Rozwój mowy

Poniżej przedstawiamy etapy rozwoju mowy Twojego maleństwa.

Pamiętaj: dzieci rozwijają się w różnym tempie. Jeżeli masz obawy odnośnie rozwoju swojej pociechy, zwróć się do lekarza pediatry.

Wiek (w przybliżeniu)Rozumienie mowyRozwój mowy
0-1 miesiącMaluszek potrafi po brzmieniu twojego głosu rozpoznać twój stan emocjonalnyKrzyk
2-3 miesiące Gruchanie, śmiech
od 3 miesiącaTwoje dziecko „odpowiada“ gdy mówisz do niegoŚmiech, sprawdzanie własnego głosu poprzez zabawy wokalne, pisk, szeptanie
7-9 miesięcyRozumienie różnych typów zdań (pytanie, polecenie, itp.), maluszek „odpowiada” wydając z siebie różne odgłosy i głoskiGaworzenie, ciągi sylab, powtarzanie sylab np. „da-da“
9-13 miesięcyTwoje dziecko rozumie proste polecenia („Oddaj mi samochodzik“), potrząsa główką komunikując sprzeciwPierwsze słowa; podwajanie sylab, które ma znaczenie: „mama“, „tata“
8-20 miesięcy Zasób słów obejmuje 50-200 wyrazów
20-24 miesięcy Dwuwyrazowe zdania: „Feliks zmęczony”
2½ roku Dziecko mówi za pomocą dwu-, trzy- i czterowyrazowych kombinacji, jednak zdania nie są jeszcze poprawnie zbudowane; maluch mówi o sobie w pierwszej osobie
3 lataTwoje dziecko potrafi wysłuchać krótkiej historyjki.Intensywny rozwój słownictwa; dziecko zadaje pytania (kto, jak, co, dlaczego)
4 lata Wszystkie głoski są wypowiadanie poprawnie

Możesz wspierać rozwój mowy u swojego dziecka, rozmawiając z nim tak często jak to możliwe. Opowiadaj maluszkowi bajki, oglądajcie razem książeczki z obrazkami; komentuj głośno wszystko, co dziecko widzi i słyszy, opisuj własne czynności. Uważnie słuchaj malucha i zawsze pozwalaj mu się wypowiedzieć.

Odpowiadaj na pytania, nawet jeśli wydają się nie mieć końca. Nie poprawiaj wymowy swojego dziecka – zamiast tego powtarzaj po nim zdanie w poprawnej formie.

Poradnik

Czy dzieci rzeczywiście potrzebują mięsa? Mięso w diecie niemowląt i małych dzieci 7 pytań - niedobory żelaza a mięso w diecie dziecka Jakie witaminy są niezbędne w diecie niemowląt i małych dzieci? Ryby – zdrowe również dla niemowląt! Ryby w diecie dziecka - dlaczego warto? Kaszki dla niemowląt – kiedy i jak wprowadzać? Cukier w diecie niemowląt Pierwsze przekąski dla dzieci - chrupki i wafelki ryżowe Słoiczki dla dzieci - jak je wybierać, przechowywać i przygotowywać? Co na obiadek dla dziecka? Dania dla niemowlat i małych dzieci Pyszna i zdrowa kolacja dla dziecka Dania bezmięsne 100 % owoców BIO Alergia pokarmowa u dzieci - przyczyny i objawy Co warto wiedzieć o aceroli Dlaczego kwasy tłuszczowe Omega-3 z oleju rzepakowego są ważne? Neofobia żywieniowa u dzieci Co i w jakich ilościach powinny pić niemowlęta w okresie rozszerzania diety? Zdrowie i rozwój maluszka Urlop z maleństwem Przewodnik po zakupach w UE