesypiać noc. Jest to jednak sprawa indywidualna – maluchy różnią się między sobą w tym zakresie. Możesz wspierać zdrowy sen swojej pociechy – wystarczy, że będziesz odpowiednio reagować na potrzeby dziecka.

6-miesięczne niemowlę nie wymaga już dodatkowego dokarmiania w nocy – w tym wieku następuje unormowanie potrzeb w zakresie łaknienia i maluch jest już przyzwyczajony do spożywania posiłków wyłącznie w ciągu dnia. Jednak normalne jest, że dzieci od czasu do czasu budzą się w środku nocy. W idealnym przypadku niemowlęta z powrotem szybko zapadają w sen.

Dlaczego dzieci budzą się w nocy?

Dzieci budzą się i płaczą w nocy z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną jest głód, pragnienie lub mokra pieluszka. Zaburzenia snu mogą także występować okresowo, np. podczas ząbkowania, choroby, na etapie skoków rozwojowych lub po męczącym dniu. Wtedy maluch zazwyczaj budzi się w nocy, jest ożywiony, domaga się piersi lub butelki. Niektóre niemowlęta płaczem sygnalizują potrzebę bliskości lub odreagowują w ten sposób napięcie. Niestety nie ma uniwersalnej recepty na spokojny sen – także dzieci, które zazwyczaj nie mają problemów ze snem, mogą od czasu do czasu budzić się w nocy. Najczęściej jest to jednak tylko pewien etap, który ma charakter przejściowy.

Stały rytm dnia jest ważny

Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha spokojnie spała w nocy, zadbaj o regularny i uporządkowany przebieg dnia. Ustal stałe pory posiłków, układania do snu i innych aktywności (np. spacerów). Rytuały przy zasypianiu ułatwiają dziecku przygotowanie się do snu. Stała pora układania w łóżeczku i zawsze taki sam program wieczorny (kąpiel, kolacja, kołysanka lub bajka na dobranoc) są najlepszą pomocą w usypianiu.

Bądź cierpliwa

Jeśli Twoje dziecko będzie miało trudności z zasypianiem, okaż mu cierpliwość i zrozumienie. Pamiętaj, że nie ma cudownych metod ani możliwości bezpośredniego wpływania na sen niemowlęcia. Możesz jednak pomóc maluszkowi odnaleźć stały rytm dnia i nocy. Nie martw się tym, że inne dzieci przesypiają już całą noc, a Twoje maleństwo jeszcze nie. „Przespana noc” – to pojęcie względne. O tym, że niemowlę przesypia całą noc można mówić dopiero wtedy, gdy przesypia ono czas od północy do godziny 5–6 rano. Rodzice malutkich dzieci powinni pamiętać, że podczas pierwszych 3-4 lat maluch jeszcze nie raz obudzi ich w nocy!