Menu

Schemat żywienia niemowląt: po 4. – 6. miesiącu*

Karmienie piersią – tak długo, jak Ty i dziecko sobie tego życzycie

*Kierując się indywidualnym rozwojem swojego dziecka wybierz najlepszy moment na początek rozszerzania diety – rozpocznij jednak nie wcześniej niż po ukończeniu pełnych 4 miesięcy i nie później niż po 6. miesiącu.

Właściwy moment na początek rozszerzania diety

rozszerzanie diety niemowląt

Niektóre niemowlęta, które ukończyły 4 czy 5 miesięcy mogą już nie najadać się samym mlekiem i potrzebować do prawidłowego rozwoju nowych produktów w diecie. Równocześnie są niemowlęta, którym samo karmienie piersią czy mleko początkowe do końca 6. miesiąca w zupełności wystarcza i dopiero po tym okresie  zaczynają być  gotowe do zapoznania się z nowymi smakami. Dlatego decyzja o momencie wprowadzania nowych posiłków powinna uwzględniać indywidualne potrzeby i etap rozwoju dziecka.

Czy Twoje niemowlę przestało się już najadać samym mlekiem? Czy potrafi sztywno trzymać główkę i wykazuje zainteresowanie nowymi produktami oraz jedzeniem łyżeczką? Jeśli tak - to nadszedł odpowiedni moment na wprowadzenie nowych produktów do diety dziecka. Gdybyś jednak miała wątpliwości, poradź się swojego pediatry.

Jeśli Twoje dziecko wypluwa jedzenie podawane łyżeczką, okaż mu cierpliwość. Ono się musi dopiero nauczyć przyjmowania pokarmów o innej konsystencji. Dlatego na początku podawaj tylko kilka łyżeczek, aby maluch miał możliwość i czas przyzwyczaić się do innego rodzaju pożywienia.

*Zalecenie Komitetu Żywienia ESPGHAN (Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci).

 

Dlaczego konieczne jest rozszerzanie diety?

Wraz z rozwojem dziecka samo mleko przestaje wystarczać, aby zaspokoić rosnące potrzeby małego organizmu. Poza tym posiłki uzupełniające korzystnie wpływają na kształtowanie się  mięśni twarzy i ułatwiają dziecku przechodzenie na pokarmy stałe. Ponadto poprzez wprowadzanie nowych produktów niemowlę ma możliwość zapoznania się z całą gamą smaków i rodzajów pokarmów, co jest również ważne dla jego dalszego rozwoju. 

Jak zacząć rozszerzać dietę?

Niektóre posiłki mleczne powinny być w ciągu najbliższych tygodni czy miesięcy kolejno zastępowane przez posiłki uzupełniające. Najlepiej na początek zamienić posiłek w południe, następnie ten wieczorem i w końcu - w porze podwieczorku. Rano dziecko powinno być nadal karmione mlekiem mamy lub mlekiem dla niemowląt. 

Razem z HiPP rozszerzanie diety będzie wyjątkowo proste.

Na początek proponujemy różne rodzaje warzyw, które są:

  • złożone z niewielkiej ilości lekkostrawnych składników;

  • dostępne w małych słoiczkach 125g, idealnych na początek.

Pierwsza marchewka
Pierwsza marchewka
Młoda marchew z ziemniakami
Młoda marchew z ziemniakami
Dynia z ziemniakami
Dynia z ziemniakami
 

Pierwsze słoiczki

Warzywa po 4. miesiącu

Wprowadzanie nowego posiłku najlepiej rozpocznij w południe – podaj dziecku ok. 4-6 łyżeczek przecieru warzywnego (np. Pierwszej Marchewki HiPP BIO), a następnie uzupełnij posiłek mlekiem. W kolejne dni stopniowo zwiększaj porcje podawanych warzyw. Bądź cierpliwa, jeśli maluch nie zaakceptuje od razu nowego posiłku – następnego dnia lub za kilka dni ponów próbę.

W drugim tygodniu możesz rozpocząć wprowadzanie kolejnych warzyw do jadłospisu maluszka np.: Młodą marchew z ziemniakami HiPP BIO, Dynię z ziemniakami HiPP BIO, Marchewkę z kalarepką i ziemniakami HiPP BIO itp.

Jeśli dziecko dobrze toleruje warzywa, po ok. dwóch pełnych tygodniach rozszerzania diety możesz mu już podać pełnowartościowy posiłek warzywno-mięsny HiPP. Masz do wyboru różnorodne i smaczne dania HiPP np.: Puree jarzynowe z indykiem HiPP BIO, Dynia z indykiem HiPP BIO, Krem z marchwi i ryżu z cielęciną HiPP BIO.  

Kiedy maluch będzie zjadał cały słoiczek obiadku, nie ma już potrzeby dokarmiania dziecka mlekiem w południe.

Wskazówki:

Napoje:

Im więcej wprowadzasz pokarmów o konsystencji stałej, tym większą zwracaj uwagę, czy Twoje dziecko otrzymuje odpowiednią ilość płynów. Pragnienie malca zaspokoi np.: woda, niesłodzone herbatki, Herbatka & Sok.

Deser dla niemowlęcia?

Na deser możesz podać dziecku kilka łyżeczek – bogatych w witaminę C - owoców HiPP lub soku HiPP. Witamina C ułatwia wchłanianie wartościowego żelaza pochodzącego ze składników roślinnych.

Wskazówka: Podgrzej tylko taką ilość produktu, którą prawdopodobnie zje Twoje dziecko. Pozostałą, niepodgrzaną zawartość zamknij i wstaw do lodówki, zużyj następnego dnia.  Nie wykorzystuj ponownie podgrzanej i niedojedzonej przez dziecko reszty posiłku. 

Ważne! Jeśli używasz kuchenki mikrofalowej, pamiętaj aby zdjąć wieczko i przykryć (np. serwetką) otwarty słoiczek. Po podgrzaniu starannie wymieszaj zawartość, ponieważ potrawa w kuchence mikrofalowej może się podgrzewać nierównomiernie. Używaj tylko plastikowej łyżeczki, aby nie uszkodzić słoiczka. Przed podaniem posiłku sprawdź jego temperaturę. 

Wyszukiwarka: żywienie 0 -1