Pielęgnacja włosów i paznokci u niemowląt i małych dzieci. Co warto wiedzieć?
Mycie włosków i skóry głowy noworodka i niemowlaka oraz obcinanie małych paznokci to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Jak się do tego przygotować? Jaki szampon dla dzieci wybrać, po jaką szczotkę dla niemowlaka sięgnąć, jak wybrać nożyczki i czym jest ciemieniucha? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w artykule.
Kolor włosów dziecka. Od czego zależy i jak się zmienia kolor włosów u niemowląt?
Pierwsze strzyżenie. Kiedy pierwszy raz obciąć włosy dziecku?
Pielęgnacja włosów u noworodków, niemowląt i małych dzieci. Jak myć i czesać dziecięce włosy?
Mycie włosków u noworodków i niemowląt
Czesanie włosów noworodka i niemowlaka
Szampon dla niemowląt HiPP Babysanft. Dlaczego warto stosować szampon dla dzieci od 1. dnia życia?
Paznokcie noworodka. Kiedy obcinać paznokcie u noworodka i jak chronić twarz dziecka przed podrapaniem?
Jak obcinać paznokcie noworodkowi?
Włosy u noworodka a włosy niemowlaka. Jak zmieniają się włosy dziecka w pierwszym roku życia?
W pierwszym roku życia dziecka, Twój maluszek może mieć mięciutkie i krótkie włoski lub bujną czuprynę. Proces wyrastania i transformacji dziecięcych włosów zaczyna się już w okresie życia płodowego i kontynuuje w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Każdy etap jest równie ważny i wpływa na ostateczny wygląd, strukturę oraz kolorwłosów dziecka.
W okresie życia płodowego, około 20. tygodnia ciąży, na skórze płodu zaczyna pojawiać się meszek płodowy, znany jako lanugo. Lanugo, czyli delikatne i cienkie włoski, pokrywają całe ciało dziecka, pełniąc funkcję ochronną i termiczną. Równocześnie, w okolicach 22. tygodnia, pojawiają się brwi i rzęsy. Meszek płodowy zanika zwykle kilka tygodni przed narodzinami, chociaż niektóre noworodki przychodzą na świat z resztkami lanugo na skórze. W miarę jak dziecko rośnie, lanugo ustępuje miejsca bardziej wyraźnym włosom.
Noworodki mogą przyjść na świat zarówno łyse lub z mięciutkim meszkiem na głowie, jak i z bujną czupryną. Zróżnicowanie to jest do pewnego stopnia uwarunkowane genetycznie, ale nie ma jednej reguły, która determinowałaby gęstość i strukturę włosów u noworodka – każdy przypadek jest indywidualny, a Twój maluch wyjątkowych od pierwszych chwil.
W pierwszym roku życia dzieckawłosy niemowlęcia przechodzą sporą transformację. Pierwsze włoski są zazwyczaj cieniutkie, mięciutkie, lekkie i bardzo delikatne – mogą się wycierać, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie główka dziecka najczęściej opiera się o podłoże (najczęściej jest to tył głowy). To zjawisko całkowicie normalne i nie musisz się niepokoić. Kolor, struktura i gęstość włosów dziecka mogą ulec zmianie. Często niemowlęta urodzone z ciemnymi włosami, z czasem stają się blondynkami, a włosy kręcone mogą stać się proste lub odwrotnie. Zmiany te są determinowane przez czynniki genetyczne i hormonalne.
Mniej więcej między 6. a 12. miesiącem życia, u większości niemowląt zaczynają się pojawiać "dorosłe" włosy. Są one grubsze i mają inną strukturę niż pierwsze włoski niemowlaka. Proces ten trwa zazwyczaj kilkanaście kolejnych miesięcy, a pełna transformacja zazwyczaj jest widoczna około 2-3. roku życia dziecka.
Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i nie ma jednego "standardowego" schematu rozwoju i transformacji włosów. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące włosów swojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą lub dermatologiem, aby uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytania.
Kolor włosów dziecka. Od czego zależy i jak się zmienia kolor włosów u niemowląt?
Kolor włosów maluszka to cecha, która często budzi zainteresowanie i ciekawość rodziców. Czy dziecko będzie miało blond włosy jak mama, czy może ciemne jak tata? Czy kolor włosów może się zmieniać? Kolor włosów dziecka, podobnie jak inne cechy fizyczne, zależy w dużym stopniu od genetyki, dlatego najczęściej będzie zbliżony do koloru włosów mamy lub taty.
Kiedy maluszek przychodzi na świat, jego włosy mogą być jednak znacznie jaśniejsze lub znacznie ciemniejsze, niż będą w późniejszym wieku. Wynika to przede wszystkim z dojrzewania systemu melaninowego (melanina to pigment odpowiedzialny m.in. za kolor włosów), ale również zmian hormonalnych i ekspozycji na światło.
Zwykle około 2-3. roku życia kolor włosów dziecka zaczyna się stabilizować. Oczywiście, może on ulec dalszym zmianom w wyniku ekspozycji na słońce oraz pod wpływem czynników środowiskowych czy zmian hormonalnych w okresie dojrzewania. Generalnie jednak można przyjąć, że kolor włosów u dziecka w wieku przedszkolnym będzie już tym właściwym.
Pierwsze strzyżenie. Kiedy pierwszy raz obciąć włosy dziecku?
Decyzji o pierwszym strzyżeniu dziecka towarzyszy zazwyczaj mnóstwo emocji. To moment, w którym uświadamiamy sobie, że czas płynie naprawdę szybko, a nasze maleństwo… nie jest już takie małe! Kiedy warto zdecydować się na pierwsze podcięcie włosków i jak sprawić, by był to dla dziecka przyjemny i bezstresowy moment?
Kiedy nadszedł czas na pierwsze strzyżenie? Nie ma jednej i jedynie słusznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każde dziecko jest inne. Wiele zależy od gęstości, struktury i szybkości wzrostu włosów dziecka. Jeżeli zauważysz, że grzywka zaczyna wchodzić maluchowi do oczu, włoski z tyłu głowy zwijają się na karku lub fryzurka po prostu zaczynają być niewygodne dla dziecka, to znak, że czas pomyśleć o pierwszym strzyżeniu.
Obcięcie włosów w domu czy u fryzjera? To zależy od Ciebie, Twoich umiejętności oraz struktury i gęstości włosów malucha.
Strzyżenie włosów dziecka w domu – wybierz czas, kiedy dziecko jest spokojne i zrelaksowane, np. po kąpieli lub po posiłku. Posadź je w wygodnym miejscu, najlepiej w krzesełku lub na kolanach drugiej osoby dorosłej. Zawsze strzyż włosy, gdy są mokre – będzie to łatwiejsze i precyzyjniejsze. Do cięcia najlepiej użyć nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami, aby unikać przypadkowych skaleczeń – przytrzymuj pasma włosów między palcami i delikatnie, małymi partiami, przycinaj włoski do pożądanej długości.
Wizyta u fryzjera – wybierz fryzjera specjalizującego się w pracy z maluchami. Taki specjalista będzie wiedział, jak postępować, aby dziecko było spokojne i zadowolone. Przed wizytą warto rozmawiać z dzieckiem, co się będzie działo, aby przygotować go na nowe doświadczenie – możecie poczytać książeczkę, której bohater udaje się do fryzjera lub pobawić się w obcinanie włosów lalkom. Do fryzjera warto zabrać ulubioną przytulankę dziecka, aby czuło się bezpiecznie i komfortowo.
Zadbaj o to, by pierwsze strzyżenie było pozytywnym doświadczeniem, które nie zniechęci dziecka do przyszłych wizyt u fryzjera. Nie zapomnij zrobić zdjęcia, które będzie ważną pamiątką z tego dnia. Jeśli chcesz zachować pukiel niemowlęcych włosków – przygotuj wcześniej odpowiednie puzderko.
Pielęgnacja włosów u noworodków, niemowląt i małych dzieci. Jak myć i czesać dziecięce włosy?
Pielęgnacja delikatnych włosów i skóry głowy najmłodszych dzieci jest zadaniem, które wymaga ostrożności i wiedzy. Oto kilka sprawdzonych metod i wskazówek, które pomogą Ci w utrzymaniu czystości i zdrowia włosów Twojego dziecka na różnych etapach jego rozwoju.
Mycie włosków u noworodków i niemowląt
W okresie noworodkowym i wczesno niemowlęcym zaleca się mycie główki podczas kąpieli. Dziecko znajduje się wówczas w wanience, w wygodnej pozycji półleżącej (wsparty na przedramieniu rodzica), a Twoim najważniejszym zadaniem jest… niezalanie oczu malucha. Akcesorium, które może się przydać na tym etapie jest specjalny dzbanek z miękkim rantem, który przykłada się do główki dziecka, by skutecznie spłukiwać włosy bez ryzyka zalania oczu. Pamiętaj, żeby podczas całej kąpieli podtrzymywać główkę dziecka w bezpieczny i komfortowy dla maluszka sposób.
Kiedy dziecko zaczyna siedzieć, proces mycia włosów musi zostać dostosowany do tej nowej pozycji. Przed przystąpieniem do mycia włosów starszego niemowlaka i małego dziecka należy ustabilizować pozycję dziecka w wannie (np. za pomocą funkcjonalnego siedziska). Podczas mycia warto zastosować specjalne daszki, które ochronią oczy i twarz dziecka. Zabawki wodne i interaktywne elementy mogą odwrócić uwagę dziecka, czyniąc proces mycia głowy mniej stresującym.
Używaj łagodnych szamponów przeznaczonych dla dzieci od pierwszych dni życia i delikatnie masuj główkę podczas mycia. Pamiętaj, że myć należy nie tylko włosy, ale także skórę głowy.
Czesanie włosów noworodka i niemowlaka
Do czesania delikatnych włosków dziecka używaj szczotki z miękkim włosiem lub grzebienia z szeroko rozstawionymi i miękkimi zębami. Miękkie włosie szczotki dla niemowlaka jest delikatne dla skóry głowy, a szeroki grzebień minimalizuje ryzyko zaciągnięcia włosów.
Wiele noworodków i niemowląt cierpi na ciemieniuchę – żółtawe, łuszczące się plamy na skórze głowy. Jest to normalne i zwykle przejściowe zjawisko. Aby złagodzić objawy ciemieniuchy, można delikatnie masować skórę głowy specjalną oliwką dla niemowląt, olejkiem dla dzieci lub naturalnym olejem kokosowym. Możesz użyć miękkiej szczotki do włosów dla dziecka, ale unikaj zbyt intensywnego drapania lub pocierania obszaru objętego ciemieniuchą, aby nie podrażnić skóry.
Sprawdź, jak pozbyć się ciemieniuchy. Poznaj wskazówki HiPP.
Do pielęgnacji skóry dziecka z ciemieniuchą doskonale sprawdzi się nasza Oliwka pielęgnacyjna HiPP Babysanft Sensitive, która koi, pielęgnuje i natłuszcza nawet bardzo suchą skórę. W jej składzie znajdziesz wyłącznie naturalne olejki, w tym ekologiczny olejek migdałowy, który ma działanie odżywcze i nawilżające.
Szampon dla niemowląt HiPP Babysanft. Dlaczego warto stosować szampon dla dzieci od 1. dnia życia?
Wszystko, czego używasz do pielęgnacji włosków i skóry noworodka i niemowlaka, musi być bezpieczne, delikatne i odpowiednio dostosowane do wrażliwej skóry maluszka.
Szampon dla niemowląt powinien być wolny od alergenów, sztucznych barwników i niektórych konserwantów, takich jak m.in. ftalany, parabeny czy alkohol. Formuła powinna być łagodna, a pH zrównoważone, aby nie podrażniać i nie wysuszać delikatnej skóry dziecka. To szczególnie ważne, ponieważ skóra noworodków jest cienka i wrażliwa, z mniejszą zdolnością do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
Dlaczego należy bezwzględnie unikać stosowania szamponów dla dorosłych? Preparaty z tej kategorii często zawierają składniki, które mogą być zbyt agresywne dla skóry dziecka. To między innymi silne detergenty, intensywne aromaty oraz konserwanty, które mogą powodować podrażnienia, alergie i wysuszenie skóry główki u dziecka.
Przykład doskonałego produktu do mycia dziecięcych głów i włosów? Szampon dla dzieci HiPP Babysanft Sensitive, który możesz stosować od pierwszego dnia życia Twojego dziecka. Szampon HiPP Babysanft został zaprojektowany z myślą o najmłodszych. Zawiera starannie dobrane składniki naturalnego pochodzenia, które myją i pielęgnują włosy i skórę głowy dziecka z największą delikatnością.
Najważniejsze składniki i cechy szamponu HiPP Babysanf Sensitive:
Wyciąg z ekologicznych migdałów – delikatnie nawilża i odżywia skórę.
Formuła z odżywką – dla łatwiejszego rozczesywania odżywionych i nawilżonych włosków dziecka.
Formuła bez łez – zapewnia, że mycie głowy jest wolne od płaczu i podrażnień, chroniąc oczy dziecka przed szczypaniem.
Brak parabenów i sztucznych barwników – gwarantuje, że skóra dziecka jest chroniona przed potencjalnie szkodliwymi składnikami chemicznymi.
Dobrze tolerowany przez skórę wrażliwą i skłonną do atopii.
Poznaj więcej produktów do kąpieli i mycia włosów dla dzieci HiPP.
Paznokcie noworodka. Kiedy obcinać paznokcie u noworodka i jak chronić twarz dziecka przed podrapaniem?
Malutkie paznokcie noworodka są zwykle miękkie i cienkie, ale jednak na tyle ostre, że dziecko może nimi podrapać swoją delikatną skórę.
W pierwszych tygodniach po urodzeniu, paznokcie maluszka są elastyczne i niemal przezroczyste. Mogą również mocno przylegać do skóry noworodka. To wszystko sprawia, że ich obcinanie jest trudne i wiąże się z ryzykiem skaleczenia dziecka. Specjaliści zalecają, aby wstrzymać się minimum 4-5 tygodni z pierwszym obcięciempaznokci u dziecka. W tym czasie możesz zabezpieczyć rączki maluszka specjalnymi rękawiczkami, aby unikać przypadkowego podrapania buzi.
Jak obcinać paznokcie noworodkowi?
Obcinanie paznokci możesz przeprowadzić, gdy dziecko śpi lub jest spokojne i senne, np. podczas karmienia. W czasie obcinania zachowaj ostrożność i delikatność. Zabiegi przeprowadzaj w dobrze oświetlonym miejscu, aby zwiększyć precyzję.
Do obcinania paznokci używaj specjalnych nożyczek dla niemowląt z zaokrąglonymi końcówkami (powinny być ostre, aby zapewnić szybkie i precyzyjne cięcie) lub cążek do paznokci, które są stworzone z myślą o delikatnych paznokciach i skórze dziecka. Paznokcie u rąk najlepiej obcinać na okrągło, aby zminimalizować ryzyko zahaczenia o skórę, natomiast u stópek – prosto, aby zapobiec wrastaniu paznokci.
Wiemy, że pielęgnacja maluszka to spore wyzwanie, a Ty chcesz zrobić wszystko, by Twoje dziecko czuło się komfortowo i było bezpieczne. Do wszystkich zabiegów podchodź spokojnie, celebrując te wyjątkowe wspólne chwile. Kluczem jest właściwe przygotowanie i dostęp do najwyższej jakości kosmetyków oraz podstawowych akcesoriów.
Przeczytaj także:
Kalendarz rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu
Kąpiel noworodka – jak często i w czym kąpać noworodka?
Chusteczki nawilżane dla dzieci – podręczny sposób na świeżość!
Źródła:
„Infant Hair and Scalp Care: The Basics” - Clinical Pediatrics
www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/bathing-skin-care/Pages/default.aspx