8. miesiąc życia dziecka – maluch staje się bardziej samodzielny
Właśnie wkraczacie w 8. miesiąc życia dziecka, w którym maluchy uwielbiają śmiać się, odkrywać świat i poruszać się po domu bez niczyjej pomocy. Kiedy dziecko zaczyna raczkować, może w końcu podążać za rodzicem i z łatwością sięgać po ulubione zabawki. Nowe umiejętności to również czas na nowe zabawy z 8-miesięcznym dzieckiem, wśród których króluje „a kuku”.
Rozwój psychomotoryczny 8-miesięcznego dziecka
Zabawy z 8-miesięcznym dzieckiem – jak wspierać rozwój niemowlaka przez zabawę?
Zmiany rytmu snu dziecka w 8. miesiącu życia
Wizyta u pediatry w 8. miesiącu życia dziecka
Kiedy 8-miesięczne dziecko płacze przy ubieraniu…
Jak radzą sobie mama i tata w 8. miesiącu życia dziecka?
Najlepsze wskazówki na ósmy miesiąc życia dziecka
Ważne pytania dotyczące 8. miesiąca życia dziecka
Co zmienia się w rozwoju 8-miesięcznego dziecka?
Zastanawiasz się, jak Twój malutki noworodek wyrósł na tak wspaniałą, uroczą i żywą istotę w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy? Chociaż tempo wzrostu i przybierania na wadze nieco zwolniło, to Twoje dziecko każdego dnia wydaje się bardziej dojrzałe, większe i nadspodziewanie bystre.
Dziecko w 8. miesiącu życia:
staje się jeszcze bardziej mobilne,
nadal ćwiczy chwytanie coraz mniejszych przedmiotów,
wie, że ludzie lub przedmioty istnieją nawet wtedy, gdy znajdują się poza zasięgiem wzroku,
doskonali raczkowanie, obracanie się, ewentualnie siadanie oraz może zacząć podciągać się do stania przy meblach lub nogach rodzica.
Większość 8-miesięcznych dzieci nadal odczuwa lęk przed obcymi osobami i chroni się przed nimi w ramionach rodzica lub innego bliskiego opiekuna. Na widok nieznanych twarzy maluch może reagować płaczem bądź niechęcią, odwracając się do nich pleckami lub chowając buzię w ubranie mamy i taty.
Rozwój dziecka w 8. miesiącu życia w skrócie
Twoje ruchliwe 8-miesięczne dziecko rośnie już znacznie wolniej. Maluch skupia się teraz na innych sferach rozwoju i zaczyna powoli zużywać tłuszczyk nagromadzony w poprzednich miesiącach. Może też zaskakiwać Cię coraz to nowymi umiejętnościami i wydawać się nad wyraz dojrzały i samodzielny. To normalne, Twoje dziecko będzie stawało się coraz bardziej niezależne, a jednocześnie nadal będzie potrzebowało Twojej bliskości.
Waga | Tempo przybierania na wadze zwalnia i wynosi obecnie ok. 400 g na miesiąc; maluch waży teraz średnio 7900-8600 g |
Wzrost | Przyrost długości ciała o 1,5 cm, do ok. 69-74 cm; obwód główki wynosi 43-47,5 cm |
Mimika twarzy | Wyraźne okazywanie emocji, np. radości, strachu; naśladowanie mimiki rodzica |
Rozwój mowy | Wydawanie głośniejszych dźwięków, łączenie 2 sylab, stale rosnąca ilość rozumianych słów |
Motoryka | Pełzanie, obracanie się, turlanie i raczkowanie; ewentualnie podciąganie się przy przedmiotach lub ludziach; dalszy rozwój chwytu nożycowego; korzystanie z pomocy (koc, sznurek) |
Uwaga: normy wagi i wzrostu dla dziewczynek i dla chłopców znacznie się różnią. Należy pamiętać, że dziewczynki są zazwyczaj nieco lżejsze i niższe niż chłopcy w tym samym wieku. Podane w tabeli informacje są uśrednione – rzeczywisty wzrost i waga 8-miesięcznych dzieci mogą odbiegać od tych wartości.
