Płacz niemowlaka. Jak pomóc płaczącemu dziecku?

Czy wiesz, jaka powinna być twoja pierwsza reakcja, gdy dziecko płacze? Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny płaczu u niemowląt i jak powinnaś wtedy postępować.

Płacz dziecka to zjawisko zupełnie naturalne i nie zawsze musi oznaczać coś złego. W pierwszych miesiącach życia dziecka jest to jeden ze sposobów komunikacji. Niemowlak, który nie potrafi jeszcze powiedzieć o swoich potrzebach, ani też wskazać, co mu dolega, najczęściej płacze. Mamy zazwyczaj dość szybko uczą się odróżniać płacz dziecka, któremu coś dolega lub które czegoś potrzebuje, od płaczu dziecka, które się nudzi i potrzebuje towarzystwa. Czasem jednak warto skorzystać z fachowych porad, aby móc odpowiednio pomóc płaczącemu dziecku.

Co zrobić, gdy dziecko płacze?

Kiedy Twoje maleństwo płacze, zapewne od razu bierzesz je na ręce lub siadasz przy nim i próbujesz uspokoić. To właściwa reakcja - głośny płacz dziecka jest wyrazem jego złego samopoczucia. Gdy maluch płacze, potrzebuje pewności, że jesteś przy nim. Kiedy jednak mimo utulenia płacz dziecka nie mija, może nie chodzić tylko o poprawę samopoczucia maluszka. W takiej sytuacji należy ustalić, z czego tak naprawdę wynika płacz niemowlaka oraz odpowiednia pomoc płaczącemu dziecku. 

Płacz dziecka – najczęstsze przyczyny

Przyczyny płaczu dziecka są zazwyczaj bardzo trywialne. Maluszek często płacze, bo ma pełną pieluszkę, jest mu niewygodnie, za zimno, albo za gorąco. Płacz dziecka wynika też często z wspomnianego powyżej złego samopoczucia i potrzeby bliskości. Jak pomóc płaczącemu niemowlakowi? Oto nasze wskazówki:

Sprawdź, czy pieluszka jest sucha i czy pupa dziecka nie jest zaczerwieniona.  Sucha pieluszka i zadbana skóra dziecka to gwarancja dobrego samopoczucia maluszka. Odparzona skóra u niemowlaka piecze, boli. Nie ma się co dziwić, że dziecko płacze.

Maluch może płakać, gdy jest mu zimno. Dzieci są bardzo wrażliwe na temperaturę. Do rozgrzewania łóżeczka możesz wykorzystać termofor dla dzieci. Uważaj jednak, aby wypełniająca go gorąca woda nie wylała się! Zanim położysz dziecko, wyjmij termofor z łóżeczka.

Dziecko czasem płacze również wtedy, gdy jest mu za gorąco. Sprawdź, czy plecki malucha są spocone. Jeśli tak, to znaczy, że ubrałaś dziecko zbyt ciepło. Najbardziej odpowiednie dla dzieci są ubranka z włókien naturalnych, ponieważ umożliwiają wymianę ciepła z otoczeniem. W takich ubrankach dziecku nie jest ani za ciepło, ani za zimno. Wełniane kurteczki i czapki przydadzą się tylko na spacer i to wtedy, gdy jest zimno i wietrznie.

Wskazówka: gdy dziecko płacze, zaśpiewaj mu kołysankę lub opowiedz bajeczkę. Często pocieszająco podziała już sam twój głos lub po prostu obecność.

Głód – jedna z najczęstszych przyczyn płaczu u niemowląt

Jeśli maluch jest głodny, możesz wziąć go na ręce, ale prawdopodobnie nie da się pocieszyć w ten sposób przez dłuższy czas. Gdy od ostatniego posiłku upłynęło więcej niż 2 godziny, nakarm dziecko piersią lub podaj mu butelkę. Jeśli jednak ostatni obfity posiłek maluch zjadł godzinę wcześniej, najprawdopodobniej nie płacze z głodu. W takiej sytuacji weź maleństwo na ręce, tak, aby ponownie mu się odbiło i poczekaj z podaniem następnego posiłku. Jeśli przerwy między posiłkami są zbyt krótkie, żołądek dziecka jest pełny i maluch przy próbie nakarmienia prawdopodobnie będzie płakał jeszcze bardziej.

Dlaczego dziecko płacze? A może to wzdęcia…

Przyczyną płaczu mogą być również wzdęcia. Występują one, gdy w żołądku dziecka znajduje się jeszcze powietrze, a maluchowi nie odbiło się wystarczająco po ostatnim posiłku. Weź dziecko na ręce i ostrożnie podnieś dość wysoko, aby odbiło mu się ponownie. Czasami pomaga również delikatne kołysanie i masowanie brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To uwalnia jelita dziecka od pęcherzyków powietrza, których nie potrafi ono jeszcze pozbywać się samodzielnie.

Wzdęcia u niemowląt – jak ukoić płacz dziecka?

Pomocna może być także odpowiednia pozycja: połóż dziecko na brzuszku, układając je na swoim przedramieniu i podpierając dłonią jego główkę. Możesz też ułożyć je odwrotnie, układając główkę w zgięciu łokcia. W ten sposób możesz nosić i przytulać maluszka. Jeżeli nie nastąpi poprawa, warto skonsultować się z pediatrą.

