Co i w jakich ilościach powinny pić niemowlęta?

Przygotowaliśmy dla Ciebie wiele cennych porad i informacji  - dowiedz się, ile płynów Twój maluszek powinien wypijać, jakie napoje są odpowiednie dla najmłodszych i o jakich porach należy podawać picie.  

Ile powinien wypijać maluszek w pierwszych miesiącach życia?
Ile powinno pić niemowlę w okresie rozszerzania diety?
Woda dla niemowlaka i jej rola w diecie
Kiedy powinno się podawać dziecku napoje?
Po czym poznam, że maluszek wypija wystarczającą ilość płynów?
Nauka picia
Nauka picia z kubka

Ile powinien wypijać maluszek w pierwszych miesiącach życia?

Podczas kilku pierwszych miesięcy Twoje dziecko, pijąc mleko, zaspokaja zarówno głód jak i pragnienie. Dopajanie niemowlęcia (np. wodą lub herbatką) może być konieczne w przypadku wzmożonej utraty płynów (podczas upałów, bądź gdy dziecko ma gorączkę czy biegunkę).

Ile powinno pić niemowlę w okresie rozszerzania diety?

Na etapie rozszerzania diety dziecko oprócz mleka potrzebuje także dodatkowych płynów (im więcej pokarmów uzupełniających w diecie maluszka, tym więcej płynów dziecko powinno otrzymywać). Początkowo niemowlę będzie piło nieco mniej, gdyż posiłki mleczne dostarczają mu jeszcze dużej ilości płynu. Kiedy zastąpisz trzecie karmienie mlekiem w ciągu dnia posiłkiem uzupełniającym, maluszek powinien wówczas do posiłku otrzymywać także coś do picia. Niemowlę w drugim półroczu życia powinno w ciągu dnia łącznie wypijać ok. ½ litra płynów (wliczając to napoje, mleko matki lub mleko modyfikowane). Małe dziecko w wielu 1-3 lata powinno wypijać około 600-800 ml dziennie.

Co podawać do picia niemowlakowi? Napoje odpowiednie dla niemowląt.

Odpowiednim napojem dla maluszka może być przegotowana woda, woda mineralna (najlepiej taka przeznaczona dla niemowląt), a także herbatki dla niemowląt, mieszanki herbat i soków oraz rozcieńczone soki (w proporcji: 1/3 soku i 2/3 wody).

Napoje takie jak cola czy lemoniady zawierają zbyt dużo cukru i są kaloryczne, dlatego nie poleca się podawania ich dzieciom, podobnie jak napojów zawierających słodziki czy kofeinę.

Woda dla niemowlaka i jej rola w diecie

Woda dla niemowląt jest bardzo ważna, zwłaszcza gdy zaczniemy już rozszerzać dietę maluszka o pokarmy stałe. Pozwala nie tylko ugasić pragnienie, ale także bardzo dobrze nawadnia organizm. Jest to ważne zwłaszcza w okresie letnim, gdy w wyniku wysokich temperatur może pojawić się odwodnienie u niemowląt lub gdy maluszka dopadną wymioty lub biegunki. Dlaczego jeszcze warto wybrać właśnie wodę? Picie wody nie powoduje u dzieci problemów z próchnicą butelkową ani nadmiernego wzrostu masy ciała, a co więcej pozwala wykształcić od najmłodszych lat dobre nawyki, które zaprocentują w przyszłości.

Kiedy powinno się podawać dziecku napoje?

Proponuj dziecku coś do picia pomiędzy posiłkami albo po posiłku; nie należy podawać napojów przed jedzeniem, gdyż może to ograniczyć apetyt maluszka.

Wychodząc z domu na spacer czy plac zabaw pamiętaj, by woda dla niemowlaka zawsze była pod ręką, zwłaszcza że gdy aktywnie spędzacie czas z pewnością maluszek będzie potrzebował większej ilości płynów. Oczywiście można kupić coś w pobliskim sklepie, jednak nie zawsze znajdziemy tam odpowiednie napoje dla niemowląt. Słodkie napoje oprócz dużej zawartości cukru zawierają także konserwanty i sztuczne barwniki, które nie są wartościowe dla maluszka.

Po czym poznam, że maluszek wypija wystarczająca ilość płynów?

Aby stwierdzić, czy dziecko pije wystarczająco dużo, zwróć uwagę na mokrą/pełną pieluszkę – powinna być przemoczona, a kupka miękka. Jeżeli pielucha przez większość dnia jest sucha, a kupki są sporadyczne i w dodatku twarde, może to świadczyć o zbyt małym nawodnieniu maluszka. O przegrzanie i odwodnienie u niemowląt nie jest trudno zwłaszcza w okresie letnim, gdyż tak małe dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów termoregulacyjnych.

Nauka picia

Picie, podobnie jak jedzenie, jest umiejętnością którą maluszek musi dopiero opanować i wyćwiczyć – nie pomoże tu presja ani przymus. Najlepiej działa dobry przykład  rodziców  - kiedy podajesz maluszkowi picie, sama też coś wypijaj i nie szczędź pochwał ani zachęt. Tylko przyjazna atmosfera może sprawić, że podawanie picia będzie dla maluszka i rodziców przyjemnością.

Ważne:

Każdy napój może powodować próchnicę, jeśli dziecko często i długo ssie smoczek.
Dlatego:

  • Nie pozwalaj, aby dziecko zbyt długo ssało smoczek; butelki z piciem nie należy podawać w celu usypiania czy uspokajania dziecka.
  • Kiedy maluch pije, trzymaj butelkę.
  • Dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej już od pierwszego ząbka.
  • Od 8. miesiąca życia przyzwyczajaj swoją pociechę do picia z kubeczka.

Nauka picia z kubka

Gdy maluch stabilnie już siedzi, można rozpocząć naukę picia z kubeczka. Choć  wydawać się to może niewykonalnym zadaniem u dziecka, którego ruchy nie są jeszcze w pełni skoordynowane, im szybciej zaczniemy, tym szybciej będziemy mogli pożegnać się z butelką. Nauka picia z kubka to nie tylko wygodne rozwiązanie dla rodziców, dzięki któremu nie muszą za każdym razem mieć przy sobie butelki dla dziecka, ale również czynnik ograniczający ryzyko rozwoju próchnicy butelkowej u niemowląt. Jak nauczyć dziecko pić z kubka? Doskonale sprawdzą się do tego różnego rodzaju gadżety, takie jak kubki niekapki czy specjalnie ścięte pod skosem kubeczki, które nie wymagają mocnego przechylania i zmniejszają ryzyko oblania się wodą. Jeżeli jednak nie chcemy inwestować w specjalne gadżety, wystarczy plastikowy kubeczek i przynajmniej na początkowym etapie niewielkie ilości wody w środku. Wielu rodziców próbuje też nauczyć dziecko picia przez słomkę, jednak nie należy to do najwygodniejszych rozwiązań.

Przeczytaj także:
Pierwsze przekąski dla dzieci - chrupki i wafelki ryżowe
Pyszna i zdrowa kolacja dla dziecka