Bezpieczny sen niemowlaka – jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w czasie snu

Niekiedy podczas pierwszego roku życia może dojść do niespodziewanej śmierci dziecka w trakcie snu (tzw. śmierć łóżeczkowa). Na szczęście są to sporadyczne przypadki i można im zapobiec. Podpowiemy Ci, jak zadbać o bezpieczny sen maluszka - przygotowaliśmy dla Ciebie szereg przydatnych i praktycznych wskazówek, opracowanych w oparciu o podstawy naukowe.

Jak układać noworodka do snu?

Od pierwszego dnia życia niemowlę powinno zawsze spać na plecach. Zapewnienie dziecku bezpiecznej i stabilnej pozycji podczas snu jest najważniejszym środkiem zapobiegawczym, który ogranicza ryzyko śmierci łóżeczkowej o 50%.

W jakiej pozycji powinien spać noworodek, który nadmiernie ulewa pokarm?

Rodzice czasem obawiają się, że może dojść do uduszenia się dziecka, kiedy wymiotuje ono leżąc na plecach. Zdaniem ekspertów wątpliwości te są nieuzasadnione – pozycja ta jest całkowicie bezpieczna.

Pojawiają się również głosy, że niemowlęta cierpiące na refluks powinno się układać na boku. Jeśli już decydujemy się na takie rozwiązanie, pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać maluszka samego w tej pozycji. Spanie noworodka na boku zawsze musi mieć miejsce pod nadzorem osoby dorosłej. Maluch może się bowiem nieświadomie przekręcić na brzuszek, a sam nie będzie w stanie zmienić swojej pozycji. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest ułożenie dziecka na pleckach z główką skierowaną w bok.

Na pytanie: czy noworodek może spać na plecach, odpowiadamy: nie tylko może, ale nawet powinien.

Spanie niemowlaka na brzuchu – czy to dobry pomysł?

Kiedy maluszek nie śpi i jest aktywny, połóż go na brzuszku, aby nauczył się unosić główkę. A kiedy dziecko będzie nieco starsze i przypadkowo samo przewróci się plecków na brzuszek, pozwól mu zasnąć w tej pozycji.

Podobnie jak w przypadku pozycji na boku tak i spanie niemowlaka na brzuchu może być niebezpieczne, jeśli maluch zostanie pozostawiony bez opieki. Jeśli dziecko uśnie na brzuchu, należy je przekręcić na plecki zapewniając niemowlakowi bezpieczny sen.

Czym przykryć noworodka i niemowlaka?

Do przykrycia noworodków i niemowląt nie należy stosować kołdry. Jest ona za ciężka i zbyt niebezpieczna dla śpiącego maluszka. Jeśli taka kołdra przykryłaby dziecko, maluch nie miałby ani siły, ani możliwości się z niej wyswobodzić. W konsekwencji mogłoby dojść do uduszenia. Czym więc przykryć noworodka? Czy kocyk będzie lepszym rozwiązaniem? Troszcząc się o bezpieczny sen niemowlaka najlepiej zdecydować się na śpiworek.

W czym powinien spać noworodek - śpiworek zamiast kocyka

Wybierz odpowiednio dopasowany śpiworek dla niemowląt – maluszek nie zrzuci go z siebie ani nie naciągnie na główkę.
Dobierając rozmiar śpiworka uwzględnij długość ciała dziecka (bez główki) plus dodatkowe 10 - 15 cm. Otwór na szyję nie może być większy niż obwód głowy. Na rynku dostępne są śpiworki już dla noworodków.

Poduszka dla noworodka – czy potrzebna?

Dbając o bezpieczny sen noworodka należy układać go na twardym materacu na płaskiej powierzchni. Poduszka dla noworodka nie tylko nie jest potrzebna, ale może mu dodatkowo zaszkodzić. Szczególnie niebezpieczne są duże, miękkie poduszki. Brak poduszki dla niemowlaka to nie tylko sposób ochrony przed uduszeniem, ale także korzyść dla dziecięcego kręgosłupa. Pediatrzy zalecają, aby dzieci do ukończenia 18. miesiąca życia spały bez poduszki.

Zdrowy sen niemowlaka – chroń dziecko przed przegrzaniem

Temperatura w sypialni bądź pokoiku dziecka nie powinna być zbyt wysoka. Włącz ogrzewanie dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej 18°C. Nie stawiaj łóżeczka obok kaloryfera ani na słońcu. Kiedy Twoje dziecko ma chłodne rączki i nóżki, wcale nie oznacza to, że jest mu zimno!

Piżama dla niemowlaka – jakie ubranko dla niemowlaka będzie odpowiednie do snu?

Maluszkowi na noc wystarczy pieluszka, śpioszki i śpiworek. W sezonie letnim, kiedy temperatura jest wyższa, ubierz niemowlę odpowiednio lżej. Jeśli chcesz sprawdzić, czy dziecku nie jest za gorąco, możesz przeprowadzić prosty test. Dotknij plecków maluszka. Skóra powinna być ciepła, ale nie spocona.

Nie zakładaj dziecku czapeczki na noc – odkryta głowa sprzyja prawidłowej regulacji temperatury ciała. Nie używaj termofora ani kocyka elektrycznego - tego typu przedmioty są zbędne i niebezpieczne, podobnie jak np. skóry owcze itp.

Zadbaj o zdrowie dziecka - zrezygnuj z palenia

Dym tytoniowy zwiększa ryzyko chorób oraz nagłej śmierci łóżeczkowej. W okresie ciąży oraz w pierwszym roku życia dziecka zrezygnuj z palenia. Mieszkanie nie powinno być zadymione – dotyczy to zwłaszcza pokoju, w którym śpi niemowlę.

Gdzie powinien spać noworodek?

W pierwszym roku życia niemowlę powinno spać we własnym łóżeczku, ustawionym w sypialni rodziców. Odgłos Twojego oddechu ma korzystny wpływ na regulację oddechu u dziecka.

Spanie dziecka z rodzicami w łóżku – czy to dobry pomysł?

Choć problem spania dziecka z rodzicami w łóżku ma swoich zwolenników należy pamiętać o tym, że maluszek w czasie snu powinien mieć zapewnioną nie tylko wygodę, ale też bezpieczeństwo. Nikt z nas nie jest świadomy, co z jego ciałem dzieje się w czasie snu – możemy się niespodziewanie przekręcić, ruszyć ręką, albo nogą, albo niechcący przykryć maluszka własną kołdrą. Najlepszym miejscem snu noworodka czy niemowlaka jest jego własne łóżeczko. Układając dziecko do snu w jego własnym łóżeczku dbasz o bezpieczny i zdrowy sen niemowlaka.

Wyposażenie łóżeczka:

  • stosunkowo twardy, przewiewny materac
  • brak poduszki
  • bez skór i futer zwierzęcych, miękkich obić, sznurków i pluszowych maskotek

Karmienie piersią – najlepszy sposób żywienia niemowląt

U dzieci karmionych piersią ryzyko śmierci łóżeczkowej jest niższe. Jeśli to możliwe, podczas pierwszych 4-6 miesięcy powinnaś karmić swoje dziecko w naturalny sposób. Karmienie piersią wzmacnia organizm dziecka od wewnątrz i ma korzystny wpływ na budowanie odporności u maluszka.

Czytaj także:

Kalendarz rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu
Ile snu potrzebuje moje dziecko?
Czy powinnam karmić dziecko w nocy?
Ulewanie u noworodka – przyczyny i sposoby na ulewanie u dzieci

Poradnik

Czy dzieci rzeczywiście potrzebują mięsa? Mięso w diecie niemowląt i małych dzieci 7 pytań - niedobory żelaza a mięso w diecie dziecka Jakie witaminy są niezbędne w diecie niemowląt i małych dzieci? Ryby w diecie dziecka - dlaczego warto? Kaszki dla niemowląt – kiedy i jak wprowadzać? Cukier w diecie niemowląt Pierwsze przekąski dla dzieci - chrupki i wafelki ryżowe Słoiczki dla dzieci - jak je wybierać, przechowywać i przygotowywać? Co na obiadek dla dziecka? Dania dla niemowlat i małych dzieci Pyszna i zdrowa kolacja dla dziecka Dania bezmięsne 100 % owoców BIO Alergia pokarmowa u dzieci - przyczyny i objawy Dlaczego kwasy tłuszczowe Omega-3 z oleju rzepakowego są ważne? Neofobia żywieniowa u dzieci Co i w jakich ilościach powinny pić niemowlęta w okresie rozszerzania diety? Zdrowie i rozwój maluszka Urlop z maleństwem Przewodnik po zakupach w UE