Rozwój psychomotoryczny 8-miesięcznego dziecka
Rozwój dziecka w 8. miesiącu życia skupia się wokół eksplorowania świata i prób nawiązania z nim kontaktu. Maluch zaczyna raczkować i siadać, może swobodnie sięgać po ulubione zabawki i obracać je w dłoniach, potrafi też jasno wyrażać radość, smutek, irytację lub złość. Chętnie naśladuje innych ludzi i próbuje zwrócić ich uwagę donośnymi krzykami.
Wzrost i waga 8-miesiecznego dziecka
W 8. miesiącu życia dziecko odnotowuje kolejny przyrost masy ciała, tym razem o ok. 400 g. Bardzo ruchliwe maluchy zwykle przybierają na wadze nieco mniej, a ich spokojni rówieśnicy – więcej.
Przeciętna waga dziecka w wieku 8 miesięcywynosi od 7900 g do 8600 g.Wzrost malucha mieści się natomiast w zakresie od 69 do 74 cm, a obwód główki – od 43 do 47,5 cm. Wszystkie te wartości są uśrednione, a każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Do monitorowania fizycznego rozwoju dziecka w 8. miesiącu życia służą siatki centylowe, które dają najlepszą odpowiedź na pytanie, czy maluch mieści się w normie czy już niekoniecznie.
Rozwój poznawczy dziecka w 8. miesiącu życia
Działania mają konsekwencje! Właśnie tego uczy się Twoje dziecko w 8. miesiącu życia. Dostrzeżenie związków przyczynowo-skutkowych pozwala maluchowi przewidzieć następujące po sobie czynności lub nawet całe sekwencje zdarzeń, a także planować z wyprzedzeniem swoje ruchy. O jakich związkach mowa? Poniżej znajdziesz kilka przykładów.
Kiedy potrząsam grzechotką, wydaje ona dźwięk.
Kiedy pociągam za sznurek, zabawka przysuwa się do mnie.
Kiedy zrzucam łyżkę ze stołu, łyżka spada i wydaje dźwięk.
Kiedy uderzam w wieżę z klocków, wieża się rozpada.
Te doświadczenia są dla dziecka zupełnie nowe, a przy okazji tak ekscytujące, że ćwiczy je ono w kółko. Właśnie z tego powodu maluch wyrzuca rzeczy nawet wtedy, kiedy jasno tego zakazujesz. On po prostu jeszcze nie potrafi się powstrzymać, kierowany ogromną chęcią poznawania, doświadczania i próbowania. Postaraj się zachować cierpliwość – powtarzanie czynności jest niezbędne do nauki i prawidłowego rozwoju dziecka w 8. miesiącu życia.
Rozwój motoryczny 8-miesięcznego dziecka
8. miesiąc życia to czas, kiedy dziecko zaczyna raczkować, a czasem też samodzielnie siadać. Jeśli Twój maluch jeszcze nie kwapi się do czworakowania, to nie masz powodów do obaw – dziecko ma czas na nabycie tej umiejętności do 13. miesiąca życia. Co więcej, może ją też pominąć i przejść od razu do siadania oraz wstawania przy meblach. Każdy z tych scenariuszy mieści się w normie.
Takie różnice wynikają z odmiennego tempa rozwoju maluchów. 8-miesięczne dzieci są indywidualistami, którzy pracują nad daną umiejętnością wtedy, kiedy chcą, a nie wtedy, kiedy nakazują im to normy i tabelki. Być może Twój maluch skupił się teraz na rozwoju małej motoryki lub bez reszty pochłonęło go rozszerzanie diety i poznawanie nowych smaków. Jeśli jednak martwisz się o rozwój 8-miesięcznego dziecka, porozmawiaj ze swoim pediatrą.
Dzieci, które szybko nabywają umiejętności z zakresu dużej motoryki mogą w 8. miesiącu życia podejmować pierwsze próby podciągnięcia się do stania np. przy kanapie, stoliku lub niskiej szafce. Na tym etapie zwykle nie mogą jeszcze stanąć w wyprostowanej pozycji ani stabilnie utrzymać się na nogach przez dłuższy czas. Kiedy mięśnie malucha osłabną, prawdopodobnie spadnie on do tyłu na pupę, co spowodowane jest nadal aktywnym odruchem Moro. Dojrzałość motoryczna, która pozwala powoli usiąść z pozycji stojącej, pojawia się nieco później, dopiero w 9. i 10. miesiącu życia dziecka.
