Słońce ma też swoje zalety, a przebywanie oraz ruch na świeżym powietrzu są bardzo ważne. Światło słoneczne sprzyja dobremu samopoczuciu i poprawia nastrój – także Twój maluch w słoneczny dzień jest weselszy i ma więcej energii.
Ochrona przed słońcem – jak chronić skórę dziecka przed promieniami UV?
Ochrona skóry dziecka przed słońcem jest czymś, o czym nigdy nie powinniśmy zapominać, wychodząc z maluchem na spacer. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego łatwo ulega bolesnym i nieprzyjemnym oparzeniom. Na szczęście na rynku dostępne są kremy z filtrem dla niemowląt i dzieci, które mają bezpieczny skład i zapewniają wysoką ochronę przed słońcem. Sprawdź, jak jeszcze możesz chronić skórę maluszka przed promieniami UV.
Skóra dziecka – czym różni się od skóry osoby dorosłej?
Skóra dziecka i niemowlęcia znacząco różni się od skóry dorosłego – jej poszczególne warstwy są cieńsze, mniej zwarte, a naskórek wykształcony jest dopiero w 30%. Zaburzone są też mechanizmy termoregulacji: mały organizm szybciej się wychładza, przegrzewa, a także odwadnia.
Niedojrzała i delikatna skóra maluszka nie ma jeszcze tak sprawnych mechanizmów obronnych, jakimi dysponują dorośli, np. nie produkuje wystarczającej ilości melaniny chroniącej przed promieniowaniem UV. Z tego względu wrażliwa skóra u niemowląt i małych dzieci łatwiej ulega podrażnieniom, przesuszeniu, nadkażeniom, a także oparzeniom słonecznym.
Słońce a skóra dziecka – dlaczego dzieci potrzebują szczególnej ochrony przed słońcem?
Skóra dziecka jest znacznie cieńsza i przez to dużo wrażliwsza niż skóra dorosłych, dlatego Twoje dziecko potrzebuje szczególnej ochrony przed działaniem słońca.
Melanina to brązowe pigmenty (zabarwienia, brązowienie skóry), które skóra wytwarza pod wpływem słońca. Pigmenty te absorbują światło i stanowią ochronę dla skóry przed działaniem promieni UV.
Skóra maluszka wytwarza małe ilości melaniny. Nadwrażliwość skóry niemowlęcia można porównać ze skórą ludzi o bardzo jasnej karnacji – również ich skóra wytwarza niewiele melaniny. Dlatego też u maluszków znacznie szybciej dochodzi do poparzeń słonecznych.
Z powodu słabej naturalnej ochrony przed słońcem, wrażliwą skórę dziecka należy dodatkowo chronić.
Jak chronić dziecko przed słońcem – zadbaj o wrażliwą skórę dziecka
Dowiedz się, jak odpowiednio chronić maluszka przed słońcem – przeczytaj nasze porady:
- Niemowlęta i małe dzieci do 1. roku życia nie powinny być wystawiane na działanie słońca.
- Unikaj słońca zwłaszcza w godzinach 11.00 – 15.00.
- Ubierz dziecko odpowiednio – pamiętaj, aby uwzględnić poniższe elementy garderoby:
- kapelusik (ze specjalną ochroną na kark)
- długie, cienkie spodenki
- luźna koszulka z długimi rękawkami
- buciki lub skarpetki
- dla nieco starszych dzieci – okulary przeciwsłoneczne
- Zanim wyjdziesz z maluszkiem na zewnątrz, posmaruj mu kremem z filtrem dla dzieci te partie ciała, które nie są osłonięte ubraniem: wierzch dłoni, twarz oraz rejon karku. Wypróbuj Kosmetyki na słońce HiPP Babysanft, które są wodoodporne, szybko się wchłaniają oraz nie pozstawiają białego filmu na skórze. Nie używaj produktów dla dorosłych lub bez oznaczenia wiekowego – stosuj tylko krem przeciwsłoneczny dla dzieci, a u najmłodszych – krem z filtrem dla niemowląt o bezpiecznym składzie.
- Podczas dłuższego pobytu na dworze, nakładaj krem z filtrem dla dzieci co 2 godziny oraz po każdej kąpieli w morzu lub basenie. W tym przypadku mniej nie znaczy więcej – warstwa kremu z filtrem dla niemowląt powinna być dość gruba – jednorazowo należy nanosić ok. 5-8 ml.
- W trakcie upałów znacząco rośnie ryzyko odwodnienia u dzieci. Zwiększ ilość płynów w diecie dziecka, najlepiej podając mu specjalną wodę dla niemowląt. Jeśli maluszek jest jeszcze karmiony wyłącznie mlekiem mamy, znacznie częściej przystawiaj go do piersi. Odwodnienie u niemowląt może nastąpić bardzo szybko i być groźne dla zdrowia, a nawet życia.
- Dbaj o to, aby dziecko przebywało w cieniu – np. pod parasolem lub markizą. Małe dzieci, u których termoregulacja nie działa jeszcze należycie, są szczególnie narażone na wystąpienie udaru cieplnego. Jego przyczynami są: długie przebywanie słońcu, zwłaszcza bez nakrycia głowy oraz odwodnienie.
Pamiętaj, że objawy poparzenia słonecznego pojawiają się, gdy jest już za późno – dlatego dbaj zawczasu o odpowiednią ochronę i przestrzegaj powyższych wskazówek. Pamiętaj o nich nie tylko na plaży, lecz podczas każdego pobytu na zewnątrz, kiedy tylko świeci słońce. Krem z filtrem dla dzieci warto nałożyć też w pochmurny, letni dzień – promienie UVA, odpowiedzialne za rozwój nowotworów, mają zdolność przenikania przez chmury.