5. miesiąc życia dziecka – rozwój, zabawy, umiejętności, waga i jadłospis niemowlaka
Twoje dziecko w 5. miesiącu życia może już poruszać się po podłodze i żywo z Tobą „rozmawiać”. Przed nim ważny etap – rozszerzanie diety, czyli spora rewolucja, którą możecie zacząć w 17. tygodniu lub jeszcze trochę zaczekać. Obecnie zabawy z 5-miesięcznym dzieckiem stają się coraz bardziej urozmaicone – wtedy wyraźnie dostrzeżesz, jak bardzo przyspiesza rozwój pięciomiesięcznego niemowlęcia!
Rozwój dziecka w 5. miesiącu życia w skrócie
Rozwój psychoruchowy w piątym miesiącu życia dziecka
Motoryczny rozwój dziecka w 5. miesiącu życia
Zabawy z 5-miesięcznym dzieckiem, które wspierają rozwój malucha
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka – zielone światło dla rozszerzania diety
Rozszerzanie diety 5-miesięcznego niemowlaka – od czego zacząć?
Schemat żywienia 5-miesięcznego dziecka – mleko nadal najważniejsze
Sen niemowlaka w 5. miesiącu życia
Ząbkowanie u 5-miesięcznego dziecka
Co może Cię niepokoić w 5. miesiącu życia dziecka?
Jak sobie radzą mama i tata 5-miesięcznego niemowlaka?
Najważniejsze wskazówki na piąty miesiąc życia dziecka
Ważne pytania dotyczące 5. miesiąca życia dziecka
Co dzieje się z dzieckiem w 5. miesiącu życia?
W 5. miesiącu życia dziecko trzyma główkę wysoko, pewnie i bezpiecznie niemal w każdej pozycji. Leżąc na brzuszku unosi się w wysokim podporze na dłoniach z wyprostowanymi rączkami i z ciekawością rozgląda się na boki. 5-miesięczne niemowlę podąża teraz za Tobą wzrokiem po pokoju i z radością patrzy na całe otoczenie.
Być może Twoje dziecko umie już siedzieć prosto na Twoim ramieniu lub na kolanach, z podparciem, oczywiście. W miarę zbliżania się do półrocza życia jest też zauważalnie bardziej aktywne i wyraźnie pokazuje, kiedy chce (lub nie chce) zabawy i bliskości.
Rozwój dziecka w 5. miesiącu życia w skrócie
Waga | Podwojenie wagi urodzeniowej. |
Wzrost | Przyrost długości ciała o ok. 2,5 cm. |
Mimika | Ekspresyjna mimika twarzy, szeroko otwarte oczy, głośny śmiech z otwartą buzią. |
Dźwięki | Krzyki, powtarzanie sylab, pierwsze próby gaworzenia. |
Motoryka | Zupełny zanik odruchu chwytania i w pełni kontrolowane, świadome sięganie i chwytanie przedmiotów. |
Jeszcze do niedawna głównym tematem rozmów między rodzicami był wzrost i waga dziecka. W 5. miesiącu życia schodzą one na dalszy plan. Na pozostałych polach rozwoju dzieje się tak dużo, że rodzice ledwie nadążają z utrwalaniem i notowaniem kolejnych umiejętności 5-miesięcznego dziecka. Pewny chwyt, obroty, głośny śmiech, długie „rozmowy” z rodzicem i bardzo wyraźne, a czasem też śmieszne miny malucha to dopiero początek!
W śledzeniu rozwoju 5-miesięcznego dziecka pomoże Ci nasza skrótowa tabela.
Rozwój psychoruchowy w piątym miesiącu życia dziecka
5-miesięczne niemowlę staje się coraz bardziej towarzyskie, komunikatywne i ruchliwe. Potrafi pewnie i celowo chwycić przedmiot i doskonale wie, że kiedy go upuści, usłyszy dźwięk (z czego często korzysta). Takim i innym zabawom towarzyszą piski, pokrzykiwania i nieskrywana radość.
W 5. miesiącu życia dziecko zaczyna reagować na swoje imię i odwracać się w stronę wołającej je osoby. Bez problemu rozpoznaje wszystkich bliskich, z ciekawością obserwuje małe przedmioty i uczy się manipulować tymi większymi. Przekłada zabawkę z rączki do rączki i wykorzystuje dłonie jako podparcie, np. podczas siadu lub do ochrony przed upadkiem do przodu.
Motoryczny rozwój dziecka w 5. miesiącu życia
Dzięki ciągłemu treningowi mięśnie Twojego małego zdobywcy świata stają się coraz silniejsze. Twoje leżące na brzuszku dziecko potrafi utrzymać górną część swojego ciała na przedramionach lub na małych rączkach. Wkrótce będzie też próbowało podnieść głowę i ramiona jeszcze wyżej.
W rozwoju 5-miesięcznego niemowlaka przychodzi czas na kolejne obroty, tym razem z brzuszka na plecy. Na razie są to pierwsze, często nieudane próby, które jednak ćwiczą ciało malucha przed właściwymi, w pełni kontrolowanymi obrotami. Jednocześnie chwytanie przedmiotów przez niemowlaka staje się coraz bardziej precyzyjne. 5-miesięczne niemowlę prezentuje tzw. chwyt dłoniowy i potrafi nie tylko złapać, lecz także wypuścić przedmiot z rączki wtedy, gdy tylko zechce. Chętnie korzysta z tej nowej możliwości – przekłada klocek z rączki do buzi, a następnie z buzi do drugiej rączki. Kiedy akurat niczym się nie bawi, łączy swoje małe dłonie na środku ciała.
Z pomocą palców rodzica Twoje 5-miesieczne dziecko może już nawet podciągnąć się do siadu. W każdym razie powinniście teraz uważnie obserwować swoje dziecko i nie spuszczać go z oczu. Gdy tylko stanie się bardziej mobilne i zacznie się przewracać w przód i w tył, ryzyko wypadków drastycznie wzrośnie. W 5. miesiącu życia maluch pod żadnym pozorem nie powinien zostawać sam na żadnym podwyższeniu, np. na kanapie, przewijaku lub łóżku.
Najbliższe tygodnie to też czas, kiedy dzieci zaczynają siedzieć z podparciem. Mogą opierać się np. o tułów rodzica lub o jego udo, a także siedzieć same na podłodze, podtrzymując ciężar ciała dłońmi. Nie należy jednak sadzać dziecka, o ile nie jest to konieczne (czyli np. podczas badania lekarskiego, jedzenia posiłku łyżeczką).
W skrócie: Niemowlęta nie powinny być sadzane zbyt wcześnie, zwłaszcza bez odpowiedniego wsparcia. Lepiej poczekać, aż dziecko nabierze wprawy i będzie w stanie samodzielnie usiąść. Opieranie się na kolanach rodzica przez krótkie okresy siedzenia z podparciem jest jednak w porządku.
Rozwój emocjonalny i poznawczy niemowlaka w 5. miesiącu życia
5-miesięczny maluch jest bardzo towarzyski i tworzy coraz mocniejszą więź ze swoimi bliskimi. Dziecko rozpoznaje teraz mamę i tatę po ich głosie, nawet bez patrzenia na ich twarze. Dzięki temu już niedługo będzie z niecierpliwością czekało na Ciebie, kiedy usłyszy, że wchodzisz do domu lub jesteś w pomieszczeniu obok.
Postaraj się opowiadać dziecku co akurat robisz. Mogą być to nawet proste czynności, np. składanie prania. Maluch przyswoi słowa wraz z dźwiękami, a to sprzyja nauce języka. Od 5. miesiąca życia możesz też zacząć (w końcu skutecznie) wołać dziecko po imieniu. Maluch natychmiast odwróci główkę… albo i nie. Na razie dziecko dopiero uczy się reagowania na swoje imię, a czasem po prostu jest zbyt zajęte zabawą, by mieć czas na spoglądanie na rodzica. Niemowlę może też Ci odpowiedzieć. W jego repertuarze pojawia się urocze „a gu”, piski i chichot, ale też nerwowe krzyki, kiedy mocno się zezłości.
Jeśli do tej pory zabierałaś swoje dziecko zawsze ze sobą, możesz teraz wypróbować następującą metodę: opuść pokój, kontynuując rozmowę z dzieckiem. Dla niektórych niemowląt w 5. miesiącu życia jest to nadal nieco trudne – mogą zacząć płakać i uspokoić się dopiero wtedy, gdy ukochany opiekun ponownie znajdzie się w ich polu widzenia. Dla innych 5-miesięcznych dzieci krótkie zniknięcie rodzica z zasięgu wzroku nie jest niczym złym. Sprawdźcie, jak jest u Was!
Skok rozwojowy w 5. miesiącu życia dziecka – oby do końca 19. tygodnia!
Na 5. miesiąc życia dziecka przypada końcówka czwartego skoku rozwojowego, który rozpoczął się jeszcze w poprzednim miesiącu. Trwa on zdecydowanie najdłużej ze wszystkich dotychczasowych skoków – od 14. do 19. tygodnia.
Obecny skok rozwojowy może objawiać się przeciągającymi się okresami marudzenia, płaczu i niepokoju, podczas których 5-miesięczne dziecko będzie szukało obecności i bliskości rodziców. Prawdopodobnie czeka Was mnóstwo tulenia, noszenia, kołysania, a także karmienia piersią. Około 19. tygodnia życia niemowlaka jego humor się poprawia, a dziecko znów staje się pogodne i zadowolone, przynajmniej do czasu kolejnego skoku.
Zabawy z 5-miesięcznym dzieckiem, które wspierają rozwój malucha
5-miesięczne niemowlęta lubią zabawy, które stymulują jednocześnie kilka zmysłów i dostarczają ciekawych bodźców. Świetnie sprawdzają się wszelkie wierszyki, piosenki lub krótkie historyjki połączone z masażami, łaskotkami, zabawami paluszkowymi, tańcem na rękach rodzica i innymi aktywnościami budującymi bliskość z maluchem.
Łącz zabawne słowa lub śpiewaj krótkie rymowanki, które zachęcą dziecko w 5. miesiącu życia do naśladowania Twojego głosu i pierwszych prób gaworzenia.
Zabawki sensoryczne dla 5-miesięcznego dziecka – masz je w swoim domu!
W piątym miesiącu życia dziecko interesuje się prawie wszystkim, co można chwycić, nie tylko sklepowymi zabawkami. Daj mu różne przedmioty, aby zachęcić je do trenowania umiejętności chwytania:
wytrzymałe rolki kartonowe (po papierze toaletowym lub kuchennym),
drewniane lub materiałowe zabawki do chwytania,
mocne i miękkie tkaniny lub ściereczki,
drewniane łyżki,
piankowe rolki,
zmięte kulki papieru.
To tylko kilka naszych propozycji. Być może Ty masz własne pomysły – rozejrzyj się po swoim domu, a na pewno znajdziesz różne przedmioty, które mogą być doskonałymi zabawkami sensorycznymi dla 5-miesięcznego dziecka.
Uwaga: 5-miesięczne dziecko wkłada wszystko do buzi, dlatego podczas zabawy przedmiotami, które łatwo się rozpadają i rozmiękają, stale kontroluj poczynania malucha. Sprawdzaj co chwilę, czy z domowej zabawki nic nie odpada i zmieniaj kartony oraz rolki papieru, jeśli zaczynają się rozpadać pod wpływem śliny maluszka.
Okna aktywności 5-miesięcznego dziecka – nie zapomnij o odpoczynku!
Wraz z kolejnymi tygodniami życia okna aktywności malucha wydłużają się, a czas snu skraca. Czasem maluch może nieprzerwanie bawić się przez 2, a nawet 3 godziny! Przy tak intensywnej, jak na 5-miesięczniaka, aktywności należy również pomyśleć o odpoczynku! Dla niektórych dzieci leżenie obok ciebie na podłodze lub na kanapie bądź obserwowanie, jak gotujesz, jest wystarczające, aby się trochę wyłączyć i zregenerować przed dalszą zabawą.
Pięciomiesięczne niemowlęta nie potrzebują jeszcze nieustannej zabawy i mnóstwa wrażeń podczas swoich okien aktywności. Bycie blisko mamy i taty lub rodzeństwa jest nadal najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebują dzieci w tym wieku.
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka – zielone światło dla rozszerzania diety
Zgodnie z aktualnymi zaleceniami po ukończeniu 4. miesiąca życia (czyli 17. tygodnia) dziecko może zacząć jeść stałe posiłki. Przy ich wprowadzaniu nie należy się spieszyć – na początku maluchowi wystarczą 3-4 łyżeczki nowego, jednoskładnikowego musu lub papki. Dopiero, kiedy dziecko przyzwyczai się do jedzenia z łyżeczki oraz do nowego smaku, należy zwiększyć porcję jedzenia.
Sprawdź, jak rozszerzać dietę niemowlaka krok po kroku.
W jadłospisie 5-miesięcznego niemowlaka mogą pojawić się pierwsze warzywa w formie puree, np. marchewka, dynia, ziemniak, brokuł, kalafior lub groszek. Po ok. 2 tygodniach można też wprowadzać pierwsze owoce, np. mus z jabłek, gruszek, brzoskwiń lub bananów.
Poznaj produkty HiPP dla niemowląt po 4. miesiącu życia, idealne na początek rozszerzania diety.
Czy zaczynać rozszerzanie diety 5-miesiecznego niemowlaka? Oznaki gotowości
Okno, w którym należy rozpocząć rozszerzanie diety, jest dość szerokie i obejmuje okres od 17. do 26. tygodnia życia. Warto mieć na uwadze to, że eksperci zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka i rozszerzanie diety dopiero po tym okresie. Ostateczna decyzja co do momentu wprowadzenia posiłków stałych zawsze należy do rodzica. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj o nich z pediatrą.
Aby upewnić się, że rozpoczęcie rozszerzania diety w 5. miesiącu życia dziecka jest dobrym pomysłem, warto zwrócić uwagę na tzw. oznaki gotowości malucha. Jeśli Twój szkrab:
potrafi siedzieć w pozycji pionowej z podparciem,
umie samodzielnie utrzymać głowę,
wykazuje duże zainteresowanie jedzeniem,
potrafi samodzielnie podnosić jedzenie i wkładać je do ust,
przestał odruchowo wypychać z buzi wszystkie włożone do niej przedmioty i pokarmy,
to prawdopodobnie może już otrzymać swój pierwszy posiłek!