Sprawdź, jakie są i kiedy następują kamienie milowe w rozwoju dziecka
Wskazówka: Rozłóż w pokoju miękkie, nieśliskie puzzle z pianki lub dużą matę niemowlęcą. Elastyczna pianka zamortyzuje upadki, a jej antypoślizgowa powierzchnia ułatwi maluchowi poruszanie się i wszelkie ćwiczenia motoryczne. Unikaj za to śliskich kocyków, które nie zapewniają dobrego kontaktu stopy dziecka z podłożem. W miarę możliwości, pozwól dziecku bawić się boso. Gołe stopy ułatwiają naukę stąpania i chodzenia, a przy okazji dostarczają ciekawych bodźców sensorycznych.
Małe wypadki – przykre konsekwencje treningu nowych umiejętności 8-miesięcznego dziecka
Aby móc w pełni rozwinąć swoje zdolności fizyczne, Twoje dziecko potrzebuje przestrzeni do swobodnego poruszania się, ćwiczenia i doświadczania. Przestrzeń ta musi być jednak bezpieczna i dostosowana do stopnia rozwoju i potrzeb malucha, aby nie doznał on żadnych obrażeń podczas odkrywczych wycieczek. Kiedy dziecko zaczyna raczkować, należy zabezpieczyć wszystkie potencjalnie niebezpieczne miejsca, takie jak schody, łóżka, gniazdka elektryczne, drzwi szafek itp.
Niestety, nawet mimo zainstalowania wszelkich dostępnych zabezpieczeń, czasem może dojść do drobnych urazów. Gdy 8-miesięczne dziecko staje się bardziej mobilne, wzrasta również ryzyko wypadków. Pierwsze niezdarne próby raczkowania mogą szybko skończyć się uderzeniem, np. o szafkę lub drzwi, i nabiciem pokaźnego guza. Takie drobne wypadki i związane z nimi doświadczenia są nieodłącznym elementem nauki i poznawania świata. Po przykrym zdarzeniu dziecko będzie szczególnie potrzebowało Twojej bliskości i pocieszenia, a także wyjaśnienia, jak może w przyszłości uniknąć problemu.
Rozwój emocjonalny dziecka w 8. miesiącu życia
Nie bez powodu mówi się, że "śmiech to zdrowie". Wspólny śmiech jest dobry dla Ciebie i Twojego dziecka – wzmacnia Waszą więź oraz ćwiczy inteligencję emocjonalna malucha. Śmianie się sprawia nam taką przyjemność, ponieważ aktywuje układ nagrody w mózgu. To właśnie dlatego twój maluch tak chętnie się śmieje, a przy okazji wyrabia sobie poczucie humoru i uczy się zastosowania mimiki w różnych sytuacjach.
Śmiech będzie służył Twojemu 8-miesięcznemu dziecku nie tylko do skwitowania zabawnych sytuacji, ale też do rozładowania napięcia emocjonalnego. Być może już tego doświadczyłaś, kiedy maluch zrobił coś, co ewidentnie Ci się nie spodobało. Ty zmarszczyłaś brwi i przybrałaś zirytowany wyraz twarzy, a dziecko znienacka wybuchnęło głośnym śmiechem. Taka reakcja nie jest wyrazem lekceważenia rodzica. W tym przypadku śmiech jest próbą uspokojenia się, a nie wyśmiania Ciebie. Małe dzieci często działają instynktownie – zanim nauczą się, jak radzić sobie ze złością i irytacją innej osoby, będą próbowały rozładować swój niepokój i zakłopotanie właśnie śmiechem.
Ząbkowanie u 8. miesięcznego dziecka – czas na pierwszą pastę do zębów!
Większość 8-miesięcznych niemowląt ma już przynajmniej jeden ząbek. Pojawienie się maleńkiego, ostrego ząbka, który dopiero co przebił się przez dziąsło to znak, że czas kupić maluchowi pastę do zębów z fluorem.
Aby zapobiec próchnicy zębów, należy wprowadzić do codziennej rutyny maluszka mycie ząbków 2 razy dziennie, rano i wieczorem, przed pójściem spać. Proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej, gdzie skrobia pochodząca np. ze zbóż jest przekształcana w cukry proste. Ich zaleganie na ząbkach malucha przez długi czas może sprzyjać rozwojowi próchnicy, zwłaszcza, jeśli rodzice nie zadbają o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka.
Dowiedz się, jak prawidłowo czyścić pierwsze ząbki u niemowlaka.
