7. miesiąc życia dziecka – czas na naukę raczkowania

W 7. miesiącu życia dziecka przychodzi czas na naukę szybszego i sprawniejszego sposobu przemieszczania się. Wiele dzieci podejmuje wtedy pierwsze próby raczkowania, a niektóre potrafią już stabilnie usiąść. Inne 7-miesięczne niemowlęta są nieco mniej mobilne, ale za to bardziej zainteresowane przedmiotami, które można chwycić, obejrzeć i dotknąć. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące rozwoju dziecka w 7. miesiącu.

Co się dzieje w siódmym miesiącu życia dziecka?

Od 7. miesiąca życia niemowlęta zaczynają nieco wolniej rosnąć oraz przybierać na wadze. Prawdopodobnie zauważasz to po ubrankach malucha – w tej chwili dziecko nie wyrasta z nich już tak szybko, jak w pierwszych miesiącach życia. 7-miesięczne dzieci noszą zwykle ciuszki w rozmiarze 68 lub 74, a największe niemowlęta mogą mieć garderobę o rozmiar lub nawet o 2 rozmiary większą.

Mniejszą dynamikę w rozwoju fizycznym dziecko „nadrabia” w sferze motorycznej, emocjonalnej i poznawczej. 7-miesięczne niemowlę zwykle potrafi już:

  • zrozumieć znaczenie niektórych słów,

  • odróżnić bliskich dorosłych (nie tylko rodziców, ale też np. dziadków, ciocie i wujków) od obcych i odpowiednio na nich zareagować,

  • bardziej precyzyjnie chwytać przedmioty i badać je paluszkami (oraz oczywiście buzią),

  • aktywnie domagać się przytulania i pocieszania.

Rozwój dziecka w 7. miesiącu życia w skrócie

Po burzliwym 6. miesiącu, nadszedł trochę spokojniejszy okres. W 7. miesiącu nie czeka Was żaden skok rozwojowy – maluch skupia się na doskonaleniu dotychczas nabytych umiejętności i uczeniu się tych zupełnie nowych. W monitorowaniu rozwoju, wzrostu i wagi dziecka w 7. miesiącu życia pomoże Ci nasza skrótowa tabela.

WagaTempo przybierania na wadze zwalnia; maluch waży teraz średnio 7600-8300 g
WzrostPrzyrost długości ciała o 1,5 cm, do ok. 69-74 cm; obwód główki wynosi 43-45
Mimika twarzyWyraźne okazywanie emocji, np. radości, strachu; naśladowanie mimiki rodzica
Rozwój mowyGłośne kwilenie, piszczenie i gaworzenie; szeptanie; tworzenie podwójnych sylab
MotorykaWchodzenie do pozycji czworaczej, samodzielny siad/raczkowanie, chwytanie przedmiotów na różne sposoby, rozwój chwytu nożycowego (palcem wskazującym i kciukiem)

Niektóre dzieci wyprzedzają swój wiek pod względem wzrostu, wagi lub umiejętności motorycznych. Inne rosną i rozwijają się nieco wolniej, ale nadal harmonijnie. Ważne jest, aby towarzyszyć dziecku w jego indywidualnym tempie rozwoju i odpowiednio je wspierać. Jeśli masz wątpliwości dotyczące jakiejkolwiek sfery rozwoju swojego maluszka, porozmawiaj o tym z jego pediatrą lub z innym specjalistą, np. fizjoterapeutą dziecięcym, logopedą lub psychologiem. Możesz też skorzystać z naszych poradników dotyczących zdrowia i rozwoju niemowlaka.

Rozwój psychomotoryczny 7-miesięcznego dziecka

7-miesięczne dziecko zaczyna coraz sprawniej się przemieszczać – zwykle potrafi już szybko pełzać, turlać się, a nawet raczkować. Wydaje przy tym mnóstwo nowych dźwięków, którymi komunikuje swoją radość, ekscytację, zdziwienie, ale też frustrację. Maluch wyraźniej i bardziej intensywnie okazuje uczucia bliskim – na ich widok uśmiecha się i pokrzykuje.

