Kaszki dla niemowląt i małych dzieci – kiedy i jak wprowadzać do diety dziecka?

Kaszki zbożowe bardzo dobrze sprawdzają się na etapie rozszerzania diety niemowlaka. Można je także podawać starszym dzieciom. Możemy wybierać spośród różnych rodzajów kaszek, produkowanych z jednego rodzaju zboża bądź takich, które są mieszankami różnych zbóż.

Dlaczego warto wprowadzić do diety niemowląt i małych dzieci kaszki zbożowe?

Jakie kaszki zbożowe wybierać dla niemowląt?

Kiedy i jak wprowadzać kaszki do diety niemowlaka?

Pierwsza kaszka dla niemowlaka – kaszki zbożowe po 4. miesiącu życia

Kaszki zbożowe mleczne i bezmleczne

Dlaczego warto wprowadzić do diety niemowląt i małych dzieci kaszki zbożowe?

Kaszki zbożowe od drugiego półrocza życia dziecka stają się ważnym elementem diety. Są lekkostrawne, delikatne w smaku i zapewniają dłuższe uczucie sytości. Kaszki dla dzieci są typowym początkowym posiłkiem uzupełniającym.

Zboża są istotne w diecie dziecka, ponieważ dostarczają energii i stanowią wartościowe źródło:

  • węglowodanów, które są ważne dla prawidłowej pracy mózgu,
  • błonnika pokarmowego, który wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego – zapobiega problemom trawiennym, wspiera mikroflorę bakteryjną i perystaltykę jelit oraz wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn i metali ciężkich,
  • witamin z grupy B wspierających odpowiedni rozwój układu nerwowego,
  • żelaza, które jest niezbędne dla funkcjonowania wszystkich narządów i bierze udział w procesach tworzenia komórek krwi,
  • wapnia niezbędnego dla kości,
  • magnezu i fosforu, które są ważne dla funkcjonowania układu mięśniowego, w tym mięśnia sercowego,
  • selenu i cynku, które wpływają na właściwe funkcjonowania układu odpornościowego,
  • potasu mającego wpływ na ciśnienie krwi, budowę mięśni oraz równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Kaszki dla niemowląt różnią się między sobą rodzajem ziarna zboża, z którego są produkowane, stopniem przetworzenia oraz w konsekwencji zawartością składników odżywczych. Ich różnorodność w diecie dziecka pozwala pokryć zapotrzebowania na wiele składników odżywczych oraz pomaga rozwijać preferencje smakowe.

Jaka kaszka będzie dla niemowlaka odpowiednia? Jeśli chcemy zapewnić zdrowy rozwój swojemu maluszkowi, to warto sięgnąć po gotowe rozwiązania – kaszki dla dzieci, które zostały stworzone specjalnie z myślą o potrzebach najmłodszych. Doskonałym wyborem będą kaszki zbożowe HiPP. Kaszka jaglana dla niemowląt czy kaszka 5 zbóż, kaszka na noc albo na dzień, w wersji mlecznej albo bezmlecznej – wybór odpowiedniej kaszki dla niemowlaka powinien być uzależniony od jego wieku oraz indywidualnych potrzeb.

Kaszki dla dzieci od HiPP nie wymagają gotowania. Określoną ilość proszku wystarczy wymieszać z ciepłą wodą lub mlekiem (matki lub modyfikowanym) i podać od razu po przygotowaniu. Taka porcja kaszki przyrządzona zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu stanowi zdrowy i pełnowartościowy posiłek. Dostarcza dziecku odpowiednio zbilansowanej ilości składników odżywczych, które są ważne dla prawidłowego rozwoju.

Co ważne, kaszki dla niemowląt i dzieci są dostosowane do ich wieku. Oznacza to, że zawierają składniki w proporcjach odpowiednich dla potrzeb rozwijającego się organizmu oraz możliwości układu trawiennego. Zawsze na opakowaniu znajduje się informacja, od jakiego wieku można podawać dziecku określony rodzaj kaszki.

Jakie kaszki zbożowe wybierać dla niemowląt?

Kaszki dla niemowląt są zdrowym i szybkim sposobem uzupełnienia diety dziecka. Różnorodny wybór pozwala na urozmaicenie jadłospisu maluszka. Nawet jeżeli dziecko nie lubi jakiegoś typu kaszki, warto podać inny, który może mu posmakować. Trzeba jednak wybierać produkty z dobrym składem. Organizm dziecka przez pierwsze 3 lata życia jest bowiem wyjątkowo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, w tym także pożywienia. HiPP dba o prawidłowy skład kaszek, by maluszek dostawał z pożywieniem to, co najlepsze dla jego zdrowia i rozwoju.

Jakie kaszki dla niemowląt będą najlepsze? Przede wszystkim należy wybierać kaszki dla niemowląt i dzieci bez cukru, który jest zbędny w ich diecie ze względu na negatywny oraz długofalowy wpływ na zdrowie w ciągu całego życia. Warto też zwrócić uwagę na sacharozę, fruktozę czy syrop glukozowy. Przy tym trzeba mieć świadomość, że kaszki dla niemowląt mogą zawierać cukry z uwagi na naturalne występowanie w produkcie – pochodzą ze zbóż, owoców czy mleka. Wówczas informacja o ich obecności znajduje się w tabeli wartości odżywczych, a nie na liście składników.

Wybierając kaszki dla dzieci, należy mieć na uwadze jakość i bezpieczeństwo. Produkty przeznaczone dla najmłodszych zgodnie z prawem żywnościowym nie mogą zawierać konserwantów, sztucznych barwników czy wzmacniaczy smaku. Dodatkowo muszą spełniać rygorystyczne normy. Przykładowo, standardy dla zbóż i owoców są nawet kilka tysięcy razy surowsze niż w przypadku żywności ogólnego przeznaczenia.

Dobrym wyborem są kaszki dla niemowląt, które zawierają zboża pochodzące z upraw ekologicznych i kontrolowanych. Takie właśnie są kaszki HiPP. Produkty zbożowe są bowiem podatne na zanieczyszczenia, m.in. toksyny pleśniowe i pestycydy. Po spożyciu mogą kumulować się w tkankach, przez co stanowią zagrożenie dla zdrowia, a szczególnie dla niedojrzałego i wrażliwego organizmu niemowlaka. Informacja BIO na opakowaniu oznacza, że kaszka spełnia wysokie normy bezpieczeństwa określone dla niemowląt i małych dzieci pod względem pozostałości szkodliwych substancji.

Kiedy i jak wprowadzać kaszki do diety niemowlaka?

U zdrowych niemowląt po ukończeniu 4. miesiąca życia zaczyna wykształcać się zdolność do przyjmowania pokarmów stałych. Nerki i przewód pokarmowy są już wystarczająco rozwinięte, a ponadto dzieci zaczynają siadać z podparciem oraz osiągają dojrzałość neurologiczną, przez co kontrolują ruchy głowy i szyi. Zanika także odruch wypychania ciał obcych z ust. Jest to czas, kiedy rozpoczyna się wprowadzanie pierwszych pokarmów uzupełniających.

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt produkty zbożowe można wprowadzać do diety dziecka nie wcześniej niż po ukończeniu przez nie 4. miesiąca życia, ale przed 1. rokiem. Dlatego jednym z podstawowych pokarmów uzupełniających (obok warzyw i owoców), które podaje się jako pierwsze, są kaszki zbożowe. Nie tylko zwiększają wartość kaloryczną posiłków, lecz także zapewniają dłuższe uczucie sytości i są źródłem preferowanych w diecie niemowlaka węglowodanów złożonych. Ponadto zaletą jest konsystencja kaszki, która ułatwia przechodzenie z diety opartej na mleku na produkty bardziej gęste.

Jaką kaszkę dla niemowlaka wybrać na początek: bezglutenową czy glutenową? Jeszcze kilka lat temu zalecano stopniowe wprowadzanie do diety dziecka glutenu, czyli mieszaniny dwóch białek roślinnych, które występują w: pszenicy (i wszystkich jej odmianach: orkisz, kasza manna, pszenica durum, kuskus), życie, jęczmieniu i owsie. Sądzono, że może wywoływać celiakię (trwała nietolerancja glutenu). Jednak najnowsze badania ekspertów ds. żywienia dzieci obalają tę teorię. Ekspozycja na gluten nie ma wpływu na rozwój celiakii, która jest chorobą układu autoimmunologicznego i ma podłoże głównie genetyczne.

Kaszkę z glutenem można wprowadzać od początku rozszerzania diety jak pozostałe składniki. Podobnie jak w przypadku innych pokarmów, należy podawać najpierw niewielkie ilości i stopniowo zwiększać porcję. Warto też obserwować, czy po spożyciu nie występuje reakcja alergiczna. Gluten jest jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych (zaraz po mleku).

Pierwsza kaszka dla niemowlaka – kaszki zbożowe po 4. miesiącu życia

Wybierając pierwszą kaszkę dla niemowląt po 4. miesiąca życia, najlepiej wybrać jednoskładnikową. Ważne, aby w składzie znajdowały się tylko zboża i ewentualnie witaminy. W zasadzie nie ma większego znaczenia jakiego rodzaju kaszkę zbożową niemowlę dostanie jako pierwszą. Obecnie jednak odchodzi się od podawania kleików ryżowych czy kukurydzianych. Rodzice coraz częściej wybierają bardziej wartościowe kaszki, np. jaglaną, owsianą.

Z uwagi na to, że przy wprowadzaniu pierwszych posiłków bardzo ważne jest obserwowanie reakcji dziecka, warto wybrać właśnie kaszkę jednoskładnikową. Dzięki temu można zauważyć ewentualne reakcje alergiczne u niemowląt i łatwiej wskazać, co jest ich przyczyną. Dopiero z czasem wprowadza się do diety dziecka kaszki wielozbożowe oraz z dodatkiem sproszkowanych owoców. Co ważne, te ostatnie zawierają owoce, które wprowadza się na początku rozszerzania diety, np. jabłka.

Ponadto przy wyborze pierwszej kaszki dla niemowlaka, warto kierować się oznaczeniami na opakowaniach. Wówczas ma się pewność, że dany produkt jest w pełni przystosowany do wieku dziecka. Kaszki po 4. miesiącu po przygotowaniu mają bardzo drobną konsystencję, czyli przystosowaną do etapu rozwoju maluszka.

Kaszki zbożowe mleczne i bezmleczne

Kaszki dla dzieci HiPP dzielą się na mleczne i bezmleczne. Różni je skład i sposób przyrządzania. Kaszki mleczne mają dodatek mleka modyfikowanego. Przygotowuje się je z użyciem ciepłej wody dobrej jakości. Zalecane są dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.

Poznaj kaszki mleczne dla dzieci HiPP

Z kolei kaszki bezmleczne, jak nazwa wskazuje, nie zawierają w swoim składzie mleka. Stanowią doskonały posiłek uzupełniający dla dzieci, które są karmione piersią. Wówczas kaszkę przygotowuje się na mleku matki lub wodzie. Przy czym sposób przyrządzania należy sprawdzić na opakowaniu. Użycie wody może obniżyć wartość odżywczą kaszki, która stanowi zbilansowany posiłek tylko po wymieszaniu z mlekiem.

Kaszki bezmleczne można podawać również maluszkom karmionym sztucznie, mieszając proszek z mlekiem modyfikowanym, które pije na co dzień. Co więcej, tego typu produkty są dobrym wyborem dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego albo nietolerujących laktozy. Wystarczy przygotować kaszkę z zaleconym przez lekarza preparatem mlekozastępczym lub wodą. Przy tym warto upewnić się, czy w składzie nie ma innych alergenów, na które maluch jest uczulony.

Poznaj bezmleczne kaszki dla dzieci HiPP


Przeczytaj także:

Cukier w diecie niemowląt
100% owoców BIO
Co i w jakich ilościach powinny pić niemowlęta?