Zabawy z 8-miesięcznym dzieckiem – jak wspierać rozwój niemowlaka przez zabawę?
8-miesięczne dziecko coraz wyraźniej zaznacza swoje preferencje i podkreśla swój temperament. Niektóre maluchy są raczej spokojne i lubią proste zabawy o niezbyt szybkim tempie. Inne natomiast uwielbiają wartką akcję i ruch, a podczas zabawy domagają się ciągle nowych bodźców. Rolą rodzica jest dostrzeżenie temperamentu dziecka i dopasowanie aktywności do jego upodobań.
W obserwacji malucha mogą pomóc Ci następujące pytania:
Czy dziecko lubi dźwięki i głosy?
Czy maluch lubi jasne, żywe kolory lub wyraźne kształty?
Czy lubi przytulanie, a nawet mocniejszy docisk np. podczas noszenia w nosidle lub chuście?
Czy jest zadowolony, kiedy w domu dużo się dzieje: wracają wszyscy domownicy, a starszaki robią wielkie zamieszanie?
Znikające przedmioty – wykorzystaj je podczas zabawy z 8-miesięcznym niemowlakiem
Do tej pory Twoje dziecko pewnie niespecjalnie przejmowało się, kiedy np. zabrałaś mu zabawkę, schowałaś ją do pudełka lub w inny sposób usunęłaś ją z zasięgu wzroku. Włożona pod koc piłeczka po prostu znikała, a schowany za plecami kubeczek przestawał dla dziecka istnieć. Nie bawiły go też popularne gry w „a kuku” – dziecko mogło się irytować, kiedy rodzic znikał, a ono nie wiedziało, gdzie może go odnaleźć.
Wszystko to zmienia się w 8. miesiącu życia dziecka, kiedy zaczyna ono zapamiętywać wydarzenia i przedmioty (początkowo przez krótki czas). Do tej pory do znalezienia przedmiotu maluch potrzebował dodatkowych bodźców sensorycznych, np. dźwięku, zapachu lub dotyku. Od teraz będzie inaczej – kiedy grzechotka wpadnie pod stół dziecko będzie wiedziało, że zabawka nie przestała istnieć, lecz po prostu zniknęła z jego pola widzenia.
Ta nowa umiejętność sprawia, że zabawa w „a kuku” zaczyna nabierać sensu. Ukryj na chwilę twarz za dłońmi, schowaj się za krzesłem lub framugą drzwi i nagle wyjdź z głośnym i roześmianym "a kuku". Niektóre maluchy szybko uczą się przewidywać zamiary rodzica, a mimo to nadal dosłownie wybuchają śmiechem. Inne dzieci naśladują rodziców lub dziadków chowając się np. za kocykiem i w ten sposób zachęcają ich do rozpoczęcia zabawy.
Zmiany rytmu snu dziecka w 8. miesiącu życia
W 8. miesiącu życia możesz zauważyć, że dotychczasowy rytm snu i czuwania Twojego dziecka nagle uległ zmianie. Maluchy zaczynają spać nieco dłużej w nocy, a jednocześnie rezygnują z jednej lub nawet kilku drzemek za dnia. Dla rodziców zwykle jest to sporym wyzwaniem – zanim dziecko ugruntuje swój nowy rytm dnia, może minąć nawet 14 dni. W tym czasie dzieci bywają marudne, nie chcą spać mimo zmęczenia i łatwo się rozpraszają coraz to nowymi bodźcami.
Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest śpiące i zmęczone, możesz spróbować kilku sposobów, które pomogą mu spokojnie zasnąć.
Udaj się z dzieckiem do zaciemnionego pokoju, w którym nie ma zabawek, by nieco się ponudzić.
Zaproponuj dziecku pierś lub mleko następne w butelce.
Zadbaj o fizyczną bliskość z maluchem – przytulanie, kołysanie na rękach lub ułożenie się na klatce i brzuchu rodzica pomogą mu się wyciszyć.
Dowiedz się, kiedy maluch zacznie przesypiać całą noc.
