Chusteczki nawilżane dla dzieci – podręczny sposób na świeżość!

Chusteczki nawilżane dla niemowląt i dzieci to produkt ułatwiający codzienną pielęgnację delikatnej skóry maluszka i to nie tylko w okolicach pieluszkowych, lecz także w zachowaniu higieny całego ciała. Na co zwrócić uwagę, wybierając chusteczki nawilżane? Jaki powinny mieć skład, aby nie wywoływały podrażnień skóry i były bezpieczne dla najmłodszych dzieci?

Na co zwrócić uwagę, wybierając chusteczki nawilżane dla dzieci?
Chusteczki pielęgnacyjne HiPP Babysanft Natural
Chusteczki przyjazne dla środowiska
Chusteczki, które można podzielić na pół
Jak przewijać niemowlaka, aby uniknąć odparzeń pupy?
Chusteczki nawilżane – nie tylko do przewijania!

Na co zwrócić uwagę, wybierając chusteczki nawilżane dla dzieci?

Chusteczki nawilżane stanowią nieodłączny element wyposażenia dziecięcej wyprawki. Naturalne chusteczki dla niemowląt przydatne są podczas zmiany pieluch, do wycierania rączek czy buzi maluszka (kiedy nie można ich umyć), a także wtedy, kiedy przecieknie pieluszka.


Jakie chusteczki nawilżane dla noworodka wybrać? Najważniejszym kryterium przy wyborze produktu jest jego skład, a nie cena czy też renoma marki. Dziecięca skóra bardzo różnie toleruje składniki zawarte w chusteczkach dla niemowląt. Podstawę takiego produktu stanowią włókna (najczęściej bawełna lub sztuczny jedwab) lub syntetyczne polimery (takie jak poliester, polietylen i polipropylen), które nasączane są płynem/emulsją i środkami powierzchniowo czynnymi. I to właśnie na ten element należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ to preparaty, którymi nasącza się chusteczki, mają największy wpływ na stan skóry dziecka.


Seria HiPP Babysanft powstała, aby w przypadku wyjątkowo wrażliwej skóry, od samego początku minimalizować ryzyko wystąpienia alergii. Dlatego HiPP konsekwentnie unika stosowania wszelkich substancji mogących wywoływać alergie jak np. olejki eteryczne, parabeny, oleje mineralne i wiele innych.


Co powinny zawierać dobre chusteczki nawilżane? Tutaj sprawdza się zasada, że im krótszy skład, tym lepszy. Bazę powinna stanowić woda oraz substancje o działaniu nawilżającym, łagodzącym i kojącym, takie jak: olejek migdałowy, wyciąg z rumianku, olejki drzewa herbacianego. Przykład wysokiej jakości stanowią Chusteczki pielęgnacyjne HiPP Babysanft ULTRA-SENSITIVE.

Chusteczki pielęgnacyjne HiPP Babysanft

Chusteczki pielęgnacyjne HiPP Babysanft ULTRA-SENSITIVE składają się w 99% z wody oraz w 1% z substancji łagodząco – nawilżających. Są dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą i skłonną do atopii. Ich wybielanie przebiega bez użycia chloru i dodatkowo zostały przetestowane pod względem okulistycznym, dzięki czemu są przyjazne dla oczu i można ich używać do wycierania buzi. Odpowiednie dla niemowląt od 1 dnia życia. 

Chusteczki HiPP Babysanft powstają z wyjątkowo miękkich włókien, więc chusteczka nie musi być dociskana do skóry, aby skutecznie zebrać zanieczyszczenia.

Jak przewijać niemowlaka, aby uniknąć odparzenia pupy?

Rodzice niemowlęcia mają do wyboru dwa rodzaje pieluszek: wielorazowe oraz jednorazowe. Każde z nich mają swoje wady i zalety. Zwolennicy materiałów wielokrotnego użytku doceniają ich koszt (są o wiele tańsze niż jednorazowe odpowiedniki) i przyjazność dla środowiska. Niemniej mają swoje wady – nie są tak chłonne, często trzeba je wymieniać i równie często prać. Z kolei rodzice używający pieluszek jednorazowych doceniają je za wyjątkową chłonność i wkłady chroniące dziecko przed wilgocią, szybkość zmiany pieluszki czy dopasowanie do ciała niemowlęcia. Jednak istnieje druga strona medalu – to właśnie owa niezwykła chłonność może sprawić, że dziecko będzie się za rzadko przewijać, co może doprowadzić do powstania odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry.


Jak przewijać niemowlaka, aby uniknąć odparzeń pupy i to bez względu na rodzaj noszonej pieluszki? Najważniejsza jest częsta zmiana: zawsze po karmieniu, od razu, gdy maluch zrobi siku lub kupkę. O ile nie trzeba budzić śpiącego w nocy dziecka, o tyle tę czynność w ciągu dnia wykonuje się wielokrotnie, nawet i co godzinę. Do zmiany pieluszki potrzebna jest myjka z ciepłą wodą (lub jałowy gazik), krem ochronno-nawilżający oraz czysta pieluszka. Dobre chusteczki nawilżające dla niemowląt pomagają nie tylko pozbyć się różnego rodzaju zanieczyszczeń na skórze dziecka, lecz także przyśpieszają cały proces zmiany pieluszki. Wystarczy dobrze wyczyścić skórę niemowlaka, wysuszyć ją, posmarować tłustym kremem i założyć nową pieluszkę.


W przypadku zauważenia problemu z odparzeniem pupy, należy unikać chusteczek antybakteryjnych dla dzieci, ponieważ mogą zawierać w składzie podrażniający alkohol. Wystarczy użyć chusteczek na bazie 99% wody oraz posmarować skórę dziecka kremem zawierającym cynk (wykazuje on działanie antybakteryjne oraz przyśpieszające proces gojenia się skóry). Odparzenia pojawiają się często w okresie upałów, kiedy skóra dziecka nie ma jak swobodnie oddychać, dlatego warto ją często wietrzyć.

Więcej informacji o tym, jak ograniczyć występowanie podrażnień u dziecka znajdziesz w poradniku Przewijanie maluszka – nasze porady.

Chusteczki nawilżane - nie tylko do przewijania!

Chusteczki dla dzieci przydają się nie tylko do pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt, lecz także w przypadku starszych dzieci. Doskonale sprawdzają się do zachowania higieny na spacerze (do wycierania rączek i buzi), w trakcie zabaw w piaskownicy i w podróży. Chusteczki są odpowiednie także dla dorosłych – pomogą odświeżyć się w podróży albo domyć makijaż. Można przecierać nimi także  meble i przedmioty, jakie jak  np. dziecięcy stolik do jedzenia, sztućce, plastikowe zabawki i gadżety.


Ostatnio na rynku pojawiły się również podgrzewacze do chusteczek. Niektórzy rodzice wierzą w skuteczność działania tego typu urządzeń (zwłaszcza w chłodne, zimowe noce), jednak w ostatecznym rozrachunku należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: wyższy wydatek na energię elektryczną oraz szybsze wysychanie chusteczek. Dodatkowo maluch może przyzwyczaić się do stałego ciepła chusteczki i w przyszłości stawiać opór w kontakcie z chusteczką wyciągniętą prosto z opakowania.

Przeczytaj także:
Jak zapobiegać odparzeniom pupy?
Masaż niemowlęcia