Pierwsza pomoc u niemowląt w podróży i na wakacjach. Jak zaradzić przykrym dolegliwościom u dziecka?
Wakacje z niemowlakiem to wyjątkowy czas dla całej rodziny, pełen radości i beztroskiej zabawy. To okazja, by maluszek więcej czasu spędził na świeżym powietrzu, zażył więcej ruchu i otrzymał niezbędną dawkę witaminy D. Warto jednak pamiętać, że przebywanie na łonie natury wiąże się także z zagrożeniami dla młodego organizmu. Sprawdź, co może spotkać Twoje dziecko w podróży i na wakacjach i jak zaradzić przykrym dolegliwościom, jeśli się pojawią.
Niemowlak w podróży i na wakacjach – kwestie bezpieczeństwa
Jak chronić organizm dziecka?
Wakacje z niemowlakiem – co może się przydarzyć kilkumiesięcznemu dziecku?
Poparzenie słoneczne – zagrożenie dla delikatnej skóry niemowlaka
„Skóra nie zapomina” – dbaj o skórę dziecka już od pierwszych dni życia
Na pomoc skórze niemowlaka – co robić, jeżeli dojdzie do poparzenia słonecznego?
Udar cieplny u dziecka – niebezpieczne przegrzanie organizmu niemowlaka
Ukąszenia owadów – jak pomóc niemowlakowi?
Wstrząs anafilaktyczny u dziecka – uwaga na owady
Kleszcz u niemowlaka – co robić?
Uwaga na odwodnienie u niemowlaka
Zaparcia u niemowląt – jak sobie radzić?
Choroba lokomocyjna u niemowląt – jak pomóc dziecku przetrwać podróż?
Wakacyjna apteczka – co warto mieć pod ręką na wakacjach z niemowlakiem?
Wakacje z dzieckiem w Polsce i za granicą – o czym należy pamiętać?
Jeśli planujesz urlop za granicą, pamiętaj o zabraniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W przypadku podróży poza kraje Unii Europejskiej wykup ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny (wizyta u lekarza może okazać się bardzo droga). Przed wyjazdem nie zapomnij też o szczepieniach – pamiętaj, aby na wakacje zabrać książeczkę szczepień dziecka.
Niemowlak w podróży i na wakacjach – kwestie bezpieczeństwa
Każdy rodzic wybierający się ze swoim dzieckiem na wakacje powinien szczególną uwagę zwrócić na kwestie bezpieczeństwa. Niemowlaka nawet na chwilę nie można spuścić z oka, nawet jeśli maluch dopiero raczkuje, a czas na zatłoczonych szlakach czy nadmorskich promenadach spędza w wózku. Szczególną uwagę należy poświęcić dziecku w czasie wakacji nad wodą – nie wolno go zostawiać bez kontroli, nawet jeśli spokojnie bawi się przy brzegu. Spędzając wakacje z niemowlakiem w górach warto zaopatrzyć się w specjalne nosidełko – nie na wszystkie szlaki da się bowiem wjechać wózkiem, a wybierając trasy należy kierować się rozsądkiem – biorąc pod uwagę długość trasy i stopień trudności (bezpieczeństwo rodzica jest podstawą dla bezpieczeństwa dziecka).
Jak chronić organizm dziecka?
Nie należy zapominać o osłonie ciała, nakryciu głowy, kremie z filtrem dla niemowląt czy moskitierze do wózka, która ochroni dziecko przed atakiem owadów. Pomocne mogą też okazać się kosmetyki dla niemowląt odstraszające owady. Warto uważać ponadto, by nie doprowadzić do odwodnienia u dziecka, ani przegrzania młodego organizmu. Podróżując samochodem koniecznie należy pamiętać o specjalnym foteliku oraz o częstych postojach.
Wakacje z niemowlakiem – co może się przydarzyć kilkumiesięcznemu dziecku?
Warto mieć świadomość, że wypadek i choroba mogą zdarzyć się wszędzie, także w wakacje z niemowlakiem. Na niektóre z nich maluch jest w tym czasie szczególnie narażony. Pobyt na słońcu, na łonie natury niesie za sobą takie zagrożenia jak m.in.: poparzenia słoneczne, udar cieplny czy ukąszenia owadów, w tym kleszcza. Wysokie temperatury i mała podaż płynów mogą także doprowadzić do odwodnienia i zaparć u niemowląt. Choroba lokomocyjna u niemowląt też może być przyczyną wielu nieprzyjemnych dla maluszka dolegliwości.
