Nawet 79% rodziców podaje swoim dzieciom większe porcje jedzenia, niż wynosi ich dzienne zapotrzebowanie. Zwykle robią to z obawy, żeby dziecko nie było głodne. O przekarmienie dziecka nietrudno, gdy nie mamy pewności, czy dziecko jest już syte. Warto więc dowiedzieć się, po czym to rozpoznać. Przekarmianie dziecka w pierwszych latach jego życia może doprowadzić nie tylko do poważnych problemów zdrowotnych (nadwagi, otyłości itp.) w przyszłości, ale także do wykształcenia nieprawidłowych nawyków żywieniowych, które niełatwo będzie zmienić, gdy dziecko podrośnie.
Karmienie noworodka – jak często i ile mleka podawać dziecku?
Karmienie noworodka to wcale nie taka łatwa sztuka. Dziecko powinno być przystawiane do piersi bardzo często, nawet co ok. 1,5 – 2 godziny. Jednak po czym poznać, że jest najedzone? Ile je noworodek w pierwszych tygodniach życia? Jak obliczyć wielkość porcji, jeśli karmisz butelką? Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Karmienie noworodka piersią – mleko matki najlepsze dla dziecka
Karmienie mieszane noworodka – kiedy należy włączyć karmienie noworodka butelką?
Jak często podawać mleko dla noworodka – ile porcji mleka w ciągu dnia potrzebuje moje dziecko?
Co ile karmić noworodka? Ile je noworodek karmiony butelką?
Ile mleka dla noworodka karmionego butelką? Oblicz wielkość porcji!
Porcja mleka dla noworodka a apetyt dziecka
Czy dziecko musi wypijać całą przygotowaną porcję mleka?
Karmienie noworodka butelką – co powinno Cię zaniepokoić?
Karmienie noworodka – o czym warto pamiętać?
Każda mama dokłada największych starań, aby jej maluszek otoczony był właściwą opieką. Do najbardziej problematycznych kwestii w pierwszych miesiącach po porodzie należy karmienie noworodka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby karmienie piersią było wyłącznym sposobem żywienia malucha w pierwszych sześciu miesiącach życia. Jak to rozumieć?
Karmienie noworodka piersią – mleko matki najlepsze dla dziecka
Otóż zanim dziecko skończy pół roku, jego dieta nie musi być uzupełniana np. mlekiem modyfikowanym i innymi produktami mlecznymi (kaszkami itp.). Dziecka nie trzeba też dodatkowo dopajać, gdyż mleko mamy nie tylko dostarcza mu cennych składników odżywczych, ale i odpowiednio nawadnia organizm.
Karmienie mieszane noworodka – kiedy należy włączyć karmienie noworodka butelką?
Karmienie noworodka wyłącznie piersią może okazać się utrudnione (np. w sytuacji, gdy matka ma zbyt mało pokarmu) lub całkowicie niemożliwe (w wyniku różnych przeciwwskazań zdrowotnych u matki, przyjmowanych leków itp.). Jeśli ilość pokarmu mamy jest niewystarczająca lub z jakichś względów musi ona nieco odpocząć od karmienia, niekiedy stosuje się tzw. karmienie mieszane. To, ile je noworodek, bywa natomiast kwestią bardzo indywidualną.
Czy wiesz, że ...?
Jak często podawać mleko dla noworodka – ile porcji mleka w ciągu dnia potrzebuje moje dziecko?
Podobnie jak u niemowląt karmionych piersią, tak i u tych, które otrzymują mleko dla niemowląt, liczba posiłków mlecznych może podlegać wahaniom. To, ile porcji mleka wypije Twoje dziecko w ciągu dnia, zależy m.in. od jego wieku – ilość wypijanego mleka maleje np. w okresie rozszerzania diety. Punktem odniesienia są zalecenia dotyczące porcji umieszczone na opakowaniu danego mleka.
Co ile karmić noworodka? Ile je noworodek karmiony butelką?
W pierwszych 3-4 tygodniach życia pokarm powinien być podawany 6-8 razy na dobę (biorąc pod uwagę także karmienia nocne). Po 5.miesiącu można zredukować liczbę posiłków do około pięciu, po 10. natomiast – do czterech.
Ile mleka dla noworodka karmionego butelką? Oblicz wielkość porcji!
Eksperci ds. żywienia dzieci stworzyli wzór, dzięki któremu obliczysz idealną wielkość porcji mleka, z uwzględnieniem wieku dziecka. W pierwszych 10. dniach życia maluszka możemy obliczyć to następująco:
Wielkość porcji w mililitrach = 10 x (dzień życia – 1)
Potem (po 10. dniu życia) karmienie noworodka i obliczenie prawidłowej wielkości porcji ułatwi następujący wzór:
Wielkość porcji w mililitrach = 100 + (miesiąc życia x 10)
Znajomość wzoru z pewnością daje orientacyjną odpowiedź na pytanie, ile mleka pije noworodek. Znacznie prościej i wygodniej będzie Ci jednak po prostu trzymać się zaleceń umieszczonych na opakowaniu mleka modyfikowanego.
Porcja mleka dla noworodka a apetyt dziecka
Apetyt niemowlęcia może się zmieniać, ponieważ dzieci mają różne potrzeby. Tak samo jak i dorośli – mają także rozmaite nastroje i jednego dnia apetyt im dopisuje, innego zaś mają wyraźnie mniejszą ochotę na jedzenie. O ile nie są to sytuacje skrajne (np. całkowita niechęć do jedzenia lub nienaturalny „wilczy” apetyt) – nie masz powodu do niepokoju.
Na każdym opakowaniu mleka znajdziesz orientacyjne ilości oraz wielkości porcji, jakie zazwyczaj wypija niemowlę w danym miesiącu życia. Maluch bardzo dobrze wyczuwa, ile pokarmu potrzebuje – jest w stanie samodzielnie regulować zarówno ilość, jak i wielkość posiłków. Nie staraj się więc na siłę podawać mu więcej, niż jest w stanie zjeść.
Czy dziecko musi wypijać całą przygotowaną porcję mleka?
Pamiętaj, że karmienie noworodka to proces, w którym stopniowo uczysz się rozpoznawać potrzeby swojego dziecka. Nie martw się, jeśli w butelce pozostanie trochę mleka. To znak, że Twoje maleństwo jest już dostatecznie syte. Jeśli nie wypije ono całej butelki, w żadnym wypadku nie pozostawiaj niewykorzystanej porcji do ponownego podania. Przy kolejnym karmieniu przygotuj świeży posiłek.
Karmienie noworodka butelką – co powinno Cię zaniepokoić?
O ile maluszek prawidłowo przybiera na wadze, a także nie ma problemów trawiennych czy alergicznych – możesz śmiało założyć, że jego karmienie przebiega prawidłowo, a dziecko zjada odpowiednie ilości mleka. Pamiętaj też, że od czasu do czasu większość dzieci miewa kolki. Nie oznacza to poważnych problemów, ale po prostu wynika z faktu, że układ pokarmowy niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni wykształcony.
Jeśli jednak przyrost masy ciała nie przekracza 0,5 kg miesięcznie, dziecko stale grymasi przy jedzeniu lub cierpi na dolegliwości trawienne – skonsultuj się z pediatrą, który pomoże ustalić przyczyny problemu i zaleci odpowiednie żywienie. Często rozwiązaniem może być zmiana mleka modyfikowanego (np. na specjalistyczne, hipoalergiczne).
Czytaj także:
Jak przejść z karmienia piersią na mleko modyfikowane?
Karmienie piersią i karmienie mieszane – po czym poznam, że moje dziecko się najada?