Pyszna i zdrowa kolacja dla dziecka

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i nikt nie ma co do tego wątpliwości. Niemniej kolacja w diecie małego dziecka jest również bardzo ważna, ponieważ odpowiednio skomponowane składniki nie tylko zapewniają prawidłową pracę układu pokarmowego, ale także wpływają na zdrowy i spokojny sen.


Zdrowa kolacja dla dziecka – zasady komponowania
Lekkostrawna kolacja dla dziecka – na co zwracać uwagę?
Kolacja dla półrocznego dziecka – pomysły
Kolacja dla rocznego dziecka – pomysły
Kolacja dla dwulatka – pomysły
Szybka, ale zdrowa kolacja dla dziecka – kaszki mleczno-zbożowe

Zdrowa kolacja dla dziecka – zasady komponowania

Jak powinna wyglądać zdrowa kolacja dla dziecka? To posiłek, którego nie wolno pomijać, bowiem młody, rozwijający się organizm potrzebuje regularnego dostarczania substancji odżywczych. Przyjmuje się, że wieczorne danie powinno dostarczyć około 20% dziennej dawki energetycznej dziecka. Według standardów Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności średnie zapotrzebowanie energetyczne dla chłopca od 1. do 12. miesiąca życia wynosi około 79-109 kcal, zaś dla dziewczynek od 77-103 kcal na kg masy ciała.


Niemowlę do 6. miesiąca życia ma w pełni zapewnione składniki odżywcze dzięki mleku mamy (wyjątek stanowi witamina D oraz K, które dodatkowo się suplementuje). Po tym czasie następuje rozszerzenie diety dziecka uwzględniające zwiększone zapotrzebowanie na spożywanie białka (około 1,14 mg na kilogram masy ciała na dobę). Podaż białka zapewnia mięso oraz ryby, jak i wysokobiałkowe produkty. Zawartość tłuszczów w diecie niemowlaka między 6. a 12. miesiącem życia powinna oscylować w granicy 40% i powinny one pochodzić głównie z niewielkiego dodatku oleju rzepakowego, mięsa drobiowego,  tłustych ryb morskich, które równocześnie uzupełniają niedobory kwasów tłuszczowych omega-3 czy żelaza.

Kolacja małego dziecka powinna być lekkostrawna, aby nie obciążać zbytnio delikatnego układu pokarmowego, dlatego powinno się wybierać lekkostrawny nabiał, taki jak jogurty z musli, serki, twarożki, mleko modyfikowane następne oraz kaszki mleczno-zbożowe. Od II półrocza  życia 2-3 posiłki z mleka powinny być stopniowo zastąpione posiłkami stałymi.

Lekkostrawna kolacja dla dziecka - na co zwracać uwagę?

Trzy pierwsze lata życia dziecka mają fundamentalne znaczenie dla zdrowia i rozwoju organizmu młodego człowieka. Po narodzinach, w okresie karmienia piersią i rozszerzania diety niemowlaka, zachodzą najbardziej intensywne zmiany w organizmie, dlatego tak ważne jest, aby wybierać bezpieczne produkty i komponować z nich zbilansowane, pełnowartościowe posiłki. Dzięki temu zapewnimy intensywny rozwój mózgu, prawidłowe ukształtowanie układu odpornościowego, nauczymy malucha prawidłowych nawyków żywieniowych, a także będziemy wspierać dobry metabolizm. To okres, którego nie wolno bagatelizować, dlatego tak ważne jest, by każdy posiłek, zarówno śniadanie, obiad, podwieczorek, jak i kolacja dla dziecka zawierały wszystkie niezbędne składniki potrzebne dla rozwoju malucha.


Przygotowanie lekkostrawnej kolacji nie musi być trudne ani czasochłonne. Wystarczy kilka-kilkanaście minut oraz świadomość, po jakie produkty sięgać. Pediatrzy rekomendują, aby ostatni posiłek dostarczał maluchowi około 20% dziennego zapotrzebowania na energię, a jednocześnie był lekki i nieobciążający układu pokarmowego. Dlaczego? Dzięki temu ostatni w ciągu dnia posiłek będzie utrzymywał sytość, nie obciążając przy tym żołądka i zapewniając spokojny, zdrowy sen.

Kolacja dla półrocznego dziecka - pomysły

Rozszerzanie diety niemowlaka po 6. miesiącu życia powinno uwzględniać karmienie piersią bądź mlekiem modyfikowanym, jak i stopniowe wprowadzanie nowych produktów, wśród których nie może zabraknąć warzyw, owoców, zbóż  mięsa  czy innych produktów białkowych.


Dobrym pomysłem na kolację dla niemowlaka są kaszki – na przykład zbożowe, pełnoziarniste, których bazą często jest ryż, owies, proso czy jęczmień. Można je przygotować, wykorzystując do tego wodę, mleko z piersi, mleko modyfikowane lub sięgnąć po gotowe kaszki mleczno-zbożowe dla maluchów.

Kaszka jaglana z ryżem i kukurydzą HiPP BIO podana na ciepło to idealny posiłek dla niemowląt, którym rodzice dopiero wprowadzają do diety kaszki. Ze względu na swój delikatny smak i brak zawartości glutenu może być odpowiednia na początek rozszerzania diety i dobra dla dzieci nietolerujących tradycyjnych zbóż, ponieważ  jest wyjątkowo lekkostrawna.

