Pierwsze przekąski dla dzieci - chrupki i wafelki ryżowe

Pierwsze przekąski dla dzieci – idealne podczas spaceru czy odwiedzin u znajomych, podawane pomiędzy głównymi posiłkami, powinny dostarczać organizmowi maluszka cennych składników odżywczych. Jakie wybrać przekąski dla dzieci? Na co zwrócić uwagę i czym się kierować? Na te i inne pytania związane z chrupkami i wafelkami dla niemowląt postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Zdrowe przekąski dla najmłodszych dzieci
Kiedy wprowadzić zdrowe przekąski?
Jak podawać przekąski?
Jakie przekąski są zdrowe?
Przekąski dla dzieci do chrupania    
Chrupki dla niemowląt
Wafelki ryżowe

Zdrowe przekąski dla najmłodszych dzieci

Na wstępie warto zaznaczyć, że wprowadzenie przekąsek do menu dziecka powinno nastąpić już po początkowym etapie rozszerzania jego diety. Dlaczego? Schemat żywienia niemowląt oparty jest na określonych zasadach (rodzaj wprowadzanych pokarmów, ich ilość oraz sposób łączenia ich z karmieniem piersią) i nie powinien zostać zaburzony.

O tym, jak prawidłowo rozszerzać dietę dziecka, przeczytasz w naszym poradniku.

Czym tak naprawdę są zdrowe przekąski dla dzieci? Samo słowo „przekąska” dorosłym kojarzyć się może z czymś kalorycznym, niezdrowym, obciążającym układ trawienny. Dla rodziców to przede wszystkich chipsy, paluszki, krakersy – wszystko to, co często znajduje się na stole podczas spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Jednak w przypadku przekąsek dla najmłodszych mamy do czynienia z czymś zupełnie innym. To głównie produkty lekkostrawne, wartościowe, wytworzone ze sprawdzonych i przebadanych składników. Przekąski dla dzieci nie mają być zamiennikiem dla głównego dania, lecz jego uzupełnieniem. Mają zaspokoić głód, ale nie nasycić malucha – trzeba zatem pilnować, by podawać dziecku odpowiednią ich ilość.

Kiedy wprowadzić zdrowe przekąski?

Kiedy dziecko skończy 7-8 miesięcy możesz wprowadzić do jego diety zdrowe przekąski. Zdrowe to znaczy lekkie, dostosowane do jego możliwości trawiennych oraz wartościowe pod względem składu. W tym okresie życia dziecko uczy się już gryźć, więc można podać mu coś więcej niż musy i jogurty.


Jeśli jednak myślisz o dodatkowym posiłku, podwieczorku lub przysmaku dla młodszego dziecka (po ukończeniu 6. miesiąca życia) możesz podać mu pyszną i owocową Jogurtową Chwilę HiPP. To połączenie smaku jabłek, bananów i malin BIO, które idealnie sprawdzi się na podwieczorek lub deserek po obiedzie. Jogurt jest bezglutenowy, nie zawiera substancji konserwujących, aromatyzujących oraz barwników.  Jogurtowa Chwila jest więc bezpieczna dla brzuszka Twojego malca.

Jak podawać przekąski?

Przekąski podawaj dziecku między głównymi posiłkami, np. między śniadaniem a obiadem czy obiadem a kolacją, przy zachowaniu co najmniej dwugodzinnej przerwy między podaniem przekąski a głównego posiłku. Inaczej bowiem dziecko może być za bardzo najedzone, by zjeść pełnowartościowy posiłek. Przekąski nie powinny być zbyt sycące ani zbyt duże. Pod żadnym pozorem nie należy podawać dziecku przekąski tuż przed obiadem lub kolacją ani zamiast tych posiłków. Przekąski mają służyć tylko temu, by dziecko „dotrwało” do głównego posiłku.

Jakie przekąski sa zdrowe?