Płacz dziecka, który trudno ukoić – kolka u noworodków i niemowląt

Zastanawiasz się dlaczego noworodek płacze i ani zmiana pieluszki ani karmienie nie pomagają? Być może Twój maluszek cierpi na kolki. Kolka u noworodków  to bardzo częsta dolegliwość, wynikająca między innymi z niedojrzałości układu pokarmowego maluszka. Jak objawia się kolka u niemowląt? Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest nagły, silny i gwałtowny płacz, który trudno ukoić i trwa bardzo długo. Dodatkowo maluszek może być niespokojny, prężyć się, wyginać i podkurczać nóżki, a jego brzuszek często jest wzdęty. Co ważne, o kolce mówimy wtedy, kiedy wspomniane objawy pojawiają się co najmniej kilka razy w tygodniu. Co zrobić gdy noworodek płacze? Wśród najczęściej stosowanych metod inni rodzice polecają:

  • położenie maluszka na brzuszku,
  • delikatne masowanie, sprzyjające usuwaniu gazów,
  • ciepłe okłady na brzuszek,
  • tulenie i kołysanie,
  • biały szum, który wykazuje działanie uspokajające,
  • kropelki na wzdęcia.

U większości dzieci kolka mija mniej więcej po ukończeniu pół roku.

Mleko HiPP Comfort Combiotik® - gdy dziecko płacze z powodu wzdęć lub kolki

Możesz też ustalić, czy w przypadku Twojego dziecka zasadne jest podawanie mleka na specjalne potrzeby HiPP Comfort Combiotik®. Zostało ono opracowane specjalnie z myślą o niemowlętach cierpiących na dolegliwości trawienne – cechuje się obniżoną zawartością laktozy, zawiera łatwo przyswajalne tłuszcze oraz zhydrolizowane (podzielona na mniejsze fragmenty) białko. Pamiętaj, że mleko specjalistyczne należy podawać pod kontrolą lekarza.

Wskazówka: Zapewnij maluszkowi spokój i poczucie bezpieczeństwa – bądź przy swoim dziecku, weź je na ręce, delikatnie kołysząc. Zadbaj też o spokojny i uporządkowany przebieg dnia.

Ząbkowanie – dziecko płacze, bo rosną mu ząbki

Innym, równie częstym powodem tego, że kilkumiesięczne dziecko płacze, są przebijające się ząbki. Pojawienie się pierwszego zęba u niemowlaka to ważne wydarzenie, jednak często poprzedzone jest długotrwałym marudzeniem i rozdrażnieniem malucha. Ząbkowanie może dodatkowo wywoływać takie objawy jak:

  • nadmierne ślinienie,
  • brak apetytu,
  • problemy ze snem,
  • biegunka,
  • podwyższona temperatura,
  • ból i płacz dziecka.

Jak wspomóc płaczące niemowlę w trakcie ząbkowania? Dobrym rozwiązaniem jest podawanie mu zimnych gryzaków, które łagodzą swędzenie i ból dziąseł, regularne masowanie dziąseł np. silikonową szczoteczką z wypustkami, a także stosowanie specjalnych żeli o działaniu chłodząco-znieczulającym. Jeżeli mimo to maluch dalej cierpi, a do tego ma gorączkę, można zastosować jeden z dedykowanych najmłodszym preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych, jak np. paracetamol lub ibuprofen Pamiętaj, że dawka preparatu powinna być zawsze dostosowana do wieku i wagi dziecka.

Kiedy płacz dziecka powinien Cię zaniepokoić?

Jeśli mimo stosowanych zabiegów mających na celu uspokojenie płaczącego dziecka, marudzenie i płacz nie mijają, warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Nie każdą przyczynę płaczu niemowlaka rodzic jest bowiem w stanie określić samodzielnie. Płacz może być sygnałem rozwijającej się infekcji albo objawem poważniejszej choroby. Nie oznacza to, że każdy płacz powinien nas zaniepokoić, ale warto mieć rękę na pulsie.

Przeczytaj także:
Zęby u niemowlaka – jak prawidłowo dbać o pierwsze ząbki?
Odparzenia pupy u dziecka – jak im zapobiegać?
Alergia pokarmowa u dzieci – przyczyny i objawy

Poradnik

Czy dzieci rzeczywiście potrzebują mięsa? Mięso w diecie niemowląt i małych dzieci 7 pytań - niedobory żelaza a mięso w diecie dziecka Jakie witaminy są niezbędne w diecie niemowląt i małych dzieci? Ryby – zdrowe również dla niemowląt! Ryby w diecie dziecka - dlaczego warto? Kaszki dla niemowląt – kiedy i jak wprowadzać? Cukier w diecie niemowląt Pierwsze przekąski dla dzieci - chrupki i wafelki ryżowe Słoiczki dla dzieci - jak je wybierać, przechowywać i przygotowywać? Co na obiadek dla dziecka? Dania dla niemowlat i małych dzieci Pyszna i zdrowa kolacja dla dziecka Dania bezmięsne 100 % owoców BIO Alergia pokarmowa u dzieci - przyczyny i objawy Co warto wiedzieć o aceroli Dlaczego kwasy tłuszczowe Omega-3 z oleju rzepakowego są ważne? Neofobia żywieniowa u dzieci Co i w jakich ilościach powinny pić niemowlęta w okresie rozszerzania diety? Zdrowie i rozwój maluszka Urlop z maleństwem Przewodnik po zakupach w UE