Czy dzieci rzeczywiście potrzebują mięsa?

Mięso dostarcza dziecku cennych składników odżywczych, ważnych dla zdrowego rozwoju. Specjaliści ds. żywienia twierdzą zgodnie, że począwszy od 6. miesiąca życia (po ukończonym 5. miesiącu) mięso powinno stanowić element diety maluszka. U dziecka w tym wieku kończą się zapasy żelaza zgromadzone w okresie życia płodowego. Od tej chwili żelazo musi być dostarczane wraz z pożywieniem.

Rola żelaza w organizmie dzieci
Niedobory żelaza w diecie dziecka
Źródło żelaza w diecie dziecka
W jakim mięsie jest najwięcej żelaza?
Dlaczego akurat żelazo z mięsa?
Mięsne dania w słoiczkach dla dzieci HiPP

Rola żelaza w organizmie dziecka

Zapewne zadasz sobie kolejne pytania. Dlaczego żelazo jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju? Czy nie można z niego zrezygnować? Dla maluszka niedobór żelaza miałby poważne konsekwencje zdrowotne. Żelazo jest składnikiem czerwonych krwinek, które odpowiadają za transport tlenu do komórek organizmu. Każda komórka bardzo potrzebuje tlenu, aby wytwarzać energię. Najwięcej tlenu zużywa mózg – dlatego też żelazo jest tak ważne dla intelektualnego rozwoju dziecka.

Niedobory żelaza w diecie dziecka

Pierwsze objawy niedoboru żelaza w diecie dziecka mogą być trudne do rozpoznania. Maluszek zazwyczaj staje się wtedy rozdrażniony, niechętny do ruchu i zwiększonego wysiłku, szybko się męczy i wykazuje dużą senność. Gdy niedobór żelaza doprowadzi do anemii, pojawią się dodatkowe objawy, takie jak blada skóra, wypadanie włosów, kruchość paznokci, zwiększona podatność na infekcje i brak apetytu. Dzieci z niedoborem żelaza mogą wykazywać ponadto gorsze funkcje poznawcze, a w przyszłości problemy z koncentracją i nauką. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zapewnić odpowiednie ilości żelaza w diecie dziecka.

Źródło żelaza w diecie dziecka

Zarówno produkty roślinne jak i zwierzęce mogą stanowić cenne źródło żelaza w diecie. Żelazo występuje w nich jednak w dwóch postaciach, różniących się stopniem przyswajalności. Zdecydowanie lepiej przyswajalne jest żelazo hemowe, które znajdziemy w produktach zwierzęcych, czyli mięsie, rybach oraz jajach. W produktach roślinnych obecne jest głównie żelazo niehemowe. W dużych ilościach znajdziemy je między innymi w kaszach i produktach wielozbożowych, orzechach, roślinach strączkowych, warzywach zielonych (między innymi pietruszka, szpinak, brokuł, jarmuż) oraz owocach takich jak maliny, porzeczki, morele czy śliwki. Zawierają one dodatkowo witaminę C, która ułatwia przyswajanie żelaza niehemowego. Co więcej, możemy sięgnąć po specjalne produkty dla niemowląt, wzbogacone dodatkowo o żelazo, takie jak np. kaszki czy kleiki.

W jakim mięsie jest najwięcej żelaza?

Najwięcej żelaza znajdziemy oczywiście w podrobach takich jak wątróbka i mięsie czerwonym, czyli wołowinie i cielęcinie. Spore jego ilości znajdziemy również w mięsie królika i wieprzowinie, najmniej zaś w mięsie drobiowym. Ze względu na fakt, iż delikatny układ pokarmowy dziecka może mieć trudności z trawieniem niektórych rodzajów mięsa, najbardziej polecane dla maluchów są cielęcina i wybrane partie wołowiny (np. polędwica), a także mięso z królika, które dodatkowo rzadko powoduje objawy alergiczne.

Dlaczego akurat żelazo z mięsa?

Żelazo w mięsie to żelazo typu hemowego, które jest szczególnie dobrze przyswajane przez organizm, nawet bez obecności dodatkowych ilości witaminy C. Dlatego pomimo tego, iż wiele roślin również zawiera spore ilości żelaza, to właśnie mięso stanowi najlepsze źródło tego cennego pierwiastka.

Mięsne dania w słoiczkach dla dzieci HiPP

W przypadku żywności HiPP możesz mieć pewność, że podajesz swojemu dziecku produkty z mięsem ekologicznej jakości BIO, które przeszło szereg surowych kontroli i pochodzi od zwierząt chowanych zgodnie z wymogami gatunku.


Przeczytaj także:

Kalendarz rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu
Jak zapobiegać niedoborom żelaza u niemowląt?
Rozszerzanie diety – kiedy zacząć?