Dieta 8-miesięcznego dziecka – rozszerzanie diety w toku
W 8. miesiącu życia nadal trwa rozszerzanie diety niemowlaka. Maluchy, które otrzymywały stałe posiłki już po 4. albo 5. miesiącu, mogą w tej chwili mieć bardzo urozmaicone menu. Dzieci, których rodzice czekali z rozszerzeniem diety do ukończenia 6. miesiąca, są dopiero na początku swojej drogi. Zarówno pierwsza, jak i druga sytuacja jest zupełnie normalna. Każdy maluch podąża tutaj swoim tempem: niektóre dzieci chętnie zjadają pełne porcje nowych dań, zaś inne jedzą tylko odrobinkę, a zaraz potem domagają się piersi lub butelki. Możliwe więc, że w 8. miesiącu życia dziecka podajesz mu tylko 1 lub 2 stałe posiłki dziennie.
Zazwyczaj około 8. miesiąca życia dzieci zaczynają interesować się napojami. Jeśli do tej pory tego nie robiłaś, możesz zacząć podawać dziecku wodę lub inne niesłodzone napoje do każdego posiłku, a w miarę potrzeby również pomiędzy posiłkami. Przelej je do solidnego, nietłukącego kubka, np. do bidonu ze słomką lub do otwartego kubeczka treningowego, który maluch będzie mógł samodzielnie trzymać. Oczywiście, na początku nie obejdzie się bez wpadek – nauka picia to długi proces, który wymaga nie tylko umiejętności ssania i połykania, ale też koordynacji i precyzji ruchów.
Podpowiadamy, jak nauczyć 8-miesięcznego niemowlaka pić z kubeczka.
Rola mleka w jadłospisie 8-miesięcznego dziecka
W 8. miesiącu życia dziecka wiele mam kontynuuje karmienie piersią. Inne natomiast decydują się na odstawienie malucha od piersi. W takiej sytuacji należy wprowadzić mleko następne – podstawą diety niemowlaka jest mleko i nie można eliminować go z jadłospisu przed ukończeniem 1. roku życia. Jeśli chcesz świadomie ograniczyć częstotliwość karmienia piersią lub butelką, możesz podać swojemu 8-miesięcznemu dziecku kolejny posiłek stały, np. śniadanko.
Podczas całego procesu rozszerzania diety zwracaj szczególną uwagę na sygnały głodu i sytości dziecka. To ono najlepiej wie, czy jego brzuszek jest już pełny. Jeśli maluch poczuje sytość, zwykle puszcza pierś lub smoczek butelki bądź odpycha podawaną mu łyżeczkę.
Niektóre niemowlęta są szczególnie zafascynowane odkrywaniem i próbowaniem nowości, lubią różne smaki i konsystencje posiłków stałych. Takie dzieci proszą o pierś głownie wtedy, kiedy potrzebują bliskości mamy lub gdy chcą swobodnie possać mleko następne z butelki.
Stałe posiłki w diecie 8-miesięcznego dziecka
W poprzednich tygodniach Twoje dziecko nauczyło się jeść papki z łyżeczki. W 8. miesiącu życia malucha przychodzi czas na zmianę konsystencji posiłków– od tej pory dania dla niemowlaka powinny mieć małe grudki i kawałki, które zachęcą dziecko do nauki gryzienia i żucia pokarmów. To również dobry moment na wprowadzenie większych cząstek miękkich produktów do samodzielnego jedzenia.
Poznaj naszą ofertę dań dla niemowląt po 7. miesiącu życia
Zmiana konsystencji posiłków zbiega się w czasie z poprawą zdolności motorycznych dziecka i coraz szybszym rozwojem społecznym. Twój 8-miesięczny niemowlak będzie teraz chciał coraz częściej zasiadać do posiłku przy rodzinnym stole i to nie jako obserwator, ale aktywny uczestnik. W związku z tym może np. sięgać po sztućce, dotykać Waszych talerzy oraz domagać się własnej porcji jedzenia. Możesz wtedy podać mu kilka kawałków owoców lub ugotowanych i ostudzonych warzyw do trzymania w rączce. Jedzenie paluszkami to świetne ćwiczenie motoryczne i sensoryczne. Miękkie kawałki gruszki reagują na nacisk zupełnie inaczej niż cząstki jabłka lub słupki marchewki.
W skrócie: Jedzenie jest dla niemowląt doświadczeniem multisensorycznym. Maluchy wykorzystują do niego nie tylko zmysł smaku, ale też dotyku, węchu oraz wzroku. To dlatego dzieci często badają swój posiłek ustami, językiem oraz paluszkami, próbują go zgnieść, rozsmarować po stole i wiele, wiele innych.