Poparzenie słoneczne – zagrożenie dla delikatnej skóry niemowlaka
Poparzenie słoneczne jest dla dziecka nieprzyjemne i bolesne, ponadto zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Pamiętajmy, że skóra niemowlaka jest cieńsza, a tym samym bardziej wrażliwa na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Do poparzenia słonecznego u dzieci może dojść już po kilkunastu minutach przebywania maluszka na ostrym słońcu, dlatego tak ważna jest za każdym razem odpowiednia ochrona skóry dziecka. Pierwszymi objawami poparzenia będzie oczywiście zaczerwienienie i świąd skóry, które z czasem mogą przekształcić się w bolesne pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Z tego względu za każdym razem, kiedy wychodzimy z dzieckiem na dwór, nawet jeśli dzień jest tylko częściowo słoneczny, powinniśmy pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy i w miarę możliwości przebywaniu z nim raczej w cieniu, zwłaszcza w godzinach kiedy słońce świeci najmocniej. Obowiązkowo w naszej domowej kosmetyczce powinny znaleźć się również kremy dla niemowląt z wysokim filtrem SPF, najlepiej SPF30 lub SPF50. Jeżeli dziecko sporo przebywa na słońcu, zadbajmy również o intensywnie nawilżające kosmetyki dla dzieci, gdyż delikatna skóra dziecka jest bardziej podatna na odwodnienie i przesuszenie.
„Skóra nie zapomina” – dbaj o skórę dziecka już od pierwszych dni życia
Ryzyko choroby wzrasta, gdy skóra wielokrotnie ulega poparzeniom (zwłaszcza w młodym wieku) i często poddawana jest działaniu promieni UV. W przypadku niemowląt i małych dzieci jest to szczególnie niebezpieczne - mechanizmy, dzięki którym skóra się regeneruje, nie są jeszcze wystarczająco dobrze rozwinięte, co może przyczynić się do wystąpienia choroby w późniejszym wieku. Uszkodzenie tkanki następuje jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów poparzenia, takich jak zaczerwienienie. Ryzyko zachorowania na raka skóry wzrasta znacznie wcześniej! Zachowując wysoki poziom ostrożności możesz zapobiec negatywnym skutkom, jakie niesie ze sobą ekspozycja na słońce.
Więcej na ten temat ochrony przed słońcem możesz przeczytać tu
Na pomoc skórze niemowlaka – co robić, jeżeli dojdzie do poparzenia słonecznego?
Przy lekkich poparzeniach słonecznych wystarczą okłady z zimnej wody, z rozcieńczonej czarnej herbaty lub maślanki. Ulgę przyniosą również chłodzące mleczka do ciała (np. Mleczko pielęgnacyjne HiPP Babysanft SENSITIVE). Gdy poparzenia są poważne (z dodatkowymi objawami jak: wymioty, drgawki, pęcherze) konieczna jest wizyta u lekarza.
Udar cieplny u dziecka – niebezpieczne przegrzanie organizmu niemowlaka
Długie przebywanie z niemowlakiem na słońcu w wysokich temperaturach i bez odpowiedniego nakrycia głowy to także zwiększone ryzyko udaru. Każdorazowo stanowi on stan bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga interwencji lekarskiej. Jeżeli niemowlak jest rozgrzany, stał się apatyczny, „leje się przez ręce”, płacze, wymiotuje lub pojawiła się intensywna biegunka u niemowlaka, to znak że mogło dojść do przegrzania organizmu. Pamiętajmy, że udar cieplny u dziecka wystąpić może zdecydowanie szybciej niż w przypadku osób dorosłych. Do czasu przybycia pogotowia można rozebrać dziecko i umieścić na głowie chłodny kompres, jednak kategorycznie nie wolno go schładzać np. zimną kąpielą. Takie działanie może doprowadzić do szoku temperaturowego i pogorszenia stanu dziecka.
Ukąszenia owadów – jak pomóc niemowlakowi?
Miejsce ukąszenia ochłodź zimną wodą. Skuteczne są specjalne żele łagodzące skutki ukąszeń. W przypadku ukąszeń w okolicach buzi lub gardła podaj dziecku do ssania kostkę lodu i natychmiast udaj się do lekarza.
Wstrząs anafilaktyczny u dziecka – uwaga na owady
Ukąszenie owada, zwłaszcza pszczoły lub osy może doprowadzić do wyjątkowo silnej reakcji alergicznej organizmu, określanej jako wstrząs anafilaktyczny. U niemowlaka, podobnie jak u starszych dzieci czy osób dorosłych może on stanowić zagrożenie życia i wymaga interwencji lekarskiej i podania silnych leków przeciwalergicznych. Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny u dziecka? Jeżeli doszło do ukąszenia malucha, uważnie obserwujmy zarówno samo miejsce ukąszenia jak również zachowanie dziecka. Jeżeli pojawią się takie symptomy jak silne zaczerwienienie i ból, uogólniona opuchlizna czy trudności z oddychaniem, może to świadczyć o wstrząsie anafilaktycznym. W tej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pogotowie lub udać się do najbliższego szpitala.
