9. miesiąc życia dziecka – doskonalenie motoryki dużej i małej

W 9. miesiącu życia dziecko doskonali swoje umiejętności raczkowania i siadania, cieszy się rodzinnymi wycieczkami i codziennie odkrywa coś nowego. Twój maluch lubi teraz bardzo dokładnie badać wszystko oczkami i rączkami, i coraz rzadziej wkłada przedmioty do buzi. 9-miesięczne dziecko chętnie poznaje też nowe smaki, zwłaszcza przy rodzinnym stole.

Co zmienia się w rozwoju dziecka w 9. miesiącu życia?

Od kilku tygodni na pewno zauważasz, że Twoje 9-miesięczne dziecko z entuzjazmem chwyta nowe, atrakcyjne zabawki i wszystkie inne ciekawe przedmioty. W 9. miesiącu życia doskonałą zabawką może być prawie wszystko – puste pudełko z piłeczkami i innymi mniejszymi zabawkami, tablica manipulacyjna, na której dziecko chce wypróbowywać różne ruchy lub kostka sensoryczna dostarczająca rozmaitych wrażeń zmysłowych.

Od 9. miesiąca życia dziecko będzie również:

 • łączyć ze sobą sylaby i entuzjastycznie je powtarzać,

 • utrwalać umiejętności raczkowania, siedzenia i stania z podparciem,

 • odczuwać strach przed obcymi osobami,

 • potrzebować trochę mniej snu niż dotychczas.

Rozwój dziecka w 9. miesiącu życia w skrócie

Każde 9-miesięczne niemowlę rozwija się i rośnie we własnym tempie. Przedziały, w których maluch powinien osiągać kolejne kroki milowe stają się coraz szersze, a dzieci w tym samym wieku mogą prezentować zupełnie inny zestaw umiejętności. Nadal jednak istnieją pewne ogólne wytyczne, które pozwalają monitorować tempo rozwoju dziecka w 9. miesiącu życia, a także w kolejnych miesiącach i latach.

WagaPowolny, lecz systematyczny przyrost masy ciała; przeciętna waga ok. 8200-8900 g
WzrostPrzyrost długości ciała o ok. 1,5 cm, do ok. 72-74 cm; obwód główki wynosi 43-48 cm
Rozwój mowyŁączenie podobnych sylab i powtarzanie ich z różną głośnością (np. dada, lala)
MotorykaDalszy rozwój chwytu nożycowego służącego do chwytania i trzymania mniejszych przedmiotów; trzymanie zabawek obiema rękami; samodzielne siadanie; pełzanie, turlanie się, raczkowanie; obracanie się z brzuszka na plecy i z powrotem

Rozwój psychomotoryczny 9-miesięcznego dziecka

Wszystkie zmiany rozwojowe u dziecka w 9. miesiącu życia ukierunkowane są na wzrost samodzielności i niezależności. Dziecko chce uczestniczyć we wszystkich, nawet drobnych wydarzeniach na równi z innymi członkami rodziny. Niestety, w niektórych przypadkach jego umiejętności jeszcze na to nie pozwalają. 9-miesięczne niemowlę nadal nie potrafi chodzić, mówić, posługiwać się sztućcami ani podnosić z podłogi małych zabawek należących do starszego rodzeństwa.

Taka sytuacja może szybko stać się dla malucha trudna lub frustrująca, a nieudanym próbom mogą towarzyszyć krzyki, złość i płacz. W tym wymagającym okresie postaraj się zachować cierpliwość i otaczać dziecko miłością oraz zrozumieniem. Wsparcie emocjonalne i fizyczna bliskość są teraz bardzo ważne.

W 9. miesiącu życia dziecko nadal doskonali swoje umiejętności motoryczne:

 • raczkowanie, obracanie się i turlanie, aby samodzielnie poruszać się po pokoju,

 • podciąganie się do pozycji stojącej np. przy meblach,

 • samodzielne siadanie bez pomocy bądź siadanie z podparciem na 1 lub 2 rękach,

 • podnoszenie i trzymanie przedmiotów chwytem nożycowym.