Zadbaj o stworzenie w swoim domu warunków, w których Twój maluch będzie mógł spokojnie rozkoszować się jedzeniem i odbierać je wszystkimi zmysłami. Podpowiemy Ci, jak zrobić to w kilku prostych krokach.
Kiedy dziecko jest bardzo głodne, przystaw je do piersi lub zaproponuj mu butelkę z mlekiem następnym. Możesz też podać maluchowi kilka łyżeczek dania prosto do buzi i dopiero wtedy pozwolić mu na samodzielne jedzenie rączkami. Dzięki temu dziecko zaspokoi pierwszy głód i nie będzie denerwować się, gdy pyszne jedzenie nie trafi od razu do ust.
Pozwól dziecku jeść palcami! Minie trochę czasu, zanim maluch zacznie używać łyżki lub widelca, dlatego zaproponuj mu alternatywę. Jako przekąskę podaj kawałki owoców do samodzielnego jedzenia lub przygotuj gęstą kaszkę zbożową, którą da się nabrać na paluszek i oblizać. Możesz połączyć te dania w jedno i też zaserwuj dziecku kaszkę lub jogurt, w których maluch będzie mógł moczyć kawałki owoców.
Rozbieraj dziecko do jedzenia. Pozwól maluchowi jeść w samej pieluszce lub w bodziaku (wybierz taki, który może się poplamić). Sztywne, obszerne śliniaki często utrudniają swobodne poruszanie się, a w dodatku niezbyt dobrze chronią przed zaplamieniem ubranka.
Wizyta u pediatry w 8. miesiącu życia dziecka
Jeśli nie zauważasz żadnych niepokojących objawów, Twoje 8-miesięczne dziecko nie musi w najbliższym czasie odwiedzać pediatry. Do 1. urodzin czekają Was już tylko 2 wizyty profilaktyczne: w 9. i w 12. miesiącu.
Maluchy, które są szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień mają teraz kilkumiesięczną przerwę pomiędzy kolejnymi dawkami szczepionek, jednak z pewnymi wyjątkami. Jeśli zbliża się jesień, warto rozważyć szczepienie niemowlaka przeciwko grypie. To również dobry moment na podanie szczepionek zalecanych przeciwko meningokokom z grupy A, B, C, W oraz Y.
Sprawdź, jakie szczepienia czekają Twoje dziecko w kolejnych miesiącach.
Kiedy 8-miesięczne dziecko płacze przy ubieraniu…
W 8. miesiącu życia dzieci są już bardzo mobilne i ciekawe świata, dlatego nie chcą ani na chwilę pozostawać w miejscu i w bezruchu. Pewnie zdążyłaś już zauważyć, że podczas przebierania lub zmiany pieluszki Twój maluch zaczyna się wiercić, niecierpliwić, marudzić, a nawet płakać. Jak sobie z tym radzić? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym być może uda Ci się przebrać dziecko bez trudu i w spokojnej atmosferze:
mów dziecku, co planujesz zrobić, np.: "teraz założymy prawą skarpetkę, a zaraz po niej lewą",
nazywaj poszczególne części ciała i poproś dziecko, aby wyciągnęło do Ciebie np. rączkę lub nóżkę,
trzymaj czyste ubranka i pieluszki poza zasięgiem dziecka – w przeciwnym razie maluch może je strącić, co tylko dołoży Ci pracy,
przygotuj zestaw szczególnie atrakcyjnych zabawek, które będziesz dawać dziecku wyłącznie na czas przewijania i przebierania. Ciekawe nowości odwrócą uwagę malucha od niezbyt lubianych czynności.
W niektórych przypadkach pomóc może też zmiana miejsca przewijania – przenieście się z przewijaka np. na podłogę lub łóżko lub co jakiś czas przestawiajcie przewijak do innego pomieszczenia. Jeśli masz też starsze dzieci, zatrudnij je w roli animatorów, którzy zabawią malucha na czas przewijania i ubierania.
Twoje 8-miesieczne dziecko uwielbia leżeć na brzuchu? A może po ułożeniu na przewijaku natychmiast przekręca się z pleców na brzuszek? W takim razie spróbuj ubierać je właśnie w tej pozycji. Niemowlęta, które potrafią już samodzielnie siadać i stabilnie siedzieć mogą reagować buntem na propozycję położenia się. Spróbujcie wypracować pewien kompromis – koszulkę, bluzę lub body można bez problemu założyć na siedząco.