Kaszka 5 zbóż HiPP BIO zawiera aż 80% pełnoziarnistych zbóż, takich jak owies, pszenica, orkisz i żyto. Można ją przygotować z mlekiem modyfikowanym lub jako bezmleczną kaszkę zbożową z owocami. Dlaczego warto postawić na kaszki zbożowe? Są źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów, które dają poczucie błogiej sytości, tak ważnej przed snem. Kaszki można mieszać z owocowymi przecierami w słoiczkach HiPP BIO.

Dobrą propozycją na kolację dla maluszków są również wartościowe kaszki HiPP BIO w słoiczkach, na przykład Kaszka manna z mlekiem i owocami BIO.

Kolacja dla rocznego dziecka – pomysły

Kolacja rocznego dziecka jest o wiele bardziej urozmaicona z uwagi na rozwiniętą umiejętność gryzienia i przeżuwania. Jednocześnie warto podkreślić, iż czas między 13. a 36. miesiącem życia jest kluczowy dla ukształtowania preferencji i nawyków żywieniowych, dlatego tak ważne jest, aby do znanych dziecku smaków wprowadzać nowe składniki diety.

Nadal można podawać kaszki HiPP BIO na Dobranoc zbożowe oraz mleczno-zbożowe, jak i wykorzystać je jako bazę do stworzenia innych posiłków. Do przygotowanej na ciepło kaszki można dodać starte na grubszych oczkach owoce (jabłka, gruszki) lub małe kawałeczki owoców (truskawek, malin).

Ciekawą propozycję stanowi Musli wielozbożowe HiPP Banany - Jabłka - Śliwki BIO, które można wymieszać z porcją jogurtu naturalnego lub z mlekiem. Z uwagi na to, iż są zrobione w 82% z pełnoziarnistych zbóż, są delikatne w smaku i łatwe do przeżuwania. Dodatek płatków owocowych z bananów, śliwek i jabłek nadaje przyjemny, lekki słodki smak, który maluch już zna z wcześniejszego etapu rozszerzania diety.

Kolacja dla dwulatka - pomysły

Kolacja dwulatka daje szerokie możliwości układania jadłospisu. Drugi rok życia to czas kształtowania zdrowych nawyków, dlatego warto zadbać o to, by w dziecięcej diecie znalazło się dużo zdrowych i zróżnicowanych potraw. Co ważne, warto w przygotowywanie posiłków włączyć maluchy. Będzie to nie tylko dobra zabawa, lecz także świetny sposób na wspólne spędzanie czasu i budowanie więzi między rodzicami a dziećmi.


Dzieci w tym wieku mają już wszystkie zęby trzonowe, dlatego oprócz kaszek, kleików czy przecieranych potraw z powodzeniem można im zaproponować dania, które wymagają gryzienia.


Na ciepło można przygotować zarówno wytrawne, jak i słodkie kolacje. Dobrym pomysłem będzie  omlet czy jajecznica z warzywami, racuszki z jabłkami, quasadillas, naleśniki na słodko czy słono, chrupiące tosty, budynie czy ryż na mleku z dodatkiem owoców. Kiedy czasu mamy trochę mniej, dobrym pomysłem będzie posiłek na zimno, np. kolorowa, pełna warzyw i nabiału kanapka z pełnoziarnistego pieczywa, sałatka warzywna, która może być zarówno dodatkiem do kanapek, jak i pełnoprawnym daniem, czy po prostu pokrojone w plastry warzywa. Chrupanie surowej marchewki, papryki, rzodkiewki czy kiszonego ogórka poza tym, że może być dla dwulatka świetną zabawą, będzie też stymulowało kości szczęki do rozbudowy oraz kształtowało zgryz.

Szybka, ale zdrowa kolacja dla dziecka – kaszki mleczno-zbożowe

Kaszki bezmleczne zbożowe HiPP BIO są przygotowywane ze składników posiadających certyfikat ekologiczny, nie zawierają dodatku cukru. Można je podawać jako samodzielne danie, jak i wymieszać z warzywami lub owocami w słoiczkach HiPP BIO. Są lekkostrawne, dlatego idealnie sprawdzają się na podwieczorek dla niemowlaka. Występują w trzech wariantach: jako kaszka 5 zbóż (owies, pszenica, jęczmień, pszenica orkisz, żyto), kaszka jaglana z ryżem i kukurydzą oraz kaszka owsiana.

Kaszki mleczne HiPP BIO na Dobranoc  w słoiczkach są wyprodukowane ze składników pochodzących wyłącznie z ekologicznych gospodarstw oraz hodowli. Do ich przygotowania użyto naturalnych składników, nie ma tu żadnych zagęstników i aromatów. Występuje w czterech smakach: jako kaszka manna z mlekiem bio, z dodatkiem bananów, jabłek i brzoskwiń, jak i z jabłkami i delikatnymi, rozpływającymi się w ustach biszkopcikami.

Podsumowując, lekkostrawna kolacja dla dziecka powinna uzupełniać dietę malucha we wszystkie niezbędne składniki odżywcze i jednocześnie nie obciążać układu pokarmowego, co zapewni zdrowy i spokojny sen. Co ważne, jak pokazaliśmy wyżej, taka kolacja nie musi być wcale nudna czy monotonna. Pomysłów na zarówno zdrowe, jaki i ciekawe potrawy jest bardzo dużo, a włączenie maluchów w ich przygotowywanie może tylko sprawić, że moment kolacji stanie się czasem jedzeniowej zabawy i zacieśniania relacji z dzieckiem.

Przeczytaj także:
Bezpieczny sen
Rozwój motoryczny u dziecka