W pierwszych tygodniach życia dziecko nie ma ustalonego rytmu dnia i nocy – zarówno gdy chodzi o pory karmienia, jak i sen. Noworodek nie potrafi jeszcze odróżniać dnia od nocy. Dziecko, które przebywa w łonie matki, zaspokaja swój głód na bieżąco i po przyjściu na świat musi przyzwyczaić się do przerw w otrzymywaniu pokarmu. Dlatego podczas pierwszych tygodni Twój maluszek nie raz obudzi Cię w nocy, domagając się karmienia.
Jeżeli podajesz dziecku mleko początkowe, możesz poprosić partnera o pomoc w karmieniu. Jest to również możliwe wtedy, kiedy odciągasz pokarm z piersi i przechowujesz go w lodówce. Ściągnięty pokarm należy wlać do schłodzonej butelki i dobrze zamknięty przechowywać w lodówce w temperaturze 4°C - 6°C (maksymalnie 2 dni).
Stopniowo przerwy między posiłkami stają się coraz dłuższe - gdy dziecko ma 3 miesiące, dłużej wytrzymuje w nocy bez jedzenia i dłuższe są też okresy jego nieprzerwanego snu. Kiedy dziecko ma 6 miesięcy, nie potrzebuje już karmienia nocnego – w tym wieku u zdrowych dzieci następuje regulacja potrzeb w zakresie łaknienia.