Przekąski, aby były zdrowe, powinny zawierać wartościowe składniki odżywcze. Nie mogą mieć w swoim składzie niezdrowych tłuszczów ani dodatku cukru. Mogą tu się sprawdzić musy owocowe i owocowo-warzywne w tubkach, a także kukurydziane chrupki i wafelki ryżowe.
W HiPP wierzymy, że Twoje dziecko zasługuje na wszystko, co najlepsze. Dlatego nasze produkty, w tym właśnie przekąski dla dzieci, przechodzą szereg kontroli, a do ich produkcji wykorzystujemy składniki najwyższej jakości. Wszystkie owoce, warzywa i zboża pochodzą z ekologicznych plantacji. Zależy nam, by Twój malec rozwijał się prawidłowo i cieszył każdym posiłkiem. Dlatego dokładamy wszelkich starań, by oferowane przez nas przekąski dla dzieci były nie tylko pyszne i wygodne, lecz przede wszystkim odżywcze, zdrowe i bezpieczne.

Przekąski dla dzieci do chrupania

Chrupiące przekąski dla dzieci to przede wszystkim chrupki lub wafelki ryżowe. Ich konsystencja została dopasowana do możliwości dziecka, które w tym czasie swojego rozwoju uczy się gryźć. Po wyjęciu z opakowania mogą wydawać się dosyć twarde, jednak w połączeniu ze śliną dziecka szybko miękną i rozpływają się w ustach. Dziecko przełknie je bez problemów.

Chrupki czy wafelki są też bardzo wygodne do transportu, można je zabrać na spacer czy w podróż. Nie psują się pod wpływem wysokiej temperatury, nie brudzą rąk i buzi.

Chrupki dla niemowląt

Chrupki dla niemowląt są często pierwszą prawdziwą przekąską. Najlepiej jest wybierać chrupki czy wafelki dla dzieci z wykorzystaniem składników z ekologicznych zbóż i te specjalnie przeznaczone dla najmłodszych konsumentów.

Od 8. miesiąca życia, gdy niemowlak zaczyna uczyć się gryźć, można mu podawać HiPP chrupki – kółeczka orkiszowo-owsiane BIO . Ich wygodny, okrągły kształt umożliwia naukę samodzielnego jedzenia, a lekka struktura sprawia, że rozpływają się w ustach niemowlaka. Chrupki mają delikatny, naturalny smak. Zostały wyprodukowane w 100% z ekologicznych zbóż. Polecane są jako przekąska na spacerze, w podróży, a także w domu między posiłkami. Dzieci od 8. miesiąca życia mogą spożywać około 3-5 chrupek HiPP dziennie, a od 10. miesiąca można zwiększyć tę liczbę do 5-10 kółeczek w ramach drugiego śniadania czy podwieczorku.

Wafelki ryżowe

Inną zdrową przekąską do chrupania są wafelki ryżowe. Przy jej wyborze także kieruj się składem – powinny to być produkty wytworzone z naturalnego ryżu, bez dodatku cukru. Takie wafelki są zdrowe i bezpieczne dla dziecka, a można zacząć je podawać już w drugim półroczu jego życia. Przykładem są produkty HiPP – Malinowe wafelki ryżowe HiPP BIO . Dostępne są one też w smacznych wersjach: jabłkowe lub jagodowe. Można je podawać dzieciom od 7. miesiąca życia. Wafelki ryżowe HiPP nie zawierają dodatkowego cukru, jedynie te naturalnie występujące. To produkt bezglutenowy i wytworzony z ekologicznego, wysokiej jakości ryżu. Nieduże wafelki o wygodnym okrągłym kształcie idealnie pasują do małych dłoni dziecka, dzięki czemu łatwo jest mu je jeść samodzielnie. Spożywanie wafelków ryżowych wspomaga naukę gryzienia.

Sprawdź ofertę chrupek i wafelków dla niemowląt HiPP .

Przeczytaj o najważniejszych etapach rozwoju niemowlaka w Kalendarzu rozwoju dziecka HiPP

Masz więcej pytań?

Eksperci z Serwisu dla Rodziców HiPP chętnie na nie odpowiedzą:
tel.: 22 853-44-44 (od poniedziałku do piątku, godz. 9.30-16.30);
formularz kontaktowy

 

Eksperci udzielają odpowiedzi także na forum w Klubie mojego Maluszka:
zarejestruj się!