Zanim dziecko zacznie używać nocniczka, wymaga ok. 4000 zmian pieluszek. Noworodek siusia do 20 razy w ciągu dnia.
Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci nabrać wprawy w codziennym przewijaniu noworodka.
Zanim dziecko zacznie używać nocniczka, wymaga ok. 4000 zmian pieluszek. Noworodek siusia do 20 razy w ciągu dnia.
Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci nabrać wprawy w codziennym przewijaniu noworodka.
Włącz lampę grzejącą nad przewijakiem. W zależności od wieku dziecka uruchom nad przewijakiem karuzelę z zabawkami lub przygotuj zabawkę, na której maluszek skupi uwagę podczas przewijania.
Zacznij od zdjęcia zabrudzonej pieluszki. Zanim założysz świeżą, oczyść dokładnie pupę i okolice krocza dziecka myjką, chusteczką jednorazową nasączoną oliwką lub chusteczką pielęgnacyjną – wykonaj to szczególnie dokładnie, jeśli Twoje dziecko zrobiło kupkę. Następnie osusz skórę i w razie potrzeby posmaruj kremem ochronnym przeciw odparzeniom. Teraz możesz założyć czystą pieluszkę.
Nigdy nie zostawiaj dziecka samego na przewijaku.
Na co uważać przy przewijaniu dziewczynki:
Oczyszczaj okolice pieluszkowe zawsze w kierunku od przodu do tyłu, aby bakterie jelitowe nie przedostały się do pochwy.
Na co uważać przy przewijaniu chłopca:
Przykryj okolice intymne pieluszką lub ręcznikiem, aby uniknąć niespodziewanego obsiusiania przez maluszka.
Jeżeli Twoje dziecko ma często odparzoną skórę, powodem mogą być pieluchy, które zatrzymują wilgoć lub dopuszczają do skóry zbyt mało powietrza. Gdy pieluszka nie jest wystarczająco elastyczna, mogą powstawać dodatkowe otarcia i podrażnienia w okolicach pieluszkowych. Wilgoć w postaci moczu i kału, która pozostaje w pieluszce, działa drażniąco na delikatną skórę.
Lepiej zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry niż je leczyć. Warto znać poniższe reguły „ABCDE”, dzięki którym można ograniczyć występowanie podrażnień u dziecka.
Poszczególne litery oznaczają:
Air (powietrze): dzieci bez pieluszek nie mają podrażnionej skóry pupy. Dlatego też dbaj o to, aby skóra dziecka miała dostęp do powietrza.
Barriers (bariera): regeneracja bariery ochronnej skóry – krem z cynkiem może pełnić rolę bariery chroniącej przed negatywnym wpływem moczu i kału na skórę w okolicach pieluszkowych.
Cleansing (oczyszczanie): częste zmiany pieluszek, oczyszczanie i dokładne osuszanie okolic intymnych (przez delikatne poklepywanie).
Diapers (pieluszki): preferowane są jak najbardziej chłonne pieluszki (absorbujące mocz dziecka).
Education (edukacja): przekazywanie wiedzy rodzicom, gdyż ich świadomość ma decydujące znaczenie w zapobieganiu pieluszkowemu zapaleniu skóry u dzieci.
Chusteczki nawilżane są bardzo popularne i niezwykle praktyczne - szczególnie w podróży. Dodatkowo nadają się do delikatnego oczyszczania twarzy i rąk. Najlepiej używać chusteczek bez środków konserwujących i substancji zapachowych. Warto sięgnąć np. po chusteczki pielęgnacyjne HiPP Babysanft ULTRA-SENSITIVE.
Aby zapobiegać podrażnieniom można podczas zmiany pieluszki smarować skórę maluszka kremem ochronnym na odparzenia. Ważnym składnikiem kremu jest cynk, który chroni przed podrażnieniami i przyspiesza proces gojenia. Do prewencyjnego działania doskonale nadają się kremy o tłustej konsystencji, które nie przepuszczają wilgoci. Wszystkie te właściwości posiada Krem ochronny na odparzenia HiPP Babysanft UILTRA SENSITIVE.