Jak mogę pomóc dziecku, gdy płacze?

Jak mogę pomóc dziecku, gdy płacze?

Kiedy Twoje maleństwo płacze, zapewne od razu bierzesz je na ręce lub siadasz przy nim i próbujesz uspokoić. To właściwa reakcja - głośny płacz dziecka jest wyrazem jego złego samopoczucia. Gdy maluch płacze, potrzebuje pewności, że jesteś przy nim.

Czy wiesz, jaka powinna być twoja pierwsza reakcja, gdy dziecko płacze? Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny płaczu i jak powinnaś wtedy postępować:

  • Jeśli maluch jest głodny, możesz wziąć go na ręce, ale prawdopodobnie nie da się pocieszyć w ten sposób przez dłuższy czas. Gdy od ostatniego posiłku upłynęło więcej niż 2 godziny, nakarm dziecko piersią lub podaj mu butelkę. Jeśli jednak ostatni obfity posiłek maluch zjadł godzinę wcześniej, najprawdopodobniej nie płacze z głodu. W takiej sytuacji weź maleństwo na ręce, tak, aby ponownie mu się odbiło i poczekaj z podaniem następnego posiłku. Jeśli przerwy między posiłkami są zbyt krótkie, żołądek dziecka jest pełny i maluch przy próbie nakarmienia prawdopodobnie będzie płakał jeszcze bardziej.

  • Przyczyną płaczu mogą być również wzdęcia. Występują one, gdy w żołądku dziecka znajduje się jeszcze powietrze, a maluchowi nie odbiło się wystarczająco po ostatnim posiłku. Weź dziecko na ręce i ostrożnie podnieś dość wysoko, aby odbiło mu się ponownie. Czasami pomaga również delikatne kołysanie i masowanie brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To uwalnia jelita dziecka od pęcherzyków powietrza, których nie potrafi ono jeszcze pozbywać się samodzielnie.

Pomocna może być także odpowiednia pozycja: połóż dziecko na brzuszku, układając je na swoim przedramieniu i podpierając dłonią jego główkę. Możesz też ułożyć je odwrotnie, układając główkę w zgięciu łokcia. W ten sposób możesz nosić i przytulać maluszka.

Jeżeli nie nastąpi poprawa, warto skonsultować się z pediatrą. Możesz też ustalić, czy w przypadku Twojego dziecka zasadne jest podawanie mleka na specjalne potrzeby HiPP Comfort Combiotik®. Zostało ono opracowane specjalnie z myślą o niemowlętach cierpiących na dolegliwości trawienne – cechuje się obniżoną zawartością laktozy, zawiera łatwo przyswajalne tłuszcze oraz zhydrolizowane (podzielona na mniejsze fragmenty) białko. Pamiętaj, że mleko specjalistyczne należy podawać pod kontrolą lekarza.

Wskazówka: Zapewnij maluszkowi spokój i poczucie bezpieczeństwa – bądź przy swoim dziecku, weź je na ręce, delikatnie kołysząc. Zadbaj też o spokojny i uporządkowany przebieg dnia.

Ważne:

  • Sprawdź, czy pieluszka jest sucha i czy pupa dziecka nie jest zaczerwieniona.

  • Maluch może płakać, gdy jest mu zimno. Dzieci są bardzo wrażliwe na temperaturę. Do rozgrzewania łóżeczka możesz wykorzystać termofor dla dzieci. Uważaj jednak, aby wypełniająca go gorąca woda nie wylała się! Zanim położysz dziecko, wyjmij termofor z łóżeczka.

  • Dziecko czasem płacze również wtedy, gdy jest mu za gorąco. Sprawdź, czy plecki malucha są spocone. Jeśli tak, to znaczy, że ubrałaś dziecko zbyt ciepło. Najbardziej odpowiednie dla dzieci są ubranka z włókien naturalnych, ponieważ umożliwiają wymianę ciepła z otoczeniem. W takich ubrankach dziecku nie jest ani za ciepło, ani za zimno. Wełniane kurteczki i czapki przydadzą się tylko na spacer i to wtedy, gdy jest zimno i wietrznie.

Wskazówka: gdy dziecko płacze, zaśpiewaj mu kołysankę lub opowiedz bajeczkę. Często pocieszająco podziała już sam twój głos lub po prostu obecność.