Rozwój motoryczny u dziecka

Poniżej przedstawiamy fazy rozwoju ruchowego dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia.

Pragniemy podkreślić, że rozwój motoryczny u dzieci może przebiegać w różnym tempie. Poszczególne fazy rozwoju następują u wielu dzieci jedna po drugiej, u innych natomiast mogą się częściowo pokrywać. Jeżeli masz wątpliwości odnośnie rozwoju Twojego dziecka lub odnosisz wrażenie, że Twoje dziecko porusza się niepewnie, skontaktuj się z pediatrą.

Wiek (w przybliżeniu)Ruch
NoworodekTwoje dziecko wykonuje nieskoordynowane ruchy, które wynikają z  mimowolnych odruchów. Gdy podasz dziecku palec, natychmiast go obejmie. Kiedy natomiast pogłaszczesz stópkę dziecka, zwinie się jakby chciała coś uchwycić.
3 miesiącTwój maluszek potrafi utrzymać główkę podczas leżenia na brzuszku i  w pozycji siedzącej. Potrafi przez chwilę utrzymać przedmiot w ręku.
3-7 miesięcyTwoje dziecko zaczyna się przekręcać: początkowo na bok, później z  leżenia na brzuszku na plecy, a następnie z pleców na brzuch. Początkowo maluszek utrzymuje przedmioty w obu rączkach, a  kolejno potrafi utrzymać mniejsze przedmioty w jednym ręku i  przekładać z rączki do rączki.
7-10 miesięcyNajwyższy czas, aby mieszkanie dostosować pod względem bezpieczeństwa do obecności dziecka: Twoje dziecko zaczyna przemieszczać się samodzielnie (pełza, raczkuje), uczy się siedzieć bez podparcia. Maluch potrafi chwytać małe przedmioty przywodząc kciuk do reszty palców (chwyt nożycowy), następnie potrafi chwytać precyzyjnie okruszek lub nitkę za pomocą palca wskazującego i kciuka (chwyt pęsetowy).
9-13 miesięcyTwoje dziecko potrafi samo siadać i siedzi bez podparcia.
9-15 miesięcyTwoje dziecko uczy się wstawania i chodzenia przy meblach.
9-20 miesięcyTwoje dziecko potrafi samodzielnie chodzić i na dwóch nóżkach odkrywa świat.

Twój maluszek uczy się samodzielnie raczkować, siedzieć i chodzić  - dzieje się to wówczas, gdy jest na to gotowy. Jednocześnie są dzieci, które pomijają poszczególne fazy rozwoju motorycznego, jak np. czołganie się  czy raczkowanie, inne rozwijają własne sposoby poruszania się zanim zaczną chodzić, jak np. pełzanie, turlanie.


Możesz wspierać rozwój swojego dziecka,  stwarzając maluszkowi możliwości do ćwiczenia i zbierania doświadczeń. Kładź swoje dziecko często na  kocyku i pozwalaj mu swobodnie wierzgać nóżkami. Gdy Twoje dziecko nie śpi, przekładaj je z brzuszka na plecy, przez krótki czas możesz też potrzymać je w nosidełku.


Zadbaj o to, aby w mieszkaniu było dużo wolnej przestrzeni dla Twojego dziecka, pamiętaj też aby usunąć wszelkie możliwe zagrożenia. Wtedy maluszek będzie mógł poruszać się bez ograniczeń.

Poradnik

Czy dzieci rzeczywiście potrzebują mięsa? Mięso w diecie niemowląt i małych dzieci 7 pytań - niedobory żelaza a mięso w diecie dziecka Jakie witaminy są niezbędne w diecie niemowląt i małych dzieci? Ryby w diecie dziecka - dlaczego warto? Kaszki dla niemowląt – kiedy i jak wprowadzać? Cukier w diecie niemowląt Pierwsze przekąski dla dzieci - chrupki i wafelki ryżowe Słoiczki dla dzieci - jak je wybierać, przechowywać i przygotowywać? Co na obiadek dla dziecka? Dania dla niemowlat i małych dzieci Pyszna i zdrowa kolacja dla dziecka Dania bezmięsne 100 % owoców BIO Alergia pokarmowa u dzieci - przyczyny i objawy Dlaczego kwasy tłuszczowe Omega-3 z oleju rzepakowego są ważne? Neofobia żywieniowa u dzieci Co i w jakich ilościach powinny pić niemowlęta w okresie rozszerzania diety? Zdrowie i rozwój maluszka Urlop z maleństwem Przewodnik po zakupach w UE