Niezbędnik do przewijania – co Ci będzie potrzebne do przewijania noworodka i niemowlaka?

  • delikatna myjka z ciepłą wodą, chusteczka jednorazowa nasączona oliwką lub chusteczki pielęgnacyjne
  • w razie potrzeby krem ochronny na odparzenia
  • czysta pieluszka
  • u starszych dzieci zabawka dla odwrócenia uwagi

Zaczynamy!

Przewijanie dziecka – poradnik krok po kroku

Włącz lampę grzejącą nad przewijakiem. W zależności od wieku dziecka uruchom nad przewijakiem karuzelę z zabawkami lub przygotuj zabawkę, na której maluszek skupi uwagę podczas przewijania.

Zacznij od zdjęcia zabrudzonej pieluszki. Zanim założysz świeżą, oczyść dokładnie pupę i okolice krocza dziecka myjką, chusteczką jednorazową nasączoną oliwką lub chusteczką pielęgnacyjną – wykonaj to szczególnie dokładnie, jeśli Twoje dziecko zrobiło kupkę. Następnie osusz skórę i w razie potrzeby posmaruj kremem ochronnym przeciw odparzeniom. Teraz możesz założyć czystą pieluszkę.

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego na przewijaku.

Na co uważać przy przewijaniu dziewczynki

Oczyszczaj okolice pieluszkowe zawsze w kierunku od przodu do tyłu, aby bakterie jelitowe nie przedostały się do pochwy.

Na co uważać przy przewijaniu chłopca

Przykryj okolice intymne pieluszką lub ręcznikiem, aby uniknąć niespodziewanego obsiusiania przez maluszka.

Odparzenia - jak uniknąć podrażnień skóry u dzieci

Jeżeli Twoje dziecko ma często odparzoną skórę, powodem mogą być pieluchy, które zatrzymują wilgoć lub dopuszczają do skóry zbyt mało powietrza. Gdy pieluszka nie jest wystarczająco elastyczna, mogą powstawać dodatkowe otarcia i podrażnienia w okolicach pieluszkowych. Wilgoć w postaci moczu i kału, która pozostaje w pieluszce, działa drażniąco na delikatną skórę.

Co pomaga chronić wrażliwą skórę dziecka

  • Zmieniaj często pieluszki – sucha pieluszka pozwala uniknąć podrażnień.
  • Używaj głównie elastycznych pieluszek wchłaniających wilgoć.
  • Pieluszka nie powinna być zbyt obcisła. Jeżeli między pieluszką a brzuszkiem jest miejsce na szerokość palca, oznacza to, że jej rozmiar jest odpowiedni.
  • Po oczyszczeniu miejsc intymnych poczekaj, aż skóra dokładnie wyschnie, szczególnie w zagłębieniach i fałdkach. Możesz delikatnie osuszać ją punktowo, nie pocierając zbyt mocno.
  • Możliwie często pozwalaj maluszkowi biegać bez pieluchy, aby skóra mogła oddychać. Na pewno sprawi to Twojemu dziecku dużo radości.
  • Profilaktycznie możesz posmarować pupę dziecka kremem – idealnie sprawdzają się kremy z cynkiem, które dodatkowo chronią skórę przed wilgocią.

Jak nie dopuścić do pieluszkowego zapalenia skóry?

Lepiej zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry niż je leczyć. Warto znać poniższe reguły „ABCDE”, dzięki którym można ograniczyć występowanie podrażnień u dziecka.

ABCDE, czyli profilaktyka odparzeń u niemowląt

Warto znać poniższe reguły „ABCDE”, dzięki którym można ograniczyć występowanie podrażnień u dziecka.
Poszczególne litery oznaczają:

Air (powietrze): dzieci bez pieluszek nie mają podrażnionej skóry pupy. Dlatego też dbaj o to, aby skóra dziecka miała dostęp do powietrza.

Barriers (bariera): regeneracja bariery ochronnej skóry – krem z cynkiem może pełnić rolę bariery chroniącej przed negatywnym wpływem moczu i kału na skórę w okolicach pieluszkowych.

Cleansing (oczyszczanie): częste zmiany pieluszek, oczyszczanie i dokładne osuszanie okolic intymnych (przez delikatne poklepywanie).

Diapers (pieluszki): preferowane są jak najbardziej chłonne pieluszki (absorbujące mocz dziecka).

Education (edukacja): przekazywanie wiedzy rodzicom, gdyż ich świadomość ma decydujące znaczenie w zapobieganiu pieluszkowemu zapaleniu skóry u dzieci.

Kremy na odparzenia i jednorazowe chusteczki nawilżane – niezbędne podczas przewijania niemowlaka

Chusteczki nawilżane są bardzo popularne i niezwykle praktyczne - szczególnie w podróży. Dodatkowo nadają się do delikatnego oczyszczania twarzy i rąk. Najlepiej używać chusteczek bez środków konserwujących i substancji zapachowych. Warto sięgnąć np. po chusteczki pielęgnacyjne HiPP Babysanft ULTRA-SENSITIVE.

Aby zapobiegać podrażnieniom można podczas zmiany pieluszki smarować skórę maluszka kremem ochronnym na odparzenia. Ważnym składnikiem kremu jest cynk, który chroni przed podrażnieniami i przyspiesza proces gojenia. Do prewencyjnego działania doskonale nadają się kremy o tłustej konsystencji, które nie przepuszczają wilgoci np. krem przeciw odparzeniom HiPP Babysanft Sensitive.


Czytaj także:

Kalendarz rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu
Odparzenia pupy u dziecka – jak im zapobiegać?
Chusteczki nawilżane dla dzieci – podręczny sposób na świeżość!
Skóra dziecka