Wzrost i waga 7-miesięcznego dziecka

U 7-miesięcznych dzieci można zauważyć coraz większe różnice w masie i długości ciała. Choć przeciętna waga w 7. miesiącu życia wynosi ok. 7800 g, to niemowlęta w tym wieku mogą ważyć zaledwie 6000 g lub aż 11 500 g. Aby sprawdzić, czy Twój maluszek rozwija się prawidłowo, skorzystaj z siatek centylowych. Jeśli dziecko od urodzenia przybiera na wadze w stałym tempie, prawdopodobnie nie masz powodu do zmartwień.

Zmiany fizyczne u dziecka w 7. miesiącu życia

Trening obrotów z pleców na brzuszek i odwrotnie przynosi doskonałe rezultaty. Maluch ćwiczy w ten sposób mięśnie pleców i brzucha, które około 7. miesiąca życia stają się na tyle silne, że dziecko jest w stanie utrzymać się w pozycji pionowej. Na początku niemowlę pozostaje w niej tylko krótką chwilę lub potrzebuje pomocy rodzica, by móc się wyprostować.

Dla niektórych 7-miesięcznych dzieci nadszedł czas na pierwsze podcięcie włosków. Nie wszystkie maluchy będą go jednak potrzebowały – włoski niemowląt rosną w różnym tempie.

Rozwój mowy 7-miesiecznego dziecka – powiększa się zasób rozumianych słów

Około 7. miesiąca życia dziecko uczy się rozpoznawać swoje imię i na nie reagować. Jeśli teraz zawołasz je po imieniu, powinno odwrócić główkę w Twoim kierunku. Oprócz imienia, maluch zaczyna rozumieć również inne proste słowa. Kiedy usłyszy stanowcze i wyraźne "nie", zwykle zatrzymuje się lub upuszcza trzymany przedmiot. Niektóre dzieci reagują na „nie” również przerażeniem lub płaczem.

Na obecnym etapie rozwoju niemowlę zwraca szczególną uwagę na głośność dźwięku, ton mowy i modulację. Słowa mają mniejsze znaczenie – wielu z nich dziecko jeszcze nie rozumie. Od tej pory jednak zasób znanych i rozumianych słów będzie się powoli, lecz systematycznie powiększał.

W skrócie: Mów do swojego dziecka krótkimi, jasnymi i prostymi zdaniami. Najlepiej jest używać wielu powtórzeń oraz "komunikatów ja", np.: idę, zrobię, a nie mama idzie, mama zrobi. Pomoże to maluszkowi w zrozumieniu Twojego przekazu i będzie wspierało rozwój jego mowy.

Rozwój motoryki dużej w 7. miesiącu życia niemowlaka

Czasami na początku drugiego półrocza życia dzieci potrafią już przyjmować pozycję do raczkowania. Samo ustawienie w tej pozycji nie znaczy jeszcze, że 7-miesięczny niemowlak lada dzień zacznie raczkować – zanim to nastąpi, maluch będzie wielokrotnie wchodził do tej pozycji i z niej wychodził oraz bujał się do przodu i tyłu w podporze na dłoniach i kolankach.

W 7. miesiącu życia niektóre dzieci potrafią podnieść się do pozycji czworaczej, inne zaczynają już raczkować, a jeszcze inne pomijają etap raczkowania i przechodzą od razu do siadu. Z punktu widzenia rozwoju motorycznego i rozwoju mózgu, raczkowanie maluszka jest bardzo ważne. Zmusza dziecko do naprzemiennych ruchów, które stymulują układ nerwowy do tworzenia większej ilości połączeń pomiędzy neuronami.

Po raczkowaniu zwykle przychodzi kolej napierwszy, samodzielny siad. Ten wyczyn motoryczny otwiera przed dzieckiem zupełnie nowy świat – od teraz może ono uczestniczyć w życiu rodzinnym z nowej, nieznanej dotąd perspektywy. Na początku siedzenie na Twoich kolanach, na kanapie lub w wysokim krzesełku, np. przy stole będzie dla malucha bardzo męczące. Wiele dzieci siada jedynie na moment, a zaraz potem chce wrócić do pozycji na czworakach lub do leżenia. Czas spędzany w pozycji siedzącej będzie się stopniowo wydłużał – zauważysz to już w kolejnych tygodniach.

