Picie z kubeczka – jak pomóc dziecku opanować umiejętność samodzielnego picia?

Picie z kubeczka to kolejna umiejętność, którą musi opanować Twoje dziecko. Jednak nauka może trwać nawet dwa-trzy miesiące, dlatego zacznij przyzwyczajać dziecko do kubeczka odpowiednio wcześnie – najlepiej wtedy, gdy Twoja pociecha ma 7, ewentualnie 8 miesięcy.


Rozszerzanie diety dziecka – pierwsze próby picia z kubeczka
Jak przyzwyczajać maluszka do kubeczka?
Nauka picia z kubka – kiedy maluch jest gotowy, by zacząć pić samodzielnie?
Kubek do nauki samodzielnego picia – jaki kubek dla niemowlaka wybrać?
Jak nauczyć dziecko pić z kubeczka? Małe podsumowanie

Rozszerzanie diety dziecka – pierwsze próby picia z kubeczka

Zanim  rozpoczniemy rozszerzanie diety, jedyny sposób podawania mleka lub wody (choć ta jest zalecana jedynie w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym i to w bardzo niewielkich ilościach) to pierś lub butelka z odpowiednim smoczkiem. Wraz z rozpoczęciem podawania dziecku stałych pokarmów (a więc nie wcześniej niż po ukończeniu 4. miesiąca życia) może zostać do jego jadłospisu wprowadzona woda dla niemowląt.

Jak podawać wodę niemowlęciu? Na samodzielne picie z kubeczka oczywiście jeszcze za wcześnie, jednak możemy podjąć pierwsze próby i pokazać dziecku alternatywę dla butelki. Nauka picia z kubeczka powinna rozpocząć się od niewielkich ilości wody czy mleka, gdyż istnieje duże ryzyko, że większość z nich wyląduje bezpośrednio na maluszku.

Jak przyzwyczajać dziecko do kubeczka?

Jak  powinna wyglądać nauka picia z kubka w przypadku niemowląt? W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie naczynie. Ze względu na duże ryzyko, że zostanie ono przez maluszka pogryzione lub wytrącone nam z ręki, najlepszym rozwiązaniem są naczynia z bezpiecznego dla malucha plastiku. Najpierw pozwólmy maluszkowi dokładnie zbadać samo naczynie, poobracać je, polizać a nawet pogryźć, dopiero potem wypełnijmy je niewielką ilością np. wody. By dziecko jak najszybciej zrozumiało, do czego służy kubek, nie należy umieszczać go między dziąsłami czy zębami dziecka (wtedy najprawdopodobniej potraktuje go jako zwykły gryzak), a oprzeć o dolną wargę. Następnie powoli, małymi porcjami podajemy płyn na dolną wargę, dzięki czemu maluszek ma szansę samodzielnie ściągnąć go dalej do ust. Wiele rodziców popełnia błąd, wlewając picie z kubka bezpośrednio do buzi – dziecko nie ma wtedy możliwości zrozumienia, że musi wykonać odpowiednią czynność górną wargą, by się napić.

Nauka picia z kubka – kiedy dziecko jest gotowe, by zacząć pić samodzielnie?

Choć  pierwsze próby picia mogą rozpocząć się o wiele wcześniej, prawdziwa nauka picia z kubka powinna zacząć się dopiero gdy niemowlę opanuje zdolność stabilnego, samodzielnego siedzenia. Ważne jest także, by jego ruchy były na tyle skoordynowane, by był on w stanie samodzielnie utrzymać w swoich rączkach kubek do nauki picia. Tak naprawdę każdy lekki, plastikowy kubek dla niemowlaka będzie odpowiedni, jednak na samym początku najlepiej wybrać model posiadający dwa uchwyty, które ułatwią trzymanie go oburącz w małych dłoniach. Z pewnością nie raz mimo wszystko wyląduje on na podłodze, dlatego wybierzmy model, który jest lekki i odporny na uszkodzenia, a do wnętrza nalewajmy jednorazowo niewielką ilość płynu. Pamiętajmy, że zwłaszcza na początku próby samodzielnego picia mogą skończyć się zakrztuszeniem, dlatego zawsze powinny one odbywać się pod nadzorem rodzica.

Kubek do nauki samodzielnego picia – jaki kubek dla niemowlaka wybrać?

Na  rynku znajdziemy wiele produktów, określanych jako kubek do nauki samodzielnego picia. Oczywiście najtańszym rozwiązaniem jest zwykły kubek wykonany ze sztywnego, plastikowego tworzywa. Każdemu rodzicowi zależy jednak na tym, by maluch jak najszybciej nabył nową umiejętność, dlatego chętnie sięgają po różnego rodzaju przydatne gadżety. Jednym z ulubionych rozwiązań rodziców jest kubek do nauki picia ze ściętym brzegiem, który przy przechylaniu nie opiera się o nos maluszka, a dziecko przez cały czas może kontrolować jego zawartość. Taki kubeczek dla niemowlaka sprawdzi się jednak przede wszystkim w domu, gdzie możemy kontrolować dziecko i w razie potrzeby szybko zareagować. Innym rozwiązaniem, szczególnie docenianym w trakcie spacerów lub gdy maluszek zaczyna już samodzielnie stawiać pierwsze kroki jest kubeczek dla dziecka tzw. niekapek. Posiada on specjalne zabezpieczenie, dzięki któremu napój nawet po mocnym przechyleniu nie wylewa się z naczynia.

Jak nauczyć dziecko pić z kubeczka? Podsumowanie

Używaj naczynia z tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia. Na początku sama trzymaj kubeczek z małą ilością płynu. Kiedy Twój maluszek będzie umiał go samodzielnie utrzymać, zaleca się korzystanie ze specjalnego kubeczka, który pozwoli dziecku pić samodzielnie.

Czytaj także:
Co i w jakich ilościach powinny pić niemowlęta?
Zęby u niemowlaka – jak prawidłowo dbać o pierwsze ząbki?