Alergia u niemowląt – jakie kosmetyki do skóry atopowej wybierać?

Alergia u niemowląt jest dość częstą i nieprzyjemną przypadłością. Wśród jej przyczyn wymienia się zazwyczaj kontakt z alergenami zawartymi w pokarmie, kosmetykach czy detergentach, w których prane są ubranka maluszka. Jednym z objawów alergii u dzieci są zmiany skórne. Jakie kosmetyki stosować, by odpowiednio zadbać o atopową skórę maluszka?

Alergia skórna a alergia pokarmowa – przyczyny i objawy

Alergia jest nieprawidłową reakcją organizmu na czynniki, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe. Jest ona spowodowana nieprawidłową pracą układu immunologicznego, który uruchamia mechanizmy obronne przeciwko zupełnie niegroźnym czynnikom. W zależności od rodzaju tych czynników i sposobu przedostania się do organizmu, wyróżniamy m.in. alergie pokarmowe, kontaktowe (skórne) i wziewne.

Alergia skórna powstaje w wyniku zetknięcia się skóry z uczulającym związkiem. Może objawiać się zmianami na skórze: zaczerwienieniem, powstaniem bąbli, grudek lub pęcherzyków z płynem, złuszczaniem i pęknięciami skóry, świądem oraz nawracającymi wysypkami, występującymi tylko w miejsku kontaktu alergenu ze skórą. Najczęstszymi alergenami kontaktowymi są: metale (np. nikiel), substancje zapachowe, konserwanty i barwniki.

Alergia pokarmowa natomiast występuje po spożyciu alergizującego produktu. Dość powszechnymi alergenami pokarmowymi są: białko mleka krowiego, jaja, ryby,owoce morza, orzechy, ale też różne warzywa i owoce. Katalog objawów alergii pokarmowej jest dość szeroki – od dolegliwości ze strony układu pokarmowego, przez objawy skórne: wysypkę, szorstkość, suchość i rumień aż po objawy oddechowe i ze strony układu nerwowego.

Poznaj przyczyny i objawy alergii pokarmowej u dzieci.

Nietrudno zauważyć, że zarówno alergia pokarmowa u niemowląt, jak i alergia skórna mogą objawiać się zmianami na skórze. Z tego względu sposoby radzenia sobie z dolegliwościami również będą podobne. Przede wszystkim jednak należy wyeliminować alergen, który spowodował uczulenie u niemowlaka.

Zmiany skórne u niemowląt – czym się charakteryzuje skóra atopowa?

Alergia skórna jest często mylona z innymi chorobami oraz przewlekłym przesuszeniem skóry, które prowadzi do Atopowego Zapalenia Skóry (AZS). Objawy alergii często przypominają w swoim wyglądzie atopowe zapalenie skóry. AZS objawia się miejscowym podrażnieniem i przesuszeniem skóry. Skóra atopowa nawet przy niewielkiej ilości pobudzenia z zewnątrz reaguje nadmiernie na czynniki zewnętrzne. Alergia skórna objawia się w różny sposób, z różnym nasileniem oraz umiejscowieniem na ciele. Najczęstszym objawem jest wysypka – miejscowa lub rozlana i rozproszoną po całym ciele, uporczywe swędzenie oraz czerwone plamy czy krostki. AZS to często choroba alergiczna skóry, ale nie zawsze. Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłym, nawrotowym, zapalnym schorzeniem skóry.

Zmiany skórne u niemowląt i małych dzieci mogą być objawem atopowego zapalenia skóry, które często występuje razem z alergią (jest elementem tzw. marszu alergicznego). Obecnie diagnozuje się je u niemal 20% niemowląt, a pierwsze objawy często pojawiają się już pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia.

Skóra atopowa jest zaczerwieniona, sucha i swędząca, ma skłonność do łuszczenia sięoraz do nawracających zakażeń bakteryjnych. Zmiany i wysypka alergiczna u dziecka w 1. roku życia najczęściej pojawiają się na twarzy, rączkach, nóżkach, tułowiu oraz we włosach, a u starszych dzieci – w zgięciach kolan i łokci, na karku i nadgarstkach. Czasem objawy AZS mogą obejmować całe ciało. Typowe dla skóry z atopowym zapaleniem jest też pogrubienie naskórka.

Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry u niemowlaka.

Skóra atopowa potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz stosowania leków zaleconych przez lekarza (jeśli są konieczne), podstawowa terapia i prewencja w AZS zakłada m.in.:

  • unikanie czynników drażniących (alergenów, zmian temperatury)

  • stosowanie kosmetyków o fizjologicznym pH

  • rezygnację z mydła na rzecz kosmetyków do skóry atopowej z delikatnymi substancjami myjącymi

  • krótkie prysznice lub kąpiele

  • jeśli nie ma stanów zapalnych, pielęgnację i natłuszczanie skóry emolientami (np. kremy i balsamy do skóry atopowej) 3-4 razy na dobę

  • delikatne osuszanie skóry

  • stosowanie balsamu lub kremu do skóry atopowej do 3 minut po osuszeniu dziecka.

Najważniejszym zadaniem kosmetyków do skóry atopowej dla dzieci jest odbudowa bariery naskórkowej, nawilżenie i natłuszczenie skóry oraz łagodzenie swędzenia i suchości. Produkty stosowane do pielęgnacji nie mogą działać drażniąco i muszą być pozbawione potencjalnie alergizujących substancji.

Ważna profilaktyka, czyli zanim pojawią się objawy alergii u dzieci

Znane i często powtarzane hasło „lepiej zapobiegać niż leczyć” odnosi się również do alergii u niemowląt i dzieci. Z tego względu należy przykładać się do prawidłowej pielęgnacji już od urodzenia, a nie dopiero po wystąpieniu u niemowlaka objawów skórnych alergii pokarmowej lub kontaktowej.

Działania profilaktyczne warto wdrożyć u wszystkich niemowląt, a w przypadku występowania alergii lub AZS w najbliższej rodzinie dziecka, są one obowiązkowe. Do sprawdzonych, najlepszych metod zapobiegania lub wczesnego wykrycia alergii u dzieci zaliczamy:

  • stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów i uważną obserwację dziecka w okresie rozszerzania diety, która pozwoli szybko zauważyć objawy alergii u niemowlaka i od razu podjąć odpowiednie działania

  • stosowanie od pierwszych dni życia dziecka delikatnych i łagodnych kosmetyków do pielęgnacji, które pozbawione są substancji uczulających i podrażniających

  • nawilżanie skóry dziecka i szybkie reagowanie na pierwsze oznaki przesuszenia oraz zaczerwienienie.

Kosmetyki dla niemowląt bezpieczne dla skóry dziecka

Kosmetyki dla niemowląt to produkty pielęgnacyjne, z którymi skóra Twojego maluszka ma styczność już od pierwszych dni życia. Powinny być odpowiednio dobrane, by nie podrażnić delikatnej i cienkiej skóry maluszka, która jest znacznie bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych niż skóra dorosłego.

Dobre kosmetyki dla niemowląt powinny cechować się:

  • bezpiecznym składem, bez zbędnych komponentówi parabenów, które mają potencjał uczulający

  • możliwością stosowania od 1. dnia życia – należy unikać kosmetyków dla dorosłych i dla starszych dzieci, które są nieodpowiednie dla wrażliwej skóry noworodka i niemowlaka

  • brakiem substancji uczulających, przesuszających i drażniących, które mogą spowodować alergię skórną u dziecka

  • właściwościami nawilżającymi, natłuszczającymi oraz ochronnymi.

Sprawdź, jak dbać o skórę noworodka i niemowlaka dzień po dniu.

Kosmetyki do mycia i pielęgnacji skóry niemowląt – poznaj skład produktów HiPP

Kosmetyki dla niemowląt HiPP przeznaczone do mycia i pielęgnacji powstają z bezpiecznych i łagodnych składników. Zostały opracowane z myślą o potrzebach i problemach delikatnej i skłonnej do podrażnień skóry maluszka w pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach życia. Są odpowiednie także do codziennej pielęgnacji skóry skłonnej do atopii.

Istotną zaletą kosmetyków dla niemowląt HiPP jest brak substancji, które mogłyby spowodować podrażnienie i przesuszenie skóry lub wystąpienie reakcji alergicznej u dziecka. W składzie poszczególnych kosmetyków HiPP znajdziemy m.in.:

  • ekologiczny olejek migdałowy lub wyciąg z ekologicznych migdałów

  • pantenol o działaniu odżywczym i kojącym na skórę

  • masło shea zapewniające długotrwałe nawilżenie i chroniące skórę przed przesuszeniem.

Kosmetyki dla niemowląt HiPP stworzono, by zminimalizować ryzyko alergii. Z tego względu w ich składzie nie znajdziemy parafiny, substancji zapachowych uważanych za alergizujące – zgodnie z przepisami prawa, olejków eterycznych, parabenów i silikonów. Wymienione składniki nie powinny znaleźć się w kosmetykach dla niemowląt – ich zastosowanie nie przynosi żadnych korzyści, lecz może przyczynić się do wystąpienia niepokojących objawów skórnych.

Co więcej, kosmetyki HiPP zostały przebadane dermatologicznie, by mieć pewność, że są dobrze tolerowane przez skórę niemowląt. Dzięki temu rodzice sięgający po produkty do pielęgnacji HiPP nie muszą obawiać się wystąpienia niepożądanych reakcji u swojego maluszka.

Ochrona delikatnej skóry dziecka na każdym etapie higieny i pielęgnacji

Odpowiednia dbałość i troska o wrażliwą skórę noworodka i niemowlaka jest ważna na każdym etapie higieny i pielęgnacji: od oczyszczania okolicy pieluszkowej, przez kąpiel, aż po nawilżanie i natłuszczanie po jej zakończeniu. Codzienne stosowanie kosmetyków HiPP odpowiednio dobranych do potrzeb maluszka sprawi, że jego skóra będzie nawilżona i miękka, a jej naturalna warstwa ochronna pozostanie nienaruszona.

Kosmetykami, które przydadzą się do higieny dziecka od pierwszych dni życia są: żel do mycia lub płyn do kąpieli, chusteczki nawilżane, szampon do włosów. Do pielęgnacji dziecka po kąpieli warto zaopatrzyć się w łagodny balsam, mleczko lub oliwkę dla niemowląt.

Żel do mycia ciała i włosów HiPP Babysanft Sensitive z wyciągiem z ekologicznych migdałów jest przeznaczony dla maluszków już od 1. dnia życia. Jego formuła nie zawiera mydła, dlatego oczyszcza delikatną skórę dziecka wyjątkowo łagodnie, nie uszkadzając jej ochronnej warstwy lipidowej.

Mleczko pielęgnacyjne HiPP Babysanft Sensitive ma lekką konsystencję, dzięki czemu szybko i łatwo się wchłania oraz nie pozostawia lepkiej warstwy na skórze dziecka. Wzbogacone o ekologiczny olejek migdałowy, odżywczy pantenol i masło shea, skutecznie łagodzi, nawilża i chroni skórę przed utratą wilgoci.

Chusteczki pielęgnacyjne HiPP Babysanft ULTRA-SENSITIVE  są nasączone łagodnym płynem zawierającym 99% wody. Cechuje je niezwykła miękkość i chłonność – nie wymagają dociskania do skóry. Zostały stworzone z delikatnych włókien, dzięki czemu są odpowiednie dla maluszków już od 1 dnia życia. Chusteczki HiPP są dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą i skłonną do atopii. Odpowiednie do delikatnego oczyszczania twarzy, rączek i okolic pieluszkowych.

Oliwka pielęgnacyjna HiPP Babysanft Sensitive skutecznie koi i łagodnie natłuszcza nawet bardzo suchą skórę dziecka. W jej skład wchodzą wyłącznie naturalne olejki, w tym ekologiczny olejek migdałowy, znany ze swych właściwości pielęgnacyjnych i antyoksydacyjnych.

Pielęgnacyjny płyn do kąpieli HiPP Babysanft Sensitive jest łagodny dla oczu i skłonnej do podrażnień skóry dziecka, dlatego może być stosowany już od 1. dnia życia. Nie narusza naturalnej warstwy ochronnej naskórka nawet przy częstych kąpielach. delikatnie nawilża i sprawia, że skóra maluszka pozostaje gładka i miękka.

Szampon pielęgnacyjny HiPP Babysanft Sensitive jest szczególnie łagodny dla skóry głowy niemowlaka – delikatnie oczyszcza ją i nie szczypie w oczy. Neutralne pH oraz specjalnie opracowana formuła sprawiają, że jest dobrze tolerowany również przez bardzo wrażliwą i skłonną do atopii skórę dziecka.

Poznaj wszystkie produkty do pielęgnacji niemowląt i dzieci HiPP.

Ekologiczny olejek migdałowy – dla skóry atopowej i codziennej pielęgnacji skóry dziecka

Szczególnie polecanym produktem do codziennej pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt, zwłaszcza skóry atopowej, jest ekologiczny olejek migdałowy. Ze względu na swój skład i wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne jest jednym z najcenniejszych olejów wykorzystywanych w kosmetyce. Dzięki licznym zaletom, znalazł on zastosowanie również w kosmetykach HiPP dla niemowląt do stosowania już od 1. dnia życia.

Ekologiczny olejek migdałowy wykorzystywany przez HiPP:

  • delikatnie chroni i pielęgnuje skórę maluszka dzięki zawartości pojedynczych i podwójnych nienasyconych kwasów tłuszczowych

  • powoduje, że skóra dziecka staje się wyjątkowo miękka za sprawą wysokiej zawartości kwasu oleinowego

  • ma pozytywny wpływ na suchą skórę dzięki zawartości aktywnego kwasu linolowego

  • zawiera witaminę E o właściwościach antyoksydacyjnych

  • jest biodegradowalny, a więc i przyjazny dla środowiska.

Naturalna, codzienna pielęgnacja skóry dziecka z użyciem olejku migdałowego chroni ją przed działaniem szkodliwych czynników oraz zapobiega nadmiernej utracie wody przez skórę.

Przeczytaj także:

Kąpiel noworodka – jak często i w czym kąpać noworodka?

Ciemieniucha u niemowlaka – jak dbać o skórę, gdy pojawia się ciemieniucha?

Chusteczki nawilżane dla dzieci – podręczny sposób na świeżość!

Źródła:
    1. Podstawowe informacje o alergii i alergenach, medycynapracyportal.pl/wp-content/uploads/wydawnictwa/podstawowe_informcje_o_alergii_i_alergenach.pdf
    2. www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci
    3. forum eksperckie HiPP hipp.pl/forum/pielegnacja-1/wypieki-na-policzkach
    4. Roman J. Nowicki i inni, Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne PTD, PTA, PTP oraz PTMR. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia www.termedia.pl/Atopowe-zapalenie-skory-Interdyscyplinarne-rekomendacje-diagnostyczno-terapeutyczne-PTD-PTA-PTP-oraz-PTMR-Czesc-I-Profilaktyka-leczenie-miejscowe-i-fototerapia,98,38796,1,0.html
    5. Atopowe zapalenie skóry, www.ptca.pl/choroby-atopowe/atopowe-zapalenie-skory
    6. A. Błońska, K. Łokieć, E. Walecka‑Kapica, Alergia czy nietolerancja pokarmowa - różnice i podobieństwa; gastroenterologia-praktyczna.pl/a1760/Alergia-czy-nietolerancja-pokarmowa-----roznice-i-podobienstwa.html/
    7. K. Marek, Alergia pokarmowa u dzieci, journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/37065
    8. M. Kaczmarski i inni, Alergia pokarmowa u dzieci i młodzieży. Polskie stanowisko. Część I – definicja, epidemiologia i objawy, www.standardy.pl/artykuly/drukuj/292