Podczas rozszerzania diety w 5. miesiącu życia Twoje dziecko nie potrzebuje dodatkowych napojów. Jego zapotrzebowanie na płyny nadal w pełni pokrywa mleko (mamy lub modyfikowane).
Rozszerzanie diety 5-miesięcznego niemowlaka – od czego zacząć?
Rozszerzanie diety 5-miesięcznego niemowlaka to spora zmiana w życiu dziecka, ale też w funkcjonowaniu całej waszej rodziny. Dobrym wprowadzeniem do jedzenia pokarmów innych niż mleko są wspólne, rodzinne posiłki. Być może wcześniej jedliście, gdy dziecko spało, aby móc w spokoju przeżuć każdy kęs bez nieustannego odrywania się od talerza. Teraz postarajcie się to zmienić. Niemowlę w 5. miesiącu życia może siedzieć z wami przy stole we własnym krzesełku – wszystkim będzie wygodnie, a maluch, obserwując Was, nauczy się podstawowych zasad zachowania w trakcie posiłku.
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej żywności dla niemowląt. Możecie zdecydować się na samodzielne gotowanie dla 5-miesięcznego dziecka, wybrać gotowe słoiczki lub łączyć domowe posiłki z daniami dla niemowląt ze sklepu.
Słoiczki dla niemowląt po 4. miesiącu życia
Pierwsze stałe posiłki dla niemowląt mają zwykle objętość kilku łyżeczek, dlatego na początkowym etapie rozszerzania diety nie warto gotować i przecierać dużych ilości świeżych warzyw. Znacznie łatwiejsze jest podanie 5-miesięcznemu dziecku dań ze słoiczka. Gotowe i zbilansowane pod kątem żywieniowym słoiczki dla niemowląt są też bardziej praktyczne, gdy jesteś w podróży lub musisz podać dziecku jedzenie poza domem.
Jedną z najważniejszych zaletgotowej żywności dla niemowląt w słoiczkach jest bezpieczeństwo. Takie produkty podlegają restrykcyjnym normom, a każdy etap ich produkcji jest ściśle kontrolowany. Organizmy niemowląt są nadal niedojrzałe i bardzo wrażliwe, dlatego do żywności dla niemowląt mają zastosowanie szczególnie surowe wymogi prawne. Dotyczy to przede wszystkim zawartości szkodliwych substancji, takich jak pestycydy i azotany. Wybierając słoiczki dla niemowląt, rodzice zyskują pewność, że podają maluchowi zdrową, bezpieczną i wolną od szkodliwych substancji żywność.
Niestety, takiej pewności nie daje samodzielne gotowanie z produktów kupionych w sklepie. Nawet wybierając ekologiczne owoce i warzywa w markecie, nie masz gwarancji, że są wolne od zanieczyszczeń i pozostałości chemii rolnej. Takie produkty nie są badane i sprawdzane tak dokładnie, jak surowce ekologiczne wykorzystywane przez HiPP.
Dowiedz się, dlaczego warto zacząć rozszerzanie diety od słoiczków HiPP BIO.
Domowe papki dla dzieci w 5. miesiącu życia
Jeśli masz dostęp do ekologicznych produktów z pewnego, zaufanego źródła, możesz samodzielnie przygotowywać dania dla swojego 5-miesiecznego dziecka. Na początku dobrze sprawdzają się jedno- i dwuskładnikowe musy warzywne lub owocowe, które z czasem uzupełnisz o produkty mleczne, zboża oraz mięso (od 6. miesiąca życia).
Domowe dania dla niemowlaka możesz przygotować w większych ilościach i dzielić je na małe porcje „w sam raz na raz” lub mrozić. Dzięki temu zyskasz trochę czasu i unikniesz codziennego, żmudnego gotowania.
Jeśli dopiero zaczynasz zagłębiać się w tematykę żywienia niemowląt, skorzystaj z naszego poradnika komponowania i bilansowania diety dziecka w 1. roku życia.
Rozszerzanie diety w 5. miesiącu życia dziecka metodą BLW
Alternatywą dla karmienia niemowlaka łyżeczką jest rozszerzanie diety metodą BLW. Baby leading weaning, czyli żywienie sterowane przez dziecko, zakłada, że maluch od początku spożywa posiłki samodzielnie. Co więcej, wszystkie produkty, które trafiają na talerz dziecka, są nierozdrobnione.
Rodzice jedynie dostosowują formę i kształt jedzenia do możliwości swojego 5-miesięcznego dziecka. Na początku dobrze sprawdzają się słupki gotowanych na parze warzyw, np. marchewki, pietruszki, ziemniaka, buraka, małe różyczki kalafiora i brokułu z łatwą do chwycenia „nóżką”, cząstki miękkiego jabłka, brzoskwini lub wąskie paski ogórka i banana. Spośród tak podanych kilku propozycji dziecko samo wybiera poszczególne kawałki i wkłada je do buzi. Nie jest więc karmione przez rodzica, ale wciąż pozostaje pod jego nadzorem.
Rozszerzanie diety w 5. miesiącu – daj dziecku dobry przykład
Niemowlęta i małe dzieci rozwijają swoje preferencje żywieniowe m.in. poprzez obserwowanie i naśladowanie rodziców i rodzeństwa – łatwiej zaakceptują nowe pokarmy, jeśli zauważą, że bliskie osoby jedzą je ze smakiem. Dlatego też od początku rozszerzania diety, niemowlęta powinny być obecne przy rodzinnym stole, gdzie w miłej atmosferze proponuje się im odpowiednie pokarmy.
W skrócie: Jeśli u 5-miesiecznego dziecka występują już wszystkie oznaki gotowości do rozszerzania diety, można zacząć podawać mu dania stałe, najlepiej w trakcie rodzinnych posiłków przy stole. W końcu od około 6. miesiąca życia ilości niektórych składników odżywczych zawartych w mleku matki stają się zbyt małe dla szybko rosnącego malucha. Co więcej, w tym samym czasie dziecku kończą się zgromadzone w trakcie ciąży zapasy żelaza. Już sama nazwa „posiłki uzupełniające” sugeruje, że dostarczają one niemowlakowi tę brakującą część składników odżywczych. Rozpoczynając rozszerzanie diety, należy kontynuować karmienie 5-miesięcznego dziecka piersią lub mlekiem modyfikowanym, które nadal są podstawą żywienia dziecka.
Czy znasz już forum Klubu mojego Maluszka HiPP? Tutaj możesz porozmawiać z innymi rodzicami o ich doświadczeniach dotyczących rozszerzania diety niemowlaka i wymienić się pomysłami dotyczącymi nauki jedzenia.
Schemat żywienia 5-miesięcznego dziecka – mleko nadal najważniejsze
Żywienie dziecka w 5. miesiącu życia może obejmować karmienie wyłącznie mlekiem (mamy lub modyfikowanym) bądź połączenie mleka z pierwszymi posiłkami uzupełniającymi. Jeśli 5-miesięczne niemowlę nadal otrzymuje tylko mleko, to w najbliższym czasie należy kontynuować dobrze znane Ci karmienie na żądanie. Kiedy jednak zdecydujesz się rozszerzyć dietę malucha, podawaj mu 1 stały posiłek dziennie, uzupełniając go mlekiem. Na pozostałe posiłki proponuj dziecku pierś lub mleko początkowe dokładnie tak, jak miało to miejsce do tej pory.
Karmienie piersią 5-miesięcznego dziecka
Karmisz swoje dziecko już od ponad 4 miesięcy i zapewne masz już ogromne doświadczenie w radzeniu sobie z różnymi trudnościami i kryzysami. Karmienie piersią dziecka w 5. miesiącu życia niesie za sobą kolejne wyzwania. Niemowlę jest teraz coraz bardziej świadome otaczającego je świata i uważa go za ekscytujący, dlatego zwykle nie chce tracić czasu na karmienie – zamiast tego woli nieustannie eksplorować i odkrywać. Maluch może ciągle odrywać się od piersi, rozpraszać, rozglądać na boki, wymachiwać kończynami i zajmować wszystkim, tylko nie ssaniem.
Aby ułatwić sobie karmienie piersią 5-miesięcznego niemowlaka, stwórz w domu odpowiednie warunki, w których dziecko będzie otrzymywało jak najmniej bodźców. W tym celu najlepiej sprawdzają się:
lekko zaciemnione pomieszczenia,
cichy pokój bez rodzeństwa, telewizora lub radia,
karmienie piersią w pozycji leżącej zamiast siedzącej,
karmienie z dala od pokoju, w którym zwykle toczy się życie (w miejscu pozbawionym zabawek, bibelotów, obrazków na ścianach i innych ciekawych dla 5-miesięcznego dziecka przedmiotów).
Jeśli zdecydujesz się na rozszerzanie diety 5-miesięcznego niemowlaka karmionego piersią, to na początku wprowadź do jego menu 1 posiłek stały. Kiedy maluch zje swoją porcję purée, podaj mu pierś. W pozostałej części dnia karm go na żądanie i tak często, jak tego potrzebuje.
Karmienie mieszane 5-miesięcznego niemowlaka
Wraz ze zbliżającym się początkiem rozszerzania diety niemowlaka pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób karmić mlekiem z piersi i butelki oraz podawać słoiczki.
Po wprowadzeniu jednego lub dwóch posiłków stałych, ilość mleka potrzebnego dziecku zwykle nieco maleje. W tym momencie możesz:
kontynuować karmienie piersią w 5. miesiącu życia i stopniowo zmniejszać ilość podawanego mleka modyfikowanego,
świadomie i powoli odstawić dziecko od piersi i kontynuować karmienie mlekiem modyfikowanym w trakcie rozszerzania diety.
Sprawdź, jak przejść z karmienia piersią na karmienie mlekiem modyfikowanym.
Najlepiej nie przerywać karmienia piersią od razu po rozpoczęciu rozszerzania diety: mleko matki, które jest lekkostrawne, pomaga dziecku lepiej trawić nowe pokarmy. Ma również działanie regulujące pracę układu pokarmowego i rytm wypróżnień, zapobiegając dolegliwościom trawiennym, które mogą pojawić się po wprowadzeniu posiłków stałych. Jeśli dziecko do końca 5. miesiąca życia zjada mniejsze porcje, to jest to odpowiedni moment, aby skrócić czas odciągania pokarmu lub karmienia piersią.
W skrócie: Produkcja mleka dostosowuje się do ilości pokarmu zjadanego przez dziecko. Powolne odstawianie od piersi jest zatem łagodniejsze – nie tylko dla dziecka, lecz także dla Ciebie. Jeśli więc to możliwe, odstawiaj powoli.
Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym w 5. miesiącu życia
Podobnie jak w przypadku karmienia piersią, również karmiąc mlekiem modyfikowanym kontynuuj karmienie na żądanie i dostosuj ilość mleka do indywidualnych potrzeb dziecka.
Jeśli rozpoczynasz rozszerzanie diety w 5. miesiącu życia dziecka, zwykle nie musisz zmniejszać ilości podawanego mu mleka – pierwsze łyżeczki posiłków stałych mają na celu zaznajomienie malucha z nowymi smakami, a nie zaspokojenie jego głodu.
Sen niemowlaka w 5. miesiącu życia
W 5. miesiącu życia niemowlęta śpią w nocy przez około 9-14 godzin, z krótkimi przerwami na wybudzenia i karmienie. Za dnia maluchy mają 2-3 dłuższe drzemki – ich ilość i czas trwania zależą od potrzeb dziecka i czasu przesypianego nocą.
5-miesięczne dzieci zwykle nie przesypiają jeszcze nocy, a przynajmniej nie tak, jak dorośli. W ich przypadku za „przespanie całej nocy” możemy uznać nieprzerwany, 6-godzinny sen bez pobudek na uspokojenie, nakarmienie, podanie smoczka lub poprawienie śpiworka.
W wydłużeniu snu dziecka w 5. miesiącu życia zwykle pomaga bliskość rodziców. Kiedy śpią oni w tym samym pokoju co maluch, łatwiej przychodzi im karmienie i uspokojenie dziecka. Doświadczone matki karmią piersią bezpośrednio w pozycji leżącej i ponownie zasypiają lub mają przygotowaną ciepłą wodę w termosie i mleko modyfikowane w proszku, by przygotować je i jak najszybciej podać dziecku bez rozbudzania zarówno siebie, jak i malucha.
5-miesiączne dziecko nadal potrzebuje karmienia mlekiem w nocy i to niezależnie od tego, czy jest karmione piersią, czy butelką. Nocne jedzenie pozwala im utrzymać szybkie tempo rozwoju i wzrostu oraz dostarcza energii niezbędnej dla dojrzewania mózgu i komórek nerwowych. Nocne karmienia należy odstawić dopiero po 1. urodzinach, więc czeka Was jeszcze sporo pobudek do małego głodomora.
Ząbkowanie u 5-miesięcznego dziecka
W piątym miesiącu życia dziecka powoli zaczynają się wyrzynać zęby mleczne. Chociaż większość zębów nie jest dobrze widoczna aż do około 6. miesiąca, to niektóre z nich zaczynają przebijać się przez dziąsła niemowlaka już teraz. Możesz zauważyć to, gdy Twoje 5-miesięczne dziecko otworzy buzię, by się zaśmiać. Czy na jego dziąsłach widzisz białawe obszary? A może zauważasz przekrwienie, opuchnięcie i rozpulchnienie dziąseł? Wszystko to uznajemy za objawy ząbkowania w 5. miesiącu życia.
Jeśli masz trudności z zajrzeniem do buzi dziecka, możesz również delikatnie przesunąć czystym palcem po jego dziąsłach – wyrzynające się zęby są zwykle łatwe do wyczucia pod błoną śluzową jamy ustnej.
Co na ząbkowanie dla dzieci? Jak złagodzić swędzenie dziąseł u niemowlaka w 5. miesiącu?
Objawy ząbkowania w 5. miesiącu życia mogą mocno dać się we znaki maluchowi. Sprawdź, co możesz zrobi, by ulżyć jego bolącym, swędzącym i opuchniętym dziąsłom.
Podawaj dziecku twarde przedmioty do gryzienia, np. drewniane gryzaki lub swoje czyste palce.
Zaopatrz się w gryzaki chłodzące. Wybieraj modele dobrej jakości, wykonane z polietylenu (PE) lub polipropylenu (PP) bez zmiękczaczy i ftalanów.
Zapewnij dziecku dużo tulenia i bliskości z rodzicami.
Jako dorośli możemy sobie tylko wyobrażać, jak przykry dla malucha jest ból związany z ząbkowaniem. Dla dziecka nagły dyskomfort w okolicy ust jest całkowitym zaskoczeniem, dlatego jest ono marudne, niespokojne i coraz bardziej szuka bliskości rodzica.
Co może Cię niepokoić w 5. miesiącu życia dziecka?
W ostatnim czasie dużo się wydarzyło, prawda? 5. miesiąc życia dziecka niesie za sobą kolejne wyzwania i niepokoje. Zobacz, jak sobie z nimi radzić!
Rozszerzanie diety 5-miesięcznego niemowlaka karmionego piersią
Podawanie posiłków stałych w 5. miesiącu życia malucha karmionego mlekiem mamy kłóci się z ogólnymi zaleceniami ekspertów, którzy rekomendują poczekać z tym do końca 6. miesiąca. W niektórych przypadkach wcześniejsze rozszerzenie diety jest jednak korzystne dla malucha, np. kiedy ma niedobór żelaza lub inne problemy zdrowotne. Pamiętaj, że posiłki stałe najlepiej wprowadzać przy jednoczesnym karmieniu piersią. Jeśli masz wątpliwości dotyczące rozszerzania diety, porozmawiaj z pediatrą lub dietetykiem dziecięcym.
5-miesięczne dziecko raczkuje
Gratulacje! Twój maluch nabył kolejną, ważną umiejętność. Większość dzieci zaczyna raczkować w wieku od 5,5 miesiąca do 13,5 miesiąca, więc prawie mieścicie się w normie. Jeśli nadal obawiasz się, że dziecko zaczęło raczkować za szybko i może przez to pominąć inne ważne etapy rozwoju, skonsultuj się z fizjoterapeutą dziecięcym.
Objawy ząbkowania u 5-miesięcznego dziecka
Ząbkowanie w 5. miesiącu życia nazywamy ząbkowaniem o czasie – Twoje dziecko rozwija się prawidłowo! Ząbkowaniu mogą towarzyszyć następujące objawy: ból, swędzenie, zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł, gorączka (do 38-38,5oC), problemy ze snem, marudzenie i rozdrażnienie, intensywne ślinienie się, brak apetytu i problemy jelitowe. Jeśli objawy te nie mijają przez dłuższy czas, gorączka przekracza 38,5oC lub zauważasz dodatkowe, niepokojące symptomy, udaj się z dzieckiem do lekarza.
5-miesięczne dziecko nie chwyta zabawek
Brak chwytania zabawek w 6. miesiącu życia jest tzw. czerwoną flagą w rozwoju dziecka, która wymaga konsultacji ze specjalistą. Jak widzisz, macie jeszcze mniej więcej 1 miesiąc na wyćwiczenie tej umiejętności. Mimo to warto udać się z 5-miesięcznym niemowlakiem do fizjoterapeuty lub porozmawiać o swoich obawach z pediatrą. Umiejętność chwytania i wkładania przedmiotów do buzi jest jedną z oznak gotowości do rozszerzania diety, dlatego zdecydowanie warto nad nią popracować w nadchodzących tygodniach.
Jak sobie radzą mama i tata 5-miesięcznego niemowlaka?
Czy Twoje dziecko już ząbkuje? Prawdopodobnie jesteś teraz bardzo zmęczona. W piątym miesiącu życia dziecka dzieje się tak wiele naraz! Niektóre dzieci odreagowują nadmiar wrażeń nocą i znów śpią nieco gorzej. Dla mamy i taty oznacza to nieuchronnie brak snu. Na szczęście w 5. miesiącu życia niemowlaka macie też powody do radości. Obserwacja udanych obrotów i piwotów malucha, pierwszy ząbek lub coraz bardziej świadoma zabawa grzechotkami to niewątpliwie okazje do świętowania! Celebrujcie je i twórzcie własne, piękne wspomnienia.
5 miesięcy rodzicielstwa być może zmieniło Wasz związek. Teraz, gdy dziecko powoli staje się coraz bardziej mobilne, jest dobry czas, by poświęcić nieco więcej uwagi Wam jako parze. Zadajcie sobie pytania:
Ile czasu spędzamy tylko we dwoje i czy jest to w porządku dla nas obojga?
Czy chcemy coś zmienić, czy jest dobrze tak, jak jest?
Czy mamy takie same pomysły na spędzanie czasu z dzieckiem i spędzanie czasu przez dziecko? Jeśli nie, to czy to dobrze, czy źle?
Kiedy brakuje Ci czasu na pielęgnowanie związku, wprowadź drobne oznaki miłości do swojego codziennego życia. Może to być mała karteczka z napisem „Kocham Cię” w pudełku na lunch dla taty lub bukiet kwiatów dla mamy. Nawet szczere „DZIĘKUJĘ” po rundzie sprzątania może uchodzić za pełną miłości troskę. Ważne jest, aby porozmawiać o tym, czego obecnie Wam brakuje i za czym najbardziej tęsknicie. Być może uda Wam się zadbać o swoje potrzeby i spędzić trochę czasu we dwoje pomiędzy karmieniem a zmianą pieluchy.
Najważniejsze wskazówki na piąty miesiąc życia dziecka
W 5. miesiącu życia dziecka na pewno nie brakuje Ci wrażeń! Aby jak najlepiej spędzić ten czas i przygotować się na nadchodzące wydarzenia, możesz wypróbować kilka z naszych wskazówek.
Kup książeczki z rymowankami, będziesz ich potrzebować w nadchodzących miesiącach.
Rób dziecku zdjęcia podczas pierwszych prób karmienia łyżeczką lub samodzielnego jedzenia (o ile zaczynacie już rozszerzać dietę).
Przygotuj więcej zabawek na podłodze lub w kąciku dziecka: zabawki do chwytania, maty do raczkowania i stojaki z wiszącymi zabawkami (tzw. baby gym) będą teraz hitem!
Zrób sobie przerwę: weź głęboki oddech, gdy dziecko akurat jest zajęte zabawką lub ćwiczy obroty na podłodze.
Ważne pytania dotyczące 5. miesiąca życia dziecka
Przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rozwoju oraz karmienia dziecka w 5. miesiącu życia.
Jakie zabawki i zabawy dla 5-miesięcznego niemowlaka?
Zabawy ruchowe, śpiewanie i rymowanki to aktywności, które powinny spodobać się 5-miesięcznemu dziecku. Zapewnij mu również mnóstwo przedmiotów, na których będzie mogło ćwiczyć sięganie chwytanie.
Oferuj dziecku różne materiały o ciekawych strukturach lub właściwościach, których będzie mogło dotykać rączkami i ustami:
książeczki dotykowe,
grzechotki,
kółka i gryzaki wykonane z różnych materiałów,
ściereczki i kawałki tkaniny,
zmięty papier lub twarde tekturowe rolki.
Na forum w Klubie mojego Maluszka HiPP możesz wymieniać się pomysłami na zabawy z pięciomiesięcznym dzieckiem z innymi mamami i ojcami.
Jaki jest wzrost i waga 5-miesięcznego dziecka?
Przeciętnie, 5-miesięczne dziecko ma od 63 do 68 centymetrów długości i nosi rozmiar ubranka 68. Niektóre dzieci są jeszcze trochę mniejsze, inne już sporo większe. Obwód głowy malucha wynosi od 41 do 43 centymetrów.
Średnia waga dziecka w 5. miesiącu życia oscyluje pomiędzy 6900 a 7500 gramów. Oczywiście, są to wartości uśrednione, a wahania w górę i w dół są jak najbardziej możliwe. Z reguły do 5. miesiąca życia maluch powinien podwoić swoją wagę urodzeniową.
Kiedy należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka?
Oficjalne zalecenia mówią o rozpoczęciu karmienia pokarmami stałymi po 4. miesiącu życia dziecka, ale nie później niż do końca 6. miesiąca (a dokładniej – 26. tygodnia). W tym okresie zwracaj szczególną uwagę na występujące u malucha oznaki gotowości do rozszerzania diety:
stabilny siad z podparciem
zanik odruchu wypychania jedzenia z buzi,
aktywne sięganie po jedzenie i wkładanie go do buzi,
zainteresowanie jedzeniem na talerzu mamy, taty lub rodzeństwa.
Odkryj nasze przewodniki po temacie rozszerzania diety niemowlaka.
Kiedy dziecko zaczyna siedzieć z podparciem?
W 5. miesiącu życia dzieci często potrafią utrzymać się w pozycji pionowej w ramionach rodzica lub na jego kolanach. Trwa to jednak dość krótko. Maluchy nadal uczą się stabilnie utrzymywać tułów, a pełnię swoich możliwości osiągną dopiero za kilka długich tygodni.
Aby nie przeciążać mięśni i szkieletu, niemowlęta nie powinny być sadzane. Wyjątkiem są: karmienie łyżeczką w krzesełku (lub jedzenie rączkami – BLW) oraz badanie u lekarza.
Uwaga:
Dla lepszej czytelności zwykle używamy formy męskiej w odniesieniu do osób, takich jak pediatra, ginekolog. Ważne: Wszystkim okazujemy takie samo uznanie.
Informacje o autorze:
Sabrina Sailer jest wolontariuszką-doradcą ds. karmienia piersią i przeszkolonym doradcą ds. noszenia dzieci od 2010 roku. Pracuje jako copywriter i redaktor, a dodatkowo nadzoruje różne projekty dotyczące godzenia życia rodzinnego i zawodowego.
Porady ekspertów i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka.