Jak wprowadzić mleko modyfikowane do diety dziecka?

Nie ulega wątpliwości, iż mleko z piersi jest najcenniejszym pokarmem dla niemowląt w początkowym okresie ich życia. Pomimo licznych zalet naturalnego karmienia, przychodzi jednak moment, w którym należy odstawić dziecko od piersi oraz wprowadzić do jego diety mieszankę. Jak przestawić dziecko na mleko modyfikowane? 

Różne opcje podawania mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane można wprowadzić do diety dziecka w dwóch wariantach – bądź jako alternatywę dla naturalnego pokarmu, bądź też jako jego uzupełnienie. Szczególnie ta druga opcja cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Czy można mieszać mleko modyfikowane z naturalnym? Otóż nie ma ku temu przeciwwskazań. Co więcej, karmienie mieszane stanowi idealny sposób na stopniowe odzwyczajenie dziecka od karmienia piersią.

Rada:

do 6. miesiąca życia, karmienie piersią jest wystarczające i  nie trzeba włączać dodatkowych płynów ani pokarmów. Wprowadzenie mleka modyfikowanego zalecane jest jednak u niemowląt z niedostatecznym przyrostem masy ciała lub też jej nadmiernym spadkiem (powyżej 10% w porównaniu do wagi przy urodzeniu)

Jak przestawić dziecko z karmienia piersią na mleko modyfikowane?

Aby nie zniechęcić malucha do mlek a modyfikowanego, warto wprowadzić je stopniowo oraz z zastosowaniem pewnych zasad. Przede wszystkim na podanie dziecku nowego pokarmu wybierz odpowiedni moment. Najlepiej, aby był to czas, kiedy dziecko jest wypoczęte oraz niezbyt głodne. Z wprowadzaniem zmian żywieniowych wstrzymaj się także, gdy maluch intensywnie ząbkuje lub jest chory. Okoliczności te mogą wywołać u niego negatywne skojarzenia z podawanym mlekiem.

Stopniowe przechodzenie na mleko z butelki

Próbując przystosować maluszka do nowej formy karmienia, powinnaś wystrzegać się fundowania mu gwałtownych zmian. Zamiast nagłego wprowadzenia mleka, na początek podaj dziecku butelkę z Twoim odciągniętym pokarmem, przy czym nie częściej niż raz dziennie. Najlepiej dokonaj tego również w ramach posiłku, którym dziecko jest najmniej zainteresowane. Jeśli zobaczysz, że maluch przyzwyczaja się do ssania smoczka, możesz stopniowo zwiększać liczbę posiłków z mlekiem modyfikowanym, aż co całkowitego zastąpienia nim piersi.
Aby dodatkowo przekonać dziecko do butelki, możesz posmarować smoczek odrobiną mleka z piersi. Zapach naturalnego pokarmu może nakłonić malucha do intensywniejszego ssania.

Jak wprowadzić mleko modyfikowane po karmieniu piersią? To niewątpliwie jeden z największych dylematów, przed jakim staje większość świeżo upieczonych mam. W zależności od preferencji dziecka, proces ten może być trudny i długotrwały. Warto więc okazać maluchowi odpowiednie wsparcie oraz pomóc mu w przystosowaniu się do zmian.