Wakacyjna dieta niemowlaka – jak karmić niemowlę w podróży i na wakacjach?
Jeśli chcesz, by twoje dziecko przez całe wakacje było w dobrym nastroju, zadbaj o jego dietę. Przede wszystkim nie eksperymentuj! Dopóki karmisz piersią, właściwy pokarm masz zawsze przy sobie. W przypadku starszych dzieci lepiej zabierz ze sobą (lub kup na miejscu) produkty, które do tej pory podawałaś.
Mleko dla niemowląt – niezbędny element wakacyjnej diety dziecka
Przekąski dla niemowląt – w podróży, na plaży, na spacerze
Woda dla niemowląt – wakacyjne must have. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie swojego dziecka
Przygotowywanie i przechowywanie jedzenia dla dziecka a kwestie bezpieczeństwa
Wakacyjne menu dla dziecka – gotowe słoiczki dla niemowląt czy posiłki przygotowywane samodzielnie?
Wakacje i rodzinny urlop to przede wszystkim czas beztroski i odpoczynku dla całej rodziny, w tym dla rodziców, którzy mają okazję „oderwać się” od codziennych obowiązków. Chwil spędzonych w gronie rodziny zdecydowanie nie warto poświęcać na samodzielne przygotowywanie posiłków dla malucha. Co więcej, nie w każdym wakacyjnym lokum jest taka możliwość – hotele i pensjonaty zwykle nie mają ogólnodostępnych kuchni. Dlatego właśnie dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą smacznych, wartościowych i odpowiednio skomponowanych gotowych dań dla niemowląt.
Zalety korzystania ze słoiczków dla dzieci podczas urlopu są ogromne: nie musisz przeczesywać lokalnych sklepów w poszukiwaniu produktów wysokiej jakości, a następnie spędzać czasu w kuchni przygotowując różnorodne i dobrze zbilansowane dania dla dzieci. Zamiast tego możesz podawać maluszkowi gotowe słoiczki dla niemowląt HiPP, których skład opracowany został przez ekspertów ds. żywienia dzieci. Co więcej, produkty wykorzystane do ich przygotowania oraz same dania dla niemowląt przeszły szereg kontroli gwarantujących ich bezpieczeństwo. Dzięki słoiczkom dla dzieci możecie beztrosko odpoczywać, nie martwiąc się zbytnio przestrzeganiem zasad żywienia niemowląt – w tym już wcześniej wyręczył Was HiPP.
Jeśli do tej pory samodzielnie przygotowywałaś dania dla dzieci, Twój maluch może początkowo niechętnie podchodzić do gotowych obiadków dla niemowląt ze słoiczka. Dlatego jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem warto wprowadzić do menu dla dziecka kilka gotowych dań w słoiczkach, co pozwoli mu poznać ich smaki i konsystencje.
Jeśli mimo wszystko wspólnie zdecydujecie, że sami chcecie przygotowywać dania dla dzieci podczas urlopu, upewnijcie się, że na miejscu będziecie mieli dostęp do kuchni oraz przyborów do gotowania. Sprawdźcie też, w jakich pobliskich sklepach można dostać wysokiej jakości produkty: warzywa, owoce, mięso, ryby, nabiał i zboża. W trakcie pobytu w bardziej „odludnych” miejscach oraz za granicą dostęp do tych produktów może być utrudniony, dlatego warto, w miarę możliwości, zabrać część z nich ze sobą. Spakowanie składników domowych obiadków i deserków dla niemowląt do samolotowej walizki może być jednak wyzwaniem, podobnie zresztą jak transportowanie ich podczas wielogodzinnej podróży samochodem. Wiele z nich wymaga przewożenia w lodówce, co w podróży bywa bardzo kłopotliwe. Ze względu na wszystkie te niedogodności, rodzice powinni rozważyć skomponowanie wakacyjnego menu dla dziecka z gotowych słoiczków lub przynajmniej zaopatrzyć się w gotowe dania dla niemowląt na pierwsze dni pobytu, zanim zdołają znaleźć i kupić odpowiedniej jakości produkty spożywcze.
Mleko dla niemowląt – niezbędny element wakacyjnej diety dziecka
Najmniej problematyczne, a wręcz bajecznie proste, jest skomponowanie wakacyjnej diety małych niemowląt karmionych piersią. Ich rodzice w zasadzie nie muszą martwić się o pakowanie akcesoriów do karmienia czy gotowych posiłków – wszystko, czego potrzebuje dziecko ma zawsze przy sobie jego mama. Warto pamiętać, że karmienie piersią pozwala zaspokoić nie tylko głód, ale też pragnienie maluszka, dlatego w podczas gorących dni należy częściej przystawiać go do piersi.
