Ciemieniucha u niemowlaka – jak dbać o skórę, gdy pojawia się ciemieniucha?

Ciemieniucha u niemowlaka to dość powszechna dolegliwość, pojawiająca się niezależnie od codziennej dbałości o higienę i starannej pielęgnacji. Żółte, nieestetyczne łuski na główce i twarzy maluszka nie są jednak problemem, który powinien spędzać Ci sen z powiek – dzięki naszym radom łatwo się ich pozbędziesz. Dowiedz się, czym jest ciemieniucha i jakie są jej przyczyny. Poznaj sprawdzone sposoby na ciemieniuchę.


Co to jest ciemieniucha?
Jak się objawia ciemieniucha u niemowląt?
Ciemieniucha – jak się jej pozbyć?
Oliwka dla dzieci – doskonały sposób na ciemieniuchę u niemowląt
Jak pozbyć się ciemieniuchy – pielęgnacja skóry niemowlaka krok po kroku
Kosmetyki dla niemowląt HiPP – co na ciemieniuchę?
Jak usunąć ciemieniuchę? Tego nie rób!    
Twój niemowlak ma ciemieniuchę? Zacznij działać od razu!
Gdy ciemieniucha nie mija…
Ciemieniucha u starszych dzieci

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to łagodna postać łojotokowego zapalenia skóry, występująca najczęściej u niemowląt i małych dzieci. Jest ona typową przypadłością wieku niemowlęcego – pierwsze objawy możemy zauważyć w okolicach 2-3 miesiąca życia. Może wystąpić u maluszka tylko jednorazowo, ale też często nawracać. Pocieszający jest fakt, że w większości przypadków dolegliwości znikają w okolicach 1. roku życia. Niekiedy jednak mogą utrzymywać się przez dłuższy czas.


Pojawienie się ciemieniuchy nie jest wynikiem błędów w pielęgnacji i niedostatecznej higieny dziecka. Przyczyną jej powstawania jest nadmierna produkcja sebum przez niedojrzałe gruczoły łojowe malucha. To właśnie dlatego latem, kiedy gruczoły pracują bardziej intensywnie, możemy zaobserwować nasilenie objawów. Co więcej, hormony matki, pozostałe po ciąży w organizmie dziecka, dodatkowo stymulują wytwarzanie nadprogramowych ilości łoju. Ta substancja, w połączeniu ze złuszczającym się naskórkiem, gromadzi się i zasycha na skórze maluszka, tworząc nieestetyczną skorupkę.

Jak się objawia ciemieniucha u niemowląt?

Jak wygląda ciemieniucha? Ma ona postać grubych, żółtych lub żółto-szarych strupków i łusek, powstających na skórze maluszka i ściśle do niej przylegających. Niekiedy skóra niemowlaka w okolicy strupków jest zaczerwieniona, może też wydawać się wilgotna. Zmiany pojawiają się zazwyczaj na szczycie główki dziecka, często równolegle występują w brwiach, za uszami, na szyi lub w fałdkach skórnych w okolicy pieluszkowej. Ze względu na podobieństwo do innych chorób skóry ciemieniucha na głowie bywa mylona z łupieżem lub atopowym zapaleniem skóry.


Atopowe zapalenie skóry pojawia się u niemowląt w podobnym czasie, co ciemieniucha – w okolicach 3 miesiąca, dlatego rodzice nie zawsze będą w stanie dokładnie je rozpoznać. Dla wprawnego oka nie powinno być to problemem – zmiany o charakterze AZS odróżnia od ciemieniuchy uporczywe swędzenie, lokalizacja w innych miejscach na ciele, np. na policzkach, rączkach i nóżkach oraz inny wygląd: skóra dziecka łuszczy się, tworząc czerwone, suche plamy.


Sprawdź, jak może objawiać się atopowe zapalenie skóry u niemowlaka


Łupież natomiast różni się od ciemieniuchy kolorem i charakterem zmian – są jaśniejsze i łuszczące się, a nie mocno przywierające do skóry. Odmienna jest także jego przyczyna – zwykle powodują go infekcje grzybicze, ale też nieodpowiednia pielęgnacja noworodka i niemowlaka oraz stosowanie niewłaściwych kosmetyków.


Rodziców maluszka cierpiącego na ciemieniuchę zapewne ucieszy fakt, że zmiany na skórze nie są bolesne, nie swędzą, nie powodują dyskomfortu oraz nie zostawiają po sobie żadnych śladów i blizn. Do usunięcia nieestetycznych łusek wystarczą zazwyczaj odpowiednio dobrane kosmetyki dla noworodka i nieco cierpliwości.

Ciemieniucha - jak jej się pozbyć?

Ciemieniucha nie jest chorobą, dlatego w ogromnej większości przypadków, pozbycie się jej nie wymaga stosowania środków farmakologicznych ani wizyty u specjalisty. Kluczowe jest natomiast wprowadzenie odpowiedniej, łagodnej pielęgnacji. Warto także zwracać uwagę, czy nie przegrzewamy dziecka – wysoka temperatura otoczenia pobudza do pracy gruczoły łojowe i może niepotrzebnie nasilać problem.


Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty, których nazwa sugeruje, że stworzono je specjalnie do pielęgnacji skóry z ciemieniuchą, np. szampon na ciemieniuchę, płyn na ciemieniuchę, preparat na ciemieniuchę lub olejek na ciemieniuchę. Zanim jednak postanowisz kupić jeden z nich, wypróbuj zwykłą oliwkę dla dzieci, którą prawdopodobnie masz już w swoim domu.

Oliwka dla dzieci – doskonały sposób na ciemieniuchę u niemowląt

Oliwka dla dzieci jest jednym z najpopularniejszych kosmetyków używanych w walce z ciemieniuchą. Nie bez powodu – to proste i tanie rozwiązanie zwykle okazuje się znacznie bardziej skuteczne, niż stosowanie specjalnych środków myjących bez wcześniejszego nasmarowania główki malucha oliwką.
Zadaniem oliwki jest natłuszczenie i nawilżenie łusek na skórze dziecka. Dzięki temu staną się one miękkie i bardziej elastyczne, a więc łatwiej będzie je usunąć. Oliwka dla niemowląt jest też bardzo bezpieczna w użytku – zazwyczaj nie powoduje podrażnień, co jest bardzo ważne w przypadku usuwania ciemieniuchy z wrażliwych miejsc, np. brwi dziecka lub okolicy pieluszkowej.

Jak pozbyć się ciemieniuchy – pielęgnacja skóry niemowlaka krok po kroku

Jeśli zauważysz, że u Twojego dziecka pojawiły się zmiany skórne charakterystyczne dla ciemieniuchy, możesz zacząć działać zgodnie z poniższym schematem:

  • wmasuj oliwkę we wszystkie miejsca na ciele dziecka, w których występują łuski. Pozostaw ją na kilka godzin, a nawet na całą noc, by strupki rozmiękły;
  • przygotuj miękką szczoteczkę, najlepiej z naturalnego włosia lub gęsty grzebień. Przy ich pomocy delikatnie wyczesuj łuski z główki malucha;
  • w miejscach innych niż główka zamiast szczoteczki zastosuj miękką ściereczkę lub pieluszkę, np. muślinową. Ostrożnie pocieraj nią skórę dziecka, aż do usunięcia łusek. Ale nie zdrapuj ich! Łuski powinny odchodzić samodzielnie od skóry
  • opłucz główkę i ciało dziecka. Włoski umyj delikatnym szamponem dla niemowląt, a resztę ciała płynem lub żelem do pielęgnacji skóry maluszka;
  • po kąpieli ponownie natłuść oliwką wszystkie miejsca, w których występowała ciemieniucha.

Jeśli nie udało Ci się usunąć wszystkich strupków za pierwszym razem, powtarzaj procedurę przed kolejnymi kąpielami maluszka aż do skutku.

Kosmetyki dla niemowląt HiPP – co na ciemieniuchę?

W pielęgnacji wrażliwej skóry Twojego dziecka pomogą Ci kosmetyki dla niemowląt HiPP. Świetnie sprawdzą się także w przypadku ciemieniuchy. Oliwka HiPP Babysanft SENSITIVE, wyprodukowana w 100% z naturalnych olejków, pomoże Ci natłuścić skórę dziecka. W jej składzie znajduje się ekologiczny olejek migdałowy, który świetnie nawilża, działa odżywczo.


Doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji główki dziecka cierpiącego na ciemieniuchę jest delikatny i łagodny dla oczu pielęgnacyjny szampon HiPP Babysanft, który oczyści skórę i włoski Twojego maluszka bez naruszania ich naturalnej warstwy ochronnej, pozostawiając je miękkie i błyszczące. Skład kosmetyków HiPP został starannie opracowany tak, by łączyły skuteczne, łagodne mycie z delikatną pielęgnacją. Dzięki temu są one bezpieczne dla maluszków i wolne od szkodliwych, drażniących substancji.


Wypróbuj także kosmetyki do kąpieli HiPP: żel do mycia ciała i włosów do stosowania od 1. dnia życia dziecka oraz płyn do kąpieli z wyciągiem z ekologicznych migdałów. Dla nieco starszych maluchów, wybierz kosmetyki HiPP Babysanft w zabawnych opakowaniach w kształcie zwierzątek: piankę-kaczuszkę do mycia twarzy i rąk, płyn do kąpieli-hipopotama lub żel-foczkę do mycia ciała i włosków. Po kąpieli nie zapomnij o nasmarowaniu delikatnej skóry malucha np. intensywnym balsamem nawilżającym HiPP.

Jak usunąć ciemieniuchę? Tego nie rób!

Pamiętaj, że usuwanie ciemieniuchy powinno się odbywać bardzo delikatnie i ostrożnie, po uprzednim przygotowaniu i rozmiękczeniu łusek. Absolutnie nie staraj się odrywać ich na siłę, pocierać ani zdrapywać – takie działanie może spowodować uszkodzenie skóry malucha, niepotrzebny ból i dyskomfort, a nawet nadkażenie bakteryjne lub grzybicze. Przed podjęciem prób pozbycia się ciemieniuchy zawsze zastosuj oliwkę lub inny natłuszczający preparat, który umożliwi Ci łatwe i bezpieczne wyczesanie strupków.

Twój niemowlak ma ciemieniuchę? Zacznij działać od razu!

Choć ciemieniucha jest stosunkowo niegroźną przypadłością, która nie powoduje dolegliwości bólowych, nie należy jej zaniedbywać. Mimo że jest to głównie problem natury estetycznej, to zwlekanie z podjęciem działań zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem i może spowodować pojawienie się jeszcze większej ilości łusek, które trudniej będzie usunąć.


Warto rozpocząć kurację i wdrożyć odpowiednia pielęgnację skóry dziecka od razu po zauważeniu pierwszych strupków. Niestety, nie ma jednego skutecznego leku lub preparatu, który usunie ciemieniuchę z dnia na dzień, dlatego w przypadku bardziej nasilonych zmian, które występują nie tylko na główce, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość – walka z nimi wymaga czasu, systematyczności i zaangażowania.

Gdy ciemieniucha nie mija

Wszelkie niepokojące zmiany i problemy skórne u niemowląt, zwłaszcza te przewlekłe i powodujące dyskomfort, należy konsultować z lekarzem. Dlatego właśnie, jeśli po wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji skóry maluszka ciemieniucha nie ustępuje lub często nawraca, warto zasięgnąć porady specjalisty. Może okazać się, że pomyliliśmy jej objawy z inną chorobą skóry lub np. alergią pokarmową. Niekiedy usunięcie nieestetycznych łusek może także wymagać podjęcia bardziej specjalistycznych działań i wdrożenia preparatów stosowanych pod nadzorem lekarza.

Ciemieniucha u starszych dzieci

Ciemieniucha występuje nie tylko u niemowląt, lecz także u starszych dzieci, choć w ich przypadku jest znacznie rzadszą dolegliwością. Zazwyczaj dotyczy maluchów, u których łuski pojawiały się już w pierwszych miesiącach życia i systematycznie nawracały. Objawy ciemieniuchy u kilkulatków są identyczne, jak u maluszków, jednak przyczyny występowania będą nieco inne – praca gruczołów łojowych reguluje się do ok. 2 roku życia, więc nie będą one już głównym „winowajcą”.
Nawracająca ciemieniucha u starszego dziecka może być objawem:

  • alergii;
  • grzybiczego zakażenia skóry;
  • uczulenia na kosmetyk do pielęgnacji;
  • infekcji skóry;
  • łojotokowego zapalenia skóry (zwłaszcza, jeśli zmiany łojotokowe występowały w przeszłości lub pojawiają się też w nietypowych dla ciemieniuchy miejscach).

W przypadku wystąpienia ciemieniuchy u kilkulatka początkowo należy zastosować taki sam schemat pielęgnacji jak w przypadku niemowlaka. Jeśli stan skóry nie zacznie się poprawiać, warto udać się do lekarza, który przeprowadzi szerszą diagnostykę.

Przeczytaj także:
Chusteczki nawilżane dla dzieci – podręczny sposób na świeżość!

Kalendarz rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu