Kąpiel noworodka – jak często i w czym kąpać noworodka?

Kąpiel noworodka to bardzo przyjemny rytuał, który nie tylko pozwala zadbać o odpowiednią higienę maluszka, ale także spędzić z nim trochę czasu w bliskim kontakcie, wyciszyć i przygotować do snu. W związku z tym, że karmienie w początkowym okresie spoczywa głównie na mamie, kąpania maluszka bardzo chętnie podejmują się tatusiowie. Jak przygotować kąpiel dla noworodka, w czym kąpać dziecko i jak często? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Pierwsza kąpiel noworodka - w domu czy w szpitalu?

Pierwsza kąpiel noworodka najczęściej odbywa się w domu, już po powrocie ze szpitala. Jest to wielkie przeżycie zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Temu wydarzeniu towarzyszą często obawy o to, jak wykąpać noworodka, aby nie zrobić mu krzywdy lub jak odpowiednio umyć wszystkie  części ciała. Rodzice chcą też zrobić wszystko, żeby maluszkowi było ciepło i wygodnie. Dlatego do pierwszej kąpieli warto się dobrze przygotować i pozytywnie nastawić. Stres i nerwowość nie będą dobrymi towarzyszami tej wyjątkowej przygody.

Obecnie rezygnuje się z kąpania noworodka w szpitalu. Ciało maluszka po urodzeniu pokrywa maź płodowa, która powinna na nim pozostać przez dłuższy czas. Wg zaleceń WHO kąpiel noworodka może odbyć się najwcześniej po 24 godzinach od przyjścia na świat. Jeśli konieczne jest, aby zrobić to wcześniej, należy wstrzymać się przynajmniej 6 godzin.1  Najczęściej pierwsza kąpiel noworodka przypada więc na 3 lub 4 dobę po narodzinach. Dlaczego tak ważne jest pozostawienie mazi płodowej? Jest ona swego rodzaju kremem ochronnym, który nawilża i regeneruje skórę, obniża pH oraz działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Kąpiel noworodka - gdzie, kiedy i jak długo?

Utarło się, iż najlepszą porą na kąpanie noworodka jest wieczór. Dzięki temu kąpiel staje się częścią wieczornego rytuału, który kończy dzień, wycisza i przygotowuje do snu. Codzienna rutyna pozwala maluszkowi łatwiej zaadaptować się do nowego otoczenia. Nie musisz jednak sztywno trzymać się tego schematu, wypracowując swój osobisty harmonogram.

W takim razie, kiedy kąpać noworodka? Porę możesz dostosować do własnego rytmu dnia, biorąc pod uwagę komfort swój i dziecka. Pamiętaj, że czynność ta wymaga odpowiedniego przygotowania i zarezerwowania wystarczającej ilości czasu. Pośpiech nie jest wskazany, zwłaszcza podczas pierwszych kąpieli, gdy obie strony dopiero uczą się siebie. Sama kąpiel nie powinna trwać jednak zbyt długo, żeby noworodek nie zmarzł, nie zgłodniał i nie denerwował się nadmiernie. Wystarczy 5-7 minut, aby dokładnie umyć dziecko. Jeśli maluszek dobrze znosi kąpiel, jest zrelaksowany i nie płacze, możesz nieco wydłużyć ten czas. Podczas tego rytuału liczy się nie tylko higiena, ale budowanie więzi z dzieckiem.

Kąpiel noworodka odbywa się najczęściej w łazience lub pokoju dziecka. Zwróć jednak uwagę na temperaturę, która panuje w pomieszczeniu. Wybierając miejsce, weź pod uwagę także to, żeby wanienka stała w bezpiecznym miejscu, minimalizując ryzyko jej przewrócenia. Dziecka nie można też zostawiać bez opieki, dlatego niezbędne kosmetyki i akcesoria muszą znajdować się pod ręką.

Jak często kąpać noworodka?

Kwestią sporną jest fakt, jak często kąpać noworodka. Wielu specjalistów wskazuje, że nie powinno się tego robić codziennie w trosce o delikatną skórę dziecka. Częste kąpiele mogą ją wysuszać, a nawet podrażniać. Optymalną częstotliwością będzie mycie maluszka w wanience 2-3 razy w tygodniu z użyciem bezpiecznego płynu do kąpieli dla noworodka.

Rezygnacja z codziennego kąpania noworodka nie zwalnia jednak rodziców z dbania o jego higienę. Szczególnie ważnym elementem jest systematyczne przemywanie fałdek i miejsc intymnych zwilżonym wacikiem. Jeśli maluszek mocno ulewa lub zrobi obfitą kupkę, możesz wykorzystać chusteczki nawilżane, które znacznie ułatwią zadanie. Bywają też sytuacje, gdy jedynym rozwiązaniem będzie umycie dziecka pod bieżącą wodą. W takich okolicznościach zadbaj o bezpieczeństwo i odpowiednie warunki.

Komfortowa kąpiel noworodka - pamiętaj o temperaturze

Kolejną ważną rzeczą podczas kąpieli jest temperatura wody dla noworodka. Rodzice często obawiają się, że będzie ona zbyt wysoka lub wręcz za niska. Wg specjalistów idealna temperatura wody do kąpieli noworodka to około 37-37,5 stopnia. Jak sprawdzić, czy jest odpowiednia? Łatwym sposobem jest zanurzenie w niej własnego łokcia, ale metoda ta obarczona jest subiektywnym odczuciem. Najlepiej będzie wykorzystać do tego celu termometr elektroniczny lub taki, który można włożyć do wanienki.

Podczas kąpieli noworodka ważna jest także temperatura w pomieszczeniu. Maluszek nie może zmarznąć, ale zadbaj też o to, aby nie było mu zbyt gorąco. Specjaliści wskazują, że temperatura w miejscu kąpieli nie powinna być niższa niż 21-24 stopnie.

W czym kąpać noworodka? Wybierz odpowiednie kosmetyki do kąpieli noworodka

Zastanawiasz się, w czym kąpać noworodka? Wybierz bezpieczne kosmetyki o delikatnej formule, które nie podrażnią skłonnej do alergii skóry maluszka. Płyn do kąpieli dla dzieci powinien mieć specjalne oznaczenie „od 1. dnia życia”, dzięki temu będziesz mieć pewność, że produkt jest odpowiedni.

Kosmetyki do kąpieli noworodka powinny łagodnie myć skórę, nie naruszając jej warstwy ochronnej. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień, wybierz te bez:

  • parafiny,
  • olejków eterycznych,
  • barwników,
  • mydła,
  • parabenów,
  • silikonów,
  • surowców pochodzenia zwierzęcego,
  • mikroplastiku.

Płyn do kąpieli dla niemowląt powinien zawierać wyłącznie łagodne substancje myjące, które są neutralne dla pH skóry.

Kosmetyki do kąpieli noworodka HiPP Babysanft - zadbaj o delikatną skórę maluszka

Skóra maluszka jest niezwykle wrażliwa, znacznie łatwiej się przesusza i silniej reaguje na alergeny. Produkty HiPP do kąpieli zostały stworzone w taki sposób, aby zapewnić najmłodszym szczególne bezpieczeństwo. Delikatne formuły myją i pielęgnują ciało, pozostawiając skórę miękką w dotyku. Linia kosmetyków do kąpieli noworodka  zawiera wyciąg z ekologicznych migdałów. To dobrze tolerowany składnik, który sprawdzi się nawet w przypadku skóry wyjątkowo wrażliwej i skłonnej do atopii. Wśród nich znajdziesz m.in. produkt w formie płynu lub miękkiej pianki. Wszystkie kosmetyki do kąpieli HiPP przeznaczone są dla dzieci już od 1. dnia życia.

W pierwszych tygodniach życia dziecka najwygodniejszym produktem jest Żel do mycia ciała i włosów HiPP Babysanft. Zawiera wyciąg z ekologicznych migdałów, który oczyszcza wrażliwą skórę i włosy maluszka. Żel do mycia HiPP ma także praktyczną pompkę, która ułatwia korzystanie z produktu, a także pozwala łatwiej umyć maluszka pod bieżącą wodą np. po obfitej kupce.

Zamiennie z żelem można stosować Pielęgnacyjny płyn do kąpieli HiPP Babysanft, który delikatnie myje, zachowując naturalną warstwę ochronną skóry, nawet podczas częstych kąpieli. Jest szczególnie łagodny, ma neutralne pH i nie zawiera składników alergizujących. Płyn do kąpieli HiPP sprawia, że skóra maluszka jest gładka oraz sprężysta, a także przyjemnie pachnie.

Dla starszych dzieci idealny będzie Pielęgnacyjny płyn do kąpieli - Hipopotam HiPP Babysanft który barwi wodę na zielono, dzięki czemu kąpiel staje się jeszcze większą przyjemnością. Nie zawiera parabenów, silikonów oraz parafiny i składników alergizujących.

Natomiast Pianka-Kaczuszka do mycia twarzy i rąk HiPP Babysanft zadba o delikatną skórę twarzy dziecka . Nie szczypie w oczy, ma neutralne pH oraz delikatny zapach. Dodatkowym atutem jest zabawne opakowanie z pompką w kształcie główki kaczuszki, które na pewno zaciekawi dziecko.

Jak kąpać noworodka?

Jeśli zastanawiasz się, jak kąpać noworodka, aby cały proces przeszedł gładko i sprawnie, pamiętaj o kilku kwestiach. Najpierw przygotuj wanienkę z ciepłą wodą, następnie powoli włóż do niej dziecko. Pozwól mu przez chwilę oswoić się z wodą, a potem spokojnie przejdź do mycia i nawiązuj kontakt wzrokowy. Pamiętaj szczególnie o oczyszczeniu części intymnych, fałdek skóry oraz główki. Mycie włosów może być dość nieprzyjemnym dla dziecka doświadczeniem, dlatego wybierz delikatny szampon dla niemowlaka. Możesz wykorzystać Szampon pielęgnacyjny HiPP Babysanft, który nie szczypie w oczy i pozostawia włosy błyszczące oraz miękkie.

Higiena części intymnych u dziewczynek i chłopców powinna przebiegać nieco inaczej. Narządy różnią się od siebie budową oraz specyfiką, dlatego dostosuj tę czynność do płci. Okolice intymne dziewczynki należy myć zawsze od wzgórka łonowego do odbytu. Zapobiega to przenoszeniu się bakterii w okolice cewki moczowej i pochwy. W wargach sromowych znajduje się tzw. mastka, która chroni pochwę przed infekcjami. Podczas pierwszych kąpieli noworodka jedynie delikatnie przemywaj te okolice, ale nie wymywaj białej mazi. Jeśli wargi sromowe ubrudzą się np. kupką, możesz je bardzo ostrożnie rozchylić i oczyścić wacikiem. Pamiętaj jednak, że u dziewczynek myje się wyłącznie zewnętrzne narządy płciowe. Higienę intymną chłopca zacznij od pachwin, a następnie przejdź do penisa, moszny i odbytu. Oczyść wszystkie zakamarki wokół worka mosznowego i prącia, ale nie odciągaj napletka.

Podczas kąpieli nie zapominaj o umyciu buzi, uszu oraz higienie pępka. Zadbaj także o pielęgnację po umyciu maluszka, stosując kosmetyki pielęgnacyjne. Idealnie sprawdzi się tu oliwka, balsam nawilżający lub krem.

Sprawdź także produkty do pielęgnacji HiPP

Kalendarz rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu

http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/97603/9789241506649_eng.pdf?sequence=1