9-miesięczne dziecko coraz rzadziej bada przedmioty wkładając je do ust. Teraz poznaje świat głównie za pomocą wzroku i dotyku, dlatego chętnie obraca zabawki w dłoniach i ogląda je z bliskiej odległości. Aby zaspokoić tę ciekawość świata, możesz podsuwać maluchowi różne przedmioty codziennego użytku, z którymi do tej pory nie miał styczności, np. pęk kluczy, garnki, miski i wytłoczki po jajkach, większe skrawki tkanin i klamerki do ubrań. Wszystkie te rzeczy powinny być na tyle duże, by dziecko nie zdołało ich przypadkowo połknąć.

Fizyczny rozwój dziecka w 9. miesiącu życia

W 9. miesiącu życia dziecka jego delikatna, okrągła buzia nie przypomina już twarzy noworodka z pierwszych kilku tygodni. Od tej pory jego rysy będą się coraz bardziej zmieniać i wydłużać, a maluch straci trochę dziecięcego tłuszczu, który kiedyś skutecznie zaokrąglał jego buzię. Efekt ten wynika głównie z faktu, że dziecko coraz wolniej przybiera na wadze, a jednocześnieutrzymuje dotychczasowe tempo wzrostu „na długość”. Ponadto staje się coraz bardziej mobilne, co sprzyja zużywaniu zapasów tkanki tłuszczowej gromadzonych w poprzednich miesiącach.

Ogólnie rzecz biorąc, w 9. miesiącu życia dzieci powinny przytyć średnio 300 g i urosnąć około 1,5 cm. Jak zawsze, możliwe są niewielkie wahania w górę i w dół. W końcu każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie.

Skok rozwojowy w 9. miesiącu życia – kategoryzacja przedmiotów i rozwój emocjonalności

Pod koniec 9. miesiąca życia dziecka możesz zauważyć pierwsze oznaki świadczące o skoku rozwojowym. Niemowlę stanie się drażliwe i marudne, a dotychczasową radość i śmiech coraz częściej zastępować będzie frustracja, irytacja i niecierpliwość. Taki stan rzeczy może potrwać dobrych kilka tygodni i zostać z Wami aż do 10. miesiąca życia.

W wyniku 6. skoku rozwojowego, dziecko uczy się:

 • kategoryzować przedmioty np. po kształcie, kolorze,

 • lepiej i bardziej ekspresyjnie wyrażać emocje,

 • wstawać z podparciem,

 • rozpoznawać swoje odbicie w lustrze i robić zabawne miny.

Zabawy z 9-miesięcznym dzieckiem – jak wspierać rozwój niemowlaka?

Twoje 9-miesięczne dziecko uwielbia każdego dnia odkrywać rozmaite nowości. Eksploracja domu lub mieszkania zaczyna go powoli nudzić – maluch doskonale zna już swoje zabawki, wszystkie pomieszczenia i ukryte w nich ciekawe przedmioty. Jeśli pogoda na to pozwala, wyjdźcie na dwór i wspólnie odkrywajcie przyrodę:

 • podawaj dziecku do rączki ciekawe kamienie, nietoksyczne liście, kawałki kory,

 • pozwól maluchowi raczkować po trawie, żwirze lub piasku,

 • zabierz dziecko do zoo, by z biska mogło przyjrzeć się różnym zwierzętom,

 • pójdźcie do parku bądź do lasu, gdzie będziecie mogli nasłuchiwać śpiewu ptaków.

W 9. miesiącu życia Twoje dziecko może przejąć inicjatywę w zabawie, np. zachęcając Cię do gry w chowanego. Ta zabawa nigdy się nie nudzi – ukryj zabawkę (grzechotkę, piłkę, przytulankę) pod kolorowym materiałem lub pod pudełkiem i zapytaj dziecko, gdzie może być. Większość dzieci entuzjastycznie angażuje się w taką aktywność, zwłaszcza gdy mama i tata gorączkowo szukają schowanego przedmiotu i nie mogą go odnaleźć.