Kleszcz u niemowlaka – co robić?
Obecnie w Polsce już od wczesnej wiosny do późnej jesieni obserwujemy na łonie przyrody dużą aktywność kleszczy. Może więc zdarzyć się, że zabawa na trawie lub spacer w lesie sprawią, że na skórze maluszka znajdziemy kleszcza. Pamiętajmy, że kleszcz u niemowlaka nie jest powodem do paniki. W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy kleszcz jest całkowicie wbity i jakich jest rozmiarów. Zweryfikujmy również, jak wygląda skóra niemowlaka wokół kleszcza, czy nie jest zaczerwieniona lub spuchnięta. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie go usunąć (trudność stanowią zwłaszcza postacie nimfalne), możemy udać się do lekarza, który zrobi to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jeżeli jednak udało nam się go wyjąć w całości, a mimo to na skórze dziecka pojawił się rumień, również powinniśmy udać się z dzieckiem do lekarza.
Uwaga na odwodnienie u niemowlaka
Przy wysokich temperaturach dziecko intensywniej się poci, zwłaszcza jeżeli jest aktywne, co oczywiście przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie malucha na płyny. Będąc na wakacjach, pamiętajmy, by regularnie podawać dziecku coś do picia, nawet jeżeli samo się o nie nie upomina. Dzieci rzadziej bowiem odczuwają pragnienie, a zaabsorbowane zabawą i poznawaniem świata mogą o piciu po prostu zapominać. Do pierwszych objawów odwodnienia u dziecka zaliczamy rozdrażnienie, zaczerwienienie twarzy, a także skąpomocz. Jeżeli więc dziecko nie moczy pieluszek to pierwszy sygnał, że doszło u niego do odwodnienia. Jeżeli dodatkowo stało się ospałe, konieczna może być interwencja lekarska. Najlepszym rozwiązaniem zapobiegającym temu niebezpiecznemu stanowi jest oczywiście woda dla niemowląt. Jeżeli jednak maluszek niechętnie spożywa duże ilości wody, możemy mu zaproponować HiPP ORS 200. To przygotowany z naturalnych składników płyn nawadniający, który dostarcza nie tylko wody, ale również niezbędnych składników mineralnych.
Zaparcia u niemowląt – jak sobie radzić?
Czasem wystarczy podać dziecku kilka łyżek soku brzoskwiniowego, gruszkowego lub morelowego – mają one właściwości rozluźniające stolec. Staraj się zapewnić odpowiednią ilość płynów. Pomóc może także ruch i delikatny masaż. Jednak w poważnych przypadkach skontaktuj się z lekarzem.
Zobacz także:
Choroba lokomocyjna u niemowląt – jak pomóc dziecku przetrwać podróż?
Choroba lokomocyjna u niemowląt objawia się zasadniczo podobnie, jak w przypadku osób dorosłych. W trakcie podróży mogą pojawić się wymioty u niemowlaka, zwłaszcza jeżeli droga jest kręta lub nie przebiega płynnie. By uniknąć tego typu „niespodzianek”, warto często robić krótkie przystanki celem przewietrzenia malucha. Można również zastosować dostępne w aptekach preparaty dla niemowląt na chorobę lokomocyjną. Jeżeli mimo wszystko u dziecka doszło do wymiotów, niech zawsze pod ręką będzie woda dla niemowląt, która pozwoli zadbać o odpowiednie nawodnienie. Można także spróbować dziecku podać lekkostrawny ORS 200, który zminimalizuje uczucie głodu i zaspokoi pragnienie.
Wakacyjna apteczka – co warto mieć pod ręką na wakacjach z niemowlakiem?
Do apteczki koniecznie spakuj:
termometr i czopki przeciwgorączkowe;
HiPP ORS 200 – marchwiowo-ryżowy lub jabłkowy (na wypadek biegunki);
środki opatrunkowe, plastry, pęsetę;
środki do dezynfekcji ran, żel/maść na ukąszenia i poparzenia słoneczne;
wszystkie leki, które dziecko przyjmuje regularnie. Odpowiednia dawka, niezbędna w razie nagłej potrzeby, zawsze powinna znajdować się w bagażu podręcznym.
Przeczytaj także:
Podróżowanie bez stresu
Biegunka u niemowląt – jak postępować, gdy kupka dziecka jest zbyt miękka lub płynna?
Skóra dziecka