Uwaga: Niemowlęta nie powinny być sadzane w pozycji pionowej bez podparcia, dopóki nie będą w stanie samodzielnie usiąść. Od tej reguły jest jeden ważny wyjątek. Na czas posiłku należy posadzić malucha w krzesełku do karmienia, podpierając go np. zrolowanymi ręcznikami lub specjalną poduszką. Pionowa pozycja w trakcie posiłku znacznie zmniejsza ryzyko zadławienia się jedzeniem. W pozostałej części dnia korzystajcie raczej z pozycji, które dziecko ma już doskonale opanowane, np. z leżenia na brzuszku lub z czworaków.

Dowiedz się więcej: Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi? Poznaj najważniejsze kamienie milowe w rozwoju malucha

Rozwój motoryki małej u 7-miesięcznego dziecka

W 7. miesiącu życia Twoje dziecko zacznie badać przedmioty nie tylko wkładając je do buzi, ale też obracając w dłoniach i uważniej obserwując. Aby móc precyzyjnie manipulować zabawkami, dziecko rozwija chwyt nożycowy. Od tej pory będzie mogło przytrzymywać klocek lub grzechotkę pomiędzy kciukiem a paluszkiem wskazującym, a także przekładać ją z rączki do rączki i oglądać ze wszystkich stron.

Repertuar umiejętności 7-miesięcznego dziecka wzbogaca się o jeszcze jedną umiejętność: precyzyjne chwytanie przedmiotów tylko po to, by za moment rzucić nimi lub upuścić je na podłogę, a potem ponownie podnieść i znów rzucić, i tak w kółko. Dla rodziców jest to znak, by usunąć z zasięgu małych rączek wszystkie cenne lub niebezpieczne przedmioty, zwłaszcza te szklane, ostre oraz gorące.

W skrócie: Niemowlęta często powtarzają tę samą czynność (w tym przypadku – podnoszenie i upuszczane zabawki), by sprawdzić, czy wszystkie przedmioty zachowują się w ten sam sposób. Twoje dziecko będzie więc teraz testowało działanie grawitacji, obserwowało, jak przedmiot spada i nasłuchiwało, czy upadając wyda dźwięk. Po pewnym czasie maluch utrwali tę wiedzę i zajmie się inną, bardziej ekscytującą czynnością.

Rozwój emocjonalny i społeczny dzieci w 7. miesiącu życia – strach przed obcymi

W 7. miesiącu życia dziecka wielu rodziców zauważa, że ich pogodny i towarzyski maluch zaczął bać się obcych osób. Kiedy dziecko dostrzega nowe twarze, zaczyna unikać kontaktu wzrokowego, chowa się za rodzica lub wtula w niego główkę. Niemowlęta mogą też zastygać w bezruchu i reagować płaczem na wszelkie próby nawiązania interakcji, uśmiechy i spojrzenia obcych osób.

Lęk przed obcymi u 7-miesięcznego dziecka może mieć różne nasilenie. Jedne niemowlęta będą niechętne tylko wobec zupełnie obcych osób, napotkanych np. w sklepie lub na spacerze, inne zareagują lękiem również na widzianych okazjonalnie sąsiadów, a jeszcze inne zaczną płakać nawet na widok babci lub dziadka. Na szczęście, ten lęk zwykle ustępuje w momencie, kiedy dziecko zaczyna uczyć się pierwszych słów.

