Żywienie niemowląt - dania bezmięsne HiPP

Obecnie coraz więcej osób (przede wszystkim kobiet) stosuje dietę wegetariańską. Nie ma wątpliwości, że prawidłowo skomponowany jadłospis, zgodny z zasadami żywienia lakto-owo-wegetariańskiego*, stanowi dla dorosłego człowieka zdrową alternatywę. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy dietę wegetariańską można stosować także w przypadku niemowląt. Jednak należy pamiętać, że to, co jest dobre dla osoby dorosłej, może być niebezpieczne dla dzieci, a zwłaszcza dla niemowląt.

Dieta małego dziecka – co warto wiedzieć?
Dieta dla dziecka przed ukończeniem 6. miesiąca życia
Dieta dziecka do 9. miesiąca
Dieta rocznego dziecka
Dania bezmięsne w diecie małego dziecka
Dania bezmięsne HiPP

Dieta małego dziecka – co warto wiedzieć?

Przez pierwsze kilka miesięcy życia dziecka mleko stanowi jedyny niezbędny mu do prawidłowego rozwoju pokarm. Oczywiście najbardziej dopasowanym pokarmem do indywidualnych potrzeb maluszka jest mleko mamy, którego skład jest zmienny. W określonych sytuacjach można je zastąpić mlekiem modyfikowanym, które również w pełni zaspokaja potrzeby niemowlaka pod względem wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Z czasem jednak zapasy zgromadzone w okresie życia płodowego i ilości składników dostarczanych z mlekiem stają się niewystarczające dla prawidłowego rozwoju malucha. To moment, w którym dieta dziecka powinna być stopniowo wzbogacana o produkty stałe.

Dieta dla dziecka przed ukończeniem 6. miesiąca życia

Jak już zostało wspomniane, optymalnym sposobem karmienia niemowląt w pierwszych miesiącach życia jest karmienie piersią.Jednak po ukończonym 4.-6. miesiącu, dieta małego dziecka powinna być stopniowo rozszerzana. Pamiętajmy, że wprowadzanie nowych produktów powinno odbywać się stopniowo, należy uważnie obserwować reakcje dziecka. Najlepiej zacząć od jednego posiłku stałego składającego się z puree z warzyw, następnie powoli wprowadzać można ich kombinacje i owoce. Dobrze w tym czasie sprawdzą się także bezglutenowe kleiki i kaszki w niedużych ilościach.

Dieta dziecka do 9. miesiąca

W tym okresie większość dzieci zaczyna już stabilnie siedzieć i chwytać łyżeczkę w rękę, dlatego choć podstawę żywienia wciąż powinno stanowić mleko matki lub mleko modyfikowane, stopniowo można zwiększać różnorodność podawanych mu pokarmów. Z powodzeniem oprócz szerokiej gamy warzyw i owoców dziecko w tym wieku może spożywać produkty zbożowe (obserwując czy nie wystąpi reakcja alergiczna) takie jak kaszki i pieczywo, różnego rodzaju mięsa i ryby, a także nabiał w postaci twarożków, jogurtów czy kefirów. Zmieniać może się również konsystencja podawanych pokarmów na bardziej stałe z większymi kawałkami.

Dieta rocznego dziecka

Maluch jest już coraz bardziej samodzielny nie tylko w zabawie, ale również w jedzeniu. Spokojnie może spożywać już 2-3 stałe posiłki dziennie, w różnych formach i konsystencjach. Ze względu na intensywny rozwój dziecka w tym okresie i wyższe zapotrzebowanie na żelazo i białko niż w późniejszych fazach wzrostu, warto zadbać o to by dieta małego dziecka była odpowiednio zróżnicowana i zawierała produkty ze wszystkich grup. Dlatego też zaleca się, aby w tym okresie regularnie podawać maluszkowi  dania z mięsem (5 razy w tygodniu), a oprócz tego wedle uznania 1-2 razy w tygodniu obiadek z rybą i  jeden raz obiadek bezmięsny.

Dania bezmięsne w diecie małego dziecka

Choć wiele rodziców uważa mięso za obowiązkowy element codziennych posiłków, głównie ze względu na zawartość żelaza, białka, witamin z grupy B oraz cynku, z powodzeniem można je zastąpić innymi produktami spożywczymi, równie bogatymi w składniki odżywcze. Podstawę w tym przypadku stanowią oczywiście różnorodne warzywa, produkty zbożowe oraz nabiał. W bezmięsnych daniach dla małego dziecka możemy znaleźć przede wszystkim:

  • warzywa zielone takie jak brokuły, cukinię, natkę pietruszki, szpinak, groszek, które dostarczają dużych ilości wapnia, żelaza oraz chlorofilu,
  • warzywa pomarańczowe i czerwone tj. marchewka, dynia, pomidory, papryka – zawierające spore ilości witaminy A i innych karotenoidów, korzystnie wpływających m.in. na wzrok maluszka,
  • białe warzywa takie jak kalafior i ziemniaki – bogate w potas,
  • produkty zbożowe, czyli wszelkiego rodzaju kasze, makarony, ryż, mąki pełnoziarniste – dostarczające niezbędnych do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego węglowodanów,
  • sery – bogate w białko i wapń, niezbędne do prawidłowego wzrostu kości i zębów.

Oprócz tego w daniach bezmięsnych dla małych dzieci można znaleźć dodatkowe składniki, które zawierają bardzo wysokie ilości niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka witamin i soli mineralnych. Jest to między innymi ciecierzyca czy amarantus. Nie każdy wie, że to dawna roślina użytkowa, która była uprawiana już przez Inków. Jego ziarna wyglądem przypominające ziarna zbóż są bogate w białko i żelazo, ważne dla procesów krwiotwórczych i rozwoju intelektualnego dziecka.

Dania bezmięsne HiPP

Obiadki bezmięsne HiPP dostarczają dziecku wszystkich ważnych składników odżywczych.  Mięso zostało zastąpione przez składniki roślinne, które są naturalnym źródłem cennego żelaza: pełnoziarniste zboża, rośliny strączkowe, wybrane rodzaje warzyw i amarantus. W ofercie HiPP znajdziemy wiele różnych dań bezmięsnych, takich jak chociażby:

Mimo wszystko żelazo hemowe obecne w mięsie jest zdecydowanie lepiej przyswajalne przez nasz organizm, dlatego nie warto całkowicie eliminować mięsa z diety dziecka. Zamiast na ilość, postawmy jednak na jakość i wybierajmy delikatne mięsa ze sprawdzonych, ekologicznych źródeł, takie jak cielęcina czy wołowina.


*dieta lakto-owo-wegetariańska: rezygnacja z produktów zwierzęcych oprócz jajek i mleka

Czytaj także:
Wspieraj dobre nawyki żywieniowe dziecka!
Czy dzieci rzeczywiście potrzebują mięsa?
Niedobory żelaza a mięso