Podróż z dzieckiem bez stresu – jak przygotować się na podróżowanie z niemowlakiem?

Pierwsze rodzinne wakacje, dłuższe odwiedziny u dziadków, a może wyjazd z dzieckiem za granicę – wszystkie te sytuacje wiążą się z podróżą. By uniknąć stresu i niepotrzebnych nerwów, warto się do nich dobrze przygotować. Sprawdź, czego w trakcie podróży może potrzebować dziecko w samochodzie i dowiedz się, co zabrać na lot z niemowlakiem.

Dziecko w samochodzie – sposoby na komfortowe podróżowanie z dzieckiem

Jadąc na pierwsze rodzinne wakacje, większość rodziców decyduje się na podróż samochodem z niemowlakiem. Aby uniknąć stresu, warto zaplanować szczegóły:

 • Na podróż wybierz dzień, kiedy ruch na drogach jest mniejszy – tak aby uniknąć stania w korku.

 • Rusz w drogę wtedy, gdy dziecko jest zmęczone i szybko zaśnie.

 • Przed wyjazdem przewiń i nakarm malucha.

 • Zadbaj o odpowiednią ochronę przed słońcem – zakryj okno w samochodzie kawałkiem materiału lub przyklej do szyby specjalną osłonkę. Uważaj na klimatyzację – organizm niemowlęcia szybko się wychładza. Nie otwieraj okien podczas jazdy.

 • Minimum raz na dwie godziny rób przerwy na postój (każda przerwa powinna trwać pół godziny).

 • Zapakuj prowiant do torby-lodówki, jednak pamiętaj, aby nie przechowywać produktów w zbyt niskiej temperaturze. Zabierz także ręcznik, mokre chusteczki/serwetki oraz torbę na śmieci.

 • Pamiętaj, że podczas jazdy niemowlak w samochodzie powinien być stale przypięty w odpowiednim foteliku.

Czy lot samolotem jest bezpieczny dla niemowlaka?

Pediatrzy zasadniczo nie widzą przeciwwskazań odnośnie zabrania dziecka w podróż samolotem - z wyjątkiem sytuacji, kiedy maluch jest przeziębiony. Wtedy różnica ciśnienia może powodować silny ból ucha. Krople do nosa pomagają, jednak przed podróżą maluch powinien zostać przebadany przez lekarza.

Większość linii lotniczych zezwala na lot z niemowlakiem, który ukończył 6.-8. tygodni (choć i od tego są wyjątki). Warto sprawdzić zasady panujące w wybranych liniach przed zakupem biletu.

Napoje i słoiczki dla dzieci – czy mogę zabrać jedzenie dla dziecka do samolotu?

Podróżując samolotem z niemowlakiem, możesz zabrać dla niego dania w słoiczkach, musy w tubkach, mleko, soki oraz wodę, które nie podlegają określonym przez prawo limitom pojemności. Wystarczy, że w trakcie odprawy zgłosisz wszystkie napoje, przekąski i słoiczki dla dzieci, które zamierzasz zabrać na pokład. Niekiedy, ze względów bezpieczeństwa, obsługa może poprosić Cię o ich otwarcie i spróbowanie.

Przed podróżą samolotem z niemowlakiem warto jeszcze potwierdzić te informacje z przedstawicielem wybranych przez nas linii lotniczych.

Woda i przekąski dla dziecka idealne na długą podróż z niemowlakiem samochodem i samolotem

Jeśli wiesz, że lot samolotem z niemowlakiem będzie trwał kilka godzin, koniecznie zabierz ze sobą smaczne i łatwe do podania przekąski dla dziecka. Miej też pod ręką napoje: niesłodzoną herbatkę, sok, a najlepiej wodę dla niemowląt.

Jakie produkty najlepiej sprawdzą się na podróż samolotem z niemowlakiem? Na drogę zapakuj np.:

 • Owoce HiPP BIO

 • Owoce & Zboża HiPP BIO

 • owocowe wafelki ryżowe HiPP

 • chrupki i kółeczka zbożowe HiPP BIO

 • musy dla niemowląt HiPP BIO w praktycznych tubkach, doskonałe do zabrania w podróż

 • soki 100% i nektary HiPP BIO, a także orzeźwiające i smaczne napoje Herbatka & Sok HiPP BIO.

Podobny „zestaw” możesz zabrać ze sobą do samochodu. Pamiętaj jednak, żeby nie karmić malucha zapiętego w foteliku, a tym bardziej podczas jazdy. Podczas podróży samochodem z niemowlakiem i tak konieczne będą częste przerwy, które możesz wykorzystać na bezpieczne nakarmienie go.

Chusteczki nawilżane – nieodłączny element podróży z dziećmi

Zmiana pieluszki, upuszczona zabawka, ubrudzona buzia, mycie rączek przed przekąską, konieczność wytarcia smoczka – wszystkie te sytuacje mogą się zdarzyć (i zapewne zdarzą się nieraz!) w trakcie podróżowania z dzieckiem. Dlatego, zarówno na lot z niemowlakiem, jak i na podróż z dzieckiem samochodem, koniecznie spakuj chusteczki nawilżane.

Jeśli planujesz wyjazd z niemowlakiem za granicę, najlepiej weź klika opakowań delikatnych, sprawdzonych chusteczek – nigdy nie wiesz, jak skóra malucha zareaguje na inne chusteczki, dostępne w kraju, do którego się wybieracie.

Czytaj także:

Co zabrać ze sobą na urlop?
Pierwsze przekąski dla dzieci - chrupki i wafelki ryżowe