Choć takie zachowanie jest trudne i problematyczne dla Ciebie, dla malucha i dla postronnych osób, to tak naprawdę powinniście się z niego cieszyć. Jest to oznaka, że dziecko rozwija się prawidłowo – w ostatnich miesiącach wytworzyło mocną więź ze swoimi opiekunami i teraz potrafi bez problemu odróżnić bliskie osoby od tych obcych lub rzadko widywanych. Takie zachowanie to jeden z etapów rozwoju społecznego niemowlaka. Rolą rodzica jest wspieranie malucha i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa – jeśli dziecko chce się schować przed obcymi w Twoich ramionach, pozwól mu na to. Unikaj za to zmuszania go do kontaktu z nieznanymi osobami, nawet jeśli mają one dobre zamiary i chcą jedynie zabawić lub skomplementować maluszka. Kiedy dziecko będzie na to gotowe, samo zacznie zabiegać o uwagę otoczenia.

Jak radzić sobie z lękiem przed obcymi u 7-miesięcnego dziecka?

Możesz czuć się zakłopotana, kiedy 7-miesięczny maluch unika kontaktu z babcią lub ciocią, a na Twoją przyjaciółkę reaguje płaczem i krzykiem. Tym, co może Ci pomóc, będzie uznanie emocji i odczuć dziecka oraz działanie w zgodzie z jego potrzebami:

  1. Zaoferuj dziecku możliwość wycofania się z kontaktu w dowolnym momencie. Maluch może np. wtulić się w Twoje ramię lub schować za Twoimi plecami.

  2. Pozwól dziecku decydować, kiedy i w jaki sposób nawiązuje kontakt z innymi ludźmi – w tym wieku zwykle dzieje się to dość szybko.

  3. Jeśli to możliwe, unikaj sytuacji, w których dziecko jest nagle i bez ostrzeżenia dotykane, brane na ręce lub zagadywane przez obcych.

  4. Zaakceptuj, że nawet bardzo małe dziecko ma swoje granice i domaga się ich respektowania. Pomóż mu w tym! Wyjaśnij innym osobom, że maluch potrzebuje czasu na oswojenie się z nimi i poproś ich o odrobinę cierpliwości.

Jeśli dziecko ma szansę zbliżyć się do nieznanych lub mniej znanych osób w swoim własnym tempie, zazwyczaj chętnie z tego skorzysta.

Wskazówka: Niemowlęta w 7. miesiącu życia doskonale wyczuwają i „przejmują” emocje rodziców i opiekunów. Twoje dziecko będzie więc instynktownie odrzucać osoby, których nie lubisz i chętniej nawiązywać kontakt z tymi, które Ty darzysz ciepłymi uczuciami. Jeśli dziecko stanie się świadkiem gorącej dyskusji lub kłótni, może potrzebować znacznie większej bliskości rodzica. 7-miesięczne dzieci nie potrafią jeszcze samodzielnie regulować emocji. Potrzebują do tego mamy lub taty, którzy pozwolą im poczuć się bezpiecznie i pewnie.

Zabawy z 7-miesiecznym dzieckiem, które wspierają rozwój psychoruchowy

W 7. miesiącu życia Twoje dziecko nadal uwielbia wszelkie śpiewanki, rymowanki i zabawy ruchowe. Są one doskonała rozrywką w dzień, kiedy to mogą towarzyszyć im łaskotki lub dynamiczne masażyki, a także wieczorem, kiedy spokojne kołysanki pomagają dziecku się wyciszyć i zasnąć. Wspólne zabawy, które wymagają interakcji i kontaktu fizycznego pomiędzy opiekunem a dzieckiem świetnie wspierają rozwój emocjonalny malucha.

Od 7. miesiąca życia warto wprowadzić do codziennych aktywności dziecka zabawy z lustrem. Kiedy maluch nauczy się samodzielnie siadać, posadź go z ulubioną zabawką przy lustrze i obserwuj jego reakcję. Większość dzieci jest zafascynowana odbiciem, które się do nich śmieje oraz macha.

Naturalną ciekawość świata i entuzjazm swojego dziecka możesz też wykorzystać do zabawy w wysokim krzesełku do karmienia. Posadź w nim dziecko i przypnij je pasami. Następnie podaj mu ulubione zabawki i inne nietłukące przedmioty, które maluch będzie mógł zrzucać i obserwować w trakcie lotu oraz upadku. Podczas tej zabawy dobrze sprawdzą się np. piankowe i drewniane klocki, łyżki oraz waciki. Wybieraj przedmioty wykonane z różnych materiałów, które spadają szybciej lub wolniej oraz wydają dźwięk podczas upadku. Dzięki temu Twoje dziecko nauczy się, że różne rzeczy mają różne właściwości, a zabawa w zrzucanie stanie się jego ulubioną aktywnością i świetną rozrywką na długi czas.