Jak radzą sobie mama i tata w 8. miesiącu życia dziecka?
Rosnące umiejętności motoryczne sprawiają, że 8-miesięczne dziecko wydaje się znacznie większe i bardziej niezależne niż jeszcze kilka tygodni temu. Czy już zaczynasz tęsknić za swoim maleńkim niemowlakiem, który tak słodko i nieporadnie poruszał rączkami i nóżkami? To normalne – wielu rodziców maluchów czuje podobnie. Twoje dziecko może wydawać się coraz bardziej samodzielne, ale nadal potrzebuje bliskości i opieki rodziców, którzy są i nadal będą najważniejszymi osobami w jego życiu jeszcze przez bardzo długi czas.
Większa mobilność i niezależność w 8. miesiącu życia dziecka mają też sporo zalet. Co ciekawe, znacznie zyskują na tym tatusiowie, których maluchy coraz częściej zaczepiają i zapraszają do zabawy. Oczywiście, niemowlęta chętnie podchodzą też do mam i angażują je we wspólne aktywności, lecz doświadczenia wielu rodzin pokazują, że to właśnie tatusiowie częściej występują w roli animatorów.
Najlepsze wskazówki na ósmy miesiąc życia dziecka
Jak sprawić, by ósmy miesiąc życia dziecka był jeszcze ciekawszy? Wypróbuj kilka naszych propozycji:
Zrób proste instrumenty muzyczne z pustych opakowań, np. z butelek po gotowym do spożycia mleku modyfikowanym, do których wsypiesz suche nasiona roślin strączkowych (np. fasoli, soczewicy), ziarenka kaszy lub ryżu. Dziecko może nimi potrząsać i wsłuchiwać się w dźwięki, które wydają.
Kiedy dziecko zaczyna raczkować, uwiecznij jego poczynania np. nagrywając je kamerą w telefonie. Za kilka tygodni pamiętaj też o sfilmowaniu pierwszych prób wstawania przy meblach i pierwszych samodzielnych kroczków.
Wprowadź do diety 8-miesięcznego dziecka kolejne pokarmy, które urozmaicą jego menu. Jeśli do tej pory karmiłaś malucha tylko papkami, to teraz możesz wypróbować też dania z niewielkimi grudkami i kawałkami.
Zacznijcie uczęszczać na zajęcia rozwojowe lub zabawowe dla niemowląt i rodziców. To świetna okazja do poznania rówieśników malucha i nawiązania kontaktu z innymi rodzicami dzieci w tym samym wieku.
Ważne pytania dotyczące 8. miesiąca życia dziecka
Dręczą Cię wątpliwości i pytania dotyczące rozwoju dziecka w 8. miesiącu życia? To normalne, wielu rodziców zastanawia się, czy ich maluch rośnie i rozwija się w prawidłowym tempie. Natłok informacji, sprzeczne komunikaty w sieci i presja otoczenia tylko nasilają te obawy.
Aby pomóc Ci odnaleźć się w gąszczu informacji, zebraliśmy odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez rodziców 8-miesięcznych maluchów. Może znajdziesz wśród nich remedium na swoje rozterki. Sprawdź!
Jakie są najlepsze zabawy dla 8-miesięcznego niemowlaka?
W 8. miesiącu życia dziecko chce aktywnie brać udział w życiu rodziny i chętnie obserwuje, jak wykonujesz codzienne obowiązki domowe. Wyjdź naprzeciw jego potrzebom – pozwalaj mu bawić się bezpiecznymi akcesoriami kuchennymi (zestaw: garnek i drewniana łyżka to świetna domowa perkusja) i sadzaj je przy stole podczas wspólnych posiłków.
8-miesięczne dzieci lubią też różne warianty zabawy w chowanego:
obserwowanie starszego rodzeństwa i dorosłych bawiących się w chowanego,
aktywny udział w zabawie, np. w „drużynie” z rodzicem,
ukrywanie ulubionych zabawek pod pudełkami, kocami lub poduszkami w celu ich ponownego odkrycia (któremu zwykle towarzyszy okrzyk zaskoczenia).
