Co na obiadek dla dziecka? Dania dla niemowląt i małych dzieci

Po wprowadzeniu do diety niemowlęcia warzyw i owoców, przychodzi czas na dalsze poznawanie smaków i urozmaicanie posiłków. Jak powinna wyglądać dieta kilkumiesięcznego malucha, a jak starszego, rocznego dziecka? Ile razy w tygodniu podawać dziecku obiadek z mięsem, a ile razy z rybą? Dowiedz się, jakie normy powinna spełniać żywność dla niemowląt.


Jak powinien wyglądać obiad dla niemowlaka?
Co podać na obiad starszemu dziecku, które skończyło już pierwszy rok życia?
Jak komponować dania dla dzieci?
Ile razy w tygodniu podawać dziecku danie z mięsem, z rybą, a jak często dania bezmięsne?
Dania z rybą w diecie dziecka

Jak powinien wyglądać obiad dla niemowlaka?

Obiadek dla niemowlaka jest niezwykle ważną częścią jego codziennego menu. Wraz z rozwojem i wzrostem zmieniają się potrzeby żywieniowe dziecka. Warto wiedzieć, jakie składniki powinny być zawarte w wybranych przez nas obiadkach – wszystko po to, by dostarczać dziecku niezbędnych witamin, makro- i mikroelementów. Co powinno wchodzić w skład diety dziecka po ukończeniu określonego wieku? Przedstawiamy przydatny podział:

  • Dieta 6-miesięcznego niemowlęcia – nadal powinna opierać się głównie na mleku matki (w szczególnych przypadkach na mleku modyfikowanym), gdyż w tym wieku malec nie jest jeszcze gotowy na przyjmowanie pokarmów stałych. Zgodnie ze schematem rozszerzania diety dziecka możemy jednak wzbogacić jego menu o przeciery warzywne i pierwsze posiłki warzywno-mięsne, podane w wygodnej formie kremu, przecieru lub purée.
  • Dieta 7-miesięcznego dziecka – w ramach rozszerzania diety dziecko w tym czasie powinno otrzymywać  posiłki, które dostarczą mu odpowiednią ilość białka, żelaza, jodu oraz kwasów tłuszczowych Omega 3. Doskonałym pomysłem będzie marchewka z ziemniaczkami i łososiem, risotto z brokułami i królikiem,  kuskus z warzywami i kurczakiem czy ziemniaki z buraczkami, jabłkiem i delikatną wołowiną.
  • Dieta 8-miesięcznego dziecka – w tym okresie życia dziecka do jego diety powinniśmy wprowadzić także produkty wymagające gryzienia. Obiadek z nieco większymi cząstkami to na przykład kasza bulgur z warzywami, mango i kurczakiem czy makaron z rybą morską i brokułami. Jest to również czas, kiedy nasz maluch uczy się pić z kubeczka, więc śmiało możemy mu z niego podawać specjalną wodę dla niemowląt.
  • Dieta 9-miesięcznego dziecka – dziecko w tym wieku doskonale poradzi sobie ze zjedzeniem i strawieniem stałych pokarmów. Kasza bulgur, ziemniaczki z kurczakiem, makaron z rybą czy kluseczki z pomidorami będą idealną propozycją na obiadek.

W HiPP wiemy, jak ważne jest prawidłowe żywienie Twojego dziecka, dlatego dbamy o to, by wybrane przez Ciebie obiadki spełniały wszystkie wymogi i standardy. Nasze produkty przygotowywane są z najwyższą starannością. Sprawdź to w poradniku, jak prawidłowo rozszerzać dietę dziecka

Co podać na obiad starszemu dziecku, które skończyło już pierwszy rok życia?

Kiedy Twoje dziecko skończy 1. rok życia, może już jeść niemal wszystko. W jego diecie na stałe powinny zagościć warzywa, owoce, zboża, mięso i ryby. Malec doskonale radzi sobie z przeżuwaniem (żuchwa jest już ustabilizowana i pracuje sprawnie), więc obiadki nie powinny już być w formie przecierów lub z drobnymi cząstkami. Kluseczki lub kasza nie będą problemem. Gotowe obiadki z serii HiPP nie tylko są smaczne i pożywne, lecz także zawierają wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka składniki odżywcze.


Planując obiad dla dziecka, pamiętaj, by zapewnić mu odpowiednią dzienną ilość mięsa lub ryb i zbóż – to te produkty zapewnią maluchowi odpowiednią podaż żelaza oraz jodu. Jeśli chcesz mieć pewność, że posiłek Twojego dziecka jest bezpieczny i kompletny, wybierz gotowe obiady dla dziecka od HiPP – w ofercie znajdziesz klasyczne dania i zupki w szklanych słoiczkach, posiłki w miseczkach oraz przekąski i musy z pełnoziarnistymi zbożami.