Takie gry zapoznają Twoje 9-miesięczne dziecko z jego otoczeniem, wyostrzają jego uwagę i pozwalają lepiej poznać i zrozumieć właściwości różnych przedmiotów. Podczas zabawy postaraj się wielokrotnie nazywać wszystkie przedmioty, np.: czerwona piłka, zielone pudełko, trzeszczący papier, okrągła puszka itp. Dzięki temu maluch szybko skojarzy przedmiot z jego nazwą, co poszerzy zasób rozumianego przez nie słownictwa i stworzy podwaliny pod rozwój mowy.

W skrócie: Dziecko szybciej zapamięta nazwy przedmiotów i czynności, jeśli będziesz je często i wielokrotnie powtarzać. Prosty, ale zrozumiały język jest zatem ważny dla prawidłowego rozwoju mowy i rozumienia.

Rytm dobowy 9-miesięcznego dziecka – zmiany w długości czuwania i snu niemowlaka

Od 9. miesiąca życia u dziecka zaczyna zmniejszać się zapotrzebowanie na sen. Maluchy w tym wieku śpią przeciętnie od 11 do 14 godzin na dobę. Zwykle oznacza to 1 lub 2 drzemki w ciągu dnia, których długość zależy od potrzeb i temperamentu dziecka. Niektóre dzieci potrzebują dłuższych okresów odpoczynku i przeznaczają na drzemkę od jednej do dwóch godzin. Inne natomiast szybciej się regenerują – wystarczy im 20-30 minut snu, by naładować baterie i móc wrócić do zabawy.

Jako rodzic prawdopodobnie zauważysz, że Twoje 9-miesięczne dziecko gorzej śpi w nocy. Problemy z zasypianiem, częstsze wybudzenia i niespokojny sen u niemowlaka mogą stać się Waszą nową normą. W tym czasie warto szczególnie zadbać o higienę snu niemowlaka – zapewnić dziecku stała rutynę i wieczorne wyciszenie, zaciemnić pomieszczenie na noc i usypiać malucha z dala od natarczywych dźwięków i innych rozpraszaczy.

Niespokojny sen niemowlaka w 9. miesiącu życia – jak pomóc dziecku zasnąć?

Problemy ze snem u niemowlaka mogą być męczące nie tylko dla niego samego, ale też dla wszystkich domowników. Poniżej znajdziesz kilka porad, które być może pomogą Ci przetrwać ten trudny okres.

 • Obserwuj, ile snu potrzebuje Twoje dziecko – czy po drzemce lub po nocy jest wyspane? Czy kładziesz je wtedy, kiedy jest śpiące czy może znacznie wcześniej?

 • Zdecyduj, czy dla spokojnego dnia wszystkich członków rodziny ważniejsze jest wcześniejsze położenie malucha czy późniejsza poranna pobudka. Na tej podstawie opóźnij lub przyspiesz nieco wieczorne usypianie.

 • Sprawdź, co lepiej służy Twojemu dziecku: 1 dłuższa drzemka w ciągu dnia czy kilka krótszych?

W skrócie: Zmiany we wzorcach snu zwykle utrwalają się przez 7 do 14 dni. Postaraj się podążać za rytmem wyznaczonym przez dziecko, ale nie za wszelką cenę. Kiedy potrzeba snu dziecka koliduje z potrzebami innych członków rodziny (np. jeśli w domu są starsze dzieci w wieku szkolnym lub jeśli zawsze musisz wychodzić do pracy o określonej porze), interweniuj i postaraj się „przestawić” malucha na inną porę spania.

Niektóre dzieci w 9. miesiącu życia przesypiają już całą noc. Większość maluchów nadal jednak potrzebuje dużo bliskości i wsparcia, aby móc spokojnie spać i wypocząć. Z czysto fizjologicznego punktu widzenia, 9-miesięczne dziecko nie musi już jeść w nocy. W praktyce jednak potrzebuje stałego dopływu energii, by móc się prawidłowo rozwijać. Z tego względu nocne karmienia piersią lub mlekiem następnym mogą pozytywnie wpłynąć zarówno na długość jak i na jakość snu malucha.

Sprawdź, jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka.