Schemat żywienia 7-miesięcznego dziecka – kontynuacja rozszerzania diety

W zależności od momentu, kiedy rozpoczęliście rozszerzanie diety, w 7. miesiącu życia dziecka możecie być dopiero na początku lub już niemal w połowie Waszej przygody z nowymi smakami. Elastyczny przedział czasowy, w którym zaleca się podanie dziecku pierwszych stałych posiłków, pozwala na idealne dopasowanie czasu rozpoczęcia i tempa rozszerzania diety do potrzeb każdego maluszka.

Podstawę jadłospisu 7-miesięcznego dzieckanadal stanowi mleko mamy lub mleko modyfikowane. Posiłki stałe są tylko dodatkiem, który umożliwia uzupełnienie diety dziecka o niezbędne składniki odżywcze oraz zaznajomienie go z nowymi smakami, konsystencjami i zapachami.

Większość 7-miesięcznych dzieci jest bardzo ciekawska i chętnie próbuje nowości. Warto wykorzystać ten moment i stopniowo wprowadzać do menu malucha różnorodne produkty. Nie spiesz się nadmiernie i nie wyprzedzaj harmonogramu, jaki wyznacza schemat rozszerzania diety. U Twojego dziecka właśnie teraz zaczynają kształtować się korzystne nawyki żywieniowe, które zaprocentują w przyszłości. Zwracaj też uwagę na sygnały, jakie wysyła Twój maluch – niemowlęta, podobnie zresztą jak dorośli, czasem mają mniejszą ochotę na jedzenie.

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko je za mało, porozmawiaj o tym z pediatrą, dietetykiem dziecięcym lub skorzystaj z wiedzy ekspertów na forum HiPP.

Posiłki uzupełniające w diecie 7-miesięcznego dziecka

Rozszerzanie diety w 7. miesiącu życia dziecka może odbywać się na 2 sposoby: poprzez karmienie łyżeczką lub metodą BLW, w której maluch sam chwyta kawałki jedzenia i wkłada je do buzi. Jeśli do tej pory karmiłaś dziecko łyżeczką, to w najbliższym czasie możesz urozmaicić jego jadłospis o miękkie kawałki jedzenia podawane do rączki. Dzięki nim dziecko będzie mogło doskonalić gryzienie i żucie oraz rozwijać koordynację niezbędną do uchwycenia kawałka jedzenia i trafienia nim do buzi.

W 7. miesiącu życia dzieci karmione łyżeczką czeka jeszcze jedna rewolucja – zmiana konsystencji posiłków z gładkich papek na dania z niewielkimi kawałkami i grudkami.

Poznaj nasze propozycje smakowitych przekąsek i posiłków dla niemowląt po 6. miesiącu.

W trakcie rozszerzania diety należy zwracać uwagę nie tylko na jedzenie dla dziecka, ale też na picie. Do każdego posiłku maluch powinien otrzymywać picie np. w bidonie ze słomką lub w otwartym kubeczku treningowym. Najlepszym napojem dla 7-miesięcznego dziecka jest woda. Od czasu do czasu można też zaproponować mu niesłodzoną herbatkę o delikatnym smaku, np. napar z rumianku. Podawanie napojów 7-miesięcznemu dziecku ma na celu przyzwyczajenie go do konieczności regularnego picia i popijania jedzenia. Nawodnienie schodzi tu na dalszy plan – taki maluch nadal pokrywa swoje zapotrzebowanie na płyny głównie mlekiem.

Karmienie 7-miesięcznego dziecka piersią lub mlekiem następnym

Podczas rozszerzania diety 7-miesięczego dziecka, kontynuuj karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym. Mleko jest nadal ważnym elementem jadłospisu malucha i nie należy z niego rezygnować. Początkowo, każdy posiłek stały należy uzupełnić mlekiem. Zwykle zaleca się, by najpierw podać dziecku danie ze słoiczka, a dopiero później zaproponować pierś lub butelkę.

Zwracaj jednak baczną uwagę na swoje dziecko – jeśli jest bardzo głodne, może najpierw chcieć zaspokoić pierwszy głód piersią lub mlekiem modyfikowanym, by móc w spokoju zjeść posiłek stały. Nie dotyczy to jednak wszystkich dzieci. Niektóre są tak podekscytowane różnymi smakami i aromatami, że nie mogą się doczekać posiłku uzupełniającego.

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, to w 7. miesiącu życia powinnaś rozważyć przejście na mleko następne oznaczone cyfrą 2.

Dowiedz się, jak wybrać mleko następne dla niemowlaka.

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka – czas na kolejny posiłek!

Jeśli rozszerzasz dietę swojego 7-miesięcznego dziecka już od dobrych kilku tygodni, to pewnie zastanawiasz się, kiedy wprowadzić do jego jadłospisu kolejny posiłek. Mamy dobrą wiadomość – ten czas właśnie nadszedł! Niemowlętom, które do tej pory dostawały swój stały posiłek w południe, można zacząć podawać również kolację np. w formie kaszki mleczno-zbożowej.

Sprawdź, jak wprowadzić kaszki do diety dziecka.

Wprowadzenie do jadłospisu 7-miesięcznego dziecka obfitego wieczornego posiłku stałego to dla wielu rodziców nadzieja na dłuższy nocny sen malucha. Niestety, wraz z dodaniem kolejnego posiłku, Twoje dziecko raczej nie zacznie przesypiać nocy. Jego mózg nadal intensywnie się rozwija i potrzebuje niezbędnego mu „paliwa” nie tylko za dnia, ale też nocą.

W skrócie: Na kolację możesz podać dziecku gotową kaszkę mleczną, którą wystarczy wymieszać z ciepłą wodą. Jeśli wolisz samodzielnie przygotować posiłek od A do Z, postaw na kaszkę bezmleczną i przygotuj ją na bazie własnego mleka lub mleka następnego. Możesz też uzupełnić taki posiłek o warzywa lub owoce.

Poznaj pomysły na zdrową i smaczną kolację dla niemowlaka.

Wizyta u pediatry w 7. miesiącu życia dziecka

Jeśli dziecko odbyło profilaktyczną wizytę w 6. miesiącu życia i jest szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień, to w tej chwili nie musicie jeszcze odwiedzać pediatry. Wyjątkiem są maluchy, które przyjmują teraz szczepionki zalecane, np. przeciwko meningokokom lub grypie (w sezonie jesienno-zimowym) oraz szczepionkę HBV przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy to głównie dzieci szczepionych preparatami refundowanymi).

Niektóre niemowlęta w 7. miesiącu życia przechodzą swoją pierwszą infekcję lub cierpią z powodu ząbkowania. Pojawienie się niepokojących objawów: kataru, kaszlu, gorączki, osłabienia i ogólnego złego samopoczucia skłania wielu rodziców do umówienia malucha na wizytę u pediatry. I słusznie! Choć przeziębienie lub lekka infekcja wirusowa zwykle nie są zagrożeniem dla dziecka, to warto zasięgnąć porady lekarza i poznać najlepsze sposoby na typowe infekcyjne objawy. Dokładne badanie lekarskie może też uspokoić zatroskanych rodziców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w opiece nad chorym maluszkiem.

Jak radzą sobie mama i tata w 7. miesiącu życia niemowlaka?

Czy po porodzie korzystałaś z konsultacji u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Jeśli nie, to jeszcze możesz nadrobić te zaległości i zadbać o swoje mięśnie dna miednicy, ewentualne blizny i inne „pozostałości” po ciąży. W 7. miesiącu, kiedy Twoje dziecko zjada już posiłki stałe, możesz spokojnie wyjść z domu nawet na kilka godzin bez ryzyka, że maluch niespodziewanie zgłodnieje i zacznie domagać się piersi. Zostaw dziecko pod opieką taty, dziadków, cioci lub wujka – takie momenty to świetna okazja do zbudowania więzi pomiędzy maluchem a innymi członkami bliskiej rodziny.

