Sen niemowląt: ile snu potrzebuje moje dziecko?

Każde dziecko ma swój indywidualny rytm. Dotyczy to zwłaszcza noworodków – w pierwszych tygodniach życia dziecko nie potrafi jeszcze odróżnić dnia od nocy. Możliwości bezpośredniego wpływania na rytm dobowy malucha są niezwykle ograniczone. Ile snu potrzebuje moje dziecko?

Rytm dobowy u noworodków i niemowląt
Jak pomóc dziecku odróżniać dzień od nocy - wsparcie rodziców
Sen noworodka w pierwszych tygodniach życia
Sen niemowlaka - pierwsze 4-6 miesięcy
6.- 12. miesiąc – jak śpi niemowlę?
Sen w 2. roku życia
Sen w 3. roku życia
Ile snu potrzebuje niemowlę?
Dobowe zapotrzebowanie na sen noworodków i niemowląt w pierwszych 6 miesiącach życia - tabela

Rytm dobowy u noworodków i niemowląt

Rodzice mogą wprawdzie wspierać rozwój swojej pociechy, jednak to dziecko samodzielnie reguluje swój wewnętrzny zegar biologiczny. U niemowląt, które od urodzenia przejawiają silną wewnętrzną potrzebę samoregulacji, rytm dobowy normuje się szybciej. Z kolei inne dzieci miesiącami sygnalizują swoje potrzeby fizjologiczne (takie jak głód czy sen) o rożnych porach dnia i nocy. W takim przypadku potrzebne jest wsparcie rodziców, dzięki któremu maluszek zacznie odróżniać dzień od nocy.

Jak pomóc dziecku odróżniać dzień od nocy - wsparcie rodziców

Należy przede wszystkim zadbać o regularny, spokojny rozkład dnia. Warto ustalić stałe pory posiłków, układania do snu i innych aktywności (takich jak spacer oraz pozostałe codzienne rytuały). Istotna jest rutyna i powtarzalność określonych czynności, np. kąpieli, podawania posiłków, czytania bajki na dobranoc czy śpiewania kołysanki – ma to działanie uspokajające. Pamiętaj także o tym, aby dbać o siebie i uzupełniać zasoby energii. Stosuj prawidłowo zbilansowaną dietę, pij odpowiednie ilości płynów i rób małe przerwy na odpoczynek w ciągu dnia.

Sen noworodka w pierwszych tygodniach życia

W pierwszych tygodniach życia niemowlę przesypia prawie całą dobę. W rzeczywistości noworodek śpi przeciętnie 18 godzin, a sen podzielony jest na 4-godzinne cykle przeplatane fazami czuwania. Wtedy możesz nakarmić, przewinąć i przytulić maluszka.

Sen niemowlaka - pierwsze 4-6 miesięcy

Podczas pierwszych 4-6 miesięcy niemowlę uczy się odróżniać dzień od nocy. Regularny rytm dobowy nie jest wrodzony – dziecko zauważa fazy aktywności rodziców i odpowiednio dostosowuje swój wewnętrzny zegar biologiczny. Z czasem krótkie drzemki są zastępowane dłuższym snem ciągłym. Stopniowo ulegają wydłużeniu także fazy czuwania.

6.- 12. miesiąc – jak śpi niemowlę?

Większość niemowląt między 6. a 12. miesiącem życia śpi około 11 godzin w nocy. Dodatkowo dziecko drzemie dwukrotnie w ciągu dnia. Pojedyncza drzemka nie powinna trwać dłużej niż 1- 1,5 godziny, gdyż w przeciwnym razie maluch może mieć problem z przespaniem nocy.


Często rodzice niechętnie przerywają sen dziecka, myśląc że organizm maluszka w ten sposób sygnalizuje potrzebę odpoczynku. Aby nie zakłócać zdrowego rytmu dobowego, lepiej jest jednak łagodnie obudzić dziecko – nawet jeśli będzie marudzić! Jeśli maluch śpi dużo w dzień, to w nocy może być rześki i wesoły. Spróbuj przedłużać fazę czuwania w ciągu dnia, najlepiej bawiąc się z dzieckiem i absorbując jego uwagę. Jeżeli na 4-5 godzin przed ułożeniem do snu dziecko zmęczy się zabawą, istnieje większe prawdopodobieństwo, że prześpi spokojnie noc.

Sen w 2. roku życia

W drugim roku życia dziecko potrzebuje około 13 godzin snu na dobę, z czego przeciętnie 11 godzin przypada na sen w nocy, a pozostały czas przeznaczany jest na krótką drzemkę w południe. Jednak każde dziecko jest inne, dlatego zmiany w rytmie dobowym mogą następować w różnym wieku – niektórym dzieciom już po 10. miesiącu wystarcza tylko jedna drzemka za dnia, z kolei u innych dzieci moment ten nadchodzi po ukończeniu 1,5 roku.

Sen w 3. roku życia

Im dziecko jest starsze, tym mniej snu potrzebuje. W 3. roku życia dzieci śpią przeciętnie 12 godzin na dobę. Wiele maluchów całkowicie rezygnuje z drzemki w południe, u niektórych nawyk ten utrzymuje się aż do wieku przedszkolnego.

Ile snu potrzebuje niemowlę?

Poniżej przedstawione są średnie wartości dobowego zapotrzebowania na sen dla poszczególnych grup wiekowych, jednak istnieją duże różnice indywidualne w tym zakresie. Odchylenia od podanych wartości (np. 1 - 2 godziny snu mniej bądź więcej) nie są powodem do niepokoju. Niektórym dzieciom wystarcza jeszcze mniej snu niż podano w tabeli.

Dobowe zapotrzebowanie na sen noworodków i niemowląt w pierwszych 6 miesiącach życia - tabela

 Dobowe zapotrzebowanie na sen
Noworodek16 - 20 godzin
3 tygodnie16 - 18 godzin
6 tygodni15 - 16 godzin
4 miesiące9 - 12 godzin w nocy i 2 drzemki za dnia (po 2 - 3 godziny każda)
6 miesięcyokoło 11 godzin w nocy i 2 drzemki za dnia (po 1 - 1,5 godziny każda)

Poradnik

Czy dzieci rzeczywiście potrzebują mięsa? Mięso w diecie niemowląt i małych dzieci 7 pytań - niedobory żelaza a mięso w diecie dziecka Jakie witaminy są niezbędne w diecie niemowląt i małych dzieci? Ryby – zdrowe również dla niemowląt! Ryby w diecie dziecka - dlaczego warto? Kaszki dla niemowląt – kiedy i jak wprowadzać? Cukier w diecie niemowląt Pierwsze przekąski dla dzieci - chrupki i wafelki ryżowe Słoiczki dla dzieci - jak je wybierać, przechowywać i przygotowywać? Co na obiadek dla dziecka? Dania dla niemowlat i małych dzieci Pyszna i zdrowa kolacja dla dziecka Dania bezmięsne 100 % owoców BIO Alergia pokarmowa u dzieci - przyczyny i objawy Co warto wiedzieć o aceroli Dlaczego kwasy tłuszczowe Omega-3 z oleju rzepakowego są ważne? Neofobia żywieniowa u dzieci Co i w jakich ilościach powinny pić niemowlęta w okresie rozszerzania diety? Zdrowie i rozwój maluszka Urlop z maleństwem Przewodnik po zakupach w UE