Jak wprowadzić mleko modyfikowane do diety dziecka?

Nie ulega wątpliwości, iż mleko z piersi jest najcenniejszym pokarmem dla niemowląt w początkowym okresie ich życia. Pomimo licznych zalet naturalnego karmienia, przychodzi jednak moment, w którym należy odstawić dziecko od piersi oraz wprowadzić do jego diety mieszankę. Jak przestawić dziecko na mleko modyfikowane? 

Mleko matki a mleko modyfikowane
Różne opcje podawania mleka modyfikowanego
Czy można mieszać mleko modyfikowane z naturalnym?  
Jak przestawić dziecko z karmienia piersią na mleko modyfikowane?
Jak wprowadzić mleko modyfikowane ?
Stopniowe przechodzenie na mleko z butelki
Wprowadzanie mleka modyfikowanego – ważne informacje

Mleko matki a mleko modyfikowane

Skład mleka matki zmienia się w zależności od potrzeb dziecka. Zawiera więc nie tylko wszystkie niezbędne składniki odżywcze zapewniające mu prawidłowy rozwój, ale również:

  • przeciwciała i białe krwinki,
  • komórki macierzyste,
  • prebiotyki oraz probiotyki,
  • hormony,
  • kwasy tłuszczowe,
  • enzymy,
  • liczne witaminy i minerały.

Skład mleka modyfikowanego został opracowany w taki sposób, by jak najbardziej przypominał pokarm matki. Nie ulega on jednak ciągłym zmianom, dlatego też dostępne jest kilka różnych produktów, które swoim składem dopasowane są odpowiednio do wieku i potrzeb dziecka. Pod względem wartości odżywczych i zawartości minerałów i mikroelementów dostarcza więc ono wszystkiego co niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Różne opcje podawania mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane można wprowadzić do diety dziecka w dwóch wariantach – bądź jako alternatywę dla naturalnego pokarmu, bądź też jako jego uzupełnienie. Szczególnie ta druga opcja cieszy się obecnie coraz większą popularnością.

Czy można mieszać mleko modyfikowane z naturalnym ?

Otóż nie ma ku temu przeciwwskazań. Co więcej, karmienie mieszane stanowi idealny sposób na stopniowe odzwyczajenie dziecka od karmienia piersią. Mieszanie mleka matki i modyfikowanego najlepiej rozpocząć od zastąpienia jednego karmienia w ciągu dnia mieszanką. Jeżeli dziecko ma problem z zaakceptowaniem nowego smaku, można początkowo mieszać je z naturalnym pokarmem. Chcąc stopniowo odstawiać malucha od piersi, z czasem można stopniowo zastępować kolejne karmienia mlekiem modyfikowanym.

Rada:

Do 6. miesiąca życia, karmienie piersią jest wystarczające i  nie trzeba włączać dodatkowych płynów ani pokarmów. Wprowadzenie mleka modyfikowanego zalecane jest jednak u niemowląt z niedostatecznym przyrostem masy ciała lub też jej nadmiernym spadkiem (powyżej 10% w porównaniu do wagi przy urodzeniu).

Jak przestawić dziecko z karmienia piersią na mleko modyfikowane?

Odstawianie malucha od piersi to niełatwe wyzwanie zarówno dla dziecka jak i dla mamy. W tym przypadku wiele elementów jest zmiennych. Ważny jest nie tylko wiek malucha, którego chcemy przestawić na karmienie mlekiem modyfikowanym (im dziecko starsze tym większa jego świadomość i teoretycznie bardziej krytyczne podejście do zmiany), ale również jego zachowanie i przyzwyczajenia. Najlepiej w tej kwestii zdać się na intuicję mamy, uważnie obserwować dziecko i reagować odpowiednio do jego reakcji na zmiany.

Jak wprowadzić mleko modyfikowane?

Aby nie zniechęcić malucha do mlek a modyfikowanego, warto wprowadzić je stopniowo oraz z zastosowaniem pewnych zasad. Przede wszystkim na podanie dziecku nowego pokarmu wybierz odpowiedni moment. Najlepiej, aby był to czas, kiedy dziecko jest wypoczęte oraz niezbyt głodne. Z wprowadzaniem zmian żywieniowych wstrzymaj się także, gdy maluch intensywnie ząbkuje lub jest chory. Okoliczności te mogą wywołać u niego negatywne skojarzenia z podawanym mlekiem.

Stopniowe przechodzenie na mleko z butelki

Próbując przystosować maluszka do nowej formy karmienia, powinnaś wystrzegać się fundowania mu gwałtownych zmian. Zamiast nagłego wprowadzenia mleka, na początek podaj dziecku butelkę z Twoim odciągniętym pokarmem, przy czym nie częściej niż raz dziennie. Najlepiej dokonaj tego również w ramach posiłku, którym dziecko jest najmniej zainteresowane. Jeśli zobaczysz, że maluch przyzwyczaja się do ssania smoczka, możesz stopniowo zwiększać liczbę posiłków z mlekiem modyfikowanym, aż co całkowitego zastąpienia nim piersi.
Aby dodatkowo przekonać dziecko do butelki, możesz posmarować smoczek odrobiną mleka z piersi. Zapach naturalnego pokarmu może nakłonić malucha do intensywniejszego ssania.

Wprowadzanie mleka modyfikowanego – ważne informacje

Choć mleko modyfikowane tworzone jest na wzór naturalnego kobiecego pokarmu, jego skład i właściwości nigdy nie będą identyczne. Co za tym idzie przy przechodzeniu na mleko modyfikowane organizm dziecka może reagować w różny sposób. Najczęściej obserwowane są problemy z wypróżnianiem, ulewanie lub reakcje skórne. W takich sytuacjach najlepiej skonsultować się z pediatrą, zwłaszcza że mleko modyfikowane tworzone jest w oparciu o mleko krowie, którego białka są jednymi z najczęstszych alergenów u dzieci. Wszelkie zmiany w stosowaniu mieszanki powinny być stopniowe i przebiegać pod kontrolą lekarza pediatry. Zwłaszcza niewskazana jest częsta zmiana mleka modyfikowanego na inne, bez wyraźnej przyczyny.


Jak wprowadzić mleko modyfikowane po karmieniu piersią? To niewątpliwie jeden z największych dylematów, przed jakim staje większość świeżo upieczonych mam. W zależności od preferencji dziecka, proces ten może być trudny i długotrwały. Warto więc okazać maluchowi odpowiednie wsparcie oraz pomóc mu w przystosowaniu się do zmian.


Zobacz także:
Jak przejść z karmienia piersią na mleko modyfikowane?
Jak wprowadzać mleko modyfikowane do diety dziecka?