Niektóre niemowlęta, które ukończyły 4 czy 5 miesięcy mogą już nie najadać się samym mlekiem i potrzebować do prawidłowego rozwoju nowych produktów w diecie. Równocześnie są niemowlęta, którym samo karmienie piersią czy mleko początkowe do końca 6. miesiąca w zupełności wystarcza i dopiero po tym okresie zaczynają być gotowe do zapoznania się z nowymi smakami. Dlatego decyzja o momencie wprowadzania nowych posiłków powinna uwzględniać indywidualne potrzeby i etap rozwoju dziecka.
Czy Twoje niemowlę przestało się już najadać samym mlekiem? Czy potrafi sztywno trzymać główkę i wykazuje zainteresowanie nowymi produktami oraz jedzeniem łyżeczką? Jeśli tak - to nadszedł odpowiedni moment na wprowadzenie nowych produktów do diety dziecka. Gdybyś jednak miała wątpliwości, poradź się swojego pediatry.
Jeśli Twoje dziecko wypluwa jedzenie podawane łyżeczką, okaż mu cierpliwość. Ono się musi dopiero nauczyć przyjmowania pokarmów o innej konsystencji. Dlatego na początku podawaj tylko kilka łyżeczek, aby maluch miał możliwość i czas przyzwyczaić się do innego rodzaju pożywienia.
*Zalecenie Komitetu Żywienia ESPGHAN (Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci).
Dlaczego konieczne jest rozszerzanie diety?
Wraz z rozwojem dziecka samo mleko przestaje wystarczać, aby zaspokoić rosnące potrzeby małego organizmu. Poza tym posiłki uzupełniające korzystnie wpływają na kształtowanie się mięśni twarzy i ułatwiają dziecku przechodzenie na pokarmy stałe. Ponadto poprzez wprowadzanie nowych produktów niemowlę ma możliwość zapoznania się z całą gamą smaków i rodzajów pokarmów, co jest również ważne dla jego dalszego rozwoju.
Jak zacząć rozszerzać dietę?
Niektóre posiłki mleczne powinny być w ciągu najbliższych tygodni czy miesięcy kolejno zastępowane przez posiłki uzupełniające. Najlepiej na początek zamienić posiłek w południe, następnie ten wieczorem i w końcu - w porze podwieczorku. Rano dziecko powinno być nadal karmione mlekiem mamy lub mlekiem dla niemowląt.
Razem z HiPP rozszerzanie diety będzie wyjątkowo proste.
Na początek proponujemy różne rodzaje warzyw, które są:
-
złożone z niewielkiej ilości lekkostrawnych składników;
-
dostępne w małych słoiczkach 125g, idealnych na początek.