Pamiętaj jednak, że choć Twoje dziecko je posiłki przypominające Twoje, nie podawaj mu jedzenia przeznaczonego dla dorosłych. Malec może nalegać, by jeść to co Ty (w tym wieku dzieci bacznie obserwują świat i zaczynają naśladować rodziców), jednak nie ulegaj. Produkty dla dorosłych są często solone, przygotowywane inaczej niż te dla dzieci (tu głównie smażenie) – w tym okresie życia dziecka jest jeszcze za wcześnie na takie dania.

Jak komponować dania dla dzieci?

Komponowanie i planowanie obiadków dla dzieci jest niezwykle ważne. Odpowiednia podaż wszystkich składników odżywczych zapewni malcowi prawidłowy wzrost i rozwój. Dlatego istotne jest, żeby kontrolować nie tylko liczbę posiłków (obiadek jedno- lub dwudaniowy), lecz także to, co będą w sobie zawierały. Jednym słowem –  ważne, aby posiłek obiadowy był pełnowartościowy.


Z tego względu dobrze jest skorzystać z gotowych obiadków dla dzieci. Są komponowane tak, by dostarczyć dziecku wszystkich składników odżywczych. Dodatkowo łatwo i szybko można je przygotować (wystarczy podgrzać). Są też doskonałym rozwiązaniem na te pory roku, kiedy świeże warzywa czy owoce nie są dostępne.


Gotowe obiadki HiPP przechowasz łatwo i bezpiecznie. Otworzony niepodgrzany słoiczek włóż do lodówki. Pamiętaj, by wykorzystać jego zawartość w czasie podanym na etykiecie. Jeśli martwisz się, że nie dopilnujesz tego terminu, pomóż sobie, oznaczając słoiczki.

Ile razy w tygodniu podawać dziecku danie z mięsem, z rybą, a jak często dania bezmięsne?

Mięso to źródło białka i żelaza, dlatego stanowi ważny składnik odżywczy w diecie małego dziecka. By być pewną, że podajesz dziecku mięso najlepszej jakości, wybierz słoiczek HiPP z mięsem gotowanym na parze z dodatkiem warzyw. Zdrowy obiad dla dziecka w wieku 6-7-miesięcy powinien zawierać ok. 10 gramów mięsa, dla rocznego – ok. 20-25 gramów. Podaż mięsa powinna być więc zwiększana stopniowo. Najlepszym mięsem dla dziecka będzie chudy drób bez skóry (kurczak, indyk, gęś oraz kaczka), królik, wołowina i jagnięcia. Warto unikać wieprzowiny i podrobów – zawierają dużo tłuszczu


Zdrowy obiad dla dziecka 7-miesięcznego HiPP zawiera różne rodzaje mięsa:

Więcej informacji o tym, dlaczego tak ważne jest podawanie mięsa już w 6. miesiącu życia, znajdziesz w poradniku Czy dzieci rzeczywiście potrzebują mięsa?

Dania z rybą w diecie dziecka

Niewątpliwie ryby stanowią istotny składnik w rozszerzaniu diety dziecka, bowiem prócz cennego białka zawierają także kwasy tłuszczowe omega-3 (w tym kwas DHA) niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu i wzroku. Początkowo ryby podajemy raz w tygodniu i jeśli dziecko dobrze je toleruje, to zwiększamy porcję do dwóch razy tygodniowo. Warto postawić na tłuste gatunki ryb morskich, czyli łososia atlantyckiego, makrelę atlantycką, ale  także dorsza, mintaja czy solę. Eksperci ds. żywienia dzieci odradzają podawanie okonia, miecznika, makreli królewskiej czy też tuńczyka ze względu na zwiększone ryzyko kumulacji substancji toksycznych.


Ryby dla niemowlaka dostępne w słoiczkach HiPP to Makaron z rybą morską i brokułami  po 9. miesiącu życia oraz łosoś dla niemowlaka dostępny w słoiczkach po ukończeniu 12. miesiąca życia. Dania te zawierają ryby pochodzące z kontrolowanych połowów dalekomorskich i posiadające specjalny certyfikat wspierający ideę zrównoważonego rybołówstwa.

Więcej na temat ryb w diecie dla dzieci przeczytasz w naszym poradniku Ryby – zdrowe również dla niemowląt!
 
 

Przeczytaj także:
Dlaczego warto dziecku podawać mleko z zaleceniem wiekowym?