Dania bezmięsne HiPP

Obecnie coraz więcej osób (przede wszystkim kobiet) stosuje dietę wegetariańską. Nie ma wątpliwości, że prawidłowo skomponowany jadłospis, zgodny z zasadami żywienia lakto-owo-wegetariańskiego*, stanowi dla dorosłego człowieka zdrową alternatywę. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy dietę wegetariańską można stosować także w przypadku niemowląt. Jednak należy pamiętać, że to, co jest dobre dla osoby dorosłej, może być niebezpieczne dla dzieci, a zwłaszcza dla niemowląt.

W ciągu pierwszego roku życia dziecko rozwija się intensywnie i ma wyższe zapotrzebowanie na żelazo i białko niż w późniejszych fazach wzrostu. Dlatego też zaleca się, aby w tym okresie regularnie podawać maluszkowi  dania z mięsem (5 razy w tygodniu), a oprócz tego wedle uznania 1-2 razy w tygodniu obiadek z rybą i  jeden raz obiadek bezmięsny.

Obiadki bezmięsne HiPP dostarczają dziecku wszystkich ważnych składników odżywczych.  Mięso zostało zastąpione przez składniki roślinne, które są naturalnym źródłem cennego żelaza: pełnoziarniste zboża, rośliny strączkowe, wybrane rodzaje warzyw i amarantus.

Amarantus jest dawną rośliną użytkową, która była uprawiana już przez Inków. Jego ziarna wyglądem przypominające ziarna zboż  są bogate w białko i żelazo. Żelazo jest ważne dla procesów krwiotwórczych i rozwoju intelektualnego dziecka.

Ponieważ żelazo ze składników roślinnych nie jest przyswajane równie dobrze jak żelazo z mięsa, zaleca się aby podać dziecku po posiłku trochę soku lub owoców. Zawierają one witaminę C, która wspomaga przyswajanie żelaza ze składników roślinnych.  

 

*dieta lakto-owo-wegetariańska: rezygnacja z produktów zwierzęcych oprócz jajek i mleka