Jak przygotować mleko dla niemowląt? ABC przygotowania i przechowywania pokarmu

Jak prawidłowo przygotować mleko modyfikowane? Ile może stać po przygotowaniu? Jaka temperatura mleka dla noworodka jest najbardziej odpowiednia? To pytania, które często zadają mamy. I słusznie, bo odpowiednie przygotowanie oraz przechowywanie mleka to kluczowe kwestie dla prawidłowego żywienia maluszka. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Przygotowanie mleka modyfikowanego dla dziecka
Mleko modyfikowane – ile może stać po przygotowaniu?
Mleko modyfikowane – ile może stać po otwarciu?
Temperatura mleka dla niemowlaka – jaka jest odpowiednia?
Jak sprawdzić temperaturę przygotowanego mleka?
Czy można przygotować mleko w kuchence mikrofalowej?

Przygotowanie mleka modyfikowanego dla dziecka

Mleko należy zawsze przygotowywać zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu. Jest to gwarancja, że otrzymany posiłek będzie bezpieczny dla dziecka oraz będzie miał odpowiednią konsystencję i wartość odżywczą. Bardzo ważne jest między innymi odpowiednie dozowanie, czyli zachowanie proporcji liczby miarek proszku do ilości wody. Zdarza się, że rodzice chcąc, aby dziecko się bardziej najadło lub bardziej napiło zmieniają tę proporcję. Nie należy tego robić, bo może to zaszkodzić zdrowiu maluszka.

Mleko modyfikowane: ile może stać po przygotowaniu?

Mleko powinno być podane dziecku bezpośrednio po przygotowaniu. Nie należy ponownie podgrzewać i podawać mleka, którego dziecko nie dopiło. Nie można także przechowywać mleka w podgrzewaczu. W sytuacjach, kiedy istnieje duże ryzyko, że maluch nie wypije pełnego posiłku,  można przygotować mniejszą porcję i gdyby jednak okazało się, że dziecko chce wypić więcej - dorobić szybko kolejną. Oczywiście tuż przed podaniem zawsze upewniamy się, czy temperatura jest odpowiednia do picia.

Czy można podgrzewać raz przygotowany pokarm?

Ze względów higienicznych gotowy pokarm powinien być podany bezpośrednio po przygotowaniu. Jeśli Twój maluszek nie był w stanie wypić całej porcji od razu, nie przechowuj niedopitej reszty „na potem”. Przygotuj nową porcję mleka. Aby to przyspieszyć, możesz użyć wcześniej przygotowanej wody z termosu.

Mleko modyfikowane – ile może stać po otwarciu?

Wiele mam zadaje także pytania dotyczące tego, jak długo otwarte mleko zachowuje świeżość. Zawartość opakowania należy zużyć w ciągu 3 tygodni od otwarcia. Foliowa torebka zapewnia optymalne zachowanie świeżości i aromatu. Mleko przechowuj w suchym, chłodnym miejscu (w temperaturze pokojowej), z daleka od produktów o intensywnym, ostrym zapachu. Do przechowywania mleka doskonale nadaje się specjalnie przeznaczony do tego praktyczny pojemnik HiPP. Sprawdzą się także szczelne puszki na suchą żywność.

Temperatura mleka dla niemowlaka – jaka jest odpowiednia?

Pamiętaj, aby nie zalewać mleka w proszku wrzącą wodą – w ten sposób niszczone są cenne witaminy i naturalne kultury bakterii kwasu mlekowego. Jaka temperatura mleka dla niemowlaka będzie więc najbardziej odpowiednia?
Użyj przegotowanej wody, której temperatura wynosi ok. 40 ºC - 50 ºC. W takiej temperaturze mleko dla niemowląt HiPP najlepiej się rozpuszcza. Aby uzyskać tę optymalną temperaturę, wstaw naczynie ze świeżo przegotowaną wodą na ok. kilka minut do większego naczynia napełnionego zimną wodą.

Jak sprawdzić temperaturę przygotowanego mleka?

Jak sprawdzić, jaka temperatura mleka dla noworodka jest odpowiednia do podania dziecku? Możesz się o tym przekonać, wykonując próbę na własnej skórze. Kilka kropli mleka wylej na nadgarstek. Jeśli poczujesz przyjemne ciepło (ale nie gorąco!) to znaczy, że temperatura jest prawidłowa.

Czy można przygotować mleko w kuchence mikrofalowej?

Jeśli postępujesz zgodnie ze sposobem przygotowania podanym na opakowaniu, podgrzewanie mleka w kuchence mikrofalowej nie jest konieczne. Posiłek przygotowany ściśle według instrukcji na etykiecie ma już temperaturę odpowiednią do podania dziecku. Pokarmu nie podgrzewamy w mikrofalówce także z uwagi na fakt, że powinien on być podany dziecku świeżo po przygotowaniu z proszku.

Czytaj także:
Jak wprowadzić mleko modyfikowane do diety dziecka?
Jakie mleko modyfikowane jest najlepsze dla dziecka?