Dieta 9-miesięcznego dziecka – coraz bardziej urozmaicony jadłospis

Od rozpoczęcia rozszerzania diety, Twoje 9-miesięczne dziecko zdążyło już pewnie poznać smaki niektórych warzyw, owoców, zbóż i produktów białkowych. Jeśli pozwalasz maluchowi jeść palcami, być może wśród oferowanych pokarmów było też kilka porcji chleba, bułek lub sucharków. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, pokarmy zawierające gluten można wprowadzać do diety dziecka w tym samym czasie, co inne produkty spożywcze.

Większość dzieci dość dobrze toleruje nowe pokarmy, poza niewielkimi epizodami przelewania w brzuszku lub przejściowymi biegunkami. Jednak niektóre maluchy na etapie rozszerzania diety wyraźnie odrzucają pewne produkty i nie chcą ich nawet spróbować. Wraz ze wzrostem umiejętności motorycznych i rozwojem emocjonalności, Twoje dziecko będzie coraz wyraźniej okazywać swoją niechęć poprzez np.:

 • odwracanie głowy lub nieotwieranie buzi,

 • grymas na twarzy, marudzenie, a nawet płacz,

 • odsuwanie łyżeczki lub talerzyka.

Zwracaj baczną uwagę na takie sygnały. Ułatwi ci to wybór produktów i dań, które podajesz dziecku i może być wskazówką, jakie rodzaje jedzenia mogą uczulać malucha lub wywoływać objawy nietolerancji pokarmowej.

W skrócie: Dzieci często instynktownie odrzucają pokarmy, na które ich układ trawienny nie jest jeszcze gotowy. Mogą rezygnować też z produktów zbyt trudnych do zjedzenia z uwagi na niewystarczające umiejętności motoryczne.

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje dziecko jest wybredne i grymasi przy jedzeniu? Sprawdź!

Mleko w jadłospisie 9-miesięcznego dziecka – karmienie piersią i mlekiem następnym

W 9. miesiącu życia dziecka możesz śmiało kontynuować karmienie piersią lub mlekiem następnym. Częstotliwość i ilość karmień dopasuj do potrzeb malucha oraz swoich.

Chcesz zmniejszyć liczbę posiłków mlecznych i w ich miejsce wprowadzić dania stałe? Zastanawiasz się, który z mlecznych posiłków najłatwiej będzie wyeliminować – nocny czy poranny? Wszystko zależy od tego, ilu nocnych karmień potrzebuje Twój maluch i jak intensywnie się ich domaga. Jeśli niemowlak budzi się głodny, rozdrażniony i nie jest w stanie ponownie zasnąć bez wypicia mleka, to zdecydowanie nie warto odbierać mu nocnych karmień. Można to zrobić dopiero wtedy, kiedy dziecko będzie na to gotowe. Po rezygnacji z karmienia nocą, wiele maluchów zaczyna spać dłużej i spokojniej. Zanim jednak nadejdzie ten moment, może upłynąć jeszcze sporo czasu. Intymna bliskość nocnego karmienia piersią lub butelką jest zwykle bardzo ważna dla dziecka i trudno mu się z nią rozstać.

Wiele 9-miesięcznych dzieci jest za to skłonnych do rezygnacji z kolejnego mlecznego posiłku za dnia. W okresie aktywności malucha znacznie łatwiej jest opóźnić karmienie piersią lub podanie mleka następnego. W porze posiłku wystarczy zaproponować dziecku np. danie ze słoiczka lub zdrową przekąskę, która zaspokoi głód.

Zastąpienie kilku mlecznych posiłków stałymi pokarmami może oznaczać, że Twojemu dziecku będzie brakowało ssania. Jest ono ważne zwłaszcza wieczorem, kiedy maluchy niespiesznie jedzą mleko z piersi lub z butelki, co pozwala im się uspokoić i wyciszyć po pełnym wrażeń dniu. Odstawiając wieczorne karmienia możecie potrzebować smoczka, który zaspokoi potrzebę ssania i pomoże dziecku zasnąć.