Jeśli Twoje dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, koniecznie zaopatrz się w taką ilość mleka HiPP, która wystarczy na cały wyjazd. Dlaczego to ważne? Podróżując za granicę, zwłaszcza do odległych krajów, możesz napotkać na problemy z zakupem odpowiedniego rodzaju mleka lub kaszki dla niemowląt. W przypadku podróży do krajów europejskich takie ryzyko jest znacznie mniejsze – mleko modyfikowane HiPP dostępne jest na terenie państw Unii Europejskiej.
W wyborze i kupowaniu produktów HiPP poza granicami Polski pomoże Ci nasz przewodnik po zakupach w UE.
Mimo to przed wyjazdem warto sprawdzić wygląd opakowania takiego mleka – produkty tego samego producenta sprzedawane w różnych krajach mogą różnić się wyglądem opakowania i zamieszczonymi na nim oznaczeniami. Wcześniejsze ustalenie, jakiego dokładnie mleka dla niemowląt potrzebujesz, pozwoli Ci uniknąć stresu podczas przeszukiwania sklepowych półek i szybko zrobić zakupy.
Wybierając się na urlop z maluszkiem karmionym mlekiem modyfikowanym, pamiętaj też o zabraniu wszystkich akcesoriów do karmienia: butelek i smoczków, szczotek oraz detergentów do ich czyszczenia. Przydatny może być też termos na ciepłą wodę i niewielkie pojemniki mieszczące 1 porcję modyfikowanego mleka w proszku.
Wysokie temperatury, stres i zmęczenie związane z podróżą czasem sprawiają, że dzieci nie mają apetytu i odmawiają zjedzenia stałych posiłków. W takiej sytuacji mleko, zarówno z piersi, jak i modyfikowane, może być doskonałym rozwiązaniem, które zyska aprobatę dziecka oraz szybko i skutecznie zaspokoi jego głód. Mleko HiPP 2 możesz dodatkowo zagęścić kaszką, która sprawi, że posiłek stanie się bardziej sycący.
Przekąski dla niemowląt – w podróży, na plaży, na spacerze
Podczas wakacyjnych podróży nie zapomnij o przekąskach dla niemowląt. W tej roli doskonale sprawdzą się produkty HiPP takie jak: owocowe lub naturalne wafelki ryżowe BIO, Kółeczka orkiszowo-owsiane BIO oraz Pierwsze chrupki BIO o wielkości dopasowanej do małych rączek. Zamiennie możesz też podawać dziecku deserki HiPP: Owoce&Zboża, Owoce&Jogurt, Owocowe Duety, Jogurtową Chwilę, Moje Śniadanko lub Domowe Pyszności. Sięgnij także po musy owocowe i owocowo-warzywne HiPP BIO – w praktycznych tubkach, które dziecko może samodzielnie trzymać i jeść bez konieczności użycia łyżeczki. Dla roczniaków i starszaków dobrze sprawdzą się też batoniki Owocowy Przyjaciel HiPP BIO, chrupiące przekąski: kółka wielozbożowe BIO, gwiazdki owocowe BIO oraz kółeczka z parmezanem BIO, a także musy HiPP w większych tubkach: SPORT i SMOOTHIE. Musy i deserki dla niemowląt możesz podawać dziecku na zimno – będą wybornie smakować w upalne letnie dni i są lekkostrawne.
Oprócz gotowych przekąsek dla niemowląt HiPP, warto sięgać też po świeże owoce. Wakacje to czas, kiedy wiele z nich osiąga szczyt swojej dojrzałości i smakuje naprawdę doskonale. Owoce dla niemowląt rozpoczynających rozszerzanie diety powinny mieć konsystencję gładkich papek i musów. Nieco starszym dzieciom, ok. 8. miesiąca życia, można już podać owocowe puree z grudkami (np. owoce rozgniecione widelcem), a nawet małe kawałki miękkich owoców do samodzielnego jedzenia. W okolicach 1. roku życia i później możesz zaproponować maluchowi owoce w dowolnej formie, która jednak musi być dopasowana do jego zdolności gryzienia i żucia. Ze względu na ryzyko wystąpienia alergii i związanych z nią dolegliwości, zrezygnuj też z podawania dziecku nowych, nieznanych i niewypróbowanych wcześniej rodzajów owoców.
Pamiętaj, by wszystkie zakupione owoce dokładnie umyć przed spożyciem, najlepiej przegotowaną wodą. Ty i dziecko powinniście też dokładnie umyć ręce przed posiłkiem. Ścisłe przestrzeganie zasad higieny jest szczególnie ważne podczas zagranicznych wakacji – lokalne drobnoustroje mogą być bardzo niebezpieczne dla malucha.
Woda dla niemowląt – wakacyjne must have. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie swojego dziecka
Pamiętaj, że każdego dnia Twoje dziecko powinno otrzymywać wystarczającą ilość płynów. Niemowlęta do 6. miesiąca życia potrzebują 700-1000 ml płynów dziennie (wliczając mleko), od 7. do 11. miesiąca – 800 do 1000 ml, a małe dzieci w wieku 1-3 lat aż 1250 ml. Z tego względu dbaj o odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza w trakcie upalnych, wakacyjnych dni – im młodsze dziecko tym szybciej dochodzi u niego do groźnego w skutkach odwodnienia. Takie maluszki nie potrafią jeszcze sygnalizować, że są spragnione, dlatego cała odpowiedzialność za odczytanie i zaspokojenie ich potrzeb spoczywa na rodzicach.
Małe niemowlęta karmione wyłącznie piersią nie potrzebują podawania dodatkowych płynów – wystarczy im częstsze przystawianie do piersi. Pozostałym maluchom podawaj do picia tylko źródlaną lub niskozmineralizowaną wodę przeznaczoną dla niemowląt (informacje znajdziesz na etykiecie) lub wodę przegotowaną. Na wakacjach przydadzą się także Herbatki HiPP: Na dobre samopoczucie BIO i z kopru włoskiego BIO w praktycznych saszetkach, które zajmą w bagażu niewiele miejsca i są wygodne do przygotowania. Maluszkom można również podawać niewielkie ilości soków 100% HiPP BIO, smakowitych połączeń Herbatka&Sok HiPP BIO oraz nektarów owocowych HiPP BIO. Starszaki mogą natomiast raczyć się napojami w kartonikach ze słomką HiPP, np. Jabłka z wodą źródlaną BIO.
Poza napojami, warto mieć w swoim bagażu płyny nawadniające HiPP ORS 200. Przydadzą się w przypadku zatruć pokarmowych oraz problemów żołądkowych wynikających z nieprzystosowania układu pokarmowego do lokalnej flory bakteryjnej.
Przygotowywanie i przechowywanie jedzenia dla dziecka a kwestie bezpieczeństwa
Prawidłowe przechowywanie jedzenia dla niemowląt podczas wakacji wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Jeśli temperatura otoczenia jest wyższa niż 25°C, nieotwarte słoiczki z daniami dla dziecka przechowuj w lodówce. Przy niższej temperaturze mogą one stać np. na półce, lecz nie bezpośrednio na słońcu.
Przed podaniem maluszkowi dania dla dzieci zawsze sprawdź szczelność zamknięcia słoiczka (wklęsła nakrętka) – przypadkowe uszkodzenie w trakcie transportu może spowodować, że nakrętka się rozszczelni. Jeśli jej powierzchnia jest wypukła, absolutnie nie podawaj dania dziecku! Otwarte słoiczki dla niemowląt należy przechowywać w lodówce przez maksymalnie 48 godzin – po tym czasie nie nadają się już do spożycia. Dlatego jeszcze przed wyjazdem sprawdź, czy na miejscu będziecie mieć dostęp do lodówki – w niektórych hotelach nie ma takiej możliwości.
Wybierając się w podróż samochodem, warto mieć ze sobą lodówkę turystyczną do przechowywania produktów wymagających niskich temperatur. 1-2 słoiczki dla dzieci i kilka przekąsek weź jednak do podręcznej torby, by w razie potrzeby szybko je znaleźć i podać dziecku.
Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj wody, którą pije dziecko. Najlepiej używaj butelkowanej wody dla niemowląt – jest najbezpieczniejsza, zwłaszcza, jeśli przebywasz za granicą. Wykorzystuj ją też do przygotowywania kaszek i mleka modyfikowanego dla maluszka. Wodę z kranu zawsze trzeba przegotować, nawet jeśli będziesz jej używać tylko do umycia owoców i warzyw.