Podróżowanie bez stresu
Podróż samochodem

Jadąc z dzieckiem po raz pierwszy na wakacje, większość rodziców decyduje się na podróż samochodem. Aby uniknąć stresu, warto zaplanować szczegóły:
- Na podróż wybierz dzień, kiedy ruch na drogach jest mniejszy – tak aby uniknąć stania w korku.
- Rusz w drogę wtedy, gdy dziecko jest zmęczone i szybko zaśnie.
- Przed wyjazdem przewiń i nakarm malucha.
- Zadbaj o odpowiednią ochronę przed słońcem – zakryj okno w samochodzie kawałkiem materiału lub przyklej do szyby specjalną osłonkę. Uważaj na klimatyzację – organizm niemowlęcia szybko się wychładza. Nie otwieraj okien podczas jazdy.
- Minimum raz na dwie godziny rób przerwy na postój (każda przerwa powinna trwać pół godziny).
- Na drogę zapakuj np. Owoce & Zboża HiPP BIO lub Owoce HiPP BIO. Warto sięgnąć też po musy owocowe z serii „Wesołe Owoce” - w praktycznych tubkach, doskonałe do zabrania w podróż! Pamiętaj o napojach – w podróży świetnie sprawdzają się soki i nektary HiPP BIO , a także orzeźwiająca i smaczna Herbatka & Sok HiPP BIO.
- Zapakuj prowiant do torby-lodówki, jednak pamiętaj, aby nie przechowywać produktów w zbyt niskiej temperaturze. Zabierz także ręcznik, mokre chusteczki/serwetki oraz torbę na śmieci.
- Pamiętaj, że podczas jazdy dziecko powinno być przypięte w odpowiednim foteliku.
Podróż samolotem
- Pediatrzy zasadniczo nie widzą przeciwwskazań odnośnie zabrania dziecka w podróż samolotem - z wyjątkiem sytuacji, kiedy maluch jest przeziębiony. Wtedy różnica ciśnienia może powodować silny ból ucha. Krople do nosa pomagają, jednak przed podróżą maluch powinien zostać przebadany przez lekarza.
- Planując podróż dowiedz się, czy na pokładzie samolotu są specjalne miejsca przeznaczone dla rodziców z dziećmi. Linie lotnicze często udostępniają rodzicom nosidełka i zazwyczaj zapewniają wszystkie akcesoria niezbędne do przewijania niemowlęcia podczas lotu.
- Do bagażu podręcznego zapakuj butelkę, smoczek, grubsze skarpetki, kocyk, pieluchy, wilgotne chusteczki, a także zabawkę lub książeczkę z obrazkami.
- Pamiętaj o ograniczeniach dotyczących płynów w bagażu podręcznym – produkty o konsystencji płynnej lub żelowej mogą być przewożone w buteleczkach o pojemności nie większej niż 100 ml i powinny zostać spakowane do przezroczystego, zamykanego plastikowego woreczka. Żywność dla niemowląt stanowi wyjątek i może być przewożona osobno.
- W trakcie startu i lądowania miej pod ręką butelkę z herbatką lub smoczek – ssanie pomaga złagodzić ból ucha.
- Z uwagi na suchość powietrza w samolocie dbaj o to, aby maluch dużo pił.
- W przypadku niemowląt przelot często jest darmowy bądź wiąże się z opłatą w wysokości 10% ceny biletu. Opłata ta nie obejmuje miejsca siedzącego.
Poradnik
Czy dzieci rzeczywiście potrzebują mięsa?
7 pytań - niedobory żelaza a mięso w diecie dziecka
Ryby – zdrowe również dla niemowląt!
Dania bezmięsne
100 % owoców BIO
Co warto wiedzieć o aceroli
Dlaczego kwasy tłuszczowe Omega-3 z oleju rzepakowego są ważne?
Co i w jakich ilościach powinny pić niemowlęta w okresie rozszerzania diety?
Zdrowie i rozwój maluszka
Urlop z maleństwem