Posiłki stałe w diecie 9-miesięcznego niemowlaka

W 9. miesiącu życia możesz podawać swojemu dziecku dania dla niemowląt ze słoiczka (najlepiej z grudkami i kawałkami) lub serwować mu rozdrobnione posiłki, które przygotowujesz dla całej rodziny. Na tym etapie dzieci mają różne preferencje – jedne wolą delikatne, gładsze kaszki, a inne śmiało zabierają się nawet za trudne do pogryzienia kawałki gotowanego mięsa „skradzione” z talerza rodzica. Kiedy serwujesz maluchowi to samo, co pozostałym członkom rodziny, to pamiętaj, by nie solić jego porcji!

Jeśli do tej pory nie podawałaś swojemu dziecku jedzenia w większych kawałkach z obawy przed trudnościami z ich pogryzieniem, to teraz możesz to zmienić. Niemowlęta bez trudu miażdżą i rozgniatają dziąsłami niemal wszystkie pokarmy. W przypadku, gdy jakiś kawałek jedzenia będzie zbyt twardy lub zbyt wymagający, dziecko po prostu go wypluje i sięgnie po łatwiejszy w rozdrobnieniu kęs.

Wizyta u pediatry w 9. miesiącu życia dziecka

W 9. miesiącu życia czeka was kolejna wizyta kontrolna u pediatry. Tym razem prawdopodobnie skończy się na dokładnym badaniu malucha oraz rozmowie z rodzicami – póki co, kalendarz szczepień obowiązkowych nie przewiduje podania żadnych szczepionek. Oczywiście, w trakcie wizyty możecie zaszczepić malucha szczepionkami zalecanymi, np. przeciwko grypie lub meningokokom.

Profilaktyczne badanie 9-miesięcznego dziecka nie odbiega od tego, które maluch przechodził w pierwszych miesiącach życia. Tym razem lekarz dodatkowo zapyta was o postępy i ewentualne trudności z rozszerzaniem diety oraz inne nietypowe lub podejrzane objawy.

Wycieczki z 9-miesięcznym dzieckiem – czas na wspólne odkrywanie świata

Wycieczki i spacery z 9-miesiecznym dzieckiem stają się teraz szczególnie przyjemne. Maluch jest czujny, uważny i chętnie obserwuje otoczenie. Przy sprzyjającej aurze, organizujcie krótsze lub dłuższe wycieczki każdego dnia. Czasem wystarczy nawet spacer po okolicy, podczas którego dziecko będzie mogło pobawić się na trawie i odkrywać różne rodzaje podłoża.

Jednodniowe wycieczki mogą czasem zaburzyć ustaloną rutynę malucha. Jednak nie musisz się tym przejmować – zwykle wystarczy przełożyć drzemkę na późniejszą porę i dostosować rytm posiłków do nowych warunków. Choć brzmi to dość łatwo, to w niektórych przypadkach może być problematyczne. Niektóre maluszki karmione piersią potrzebują spokojnego i cichego otoczenia, by móc zjeść swój mleczny posiłek, a inne dzieci głośno domagają się ulubionego obiadku o stałej porze. W takich przypadkach mogą przydać Ci się nasze rady dotyczące karmienia dziecka poza domem.

 • Jeśli potrzebujesz nakarmić dziecko piersią, mlekiem następnym lub porcją kaszki, możesz skorzystać ze specjalnych pokoików dla rodziców z maluchami, które znajdują się w większych galeriach handlowych, usiąść na ławce w parku lub przy stoliku w kawiarni.

 • Restauracje, kawiarnie i ławki na świeżym powietrzu to również dobre miejsca na dłuższe przerwy z dzieckiem w ramionach, w nosidle lub w chuście.

 • Jeśli na dworze jest ciepło, zabierz ze sobą koc piknikowy na relaksującą przerwę podczas spaceru.

 • Podróż samochodem lub spacer z wózkiem z punktu A do punktu B to świetna okazja na drzemkę.

Wózki dziecięce dobrze sprawdzają się podczas całodziennych wycieczek po asfaltowych drogach i utwardzonych chodnikach, np. w parkach, ogrodach zoologicznych lub botanicznych oraz po mieście. Warto korzystać z wózków, w których maluch siedzi przodem do kierunku jazdy i może bez żadnych przeszkód podziwiać otoczenie. Zaletą wózka jest też możliwość zabrania ekwipunku na cały dzień i umieszczenia go w koszu bądź w torbie mocowanej na rączce. W trudniejszym terenie znacznie lepiej korzystać z chusty lub ergonomicznego nosidła.

Sprawdź, w jaki sposób nosić 9-miesięczne dziecko w chuście.

Pierwsze dłuższe podróże często wymagają od wszystkich członków rodziny sporej elastyczności. Po kilku próbach z pewnością przywykniecie do nowych warunków. Zanim to nastąpi, pozwól sobie na spontaniczność i improwizacje. Rób przerwy wtedy, kiedy tego potrzebujecie, a nie wtedy, kiedy zakładał to Wasz sztywny plan zwiedzania.

Oprócz miejsc atrakcyjnych dla dziecka, odwiedzajcie też takie, które są atrakcyjne dla Was jako rodziców, np. muzea, wystawy sztuki lub wąskie uliczki starówek, po których można swobodnie spacerować z maluchem.

Jak radzą sobie mama i tata w 9. miesiącu życia dziecka?

Teraz już się nie ukryjesz! W 9. miesiącu życia Twoje dziecko będzie raczkować za Tobą zawsze i wszędzie oraz szukać Cię, gdy znikniesz z jego pola widzenia nawet na bardzo krótki czas. Jest to równie urocze, co wymagające i męczące. Nawet krótka wizyta w toalecie nie obejdzie się teraz bez towarzystwa dziecka. Nie pomogą też zamknięte drzwi – maluch będzie je forsował tak długo, aż w końcu wpuścisz go do środka.

Większa ruchliwość i mobilność 9-miesięcznego dziecka jest problematyczna również w innym aspekcie. Twoje dziecko może teraz upaść, uderzyć się lub doznać innych drobnych urazów, a Twoim zadaniem będzie utulić je, pocieszyć i osuszyć łzy. Choć początkowo zakładałaś, że uchronisz dziecko przed wszystkimi niebezpieczeństwami, jakie czyhają na niego w całym wielkim świecie, to teraz pewnie doznajesz bolesnego zderzenia z rzeczywistością. Takim wypadkom nie da się zupełnie zapobiec. Ta myśl może być trudna do zniesienia, zwłaszcza w przypadku pierwszego dziecka. Z czasem jednak nabierzesz wprawy w masowaniu stłuczeń, całowaniu siniaków i dmuchaniu na zadrapania, by już po chwili Twoje dziecko mogło wrócić do ekscytującej przygody, jaką jest codzienne eksplorowanie świata.

Najlepsze wskazówki na 9. miesiąc życia dziecka

9. miesiąc życia dziecka jest pełen wrażeń i nowości nie tylko dla malucha, ale też dla jego rodziców! Te wskazówki sprawią, że będzie jeszcze wspanialszy:

 • Rób zdjęcia i nagrywaj filmy swojego raczkującego, ruchliwego dziecka.

 • Wspólnie odkrywajcie głosy zwierząt i oglądajcie książeczki z motywami zwierzęcymi.

 • Organizuj rodzinne wycieczki w ciekawe miejsca.

 • Skonstruuj tor przeszkód do raczkowania.

 • Przygotuj w kuchni specjalną szufladę dla dziecka, do której włożysz miski, łyżki i zabawki. Kiedy będziesz zajęta gotowaniem, Twoje dziecko będzie mogło bezpiecznie w niej buszować.

 • Zaplanuj w jadłospisie 9-miesięcznego dziecka przekąski, które można samodzielnie jeść rączką.

Sprawdź, jakie przekąski możesz podać swojemu 9-miesięcznemu niemowlakowi.

Ważne pytania dotyczące 9. miesiąca życia dziecka

Obawy i wątpliwości towarzyszą rodzicom na każdym etapie rozwoju dziecka, nie tylko w 9. miesiącu. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez rodziców maluchów.

 • Jakie zabawy zaproponować 9-miesięcznemu dziecku?

Prawie wszystkie dzieci w 9. miesiącu życia uwielbiają rzucać i uderzać przedmiotami. Twoje dziecko nauczyło się już świadomie chwytać różne zabawki i inne rzeczy, dlatego zaproponuj mu do zabawy cała gamę przedmiotów o zróżnicowanych rozmiarach, kształtach i kolorach. Popularne są również zabawy w śpiewanie i wspólne raczkowanie po podłodze. Mini teatrzyk i zabawa z pacynkami również oczarują Twojego maluszka.

Aby zapewnić dziecku zajęcie na pewien czas, zbuduj dla niego tor do raczkowania. Możesz umieścić na nim tunel dla maluchów, stos poduszek, dywanik lub wycieraczkę o wyraźnej strukturze oraz śliską folię. Dzięki temu dziecko dowie się, jak jego ciało porusza się na różnych powierzchniach i nauczy się pokonywać niewielkie przeszkody.

O zabawach dla 9-miesięcznego dziecka możesz także porozmawiać z innymi mamami i ojcami na forum Klubu mojego Maluszka HiPP.

 • Jaki jest przeciętny wzrost 9-miesięcznego dziecka?

W 9. miesiącu życia dzieci osiągają około 74 centymetrów długości i ważą od 8200 do 8900 gramów. Ogólnie rzecz biorąc, pomiędzy 9. a 12. miesiącem życia maluchy przybierają na wadze tylko około 300 gramów i rosną około 1,5 centymetra miesięcznie.

Ubranka dla 9-miesięcznego dziecka mogą nadal mieć rozmiar 74. U niektórych maluchów lepiej sprawdza się podwójny rozmiar 68/74, a inne dorastają już do rozmiaru 80.

Aby sprawdzić, czy waga i wzrost Twojego dziecka mieszczą się w normie, skorzystaj z siatek centylowych.

 • Ile snu potrzebuje dziecko w 9. miesiącu życia do prawidłowego rozwoju?

Dzieci w 9. miesiącu życia potrzebują około 11 do 14 godzin snu na dobę, podzielonych na krótkie drzemki w ciągu dnia i dłuższe okresy nocnego snu. Pora przebudzenia i łączna długość drzemek zwykle pozwalają oszacować, o której godzinie maluch będzie już zmęczony i gotowy do wieczornego snu.

Z reguły 9-miesięczne dzieci nadal potrzebują karmienia i bliskości rodziców w nocy. Przesypianie nocy, rozumiane jako ciągły sen przez 6 godzin lub dłużej, zwykle pojawia się dopiero w późniejszym okresie życia. Nie jest to jednak regułą. Niektóre dzieci już teraz zaczną przesypiać całe noce bez przerw na jedzenie i przytulanie.

 • W jaki wieku dziecko zaczyna chodzić? Czy 9. miesiąc życia to czas na naukę chodzenia?

Większość dzieci raczkuje w wieku ośmiu miesięcy, a niektóre już wtedy podciągają się do stania przy meblach. Zanim postawią pierwsze kroki z podparciem, mijają zwykle minimum 1-2 miesiące. Samodzielny chód pojawia się dopiero po kolejnym miesiącu lub nawet 2. Najczęściej następuje to w okolicach 1. urodzin, co może oznaczać 11. miesiąc życia, ale też 14. Zgodnie z normami rozwoju, zdrowe dziecko powinno zacząć chodzić do ukończenia 18. miesiąca życia.

Nieco inaczej wygląda sytuacja dzieci z opóźnionym rozwojem motorycznym i wcześniaków. Mogą one osiągać poszczególne kamienie milowe rozwoju motorycznego znacznie później, wspomagane przez fizjoterapeutę dziecięcego lub innych specjalistów.

Dowiedz się, kiedy dziecko powinno samodzielnie siadać, raczkować i chodzić.


Uwaga:

Dla lepszej czytelności zwykle używamy formy męskiej dla nazw osobowych, takich jak pediatra, ginekolog. Ważne: Wszystkim okazujemy takie samo uznanie.

Informacje o autorze:

Sabrina Sailer jest wolontariuszką-doradcą ds. karmienia piersią i przeszkolonym doradcą ds. noszenia dzieci od 2010 roku. Pracuje jako copywriter i redaktor, a dodatkowo nadzoruje różne oferty dotyczące godzenia życia rodzinnego i zawodowego.

Porady ekspertów i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka.