Odparzenia pupy u dziecka – jak im zapobiegać?

Skóra maluszka jest niezwykle delikatna, a tym samym podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Z tego względu częstym problemem, spędzającym sen z powiek rodzicom, są pojawiające się u niemowląt odparzenia pupy w okolicy okołopieluszkowej. Zlekceważone mogą doprowadzić do poważnych problemów, dlatego należy reagować od razu po ich zauważeniu. Jak dbać o te okolice by zapobiec powstawaniu odparzeń? Co zrobić gdy dziecko ma odparzoną pupę?

Pielęgnacja delikatnej skóry dziecka – co trzeba wiedzieć?
Jak wygląda odparzona pupa u niemowlaka?
Odparzenia od pieluszek – skąd się biorą?
Jak zapobiegać odparzeniom pupy?
Co jeszcze możesz zrobić?

Pielęgnacja delikatnej skóry dziecka – co trzeba wiedzieć?

Skóra noworodków i niemowląt w przeciwieństwie do skóry dorosłych jest dużo cieńsza i delikatniejsza, co sprawia że staje się bardziej podatna na różnego rodzaju podrażnienia i uszkodzenia. Nie zostały jeszcze wykształcone wszystkie mechanizmy chroniące ją przed czynnikami środowiskowymi, a także bariera naskórkowa. Co więcej, posiada ona mniej gruczołów potowych. Z tego względu wymaga ona specjalnego podejścia do pielęgnacji. Jak dbać o tak delikatną skórę? Przede wszystkim stosować produkty higieniczne przeznaczone do pielęgnacji skóry niemowląt, hipoalergiczne, posiadające odpowiednie atesty i pozbawione drażniących składników, takich jak konserwanty, aromaty czy inne dodatki. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, czy zawierają składniki korzystnie wpływające na ewentualne podrażnienia. Oprócz odpowiedniego doboru kosmetyków ważna jest również temperatura i pH wody, w której kąpiemy maluszka. Za wysokie również będą powodować bowiem podrażnienia.

Jak wygląda odparzona pupa u niemowlaka?

Odparzenie pupy u dziecka może przybierać różną formę. W najłagodniejszych przypadkach skóra będzie posiadała jedynie punktowe, zaczerwienione krostki lub też będzie w niektórych miejscach lekko zaczerwieniona. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko, odparzenie pupy u dziecka może zrobić się bardziej rozległe, a skóra pod pieluszką stanie się zaczerwieniona i podrażniona. W zaawansowanych postaciach odparzona pupa może mieć także tkliwe, czerwone guzki, sięgające nawet ud dziecka. Takie różowate zmiany mogą świadczyć nie tylko o stanie zapalnym, ale również o nadkażeniu grzybiczym.

Odparzenia od pieluszek – skąd się biorą?

W większości przypadków za odparzenia pupy u niemowląt odpowiada nic innego jak nieprawidłowa pielęgnacja tych okolic. Może to być zarówno stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, jak i zbyt mocne tarcie przy osuszaniu, powodujące mikrouszkodzenia naskórka. Istotnym błędem jest również zbyt długi kontakt z moczem lub kałem, spowodowany zbyt rzadką zmianą pieluszki. Każda z nich ma bowiem swoją określoną pojemność. Inne czynniki powodujące odparzenie pupy u dziecka to:

  • stosowanie zbyt dużej ilości kremów i zasypek,
  • stosowanie pieluch tetrowych i ceratowych majteczek, które nie przepuszczają powietrza,
  • rzadkie wietrzenie pupy dziecka,
  • przegrzewanie maluszka,
  • skłonność dziecka do alergii,
  • stosowanie zbyt drażniących środków piorących.

Jak zapobiegać odparzeniom pupy?

  • Często zmieniaj dziecku pieluszki, tak by nie dopuścić do ich przemoczenia.
  • Po umyciu miejsc intymnych dokładnie wytrzyj skórę, szczególnie w fałdkach – pamiętaj o tym, aby osuszać ją delikatnie, bez silnego pocierania mogącego nasilać podrażnienia.
  • Gdy to tylko możliwe, pozwól maluszkowi leżeć bez pieluszki (w ciepłym pomieszczeniu), aby skóra mogła oddychać. To sprawia dziecku prawdziwą przyjemność.
  • Stosuj delikatny krem ochronny, dzięki czemu skóra dziecka będzie mniej narażona na podrażnienia. Świetnie sprawdzi się Krem przeciw odparzeniom HiPP Babysanft Sensitive. Zawiera on w swoim składzie tlenek cynku, który dodatkowo chroni skórę maluszka przed wilgocią. 
  • Używaj jednorazowych pieluszek, które dobrze wchłaniają wilgoć i sprawiają, że skóra pozostaje sucha aż do kolejnej zmiany pieluszki.
  • Dopasuj odpowiednio rozmiar pieluszki - między brzuszkiem a jej brzegiem musi mieścić się palec. W przeciwnym razie może dochodzić do odparzenia pupy.

Co jeszcze możesz zrobić?

Jeżeli zaobserwujesz u dziecka mocne odparzenie pieluszkowe, w przypadku którego domowe sposoby na odparzenia u dzieci okażą się niewystarczające, poproś lekarza o specjalny preparat. Maść na odparzenia pupy u dziecka zawiera zazwyczaj duże ilości cynku o właściwościach ściągających i antybakteryjnych, a w określonych przypadkach również działające miejscowo sterydy łagodzące stan zapalny. Szczególnie problematyczne okazują się zwykle odparzenia pieluszkowe u dziewczynek, które mogą doprowadzić nawet do stanu zapalnego narządów intymnych.

Czytaj także:
Przewijanie maluszka – porady
Skóra dziecka
Pielęgnacja skóry atopowej