W 7. miesiącu Twoje dziecko zacznie też żywo wyrażać swoje emocje. Oznacza to, że jako rodzice będziecie musieli stawić czoła dziecięcej złości, frustracji, a nawet odrzuceniu, co może być dla Was bardzo trudne. W nagrodę otrzymacie jednak zwiększoną potrzebę bliskości, przytulania i fizycznego kontaktu, który będzie szczególnie przyjemny i intensywny np. po dłuższej nieobecności w domu. Powrót do 7-miesięcznego dziecka zwykle oznacza mnóstwo uścisków, buziaczków i przytulania, które w mig rozgrzeją serce każdego rodzica. Co więcej, dziecko będzie nie tylko potrzebować bliskości, ale też wyraźnie i aktywnie się jej domagać.

Najlepsze wskazówki na siódmy miesiąc życia dziecka

Jak sprawić, by siódmy miesiąc życia dziecka był jeszcze przyjemniejszy? Pomogą Ci w tym nasze wskazówki:

  • Zainstaluj zabezpieczenia na gniazdkach elektrycznych (o ile jeszcze tego nie zrobiłaś).

  • Przestaw bibeloty, dekoracje i inne delikatne przedmioty z dolnych półek oraz szafek i umieść je wysoko poza zasięgiem dziecka.

  • Kup zmywalną matę na stół lub tackę do krzesełka do karmienia. Przygotuj nietłukące się naczynia dla dziecka wykonane np. z melaminy, silikonu lub tworzywa bez BPA.

  • Weź udział w kursie pierwszej pomocy dla niemowląt i małych dzieci. Jeśli wspólnie przeszliście taki kurs podczas szkoły rodzenia, to może czas na krótkie szkolenie przypominające.

  • Zatroszcz się o siebie – skorzystaj z konsultacji u fizjoterapeuty uroginekologicznego i sprawdź, w jakim stanie jest Twoje ciało po ciąży.

  • Zabieraj dziecko regularnie na basen dostosowany do potrzeb niemowląt, a także kąp się razem z nim w wannie. Twój maluch będzie się teraz świetnie bawić w wodzie!

  • Nie zapomnij o pielęgnacji ząbków dziecka!

Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o pierwsze ząbki malucha.

Ważne pytania dotyczące 7. miesiąca życia dziecka

Rodzice, którzy dokładnie śledzą rozwój niemowlaka w 7. miesiącu życia miewają mnóstwo obaw i wątpliwości. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań.

  • Jak wysokie jest dziecko w 7. miesiącu życia?

W 7. miesiącu życia dzieci mierzą przeciętnie od 69 do 74 cm, co odpowiada mniej więcej wymiarom ubranek w rozmiarze 74. Od tego miesiąca tempo wzrostu malucha zwolni, więc takie ubranka mogą posłużyć Wam nieco dłużej niż początkowe, noworodkowe ciuszki.

Obwód główki 7-miesięcznego dziecka wynosi od 43 do 45 centymetrów, a waga oscyluje wokół 7600-8300 gramów.

  • Co potrafi dziecko w 7. miesiącu życia?

Dzieci w 7. miesiącu życia reagują na swoje imię i lubią być w centrum uwagi. Potrafią również:

  • podążać wzrokiem za mamą i tatą po pokoju,

  • posadzone, siedzieć prosto (ewentualnie z lekkim podparciem),

  • bezpiecznie obracać się z brzuszka na plecy i z powrotem,

  • coraz częściej badać przedmioty rękami i oczkami zamiast ustami,

  • przekładać zabawkę z jednej rączki do drugiej,

  • jeść pierwsze pokarmy uzupełniające z łyżeczki, a nawet samodzielnie, paluszkami.

Czujne zmysły dziecka precyzyjnie rejestrują otoczenie i odbierają różne bodźce. W 7. miesiącu życia, malucha mogą szczególnie interesować ludzkie głosy, muzyka oraz jego własne odbicie w lustrze.

  • Jak zająć dziecko w 7. miesiącu życia?

7-miesięczne dziecko jest coraz bardziej mobilne, dlatego uwielbia wszelkie aktywności związane z ruchem. Spróbuj porozkładać na podłodze pokoju różne zabawki i zachęć dziecko, by spróbowało do nich potrzeć, np. obracając się, turlając, pełzając lub raczkując.

Możesz też wypróbować inne pomysły na aktywność dla 7-miesięcznego niemowlaka:

  • podawaj dziecku zabawki, które może rzucić lub upuścić,

  • posadź dziecko przed lustrem z kilkoma ulubionymi zabawkami,

  • bawcie się w śpiewanki, rymowanki i masażyki,

  • spróbujcie razem raczkować po podłodze.

Podczas wspólnych zabaw możecie wykorzystywać zabawki sensoryczne w różnych rozmiarach i wykonane z różnych materiałów, np. z drewna, kartonu, tkaniny, papieru lub z szeleszczącej folii. Czasem żadna aktywność nie jest konieczna – niemowlęta w 7. miesiącu życia lubią obserwować starsze rodzeństwo, zwierzęta domowe lub siebie w lustrze.

Po więcej sprawdzonych pomysłów na zabawy udaj się na forum Klubu mojego Maluszka HiPP, gdzie możesz wymieniać się doświadczeniami z innymi mamami i tatusiami.

  • Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Dzieci, które zaczęły przyjmować pozycję czworaczą w 6. miesiącu i opanowały obracanie się z brzucha na plecy, zazwyczaj rozpoczynają swoje pierwsze próby raczkowania w 7. miesiącu życia. W tym czasie niektóre z nich mogą też usiąść samodzielnie po raz pierwszy.

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko raczkować, to musisz wiedzieć, że to raczej niemożliwe. Żadne ćwiczenia nie są w stanie „wymusić” na maluchu kolejnych kamieni milowych w rozwoju. Dziecko zacznie raczkować dokładnie wtedy, kiedy będzie na to gotowe. Zadaniem rodzica jest zapewnienie maluchowi wystarczająco dużo okazji do ćwiczenia obracania się, turlania i raczkowania na podłodze lub na innych bezpiecznych, płaskich i nieśliskich powierzchniach.

Jeśli Twoja intuicja podpowiada, że rozwój malucha przebiega nieprawidłowo lub nieharmonijnie, porozmawiaj o tym z jego pediatrą lub fizjoterapeutą dziecięcym. Sygnały alarmowe i tzw. czerwone flagi znajdziesz w poradniku dotyczącym ważnych etapów rozwoju dziecka.

  • Kiedy dzieci zaczynają bać się obcych?

Niektóre dzieci zaczynają czuć się niekomfortowo w towarzystwie obcych osób już w wieku kilku miesięcy. Najczęściej jednak etap zwiększonego lęku i płaczliwości przypada na okres pomiędzy 6.-8. miesiącem życia, kiedy to maluchy stają się bardziej mobilne.

Kiedy dziecko odczuwa wzmożony lęk, najczęściej szuka wsparcia u swoich rodziców i znajomych opiekunów, chowa się przed obcymi lub odwraca do nich plecami. Jeśli dasz maluchowi szansę na oswojenie się z nową osobą w jego własnym tempie, być może już za moment spróbuje on podejść lub przynajmniej spojrzeć na nieznajomego.

Uwaga:

Dla lepszej czytelności zwykle używamy formy męskiej dla nazw osobowych, takich jak pediatra, ginekolog. Ważne: Wszystkim okazujemy takie samo uznanie.

Informacje o autorze:

Sabrina Sailer jest wolontariuszką-doradcą ds. karmienia piersią i przeszkolonym doradcą ds. noszenia dzieci od 2010 roku. Pracuje jako copywriter i redaktor, a dodatkowo nadzoruje różne projekty dotyczące godzenia życia rodzinnego i zawodowego.

Porady ekspertów i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka.