Skóra dziecka – jak dbać o skórę noworodka i niemowlaka

Czym charakteryzuje się skóra maluszka?

Skóra dziecka w pierwszych miesiącach życia wymaga odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. Zarówno skóra noworodka jak i skóra niemowlaka są niezwykle wrażliwe, dlatego zwykłe kosmetyki mogą je podrażniać. Chcąc jak najlepiej zadbać o swojego maluszka warto sięgnąć po kosmetyki od 1. dnia życia, które zawierają tylko bezpieczne, hipoalergiczne składniki. Dzięki temu skóra dziecka będzie nie tylko odpowiednio nawilżona, ale wzmocniona zostanie również jej naturalna bariera obronna. Dowiedz się, jakie kosmetyki dla noworodka i niemowląt sprawdzą się najlepiej.

Czym charakteryzuje się skóra niemowlaka w pierwszych miesiącach życia?

Skóra niemowląt oraz noworodków jest znacznie cieńsza niż skóra dorosłych, a komórki warstwy rogowej są luźniej ułożone, co sprawia, że skóra jest bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Naturalna ochrona skóry dziecka

Naturalny płaszcz lipidowy na powierzchni skóry noworodka wykształca się dopiero po kilku tygodniach - jego regeneracja, również u starszych dzieci, trwa dłużej niż u dorosłych. Chroni on skórę przed bakteriami i zarazkami chorobotwórczymi.

Czym się objawia sucha skóra u dzieci?

Sucha skóra u noworodka czy niemowlaka to poważny problem, który zaniedbany może prowadzić nie tylko do dużego dyskomfortu u maluszka, ale również bólu i stanów zapalnych. Czym charakteryzuje się sucha skóra u dzieci? To, co powinno nas zaniepokoić to przede wszystkim:

  • szorstka skóra u dziecka, zwłaszcza na dłoniach bądź w zgięciach kończyn,
  • suche plamy, którym towarzyszy zaczerwienienie skóry,
  • swędząca skóra u dziecka, powodująca dyskomfort,
  • łuszcząca się skóra u noworodka i niemowlaka, zwłaszcza na głowie (tzw. ciemieniucha),
  • zaostrzanie się objawów zwłaszcza po kąpieli.

Sucha skóra u noworodka i niemowlaka - przyczyny

Warstwa rogowa skóry dziecka ma wyższą zawartość wilgoci niż skóra dorosłego człowieka i wydziela  znacznie mniej sebum. Oznacza to, że płaszcz hydro-lipidowy na powierzchni skóry niemowląt i dzieci jest bardzo cienki, co może prowadzić do szybkiego jej przesuszenia. Zdolności ochronne, zabezpieczające skórę przed zimnem i urazami, są również znacznie słabsze.

Dlaczego do pielęgnacji skóry dziecka należy używać specjalnych produktów?

Po narodzinach skóra dziecka musi szybko przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Po kilku miesiącach spędzonych w wodach płodowych jest zmuszona szybko zaadaptować się do warunków panujących na zewnątrz.

Przez długi czas sądzono, że przy pielęgnacji niemowląt można zrezygnować ze specjalnie do tego przeznaczonych produktów. Jednak okazało się, że mycie samą wodą wysusza skórę, a ze względu na dużą wrażliwość skóry dziecka produkty dla dorosłych są niewskazane.

Sprawdź także, jak wygląda rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

Błędy w pielęgnacji noworodków i niemowląt przyczyną suchej skóry u dzieci

Pielęgnacja noworodków nie jest prosta, a świeżo upieczeni rodzice często popełniają różnego rodzaju błędy. Jednym z tych częściej powtarzanych jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Zamiast sięgnąć po specjalne kosmetyki dla niemowląt, nieświadomi rodzice wybierają te stworzone z myślą o dorosłych i starszych dzieciach. Należy pamiętać, że wiele z nich zawiera substancje, które mogą powodować naruszenie cienkiej warstwy ochronnej skóry. Nieprawidłowa pielęgnacja niemowlaka może podrażniać delikatną skórę maluszka i powodować jej przesuszenie. Jakie kosmetyki dla noworodka sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim te, które zawierają delikatne, hipoalergiczne składniki pochodzenia roślinnego, bez sztucznych barwników czy aromatów.

Kosmetyki dla dzieci HiPP Babysanft SENSITIVE – w trosce o skórę noworodków, niemowląt i małych dzieci

Z myślą o najmłodszych stworzyliśmy wyjątkową serię łagodnych produktów HiPP Babysanft SENSITIVE. Kosmetyki Babysanft SENSITIVE nie zawierają żadnych potencjalnie szkodliwych substancji, co sprawia, że idealnie nadają się do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka.

Babysanft SENSITIVE - bezpieczny skład kosmetyków od 1. dnia życia

Wiedząc jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja noworodków i niemowląt zadbaliśmy, by nasze kosmetyki dla dzieci zawierały jedynie najbardziej skuteczne składniki o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Kosmetyki dla niemowląt HiPP Babysanft Sensitive zawierają m.in. ekologiczny olejek migdałowy, pantenol, olej z nasion słonecznika czy masło shea. Pamiętając, że pielęgnacja niemowląt powinna być bezpieczna dla ich zdrowia, każdy z produktów został przebadany dermatologiczne i opracowany w taki sposób, by minimalizować ryzyko objawów alergicznych. Dzięki temu produkty HiPP sprawdzą się nie tylko jako kosmetyki dla noworodków czy niemowląt, ale również starszych dzieci, a nawet osób dorosłych, z wrażliwą, skłonną do atopii skórą.

HiPP Babysanft SENSITIVE – poznaj nasze produkty do pielęgnacji niemowląt

Przeczytaj także:
Atopowe zapalenie skóry – objawy AZS u niemowlaka
Ciemieniucha u niemowlaka – jak dbać o skórę, kiedy pojawi się ciemieniucha?
Ochrona przed słońcem - porady