Nowa, ulepszona receptura kosmetyków HiPP Babysanft!

Wyjątkowo delikatna pielęgnacja z wartościowym olejkiem migdałowym dla wrażliwej skóry dziecka. Dzięki nowej recepturze i nowym opakowaniom linia HiPP Babysanft jest łagodna zarówno dla skóry, jak i natury.

Delikatna pielęgnacja z wysokiej jakości ekologicznym olejkiem migdałowym

Nazwa olejek migdałowy, a właściwie olejek z pestek migdałów (INCI: Prunus amygdalus dulcis / Sweet Almond Oil), odnosi się do tłustego oleju roślinnego otrzymywanego w procesie tłoczenia na zimno migdałów. Tradycyjnie olej migdałowy jest stosowany do pielęgnacji skóry i pomaga na otarcia, wysypkę i inne podrażnienia skóry.

Dlaczego ekologiczny olejek migdałowy warto stosować w pielęgnacji niemowląt i małych dzieci?

Olejek migdałowy jest stosowany w kosmetyce od stuleci, a jego właściwości pielęgnacyjne były znane już w starożytności. Nadaje się szczególnie do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt, gdyż jest bardzo dobrze tolerowany przez wrażliwą i suchą skórę oraz posiada cenne właściwości odżywcze. Olejek migdałowy jest niezwykle delikatny i nie powoduje podrażnień. Jego działanie jest wyjątkowo łagodne, dlatego także położne zalecają jego stosowanie do pielęgnacji skóry niemowląt. Wspaniale sprawdza się również jako olejek do masażu, gdyż pozostawia skórę delikatną i aksamitną w dotyku.

Co sprawia, że nasz ekologiczny olejek migdałowy jest tak wartościowy?

Olejek migdałowy jest jednym z najcenniejszych i najdroższych olejków do pielęgnacji. Zawartość olejku w migdale wynosi między 50 a 55%. Ze względu na swój skład należy do najbardziej wartościowych olejków oraz posiada cenne właściwości pielęgnacyjne:

  • pojedynczo- i podwójnie nienasycone kwasy tłuszczowe doskonale pielęgnują i chronią skórę,
  • wysoka zawartość kwasu oleinowego zapewnia skórze miękkość,
  • aktywny kwas linolowy ma korzystne działanie w przypadku suchej skóry

Olejek migdałowy zawiera ponadto naturalną witaminę E (Tocopherol), która pełni funkcję przeciwutleniacza, chroniąc skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.  Olejek migdałowy jest odnawialny, biodegradowalny, a zatem przyjazny dla środowiska.

Olejek w pielęgnacji HiPP - jak pozyskujemy ekologiczny olejek migdałowy do kosmetyków HiPP Babysanft?

Ekologiczny olejek migdałowy pozyskujemy z dojrzałych, słodkich migdałów, tzw. „pinchados”. Zbiory odbywają się w sierpniu, w Hiszpanii oraz we Włoszech, a następnie migdały transportowane są do Niemiec w celu dalszej obróbki. Po dokonaniu selekcji, jedynie ziarna migdałów o najwyższej jakości są mechanicznie tłoczone na zimno i filtrowane. Dzięki filtracji następuje odseparowanie olejku od niepożądanych składników białkowych. Tyko dzięki temu procesowi można zapewnić dobrą jakość i bezpieczeństwo produktu.

Udoskonalona receptura

Bez mikroplastiku

Mikroplastik przedostaje się do środowiska m.in. bezpośrednio z kosmetyków, co bardzo obciąża i zanieczyszcza środowisko naturalne. W poczuciu odpowiedzialności za nasz ekosystem, świadomie rezygnujemy ze stosowania mikroplastiku.

Poszliśmy także o krok dalej: zoptymalizowaliśmy receptury naszych produktów HiPP Babysanft tak, aby móc również zrezygnować ze stosowania w nich płynnych polimerów.

Zwróć uwagę na nasz nowy symbol “żółwia”. Produkty oznaczone tym symbolem nie zawierają mikroplastiku (w żadnej postaci).

Mikroplastik: Małe cząsteczki – duże konsekwencje

Termin "mikroplastik" pojawia się coraz częściej w dyskusjach związanych z ochroną środowiska. Co jednak kryje się za tym określeniem? Mamy odpowiedź:

Czym jest mikroplastik?

Produkty pielęgnacyjne z linii HiPP Babysanft nie zawierały i nie zawierają mikroplastiku. “Mikroplastik" to nierozłożone cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów.
Wyróżnia się mikroplastik "pierwotny" i "wtórny":

  • Mikroplastik pierwotny jest produkowany celowo przez niektórych producentów jako składnik kosmetyków. Najczęściej występuje w postaci cząstek ściernych w pastach do zębów, peelingach czy żelach pod prysznic.
  • Mikroplastik wtórny powstaje w wyniku rozkładu większych elementów plastikowych. Z tego powodu mikroplastik przedostaje się do morza np. przez szczątki torebek foliowych.

Terminy "pierwotny" i "wtórny" wyjaśniają więc źródło pochodzenie mikroplastiku.

W jaki sposób mikroplastik zanieczyszcza środowisko?

Mikroplastik zawarty w szamponie czy innych produktach do mycia jest zmywany podczas kąpieli.
Mikroplastik przedostaje się wraz ze ściekami do wód gruntowych.
Woda gruntowa zanieczyszczona mikroplastikiem wpływa negatywnie na środowisko.

Czym są płynne polimery?

Płynne polimery to syntetycznie wytwarzane tworzywa sztuczne. Nie wiążą się one jednak w cząsteczki w produktach kosmetycznych, jak w przypadku mikroplastiku, lecz występują w postaci płynnej. Polimery pełnią różne funkcje w produktach kosmetycznych i do tej pory były powszechnie stosowane (nie tylko przez markę HiPP), np.

  • jako środek poprawiający żelową konsystencję szamponu,
  • jako środek tworzący przyjemną w dotyku powłokę na skórze

Jaka jest różnica między mikroplastikiem a płynnymi polimerami?

W dyskusji publicznej terminy "mikroplastik" i "płynne polimery" są niestety często stosowane zamiennie.
Mikroplastik odnosi się jednak zawsze do ciał stałych. Kształt może być różny (od okrągłych cząstek po długie, cienkie włókna mniejsze niż 5 mm).
Z kolei płynne polimery nigdy nie występują w produktach kosmetycznych w postaci ciała stałego, lecz zawsze w formie rozpuszczonej lub zemulgowanej.

W jaki sposób mikroplastik i płynne polimery trafiają do środowiska?

Oprócz mikroplastiku coraz częściej w publicznych dyskusjach wymieniane są płynne polimery, ponieważ nie ulegają one biodegradacji lub ulegają jej z trudem. Większość mikroplastiku i płynnych polimerów znajdujących się w żelu pod prysznic czy szamponie ląduje wraz ze spłukiwaną wodą w oczyszczalni ścieków, gdzie łączy się z osadem ściekowym. Mikroplastik lub płynne polimery stosowane w kremach i balsamach mogą w analogiczny sposób dostać się do środowiska przy oczyszczaniu skóry lub praniu noszonych ubrań czy ręczników.

Płynne polimery w HiPP?

Ochrona zdrowia i środowiska jest naszym priorytetem. Jeśli chodzi o nieszkodliwość dla środowiska, nie ma żadnych danych, które sugerowałyby negatywny wpływ rozpuszczonych lub zemulgowanych polimerów na środowisko. Jednak ze względu na to, że nie są one biodegradowalne, HiPP rezygnuje z ich stosowania.