Podobnie jak w poprzednich miesiącach, Twój maluch może mieć sporo frajdy ze wspólnych aktywności: śpiewanek, rymowanek, pokazywanek i zabaw ruchowych. W 8. miesiącu życia niemowlaka możesz rozbudowywać te zabawy, np. wybierając dłuższe wierszyki lub bardziej skomplikowane sekwencje ruchów.
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko przez moment zajęło się sobą, zaoferuj mu pudełka z kolorowymi klockami lub miękkimi piłeczkami. Wyrzucanie ich zawartości będzie dla malucha prawdziwą przyjemnością!
Pomysłami na ciekawe i rozwijające zabawy dla 8-miesięcznego dziecka możesz wymieniać się z innymi mamami i tatusiami na forum w Klubie mojego Maluszka HiPP.
Jaki rozmiar ubranek nosi dziecko w 8. miesiącu życia?
Większość 8-miesięcznych dzieci nosi rozmiar 74. Przeciętnie, długość ciała takiego malucha wynosi od 69 go 74 cm, a waga oscyluje pomiędzy 7900 a 8600 gramów.
Dziewczynki są zwykle nieco mniejsze i lżejsze niż chłopcy w tym samym wieku. Niezależnie od płci, tempo wzrostu i przybierania na wadze warto kontrolować z wykorzystaniem siatek centylowych. Każde dziecko rozwija się i rośnie we własnym tempie, dlatego normy wagi i wzrostu są bardzo szerokie.
Ile posiłków stałych powinien zawierać jadłospis dla 8-miesięcznego dziecka?
Zgodnie ze schematem rozszerzania diety, 8-miesięczne dziecko może już dostawać 2 stałe posiłki dziennie. Jeśli podczas posiłku maluch nie zjada jeszcze pełnej porcji, to należy uzupełnić ten posiłek mlekiem mamy lub mlekiem następnym. Póki co, posiłki stałe mają charakter uzupełniający, a podstawę diety malucha stanowi mleko.
Ilość posiłków stałych w diecie 8-miesiecznego dziecka może też nieznacznie odbiegać od zaleceń. W zależności od momentu rozpoczęcia rozszerzania diety, sposobu karmienia (piersią czy mlekiem następnym) oraz indywidualnych uwarunkowań każdej rodziny (np. chęci odstawienia malucha od piersi lub zmniejszenia częstotliwości karmienia butelką), Twój maluch może potrzebować większej lub mniejszej liczby posiłków uzupełniających.
Jeśli chcesz ograniczyć ilość posiłków z butelki lub piersi, w 8. miesiącu życia dziecka możesz wprowadzić dodatkową przekąskę rano lub po południu.
Poznaj nasze propozycje smakowitych pierwszych przekąsek dla dzieci.
Czy 8-miesięczne dziecko powinno już raczkować?
Większość dzieci zaczyna raczkować (do tyłu) w 8. lub 7. miesiącu życia. Większość, a nie wszystkie. Niektóre maluchy potrafią raczkować już wcześniej, a inne – znacznie później. Zanim nauczą się szybko, sprawnie i przez dłuższy czas przemieszczać się na dłoniach i na kolankach, mogą naprzemiennie wybierać raczkowanie, turlanie i pełzanie. Może się jednak zdarzyć, że Twoje dziecko pominie etap raczkowania i zamiast tego od razu podciągnie się do pozycji stojącej, np. przy meblach lub przy Twoich nogach.
Każde dziecko rozwija umiejętności motoryczne w swoim własnym tempie. Z tego względu nie warto porównywać stopnia rozwoju i umiejętności nabytych przez Twojego malucha z jego rówieśnikami. Takie porównania i rywalizacja pomiędzy rodzicami lub dziadkami niemowlaków nie służy niczemu dobremu. Może jedynie psuć nastrój, nasilać obawy oraz niepewność rodziców i opiekunów.
Uwaga:
Dla lepszej czytelności zwykle używamy formy męskiej, gdy odnosimy się do osób, takich jak pediatra, ginekolog. Ważne: Wszystkim okazujemy takie samo uznanie.
Informacje o autorze:
Sabrina Sailer jest wolontariuszką-doradcą ds. karmienia piersią i przeszkolonym doradcą ds. noszenia dzieci od 2010 roku. Pracuje jako copywriter i redaktor, a dodatkowo nadzoruje różne projekty dotyczące godzenia życia rodzinnego i zawodowego.
Porady ekspertów i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka.