Karmienie noworodka – jak często i ile mleka podawać dziecku?

Karmienie noworodka to wcale nie taka łatwa sztuka. Dziecko powinno być przystawiane do piersi bardzo często, nawet co ok. 1,5 – 2 godziny. Jednak po czym poznać, że jest najedzone? Ile je noworodek w pierwszych tygodniach życia? Jak obliczyć wielkość porcji, jeśli karmisz butelką? Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Karmienie noworodka – o czym warto pamiętać?

Każda mama dokłada największych starań, aby jej maluszek otoczony był właściwą opieką. Do najbardziej problematycznych kwestii w pierwszych miesiącach po porodzie należy karmienie noworodka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby karmienie piersią było wyłącznym sposobem żywienia malucha w pierwszych sześciu miesiącach życia. Jak to rozumieć?

Karmienie noworodka piersią – mleko matki najlepsze dla dziecka

Otóż zanim dziecko skończy pół roku, jego dieta nie musi być uzupełniana np. mlekiem modyfikowanym i innymi produktami mlecznymi (kaszkami itp.). Dziecka nie trzeba też dodatkowo dopajać, gdyż mleko mamy nie tylko dostarcza mu cennych składników odżywczych, ale i odpowiednio nawadnia organizm.

Karmienie mieszane noworodka – kiedy należy włączyć karmienie noworodka butelką?

Karmienie noworodka wyłącznie piersią może okazać się utrudnione (np. w sytuacji, gdy matka ma zbyt mało pokarmu) lub całkowicie niemożliwe (w wyniku różnych przeciwwskazań zdrowotnych u matki, przyjmowanych leków itp.). Jeśli ilość pokarmu mamy jest niewystarczająca lub z jakichś względów musi ona nieco odpocząć od karmienia, niekiedy stosuje się tzw. karmienie mieszane. To, ile je noworodek, bywa natomiast kwestią bardzo indywidualną.

Czy wiesz, że ...?

Nawet 79% rodziców podaje swoim dzieciom większe porcje jedzenia, niż wynosi ich dzienne zapotrzebowanie. Zwykle robią to z obawy, żeby dziecko nie było głodne. O przekarmienie dziecka nietrudno, gdy nie mamy pewności, czy dziecko jest już syte. Warto więc dowiedzieć się, po czym to rozpoznać. Przekarmianie dziecka w pierwszych latach jego życia może doprowadzić nie tylko do poważnych problemów zdrowotnych (nadwagi, otyłości itp.) w przyszłości, ale także do wykształcenia nieprawidłowych nawyków żywieniowych, które niełatwo będzie zmienić, gdy dziecko podrośnie.

Jak często podawać mleko dla noworodka – ile porcji mleka w ciągu dnia potrzebuje moje dziecko?

Podobnie jak u niemowląt karmionych piersią, tak i u tych, które otrzymują mleko dla niemowląt, liczba posiłków mlecznych może podlegać wahaniom. To, ile porcji mleka wypije Twoje dziecko w ciągu dnia, zależy m.in. od jego wieku – ilość wypijanego mleka maleje np. w okresie rozszerzania diety. Punktem odniesienia są zalecenia dotyczące porcji umieszczone na opakowaniu danego mleka.

Co ile karmić noworodka? Ile je noworodek karmiony butelką?

W pierwszych 3-4 tygodniach życia pokarm powinien być podawany 6-8 razy na dobę (biorąc pod uwagę także karmienia nocne). Po 5.miesiącu można zredukować liczbę posiłków do około pięciu, po 10. natomiast – do czterech.

Ile mleka dla noworodka karmionego butelką? Oblicz wielkość porcji!

Eksperci ds. żywienia dzieci stworzyli wzór, dzięki któremu obliczysz idealną wielkość porcji mleka, z uwzględnieniem wieku dziecka. W pierwszych 10. dniach życia maluszka możemy obliczyć to następująco:


Wielkość porcji w mililitrach = 10 x (dzień życia – 1)

Potem (po 10. dniu życia) karmienie noworodka i obliczenie prawidłowej wielkości porcji ułatwi następujący wzór:


Wielkość porcji w mililitrach = 100 + (miesiąc życia x 10)

Znajomość wzoru z pewnością daje orientacyjną odpowiedź na pytanie, ile mleka pije noworodek. Znacznie prościej i wygodniej będzie Ci jednak po prostu trzymać się zaleceń umieszczonych na opakowaniu mleka modyfikowanego.

Porcja mleka dla noworodka a apetyt dziecka

Apetyt niemowlęcia może się zmieniać, ponieważ dzieci mają różne potrzeby. Tak samo jak i dorośli – mają także rozmaite nastroje i jednego dnia apetyt im dopisuje, innego zaś mają wyraźnie mniejszą ochotę na jedzenie. O ile nie są to sytuacje skrajne (np. całkowita niechęć do jedzenia lub nienaturalny „wilczy” apetyt) – nie masz powodu do niepokoju.

Na każdym opakowaniu mleka znajdziesz orientacyjne ilości oraz wielkości porcji, jakie zazwyczaj wypija niemowlę w danym miesiącu życia. Maluch bardzo dobrze wyczuwa, ile pokarmu potrzebuje – jest w stanie samodzielnie regulować zarówno ilość, jak i wielkość posiłków. Nie staraj się więc na siłę podawać mu więcej, niż jest w stanie zjeść.

Czy dziecko musi wypijać całą przygotowaną porcję mleka?

Pamiętaj, że karmienie noworodka to proces, w którym stopniowo uczysz się rozpoznawać potrzeby swojego dziecka. Nie martw się, jeśli w butelce pozostanie trochę mleka. To znak, że Twoje maleństwo jest już dostatecznie syte. Jeśli nie wypije ono całej butelki, w żadnym wypadku nie pozostawiaj niewykorzystanej porcji do ponownego podania. Przy kolejnym karmieniu przygotuj świeży posiłek.

Karmienie noworodka butelką – co powinno Cię zaniepokoić?

O ile maluszek prawidłowo przybiera na wadze, a także nie ma problemów trawiennych czy alergicznych – możesz śmiało założyć, że jego karmienie przebiega prawidłowo, a dziecko zjada odpowiednie ilości mleka. Pamiętaj też, że od czasu do czasu większość dzieci miewa kolki. Nie oznacza to poważnych problemów, ale po prostu wynika z faktu, że układ pokarmowy niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni wykształcony.


Jeśli jednak przyrost masy ciała nie przekracza 0,5 kg miesięcznie, dziecko stale grymasi przy jedzeniu lub cierpi na dolegliwości trawienne – skonsultuj się z pediatrą, który pomoże ustalić przyczyny problemu i zaleci odpowiednie żywienie. Często rozwiązaniem może być zmiana mleka modyfikowanego (np. na specjalistyczne, hipoalergiczne).

Czytaj także:

Jak przejść z karmienia piersią na mleko modyfikowane?

Karmienie piersią i karmienie mieszane – po czym poznam, że moje dziecko się najada?

Metafolin® - źródło folianów, na wzór mleka mamy